2020 m. balandžio 6 d.

 

Šnipus mažiausiai domina Lietuvos energetika

11
Paskelbta: 2019-03-08 14:19 Autorius: ekspertai.eu

„Kibernetinio saugumo būklė 2018 metais Lietuvoje pastangų prasme gerėjo, tačiau stebime didelį kibernetinių incidentų augimą su piktybine veikla. Visi fiksuoti parametrai rodo, kad kibernetinė erdvė taip pat yra karo zona, kuri reikalauja ne mažesnių saugumo ir gynybos stiprinimo pastangų, nei jūroje, ore ar ant žemės“, – sakė Nacionalinio kibernetinio saugumo būklės ataskaitos pristatyme dalyvavęs krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.
 
Lietuvoje per 2018 m. užfiksuoti 53 183 kibernetiniai saugumo incidentai. Šis skaičius nežymiai mažesnis nei 2017 m., tačiau pastebimai, 41 proc., išaugo sudėtingų atakų skaičius, rodo Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) prie Krašto apsaugos ministerijos parengta ataskaita.

Pasak ministro R. Karoblio, toks incidentų mastas ir jų rafinuotumas Lietuvai yra didelis iššūkis, todėl būtina toliau dirbti, kad Lietuvos gynybiniai kibernetinio saugumo pajėgumai būtų adekvatūs esamoms grėsmėms.

Ministro R. Karoblio teigimu, vienas svarbiausių šių metų iššūkių – Lietuvoje vyksiantys rinkimai ir jų kibernetinio saugumo užtikrinimas. Tam NKSC dar pernai ėmėsi kompleksinių priemonių: intensyviai dirbama su Vyriausiąja rinkimų komisija, suteiktos rekomendacijos ir papildomos techninės priemonės stiprinant VRK IT sistemų saugumą, pasirengta galimiems scenarijams, surengtas seminaras ir žiniasklaidos priemonių IT sistemų administratoriams.
 
Per 2018 m. NKSC užregistravo 21 proc. daugiau įrenginių, kurie turi saugumo spragų, o pusė iš 52 tūkst. interneto svetainių, turinčių tinklo valdymo sistemas, Lietuvoje yra pažeidžiamos.
 
„Tai kelia nerimą, nes daugelis kibernetinio saugumo grėsmių kyla tiek dėl nesaugių įrenginių, tiek dėl pažeidžiamų interneto svetainių, kuriais piktavaliai gali pasinaudoti kibernetinėms atakoms rengti“, – sakė ataskaitą pristatęs krašto apsaugos viceministras Edvinas Kerza.
 
Pasak viceministro, Lietuvoje vis dar trūksta suvokimo, kad IT teikiamos paslaugos bei ryšių ir informacinių sistemų saugoma informacija yra turtas, kuriam apsaugoti turi būti teikiamas prioritetas.
 
29 puslapių Nacionalinio kibernetinio saugumo ataskaitoje taip pat išskiriama, kad kritinė valstybės infrastruktūra išlieka aktyvios kibernetinės veiklos objektu - per 2018 m. elektroninių ryšių tinklų žvalgymo veikla išaugo 18 proc. Piktavalius labiausiai domino valstybės valdymo (39 proc.), energetikos (20 proc.), užsienio reikalų ir krašto apsaugos sistemų tinklai (24 proc.).
 
„Svarbiausių Lietuvos valstybės sektorių tinklai yra nuolat ir intensyviai atakuojami, siekiant perimti juose kaupiamus duomenis, todėl, įvertinę šias rizikas, kuriame saugų valstybinį duomenų perdavimo tinklą. Valstybei svarbu turėti uždarą saugųjį tinklą gyvybiškai svarbioms institucijoms. Kuriamas tinklas padės užtikrinti duomenų saugumą bei ryšių patikimumą kritinėse situacijose, pavyzdžiui, stambaus masto kibernetinių atakų, stichinių nelaimių atveju“, – pažymėjo ministras Raimundas Karoblis.
 
Socialinės inžinerijos metodais pagrįstų bandymų įsiskverbti į ryšių ir informacines sistemas NKSC per 2018 m. užfiksavo 25 proc. daugiau negu 2017 metais. Dažniausiai naudojami metodai – elektroninių laiškų, kuriais siekiama išvilioti pinigus, informaciją, užvaldant netgi pareigūnų kompiuterius, išsiunčiant duomenis už Lietuvos ribų.
 
Ataskaitos pristatyme Krašto apsaugos ministerijoje taip pažymėta, kad Lietuvoje per 2018 m. buvo sistemingai įgyvendinama šalies kibernetinio saugumo politika – patvirtinta Nacionalinė kibernetinio saugumo strategija, užbaigta valstybės kibernetinių pajėgumų konsolidacija, sustiprinusi valstybės kibernetinio saugumo pajėgumus. Taip pat priimtas sprendimas kurti saugų valstybės duomenų perdavimo tinklą, jungiantį gyvybines valstybės funkcijas užtikrinančias institucijas, kuris padės užtikrinti duomenų saugumą bei ryšių patikimumą kritinėse situacijose, pavyzdžiui, stambaus masto kibernetinių atakų, stichinių nelaimių atveju ir pan.
 
Lietuva 2018 m. ėmėsi lyderystės stiprinant kibernetinį saugumą ir tarptautinėje plotmėje – toliau sėkmingai vadovauja vienai iš Europos Sąjungos iniciatyvų, kuriant bendras kibernetines greitojo reagavimo pajėgas. Šiame ES Nuolatinio struktūrizuoto bendradarbiavimo (PESCO) projekte jau dalyvauja 13 šalių narių, ir tai yra vienas labiausiai įgyvendinimo prasme pažengusių projektų.
 
Nacionalinio kibernetinio saugumo būklės ataskaitoje taip pat įvardijami rezonansiniai 2018 m. kibernetiniai ir su informacinėmis grėsmėmis susiję incidentai Lietuvoje, naudotojams yra pateikiamos pagrindinės rekomendacijos, kaip valdyti su kibernetinėmis grėsmėmis susijusias rizikas.

Tai jau trečioji vieša Nacionalinio kibernetinio saugumo būklės ataskaita, ji skelbiama NKSC interneto svetainėje.Šaltinis: KAM

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu

 
Komentarai

 
11. Vytas
(2019-03-09 18:08:08)
(46.249.171.21) Parašė:

Kokia ta Rusija (Putinas) galinga. Puola kasdien bent visą Vakarų pasaulį, "diriguoja" visų Vakarių šalių rinkimus, Sirijoje davė "į kailį" jankiams, neleido Kryme įsikurti JAV karinei bazei (jų pasaulyje virš 200), greit okupuos Baltarusiją. Lietuvoje ji jau turi "savo" kandidatą į prezidentus. Bent taip tvirtina vienos partijos (žmonių) aukščiausio ešelono veikėjai.Ir visai nesvarbu faktas, kad būtent "draugai" iš ČŽV šnipinėja savo sąjungininkus ( pav., Vokietijos kanclerę Merkel). Bet kokio chakerio, kad ir penktos klasės mokinio lygio, bandymas patekti į bet kurią Lietuvos kibernetinę erdvę yra traktuojamas kaip Rusijos puolimas. Ir tai nedaro garbės ministro lygio politiniam veikėjui.10. ////////
(2019-03-09 17:49:31)
(78.61.75.27) Parašė:

o kas valdo lietuvos energetika tai juk ne lietuvai dirbantys zmones ir imones9. omen
(2019-03-09 09:08:23)
(84.15.190.55) Parašė:

Paklausius ministerio ir & ar kas nors galėtų paneigti, kad teiginys - Jei pas jus galvoje du pusrutuliai tas dar nereiškia jog tai smegenys - yra neteisingas ?8. K
(2019-03-08 21:10:24)
(5.20.244.73) Parašė:

Mūsų amžiui durnių užteks, manau pakaks ir XXII. Komentuoti idiotų įšmyslą...durinio sureikšminimas. Birželį LT išjungs elektrą (bandomas prisijungimas prie Vakarų Europos el.tinklo dažnio). Nepavykūs, ant kieno tvoros pakabinti padvęsusį šunį? Savo nerangumo pateisinimui, kuriama ši Pasaka. Priemonės pateisina Tikslą.7. Dzukas
(2019-03-08 20:29:59)
(93.100.87.209) Parašė:

Paskaitai ir supranti kad kalba idiotai - "Lietuvoje per 2018 m. užfiksuoti 53 183 kibernetiniai saugumo incidentai." :DDD Mano privatus kompas per 2018 patyre virs 118 tukst. libernetiniu ataku. Tai normalu. Nu klounai...6. viltė
(2019-03-08 20:26:40)
(85.255.48.4) Parašė:

Nuo durnumo net veidas (jei dar galima tokį žodį taikyti)karobliui persisukęs , apie kažkokį dar protą, kalbos net nėra .5. Anfisa
(2019-03-08 20:15:53)
(88.118.163.49) Parašė:

Jeigu Pindostano, berods, 17 spectarnybu nesugeba irodyti, kad Trampa jiems paskyre Putinas, tai ko noreti is musu kibernetiniu amatininku... Lieka tik anekdotus pasakoti...4. jeronimas
(2019-03-08 19:45:33)
(109.77.59.60) Parašė:

Jeigu gali atsakingi zmones uz valstybes sauguma ,pezeti va tokiuos paistalus,tai belieka Lietuvos runkeliams patiems rupintis Lietuvos saugumu???Apie kokiuos snipus kalba ?? Neitikinsit ,ad uzsienio snipai kvailiai va tokio ministro lygio.Kokios energetikos dar paslaptys?? Uztenka tureti kompiuteri,ir per pora dienu susirinsi visas smulkmenas apie energetinius objektus ir iki smulkmenu.Visiskai viesa informacija.O jeigu dar tie snipai siek tiek mokslu pabaige ,tai net ir dideliu pastangu nereiks.kam tokias nesamones aplamai leisti i eteri ,skleisti visuomenei??Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras