2024 m. balandžio 25 d.

 

Savaitgalio gidas

Paskelbta: 2013-11-28 15:57 Autorius: Radvilė Nakaitė | ekspertai.eu
Carl Scherres. Potvynis Rytprūsiuose. Lietuvos dailės muziejus. Nuotr. A. Lukšėno
Carl Scherres. Potvynis Rytprūsiuose. Lietuvos dailės muziejus. Nuotr. A. Lukšėno

Trys didieji Lietuvos miestai ir juose įsikūrusios kultūros organizacijos kvies ateinančią žiemą pasitikti džiaugsmingai. Vakarus praleisti ne namuose vilios įspūdingos turkų pianistės pasirodymas, naujų vaidybinių ir dokumentinių filmų peržiūros, spektaklių premjeros bei ypatingą programą žadantis operos savaitgalis Kaune. Parodų salėse šį savaitgalį pūs vėjai iš Rytų Prūsijos ir Niujorko, kvepiančiame koncerte neseniai iš Tokijo grįžę pianistas Petras Geniušas ir saksofonininkas Liudas Mockūnas pins lietuvių kompozitorių kūrinių motyvus, Vilniaus žydų viešojoje bibliotekoje bus pristatoma nauja knyga, o visa šeima tradiciškai galės išvysti nuotaikingus pastatymus gražiausių pasakų motyvais arba nukeliauti paklausyti pučiamųjų orkestro pasirodymo Kauno filharmonijoje.

VILNIUS

Edgaro Hilsenratho romano „Nacis kirpėjas“ pristatymas ir aptarimas
Vilniaus žydų viešoji biblioteka, lapkričio 29 d. 16.00

Kur apsigyvena blogis? Tikrasis baisusis blogis. Ar jis egzistuoja? Kokie jo veidai, konfigūracijos ir transformacijos? Kokiais pavidalais jis inkarnuojasi istoriniuose personažuose, ar jie būtų didieji vadai ir veikėjai, ar mažo kalibro išgyventi bandantys nelaimingi pastumdėliai? Kaip šias formas ir esmes bando užčiuopti rašytojai ir menininkai? Ar jie nerizikuoja tampydami velnią už ūsų, bandydami pažvelgti jam į akis, arba vaikydamiesi pasaulio sūkuriuose ir akivaruose? Ar savo kūrybinėse fantasmagorijose neįsibrauna šventvagiškai į nekvestionuojamų tiesų ir vertybių teritorijas?

Dalyvauja:
Markas Zingeris – rašytojas, publicistas
Donatas Puslys – publicistas, mokytojas
Teodoras Četrauskas – romano vertėjas iš vokiečių kalbos
Rašytojų sąjungos leidyklos darbuotojai.

Premjera „Laikas kartu“
Šiuolaikinio meno centro kino salė, lapkričio 29 d. 18.00

Tai mįslinga 14-os dalių istorija, vykstanti patraukliame vasariškos Lietuvos fone. Jaunai merginai (Smiltė Bagdžiūnė) netyčia praleidus traukinio stotelę, kurioje turėjo išlipti, pagalbą pasiūlo nepažįstamoji (Monika Bičiūnaitė), kuri veda merginą per daugybę keistų patirčių: politinių, ritualinių, seksualinių, kultinių. Pasakojimas pilnas paslapčių, netikėti siužeto vingiai prikausto žiūrovo dėmesį. Kiekvieną epizodą komentuoja fizikas, pasakojantis apie tos dienos reiškinius, susijusius su saule ir elektromagnetine radiacija. Taip kasdieniški veiksmai tarsi įgyja naują dimensiją, priartinančią filmą prie mokslinės fantastikos žanro.

Jūra miške
Koncertų salė „Piano Lt“, lapkričio 29 d. 19.00

Projektas „Jūra miške“ – tai improvizacija Mikalojaus Konstantino Čiurlionio, Broniaus Kutavičiaus, Felikso Bajoro, Juliaus Andrejevo kūrinių motyvais. Ši koncertinė programa, kurios pavadinimas asocijuojasi su M. K. Čiurlionio simfoninėmis poemomis, pirmąkart buvo atlikta 2011-aisiais, Čiurlionio mirties 100-mečio paminėjimo metais.

Piano.lt salėje žiūrovus pasitiks ne tik muzika, bet ir ypatingi kvapai, kuriais renginio metu rūpinsis eterinių aliejų ir kvepalų specialistai iš „Kvapų namų“. Muziką bus galima ne tik išgirsti, bet ir pauostyti.

Petras Geniušas – fortepijonas
Liudas Mockūnas – saksofonas 

Paroda „Nuostabioji žemė“
Vilniaus paveikslų galerija, lapkričio 21 d. – 2014 m. kovo 30 d.

Parodoje supažindinama su 78 dailininkų kūryba, eksponuojama 116 tapybos darbų. Jie sukurti XIX a.–XX a. pirmoje pusėje, kai Rytų Prūsijos dailė išgyveno pakilimą, o kraštas buvo tapęs traukos centru daugeliui dailininkų. 

Paveikslai, nutapyti aliejumi, tempera, akvarelės, pastelės atspindi ryškiausius Rytų Prūsijos dailės istorijos reiškinius: Karaliaučiaus meno akademiją ir Nidos dailininkų koloniją, supažindina su čia gimusių, nuolat šiame krašte gyvenusių ar tik epizodiškai jame buvojusių dailininkų kūryba. 

Parodoje dominuoja peizažai, juos papildo figūrinės kompozicijos ir portretai. Vyrauja įvairių Rytų Prūsijos vietovių, Romintos girių, Sembos pusiasalio pakrančių, Aistmarių, Kuršių nerijos motyvai: miškai, platūs laukai, marios, jūra, pakrantės, kopos, žvejų valtelės, kurėnai, burvaltės ir garlaiviai, upės ir ežerai, briedžiai, elniai, laukiniai ir vandens paukščiai, žvejų ir valstiečių kasdienybė, nerūpestingi poilsiautojai. Peizažuose skleidžiasi kartais rūstus, kartais paslaptingas ar nuostabiai atviras miškų, laukų, vandenų ir kopų žemės grožis. 

Šokio spektaklis „Aritmijos“
Menų spaustuvė, lapkričio 30 d. 19.00

Šokio spektaklis „Aritmijos“ tęsia ankstesniame Vyčio Jankausko šokio teatro pastatyme „Judantys taikiniai“ pradėtą socialinių santykių temą. Tačiau „Judančiuose taikiniuose“ dėmesio centre buvo instrumentiniai žmonių santykiai – t. y. santykiai, kai žmogus nėra vertybė pats savaime, o tik priemonė tam tikriems tikslams pasiekti. Tuo tarpu „Aritmijų“ pagrindinė žinia yra ta, kad žmogaus gyvenimas sociume yra kryžius, kurį šiuolaikiniam individui tenka nešti ant savo pečių. Viena vertus, jis bando išsilaisvinti iš visuomenės primestų reikalavimų ir apribojimų. Kita vertus, bandydamas realizuoti savo poreikį mylėti ir būti mylimas, jis turi mokytis nusižeminti, užjausti, įsipareigoti ir tarnauti. Tokiu būdu individo gyvenimas visuomenėje tampa ir prakeiksmu, ir palaima bei išsigelbėjimu.

Fortepijono muzikos festivalio uždarymas
Lietuvos nacionalinė filharmonija, lapkričio 30 d.  19.00

Užveriant šiųmečio Vilniaus fortepijono muzikos festivalio duris, lapkričio 30 d. 19 val. Filharmonijoje su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru ir maestro Robertu Šerveniku pasirodys bene ryškiausia Turkijos pianistė, prestižinėse pasaulio salėse koncertuojanti Gülsin Onay. Programoje skambės Edvardo Griego Koncertas fortepijonui ir orkestrui a-moll ir Felixo Mendelssohno Simfonija Nr. 3 a-moll, op. 56 („Škotiškoji“).

Mykolas Žvejas
Keistuolių teatras, gruodžio 1 d. 12.00

„Mykolas Žvejas spektaklis apie nemažai apsiskaičiusį ir ne mažiau pasipūtusį Žvejo sūnų Mykolą, kuris keliauja į pragarą pas pragaro viršininką Liuciferį suvedinėti tam tikrų sąskaitų. Kaip jam klojasi, kaip jam sekasi išvysite spektaklyje", – sako režisierius Aidas Giniotis.

KAUNAS

Operų savaitgalis
Kauno valstybinis muzikinis teatras, lapkričio 29 – gruodžio 1 d.

Kauno valstybinis muzikinis teatras lapkričio ir gruodžio mėnesių sandūroje operos gerbėjams siūlo dar vieną renginių ciklą, kurio metu bus galima pasiklausyti naujausių repertuaro operų „Vedybų vekselis“ ir „Džanis Skikis“, R. Leoncavallo operą „Pajacai“ parodys Baltarusijos nacionalinis muzikinis teatras, o savaitgalį vainikuos gala koncertas, kuriame dalyvaus Kauno ir Minsko dainininkai. 

Lapkričio 29 d. – G. Rossini „Vedybų vekselis“ ir G. Puccini „Džanis Skikis“
Lapkričio 30 d. – Ruggero Leoncavallo vienaveiksmė opera „Pajacai“ 
Gruodžio 1 d. – „Operų savaitgalio“ gala koncertas

Vyšnių sodas
Kauno nacionalinis dramos teatras, lapkričio 29 d. 18.00

Pagarsėjęs teatro formų laužytojas režisierius Artūras Areima imasi dramaturgijos genijaus Antono Čechovo pjesės „Vyšnių sodas” – Lietuvos teatro scenoje ne kartą matyto ir išgyvento kūrinio. Neišsemiama drama apie vidinę žmogaus tragediją gyvenimo slinkties akivaizdoje gimsta būti išgirsta iš naujo. Išgirsta teatro, bylojančio apie save patį. Juk ši laikinumo epocha yra pats geriausias metas prabilti!

Garbanotas bosistas
PuntoJazz palėpė, lapkričio 29 d. 21.00

Lapkričio 29-osios vakarą į palėpę grįžta grupė „Garbanotas Bosistas". Užaugę čia pat, XXI a. Vilniuje, bet groja taip, tarsi būtų ką tik atkeliavę iš 7-ojo dešimtmečio pabaigos, kai pasaulis klausė Jimi Hendrixo, „Led Zeppelin“, augino kasas ir krovėsi lagaminus į Vudstoką. Per penkerius gyvavimo metus grupė „Garbanotas Bosistas“ tapo viena labiausiai publikos numylėtų jaunų šalies grupių.

Dokumentinis filmas „Julija”
Kino teatras Romuva, lapkričio 30 d. 20.00

Filmas „Julia“ – tai jaudinanti ilgamete pažintimi ir foto bei videomedžiaga paremta biografinė istorija apie iš Klaipėdos kilusią trisdešimtmetę transseksualią moterį Julią K., kuri paauglystėje buvo priversta bėgti iš namų į Vokietiją, buvo parduota prostitucijos verslui ir atsidūrė ant visiško fizinio ir psichologinio išsekimo ribos.

Muzikinė popietė visai šeimai
Kauno filharmonija, gruodžio 1 d. 14.00

„Misteris trombonas“ su Kauno pučiamųjų instrumentų orkestru „ĄŽUOLYNAS“.
Programą ves ir orkestrui diriguos RIČARDAS KUKULSKIS.

KLAIPĖDA

„Pažadas. Pirma triuko dalis“ užbaigianti paroda/epizodas „Praeitą kartą“
KKKC parodų rūmai, lapkričio 29 d. 17.00

Parodos/epizodo „Pažadas. Pirma triuko dalis – 06 – Praeitą kartą“ autoriai yra šiuo metu Niujorke (USA) gyvenančių lietuvių menininkų duetas: Ugnius Gelguda (gim. 1977) ir Neringa Černiauskaitė (gim. 1984). Su įvairiomis medijomis dirbantys kūrėjai Klaipėdoje pristatys savo naujus darbus, kuriuose paliečiama laiko sąvoka, arba specifinis požiūris į praeitį, dabartį ir ateitį kvestionuojant pastarųjų eiliškumą, dabartyje konstruojamos ateities archeologija, kopijos/originalo santykis. Čia taip pat peržvelgiama kūrinio ir autoriaus, autoriaus ir žiūrovo, žiūrovo ir kūrinio (re-kūrinio, kopijos) ryšiai bei jų dinamika.

Kuratorė: Neringa Bumblienė

Judesio ir muzikavimo spektaklis „Batų istorijos“
Klaipėdos universiteto mokomasis teatras, lapkričio 29 d. 18.00

„Batai – mūsų kasdienybės dalis. Jie žino, kur ir kodėl mes ėjome, kada sustojome apsidairyti, nuo ko bėgome, kokie buvo mūsų gyvenimo žingsniai. Batuose gyvena žmonių istorijos, kurias pasakosime žiūrovams, galbūt nesusimąstantiems, kiek daug gali atskleisti kiekviena batų pora“, – teigia Klaipėdos jaunimo teatro režisierius Valentinas Masalskis.

Orda
LCC tarptautinio universiteto Neufeldo auditorijoja, lapkričio 30 d. 18.30

Šimtmečiais šis žodis reiškė kruvinus antpuolius ir žeminančias rinkliavas įvairiausioms šalims ir tautoms. Aukso Orda – tai keistas ir baugus pasaulis su savo įstatymais bei papročiais. XIV amžiaus viduryje Aukso Orda valdė didžiąją Eurazijos dalį. Rinkliavą savo rytinei kaimynei moka ir Maskvos kunigaikštystė. Kai chano motiną Taidulą užklumpa sunki liga ir nė vienas Ordos gydytojas negali jai padėti, Orda pareikalauja, kad vadinamasis „Maskvos burtininkas“, metropolitas Aleksijus atvyktų gydyti Taidulos. Ant kortos pastatytas visos kunigaikštystės likimas. Tačiau ir pats Aleksijus nežino, kaip susiklostys jo kelionė į Ordą.

Snieguolė ir septyni nykštukai
Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras, gruodžio 1 d. 13.00

Balete vaikams „Snieguolė ir septyni nykštukai“ atgyja populiarios brolių Grimų pasakos „Snieguolė“ personažai: gražioji Snieguolė, piktoji pamotė, žaismingi septyni nykštukai ir drąsusis princas.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras