2020 m. liepos 7 d.

 

Savo atkūrimo trisdešimtmetį minės efektyviausias valstybės gynybos garantas - Lietuvos karinė žvalgyba

21
Paskelbta: 2020-05-29 12:44 Autorius: ekspertai.eu

Birželio 1 d. savo atkūrimo trisdešimtmetį mininti Lietuvos karinė žvalgyba nuo pat šalies nepriklausomybės atstatymo yra efektyviausias valstybės gynybos garantas. Žvalgybos tarnybų informacija yra esminė politinei ir karinei vadovybei formuojant šalies saugumo ir karinę politiką, o pajėgoms – ruošiantis neutralizuoti valstybei kylančias karines grėsmes. Šiandien karinės žvalgybos funkcijas vykdančio Antrojo operatyvinių tarnybų departamento (AOTD) prie Krašto apsaugos ministerijos veikla yra gyvybiškai būtina krašto apsaugos sistemos (KAS) funkcionavimui.

Karinės žvalgybos paskirtis – laiku rinkti, analizuoti ir vertinti visą reikalingą informaciją apie oponento valią bei ketinimus, turimus pajėgumus ir planuojamus bei vykdomus veiksmus, teritoriją ir erdvę aplink ją tam, kad šalis ir jos ginkluotosios pajėgos galėtų efektyviai užtikrinti savo šalies gynybą. Be pajėgios, tikslios ir laiku veikiančios karinės žvalgybos bei jos teikiamos informacijos, nė vienos ginkluotosios pajėgos nesugebėtų tinkamai įvykdyti joms keliamų užduočių ir pasiekti numatytų efektų.

Kaip ir visa krašto apsaugos sistema, po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo žvalgyba buvo pradėta kurti nuo nulio. Tačiau jau per pirmuosius penkerius metus buvo padėti pagrindai būsimai efektyviai karinės žvalgybos tarnybos veiklai: sukurti būtini techniniai pajėgumai, suburti tinkami žmonės, formuoti jų įgūdžiai, kaupta patirtis. Ieškota tinkamiausio karinės žvalgybos pavidalo, jos vietos valstybėje ir krašto apsaugos sistemoje. Todėl šiuo tarnybos kūrimo laikotarpiu daug kartų keitėsi jos pavadinimas, struktūra ir personalas.

Krašto apsaugos departamente prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės (KAD prie LRV) 1990 m. birželio 1 d. įsteigtas žvalgybos skyrius, kuris pagal tarpukario Lietuvos tradicijas pavadintas Antru. Tiesa, jau spalio mėn. šis padalinys buvo pervadintas į Informacijos-žvalgybos skyrių. Iš pradžių skyriuje dirbo vos 7 pareigūnai. Jiems teko kaupti ir analizuoti informaciją apie Lietuvoje dislokuotus sovietinės kariuomenės dalinius, o parengtas duomenų suvestines teikti KAD prie LRV vadovybei.

Praėjus metams, 1991-ųjų spalio mėn., KAD prie LRV buvo reorganizuotas į Krašto apsaugos ministeriją (KAM), o Informacijos tarnybai paskirta krašto apsaugos sistemos kompiuterizavimo ir informacijos kaupimo funkcija. Žvalgybos funkcija buvo palikta vieninteliam tarnybos padaliniui – Analizės skyriui. Tų pačių metų gruodžio mėn. KAM paraleliai įkurta Imuniteto tarnyba, kuriai pavesta vykdyti kontržvalgybą.

1992 m. pradžioje žvalgybos informacijos rinkimo ir analizavimo funkcijas perėmė naujai įkurta KAM II tarnyba. Kiek daugiau nei per vienus egzistavimo metus Lietuvos karinė žvalgyba išplėtojo naujus pajėgumus. Neapsiribota tik okupacinių SSRS karinių pajėgų Lietuvoje stebėjimu, domėtasi ir situacija kaimynystėje.

Po metų, 1993 m. sausio 8 d., II tarnyba pervadinta Žvalgybos departamentu, o Imuniteto tarnyba – Kontržvalgybos departamentu. Po kelių mėnesių abi tarnybos sujungtos į vieną – Žvalgybos ir kontržvalgybos departamentą, kuris, remiantis tarpukario tradicija, 1994 m. gegužės 1 d. pervadintas į Antrąjį departamentą prie KAM, o 1997 m. liepos 22 d. Lietuvos karinė žvalgyba gavo dabartinį pavadinimą – Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas prie KAM.

2000 m. liepos 17 d. priimtas Lietuvos Respublikos žvalgybos įstatymas įtvirtino, kad AOTD yra žvalgybos tarnyba, vykdanti žvalgybą gynybos, karinėje-politinėje, karinėje-ekonominėje, karinėje-techninėje srityse, KAS institucijų veiklos užsienyje srityje, KAS valstybės ir tarnybos paslaptį sudarančios informacijos apsaugos srityje. 2013 m. sausio 1 d. įsigaliojęs šio įstatymo pakeitimo įstatymas naujai apibrėžė žvalgybos sistemą, atribojo kontržvalgybą nuo teisėsaugos, nustatė žvalgybos pareigūnų statusą, griežtus kontrolės mechanizmus ir įvardijo aiškius Departamento veiklos principus. Remdamasis šiuo įstatymu nuo 2013 m. AOTD visuomenei pradėjo teikti metines viešas veiklos ataskaitas ir Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimus. Nuo 2016 m. Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimus AOTD rengia ir visuomenei teikia kartu su Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentu.

Svarbu paminėti ir tai, kad nuo 2004 m., Lietuvai tapus visateise NATO ir Europos Sąjungos (ES) nare, AOTD glaudžiai bendradarbiauja su NATO ir ES žvalgybos ir kontržvalgybos bendruomene, žvalgybos informacija remia NATO ir ES priimamus strateginius sprendimus, gynybos ir operacijų planavimą.

2019 m. sausio 8 d. Valstybės gynimo taryba patvirtino 2019–2024 metų AOTD veiklos strategiją, kurioje suformuluota AOTD vizija ir misija, nubrėžtos ilgalaikės pajėgumų plėtros aiškios gairės. AOTD vizija – patikima, profesionali, inovatyvi ir technologiškai pažangi žvalgybos institucija, sėkmingai vykdanti misiją besikeičiančioje aplinkoje. AOTD misija – stiprinti Lietuvos Respublikos nacionalinį saugumą gynybos srityje, laiku nustatant kylančias grėsmes, jas užkardant ir šalinant bei informuojant nacionalinį saugumą užtikrinančias institucijas.

Didėjantis Rusijos užsienio politikos agresyvumas ir vis dažniau pasitelkiama karinė jėga jos įgyvendinimui tapo svarbiausiu iššūkiu ne tik Lietuvos, NATO bei ES valstybių saugumui, bet ir tikru iššūkiu žvalgybos tarnyboms. Atsižvelgiant į šiuolaikines grėsmes, AOTD keliami šie pagrindiniai tikslai: laiku užtikrinti perspėjimą ir grėsmių užkardymą bei šalinimą; pritraukti ir išlaikyti profesionalų, motyvuotą ir lojalų personalą; savo veiklą grįsti šiuolaikinėmis technologijomis ir inovatyviai sprendimais; efektyviai bendradarbiauti tiek su LR nacionalinį saugumą užtikrinančiomis institucijomis, tiek su tarptautiniais partneriais.

Per trisdešimt savo veiklos metų Lietuvos karinė žvalgyba subrendo ir tapo profesionalia žvalgybos institucija.

Šaltinis: KAM

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu

 
Komentarai

 
21. aAgirdas-Romui(20)
(2020-06-02 07:48:04)
(82.135.212.252) Parašė:

atsiprašau, bet nesupratote manęs -- aš tiesiog bandau suprasti kuo Jūs nepatinkate ekspertams, juk turi būti kažkokia priežastis.Paties komentarai neturi savyje jokių oficialių pažeidimų20. Romas > 19. aAlgirdas
(2020-06-01 19:44:07)
(77.111.246.126) Parašė:

O uz ka as tureciau vertinti ta Toma? Pas mane savo zmogaus vertinimo skale, o ir ne tik pas mane. As niekam nepersu savo vertinimo, kiekvienas pats turi teise pasikapstyti jo veikloje ir sudaryti savo vertinima. Kam patinka tuscias pliurpimas, as irgi nieko pries. Ne jis pirmas, ne jis paskutinis.19. aAlgirdas -Romui
(2020-06-01 18:18:27)
(82.135.212.252) Parašė:

ir vis tik kuo Jūs nepatikote "ekspertams" ? Gal todėl. kad visiškai nevertinate Tomo? Pagarbiai18. Nu jo ... Submarinui (15) ir Romui (17)
(2020-06-01 17:52:28)
(188.69.208.222) Parašė:

Tinklapio adminas nėra paskutinė instancija. Niekur. Paskutinė instancija yra tie, kas moka admino įtikinamai paprašyti arba turi techninį potencialą keisti tekstą portale. Pašalinti. Arba nešalinti. Galima išvardinti ne vieną atvejį, kai nebuvo šalinami deklaratyviai provokaciniai komentarai. Man tai nepasimiršo, nes intuityviai nutuokiu kas ir kodėl. Šiaip asmeniškai yra iki lemputės visi tie dalykai. Nes komentarais gyvenimas nesibaigia, o laikas praleistas realiam gyvenime yra ženkliai malonesnis už virtualią erdvę. P.S. Linkėjimai Dzūkui. Teisingas žmogas.17. Romas > 15. yel“l“ow submarine
(2020-06-01 17:37:40)
(185.209.162.141) Parašė:

Jus visiskai teisus - komentarai salinami butent su admino pagalba. As zinau kas tai daro, tiksliau - ne kas konkreciai, o is kur tai vykdoma. Nera sunkumu "nubausti" svetaine ir "pasigalineti" kibernetiniame sporte, bet kuo kalti svetaines lankytojai? Is esmes as nieko neprarandu nuo tu ispuoliu. Ir net jeigu pasitraukciau is svetaines, nieko isskirtinio neivyktu - puikiai jauciuosi ir be ekspertai.eu, manau jie ir, labai manes nepasigestu. Yra pakankamai daug idomiu forumu kur galima pabendrauti, kur lankosi tie patys lietuviai. Mano draugas Algis (nikas - Dzukas), kai praeitais metais ji uzblokavo ekspertai.eu, nusispjove ir net nepamena kad tokie yra. As siek tiek ramesnis, todel neturiu jokiu lukesciu zmogaus atzvilgiu ir be emociju ziuriu i visas tas kvailistes. Yra tik pasislykstejimas, kad ir toks portalas mazai kuo skiriasi nuo sisteminiu. Vieni verti kitu.16. yel“l“ow submarine to 10. SD-kapyt
(2020-05-30 20:39:07)
(78.63.212.238) Parašė:

tu dar sugalvok, kad reikia šalinti komentarus, kurių ip skaičių suma viršija, pvz. 21 :))))) - tinklinių technologijų žinovas, bl. :))) - komentarų šainimas tai yra pasityčiojimas iš skaitytojų - tiek rašančių komentarus , tiek ne ..., - nebent ekspertams nusispjauk ant tų skaitytojų ..., - kaip delfidei ...15. yel“l“ow submarine to 11. Nu jo... Submarinui
(2020-05-30 20:25:10)
(78.63.212.238) Parašė:

jei komentarai šalinami, reiškia su admino priėjimu - klausimas tik, ar tai žino redakcija :) - aš toli nuo minties, kad tai galėtų būti hakerių ar kokios kitos trečiosios jėgos darbas ..., - o svarbiausia - iš redakcijos pusės mirtina tyla ..., - atsiduoda kažkokiu absurdu :(14. aAlgirdas -Nu jo...(13)
(2020-05-30 14:40:26)
(78.63.201.190) Parašė:

Jūs gal ir teisus, bet ,save gerbianti, administracija praneštų savo komentatoriams, kad tai ne jie naikina.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras