2020 m. balandžio 7 d.

 

Ramūnai Karbauski, ko Lietuvai reikia labiau – bibliotekos Naisiuose ar valstybinės reikšmės bibliotekų?

12
Paskelbta: 2018-12-18 22:34 Autorius: ekspertai.eu2018 m. gruodžio 19 d. 11 val. įvyko Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų Bronislovo Genzelio ir Zigmo Vaišvilos spaudos konferencija Seime „Ramūnai Karbauski, ko Lietuvai reikia labiau – bibliotekos Naisiuose ar valstybinės reikšmės bibliotekų?“

Dalyvavo: Lietuvos mokslinių bibliotekų asociacijos prezidentė Emilija Banionytė, Lietuvos medicinos bibliotekos atstovė, gydytoja doktorantė Eglė Sakalauskaitė – Juodeikienė, V. Kudirkos medikų literatų draugijos pirmininkas Algimantas Jasulaitis.

2018 m. birželio 1 d. Naisiuose atidaryta nauja biblioteka – Šiaulių rajono viešosios bibliotekos filialas. Sveikintinas įvykis. Tačiau, kodėl tuo pat metu Lietuvoje naikinamos valstybinės reikšmės bibliotekos?

2017 m. spalyje Seimo kultūros komiteto pirmininko Ramūno Karbauskio vienasmeniniu siūlymu Seimas pakeitė Bibliotekų įstatymą – iš penkių valstybinės reikšmės bibliotekų sąrašo išbraukė Lietuvos technikos biblioteką. Bibliotekos patalpas Vilniaus senamiestyje perėmė Krašto apsaugos ministerija, knygas nurašinėja generolai, naikinimui knygos vežamos į Grigiškes. Neleista net išdalinti skaitytojams, kurie norėjo pasiimti į namus ar darbovietę. Nauja Vyriausybė pamiršo buvusio krašto apsaugos ministro Juozo Oleko ir Lietuvos technikos bibliotekos susitarimą dėl šios bibliotekos patalpų perėmimo tik po to, kai šiai bibliotekai krašto apsaugos ministerijos lėšomis bus pastatytas naujas pastatas.

2018 m. gruodyje Seimo kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis drauge su Seimo nariais Sveikatos apsaugos ministru Aurelijumi Veryga, Agne Širinskiene, Asta Kubiliene ir Zenonu Streikumi jau iš sumažėjusio keturių valstybinės reikšmės bibliotekų sąrašo pasiūlė išbraukti Lietuvos medicinos biblioteką. Šios bibliotekos pastatas – Vilniaus centre Kaštonų gatvėje, bibliotekos moderniam centrui statyti Santariškių medicinos miestelyje dar 2004 m. skirtas, o 2006 m. teisiškai įregistruotas 5000 kv.m žemės sklypas. Dėl nepaaiškintų priežasčių ši statyba vis nepradedama.

2018 m. lapkričio 7 d. Vyriausybės pasitarimo protokoliniu nutarimu pritarta Sveikatos apsaugos ministerijos siūlymui likviduoti Lietuvos medicinos biblioteką. Nei su medikais, nei su bibliotekininkais nesitarta, nediskutuota. Naujas kultūros, mokslo, švietimo, medicinos ir informacijos teikimo naikinimo projektas stumiamas paskubomis ir pažeidžiant Bibliotekų įstatymą, be privalomo Lietuvos Bibliotekų Tarybos sprendimo ir nežiūrint į tai, kad šios bibliotekos valstybinės reikšmės statusas neleidžia ne tik likviduoti, bet ir keisti jos funkcijas.

Lietuvos medicinos bibliotekos likvidavimą siekiama pradėti nuo 2019 m. sausio 1 d. Šis siurprizinis sprendimas priimtas, nors Sveikatos apsaugos ministerijos įsakymu š.m. rugsėjo mėnesį atlikto neplaninio audito išvadose ne tik palankiai įvertinta Lietuvos medicinos bibliotekos veikla, bet ir nurodytas jos išskirtinumas bei plėtros būtinybė. Pranešėjų nuomone, šis sprendimas yra skubotas ir nepasvertas. Argumentas dėl vienos įstaigos sumažinimo ir lėšų sutaupymo vargu ar pagrįstas, nes metinis LMB biudžetas tėra 0,54 mln. Eur, o medikų viešai kritikuojamam projektui „Korupcijos prevencija sveikatos apsaugos sektoriuje“ Sveikatos apsaugos ministerija skyrė 1,74 mln. Eur.

Spaudos konferencijos pranešėjai Seimo nariams ir visuomenei paaiškino, kas yra valstybinės reikšmės biblioteka, kokia jos veikla ir funkcijos. Buvo paaiškinta ir tai, kad valstybinės reikšmės mokslinė biblioteka tai nėra darbas tik su fondais ir informacijos paieška su Google, kad Lietuvos medicinos biblioteka dirba ir pagal sutartį su JAV Nacionaline medicinos biblioteka. Iki šiol naujas Seimas ir nauja Vyriausybė tuo nesidomėjo.

Po spaudos konferencijos signatarai drauge su kitais pranešėjais aplankys šios kadencijos Seime specialiai sukurto Seimo kultūros komiteto pirmininką Ramūną Karbauskį, kad sužinotų, kokie yra tikrieji Lietuvos technikos bibliotekos ir Lietuvos medicinos bibliotekos sunaikinimo tikslai. Taip pat bus aiškinamasi, ar pakaks šio Seimo kadencijos, kad likviduoti dar tris valstybinės reikmės bibliotekas – Lietuvos aklųjų biblioteką, Lietuvos mokslų akademijos (Vrublevskių) biblioteką ir Vilniaus universiteto biblioteką.

Seimo kultūros komiteto pirmininkui Ramūnui Karbauskiui bus priminti ir Heinricho Heinės (Heinrich Heine) 1820 m. žodžiai: „Ten, kur deginamos knygos, vėliau bus deginami žmonės.“

Spaudos konferenciją galima žiūrėti čia:

Susiję:

Sveikatos apsaugos ministerijoje žino, kad niekas nieko nežino, o Šarūno Narbuto neišduoda, nes tokia tvarka   

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu

 
Komentarai

 
12. Kolukieciai
(2018-12-20 18:25:43)
(86.38.26.83) Parašė:

Ryskiai perspjove patys save. Isparceliave miskus emesi kulturos zidiniu. Geda!11. Senis Šaltis
(2018-12-19 18:22:29)
(88.222.97.16) Parašė:

mda dar kažkam kyla klausimai dėl to. Net urba-Turbo iki galo išbuvo, nors buvo trumpam kažkur išbėgęs.10. Gateris
(2018-12-19 14:56:07)
(84.240.33.217) Parašė:

Kam ta biblioteka? Lietuvoj, metodiškai vykdoma išdegintos žemės vidaus politika ir lietuvių tautos genocidas. O kas jau po to čia gyvens ir kam ruošiama vieta tai jau atskiras klausimas.9. žopa
(2018-12-19 12:57:08)
(82.135.226.79) Parašė:

Ponai aborigenai,kam jums bibliotekos?Geriau ieškokite pilnesnių konteinerių.Smetoniniai valdininkai stebėjosi dėl,ko juos veža į Sibirą.8. blt rūpinkitės kas svarbiausia:
(2018-12-19 06:49:30)
(137.74.169.241) Parašė:

vaikais,emigracijos paktu, svetima armija, gelda, brangstančia elektra... tapiną dar pasikvieskite.7. pakvipo pinigais?
(2018-12-19 06:42:50)
(209.141.61.45) Parašė:

spalvotųjų revoliucijų "ąsas" prisiplakė.6. Nelaime
(2018-12-19 02:35:17)
(162.226.66.184) Parašė:

Cia viena is pasekmiu lietuvos naikinime!Piramides akies isakymas!Kolonijos kompromatiniu vagiu izdaviku,kazdieninis darbas mojuoti vezdu!Gal galetumet konferencijos metu islinksniuoti skaiciais,kiek ko sunaikinta?Kad zmonems plaukai pasisiaustu,issigastu,nes greit daug zmoniu pamirsta!Kiek lietuvos zmoniu isvyta?Kiek formu,budu lietuvos zmoniu nuodijime?Tarkim skiepai alchogolis,narkotikai,kas pridirbta ir patcs velnias ragus gali nusilausti!Ir spalvotu dvikoju apgyvendinimas lietuvoje,o,cia tai jau ant lietuvos karsto voziamas danktis!5. U-3
(2018-12-19 00:42:32)
(88.222.156.79) Parašė:

Naisių princui labai reikia skvernoParašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras