2020 m. birželio 2 d.

 

Sirijos tragedijos paraštėse

8
Paskelbta: 2013-09-07 19:58 Autorius: Vytautas Rubavičius | ekspertai.eu
Nuotr. npr.org
Nuotr. npr.org

Sirija ir jos žmonės šiuo metu išgyvena sunkiai nusakomą tragediją – kraujo upės, masinės žudynės, jau pora milijonų pabėgėlių. Sirijos valdžia vienu metu perlenkė lazdą, bandydama užgniaužti kylantį masinį nepasitenkinimą, ir susilaukė ginkluoto atsako. Pamažu šalis nuvairavo į pilietinį karą: sukilėlių grupuotės veikia savarankiškai, vis dažniau savo įniršį nukreipdamos prieš krikščionis. Nors niekas negali pasakyti, ar tai sukilėliai, ar banditai, ar kokių spectarnybų samdiniai, kurių tikslas – didinti katastrofos apimtį ir mažinti valstybės atsikūrimo galimybes.

Žiniasklaida mirgėte mirga žiniomis apie Siriją ir įvykius arabų pasaulyje, tačiau iš gausybės kalbų sunku susidaryti bendresnį geopolitinio vyksmo vaizdą ar suvokti, kaip ir kodėl susikerta didžiųjų pasaulio galių interesai. Neaiškios ir arabų pasaulio raidos tendencijos, tačiau nesunku įžiūrėti vieną dalyką: nepaprastai greitai sumenko arabų valstybių, taip pat jų politinio bendradarbiavimo galia. Galima tvirtinti, kad vadinamąjį „arabų pavasarį“ išgyvenusios valstybės dar ilgai gaiveliosis. Įvykiai painūs, daugybė užkulisinių veikėjų, politinių ir ekonominių interesų. Ryškūs žiniasklaidoje plūduriuojantys vaizdai, tačiau sunkiai, ypač tolimam stebėtojui, pagaunamos vyksmų prasmės bei logikos nuotrupos. Tad siūlau atkreipti dėmesį į keletą tarsi akivaizdžių, tačiau žiniasklaidos nutylimų dalykų.

Šiame regione vienas įtakingiausių veikėjų yra Jungtinės Amerikos valstijos. Apie šios šalies interesus būtų galima daug ir nuobodžiai kalbėti, tad išskirsiu tik vieną, mano manymu, svarbiausią – Izraelio saugumą. Kad ir kokių tikslų šiame regione siektų, kad ir kokius savo nacionalinius interesus gintų, JAV niekada neužmiršta esminio – stiprinti Izraelio saugumą. Toks yra egzistencinis ir pačios žydų valstybės tikslas. Izraelio saugumas priklauso nuo didžiųjų arabų valstybių ir apskritai arabų pasaulio galios ir vieningumo, todėl visiškai suprantamas esminis politinis šios valstybės tikslas – silpninti didžiąsias arabų valstybes, ypač kaimynes, su kuriomis saisto sienos ir karinių konfliktų patirtis. Tokia, beje, yra ir didžiųjų pasaulio valstybių „darbotvarkė“ – besąlygiškas svetingumas ir atlapaširdiškumas yra ne tik kvaila, bet ir pražūtinga politinė nuostata. Izraelis yra stiprus ir išmoningas šio regiono ir regimos, ir publikai neprieinamos politikos veikėjas. Veikiama įvairiais lygmenimis, tad ir specialiųjų tarnybų.

Sirijoje išsirutuliojęs konfliktas yra tarsi jos vidaus reikalas, tačiau Sirijoje susiduria kai kurių pasaulio galingųjų interesai, tarp jų ir žydų valstybės. Tad galima numanyti, kad tarp konfliktuojančių esama ir atliekančių ne tik savo matomus, bet ir nematomus, vienų ar kitų užsakovų diktuojamus vaidmenis. Todėl sunku nustatyti, kas ir kaip panaudojo cheminį ginklą. Norint ramia sąžine bausti Asado režimą, reikėtų gauti įrodymų, kad politinė ir karinė vadovybė davė įsakymą jį panaudoti. Miestuose ir regionuose vykstančiose kovose kai kurie daliniai įgauna didelį savarankiškumą, tad gali imtis ir cheminių ar dar kokių iniciatyvų. Juolab kad niekas negali būti tikras, ar šitai nėra atliekama kažkieno užsakymu. Atkreiptinas dėmesys į užsienį bėgančius aukšto rango Sirijos kariškius ir politikus – saugūs gali jaustis tik turintys tam tikrų nuopelnų, antraip, jie patys tikriausi karo nusikaltėliai. Neguodžianti išvada: pasaulio bendruomenė neturi išeities – reikalinga vieša bausmė už tokio ginklo naudojimą. Tad bausmę turėtų nulemti esminiai interesai, o ne humanitariniai ar dar kokie svarstymai.

Kas įvyks „nubaudus“ Sirijos režimą? Gal įsivyraus taika ir demokratija, o iš pabėgėlių stovyklų namo patrauks vargų ir netekčių kankinami sirai? Manau, neatsiras taip manančių. Visi nujaučia, kad valdantieji kausis iki galo, nes ant kortos pastatytos ne tik jų, bet ir visų jų giminaičių iki kažkelintos kartos gyvybės. Juk skerdynės jau vyksta. Žlugus režimui prasidės negailestinga kova dėl valdžios, dėl teritorijos ir turtų dalybų. Čia ir „Al Kaidai“ bus kur pasireikšti. Apie būsimą demokratinę provakarietišką Siriją gali kalbėti tik visiški cinikai. Silpna kaip valstybė, stokojanti valstybinės karinės mašinos Sirija gaiveliosis draskoma konfliktų, kovų ir žudynių. Ji jau niekam nekels jokios karinės grėsmės, tad nebegalės net prisiminti ir Golano aukštumų. Suprantama, pasienyje kils naujų grėsmių, tačiau jos nepalyginamai menkesnės nei ta, kurią kėlė prieš kelerius metus besiplėtojanti Irano ir Sirijos  draugystė bei šių šalių karinis bendradarbiavimas su Rusija.

Labai sparčiai nusilpo ir kitas Izraelio kaimynas – Egiptas, kurio karinė mašina ilgam turės darbo savo šalyje. Egipte juk taip pat liejasi kraujas, visuomenė vis labiau skaidosi į dvi nesutaikomas stovyklas. Kol kas niekas nesiima prognozuoti įvykių eigos. Tikėtina, kad norėdami palaikyti tam tikrą tvarką kariškiai turės vis stipriau „veržti varžtus“, Europos Sąjungos ir kai kurių kitų šalių politikams čiulbaujant apie būtinumą rengti kuo „demokratiškesnius“ rinkimus. Atkreiptinas dėmesys ir dar į porą dalykų. Regione mažėja Irano draugų, vis menkesnis jame Rusijos vaidmuo. Tačiau pats arabų pasaulis radikalėja, nes daugėja karinės patirties ragavusių jaunų islamistų kovotojų, plinta šiitų ir sunitų priešstata, valstybėse religijos pagrindu stiprinami politiniai režimai. Tad tam tikrose vietose tam tikru laiku tikėtini nauji kruvini konfliktai. Deja.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
Kalba redaguota ekspertai.eu

 
Komentarai

 
8. Seneka to 5 marux
(2013-09-10 12:56:26)
(78.56.215.57) Parašė:

Štai mūsų krikščioniškosios vertybės: 1. Neturėk kitų dievų, tik mane vieną. Garbinam viską iš eilės tik ne Dievą. pvz. mūsų dievukai: krepšininkai, pop atlikėjai ir t.t. 2. Netark Dievo vardo be reikalo. 3. Švęsk sekmadienį. Dabar švenčiam ne tik sekmadieni, bet ir visas savaitės dienas. Žodis šventimas reiškia būti šventam, apsivalyti nuo visokio brudo, o krikščioniškas pasaulis jau supranta kaip smegenų užpilimą :( 4. Gerbk savo tėvą ir motiną. Senelių globos namai puikiai iliustruoja mūsų pasiekimus. Ir duok dieve jei mūsų vaikai mus ten patubdys, nors greičiau bus isteigti globos namai "Mėnėsis" kur senoliai skubos tvarka bus supažindinami su anapiliu. 5. Nežudyk. Neparašyta nedaryk žmogžudystės! parašyta nežudyk. Kyla klausimas, ką tada veikia visos skerdyklos? Ir jei tu perki skerdyklų produkciją, tu finansuoji žudymą. 6. Nepaleistuvauk. Va čia jau išvis pieva! Atvirkščiai, paleistuvauk ir dar visa gerkle rėk, kad tai tavo teisė. Būti paleistuviu labai "krikščioniška". 7. Nevok. Net kalbėt neverta kokia tai šiuo metu vertybė. Jau vien pasakymas jei vogti tai bent milijoną daug ką pasako. 8. Nekalbėk netiesos. Tai ką tada veiks televizija, spauda, politikai negalės išgyventi, tai jiems ėjimas prieš gamta. 9. Negeisk svetimo vyro ar svetimos moters. Neapsiriksiu sakydamas, kad ir šiame punkte nebe nuodėmės. 10 Negeisk svetimo turto. O tai kaip turtus susikrauti jei ne iš kito atimti? tik faktas tas, kad turtus atiminėja mažuma iš daugumos. Štai tokios mūsų "krikščioniškosios" vertybės :( Ar tikrai mes esam verti vadintis katalikais, provoslavais ir pan. jei nesugebam laikytis doros normų? Atsiprašau jei ką nors ižeidžiau, geros jums kloties portalo skaitytojai.7. Vytautas Ju.
(2013-09-09 09:03:00)
(195.182.64.237) Parašė:

Kas ir dėl ko pradėjo „arabų pavasarį“, prirašyta akrai spausdinto teksto. Sirija tik kietesnis riešutėlis, neleidžiantis įgyvendinti planą iki galo, todėl reikėjo papildomų priemonių, štai ir viskas. Cheminis ginklas tokioje situacijoje labai patogus, nes gali garsiai rėkti ant viso pasaulio, kad žudomi taikūs žmonės. Kas tą ginklą panaudojo niekas, gi, nepasakys. Kitą vertus, kas galėtų paneigti, kad tai ne trečios šalies darbas, kaip teigia nepriklausomi britų ekspertai. Aišku tik viena, kad bus dar didesnės skerdynės. Kalbėti apie vakarietiškas ar provakarietiškas demokratijas — daugiau negu nerimta.6. Na,o apie
(2013-09-08 17:31:36)
(81.7.96.104) Parašė:

Libiją visi nutilo.Pridengė lėktuvai sukilėlius,prasiautė "uraganas "ir jie ten sugeba,atrodo,tvarkytis.Bet juk moraliai negalime mes žiūrėti,kaip jie vieni kitus nuodija?reikia kažką daryti.Abejingieji galiausiai bankrutuoja.5. marux
(2013-09-08 13:14:21)
(86.1.121.149) Parašė:

straipsnis- kaip straipsnis. dar karta apie tai, kas seniai zinoma. niekas nesiuntineja armiju ten, kur kazkas kazkoki civili nuskriaude. armijas siuntineja ten, kur yra atitinkamo svorio interesas. gan naivoka manyt, kad tas tikslas - gint izraeli. ne. izraelis - tik tas akmenukas to liuno, vadinamo vidurio rytais, vidury. ant jo labai patogu stoveti ir siekti savo tikruju tikslu vidurio rytuose- laikyt visa islamiskaji pasauli su visais ju resursais ir ideologijomis kuo zemiau zemes ir neleist jiems atsitiest dar 1000 metu, nes kai jie atsistos, jie ateis pas mus "tikrosios" religijos diegt arba siaip naikint kafurus, kas anot ju yra garbinga. nesakau, kad mes (vakarieciai) kazkuo geresni uz musulmonus, ar panasiai, bet pasaulis taip veikia nuo civilzaciju kurimosi pradzios. visada bus kova. siuo metu didziaja tos kovos su islamiskaja civilizacija vykdo JAV. ir ner ko stebetis, kad jie susirenka ir atlygi (pinigus uz nafta). taigi, manau, reikia sakyt "aciu" amerikieciams, kad jie apsiima daryt ta nemalonu darba, nes mes labai megstam patogiai sedet ant savo sofu, puoselet krikscioniskas vertybes ir keikt tuos prakektus amerikonus ir zydus, nes jiems "paprastas zmogus" nerupi, jiems rupi tik pinigai. geros dienos, krikscionys! maurai neateina.4. suomis
(2013-09-08 07:52:40)
(78.60.106.230) Parašė:

Labai gera įžvalga, ne taip kaip, to Peleckio.3. gražiai susidėlioja
(2013-09-08 02:54:26)
(198.245.73.91) Parašė:

Jei Sirija ir Egiptas pavirstų Sonaliu,tikriausiai žydams tikrai tektų kraustytis į hipotetinį Madagaskarą.2. gražiai susidėlioja
(2013-09-08 02:52:46)
(198.245.73.91) Parašė:

Taip,pagrindinis suinteresuotasis čia-Izraelis.Tik nereikia visų Asado režimo šunybių dangstyti žydų rezgamomis pinklėmis,kaip bando daryti žymi dalis skeptikų.Kita vertus,žydai žaidžia su degtukais ir gali patys nukentėti,jei padėtis taps visiškai nevaldoma ir neprognozuojama.Tarkim,abejoju,ar Somalyje galėtų efektyviai veikti Izraelio specialiosios tarnybos,nes ten,dėl vyraujančio chaoso ir anarchijos,tiesiog sunku būtų surinkti patikimus duomenis arba kažką veiksmingai įtakoti.Jei Sirija ir Egiptas pavirstų Izraelio,tikriausiai žydams tikrai tektų kraustytis į hipotetinį Madagaskarą.1. Pritariu
(2013-09-07 22:03:42)
(78.60.130.130) Parašė:

Labai taiklus straipsnisParašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras