2024 m. balandžio 19 d.

 

Referendumas įvyko: Škotija neatsiskirs nuo Jungtinės Karalystės

21
Paskelbta: 2014-09-19 08:00 Autorius: ekspertai.eu

Paskelbti oficialūs istorinio referendumo dėl Škotijos nepriklausomybės rezultatai. Didesnė balso teisę turinčių žmonių nepritarė nepriklausomybei.

Referendume dalyvavusių žmonių aktyvumas buvo labai aukštas – iš viso savo nuomonės atėjo pareikšti 86,4 proc. balsavimo teisę turinčių gyventojų. Balsavimo dalyviai turėjo atsakyti į vieną klausimą: „ar Škotija turėtų būti nepriklausoma valstybė?“.

Pasak autoritetingo savaitraščio „The Economist“, milijonas škotų vakar balsavo už tai, kad atsiskirtų nuo Jungtinės Karalystės, nors ir suvokė, kad tai juos padarytų neturtingesniais. Jų tikslui sutrukdė itin aktyvus Škotijos pensininkų dalyvavimas referendume, o praėjusioji balsų skaičiavimo naktis leido daugeliui britų lengviau atsikvėpti. Vis dėlto, nors šokiruojantys referendumo rezultatai ir nulėmė, kad Britanijos tautų sandrauga nesuiro, ji išlieka tik gyvybės palaikymo dėka.

Tiesa, skaičiuojant balsus, neišvengta ir truputėlį duomenų klastojimo. Bent jau tai liudija video užfiksuoti momentai:



Pirminiai balsavimo duomenys rodo, kad 55,42 proc. balsavusiųjų pasisakė prieš nepriklausomybę, o 44,58 proc. – už daugiau nei 300 metų gyvuojančios sąjungos nutraukimą.

Škotijos pirmasis ministras pirmininkas Aleksas Salmondas (Alex Salmond) pripažino pralaimėjimą ir paragino nacionalinę vienybę reikalaujančio Londono įgyvendinti pažadą ir suteikti škotams didesnių galių. Premjeras pažymėjo, kad referendumas ir rinkėjų aktyvumas yra „demokratinio proceso pergalė“.

Jo pavaduotoja Nikola Stergžen (Nicola Sturgeon) pripažino pralaimėjimą dar nepaskelbus likusių balsavimo rezultatų. Ji teigė "jaučianti nusivylimą, jog tiek nedaug trūko iki „taip“ balsų užsitikrinimo“ ir pažymėjo, kad „šalis pasikeitė amžiams“.

Tuo tarpu Britanijos Vyriausybė jau buvo paskelbusi savo siūlymus apie tai, kad jeigu Škotija liktų Didžiosios Britanijos sudėtyje, būtų svarstoma jai suteikti dar daugiau autonomijos. 


Lietuvos politologų vertinimu, Škotijos referendumas sutelkė ir kitų šalių, kuriose vyrauja separatistinės nuotaikos dėmesį. Ne tik katalonai ir baskai, bet ir Latvijos rusai įsitraukė į škotų palaikymą.

„Jau žinoma analogija tarp Krymo ir Kosovo, kurią mėgsta naudoti Rusijos propaganda. Ir kalbant apie Kataloniją, kitus regionus, kurie taip pat diskutuoja apie nepriklausomybę, tai Rusijos dėmesys  ten bus didelis ir žinoma, kad tai susiję su bendra geopolitine situacija, tiek su NATO, tiek su ES tvirtumu“, – žiniasklaidai teigė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius Ramūnas Vilpišauskas.  

Daugelio kompetetingų Lietuvos politikos specialistų nuomone, jei Škotijos referendume būtų pasakyta „taip“ nepriklausomybei, kaimyninėje Latvijoje nepriklausomybės imtų siekti rusai, o Lietuvoje – lenkai ir rusai. Tačiau dabar ši grėsmė šiek tiek, kuriam laikui, sumažėjo. Bet gali vėl padidėti, jei nuspręstų atsiskirti katalonai ar baskai.

Konservatorė, šešėlinės vyriausybės krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė taip pat palankiai įvertino referendumo rezultatus.

„Didžioji Britanija lieka vieninga valstybe. Man tai yra gera šio ryto žinia. Vertinu, žinoma, iš lietuviškos varpinės, per saugumo kampą. Didžioji Britanija yra stipriausia Europos karinė galia, antroji NATO. Dabartinės saugumo situacijos aplinkybėmis tai yra svarbiausias argumentas, kodėl reikia stiprios Didžiosios Britanijos“, - informavo politikė.






Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
21. lietuvis to 18/19
(2014-09-19 22:49:07)
(95.165.4.2) Parašė:

be to kad gyvenat UK ir galvojat kaip svara uzsidirbti, galetumet tarptautine politika pasidomet. Ar Jugoslavija Rusija suskalde? Belgija, Olandija, Sveicarija ne didesnes uz Skotija, ar joms kas grasina, ar jos blogai gyvena? Kodel Skotija turi blogai gyventi be Anglijos, jei pas juos didzioji dalis UK energetiniu resursu (nafta, dujos), atiduoda daugiau nei gauna? Is kur Anglija tokia turtinga, ar zinot?



20. dr. Jonas Ramanauskas [email protected]
(2014-09-19 21:39:47)
(67.167.91.222) Parašė:

Na yra gana idomus Skotijos balsavimo rezultatas, kurio esme yra tokia: Mes nenorime savo problemu spresti patys... tegu anglai sprendzia. Gal jie geriau ir sprendzia? Kas zino? Panasiai darosi ir Lietuvoje, tarkim su Euro ivedimu. Lietuvos valdzia, be referendumo, iveda Eura ir tuo paciau pasako, MES LIETUVOS VALDZIA nesugebame valdyti savo pinigu, (o tai yra tiesa, nes skola milziniska), todel perduodame ju valdyma KAZKAM, ko dar ne gerai nezinome.... zinome tik tiek, kad euro zonoje be kriziu neapsieinama, tarkim Graikija. Taigi del Euro ivedimo tai nera Lietuvos nuomone, o tai yra tik Lietuvos valdzios uzgaidas.... perduoti pinigu valdyma i galbut kriziu sukeleju rankas!



19. TAM LIETUVUI
(2014-09-19 16:11:12)
(92.26.213.105) Parašė:

tu galvoji apie riebu kasni,esi matierelistas,Skotai atsiskyre tikrai geriau negyventu,uzgultu lavina ruoesciu.Skotija ir taip turejo didesne autonomija ,turi svara tik truputi skiriasi nuo anglu.GVENU anglijoje jau dauk metu tai civilizuota salis su isivysciusia ekonomika ,uzdirbtu svaru gali ne tik puikei gyventi,bet ir susitaupyti.Gal tik sveikatos apsauga nera toli pazengusi,jei nieko nezinai tai nereikia pliurpti nesamoniu.



18. .J.K.
(2014-09-19 15:59:55)
(92.26.213.105) Parašė:

didele valstybe ,vieninga yra stipri valstybe.Paziurekit musu Lietuvos istorija ,kas Lietuvos nepuldinejo,ir lenkas,ir rusas ,ir vokietis ,o Lietuvei kovesi ir kovesi,cia manau rusams naudinga suardyti europa,jei jam pasiseks tada nikstukemis statys salygas,del ko mazos neisgyvena jungfiasi prie didesniu,nu atsiskirs kas toliau,praeis kiek metu ir tures junktis prie kazko,o ANGLIJA NESUTINKU ,KAD YRA KAZKOKIA VALSTYBE FASISTINE,KAIP KURIE IVARDINA GYVENU JOJE JAU 20M,GALIU PASAKYTI NESAMONE.



17. mikis21
(2014-09-19 13:29:27)
(92.27.216.251) Parašė:

galetu dar anglai Lietuva prisijungti, gal tada anglijos valdzia Lietuvoje padarytu tvarka. Siaures Airija sugebejo per 10 metu atsigauti. o mes jau daugiau nei 20 metu. gal sedim.



16. Mindaugas
(2014-09-19 12:59:57)
(194.0.160.129) Parašė:

skotai saunuoliai.



15. Puiku
(2014-09-19 12:25:20)
(84.46.246.98) Parašė:

laisva valia Šalis pasitikrino - KAS yra KAS?



14. Ceslovas
(2014-09-19 11:55:05)
(84.55.0.220) Parašė:

Nuosirdziai sveikinu Skotus.Nuostabi salis



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras