2020 m. sausio 26 d.

 

Premjero liga atskleidė brutalų visuomenės požiūrį į onkologinius pacientus

8
Paskelbta: 2019-11-11 10:04 Autorius: Pagalbos Onkologiniams Ligoniams Asociacija

Lietuvos pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija smerkia, šią savaitę kritikuoti šalies premjerą užsipuolusius politikus bei apgailestauja, kad toks išpuolis tik dar kartą patvirtina tam tikrų visuomenės grupių nuostatas onkologinių ligonių atžvilgiu.

„Mes diskutuojame apie mokslo pažangą, apie inovatyvius vaistus, progresuojantį gydymą, tačiau empatija žmogui, dažnu atveju, dar svetima lietuviui, nors jau XXI a. išdrįsti pasakyti, kad esi onkologinis pacientas gali tik toje aplinkoje, kur esi tikras, jog nepatirsi stigmatizacijos, pašaipų ir diskriminacijos. O to pasitaiko net tarp draugų ar artimųjų“, – sako POLA prezidentas Šarūnas Narbutas.

Anot jo, tai tik patvirtina tam tikras reakcijas į šią savaitę gydymo procese buvusio Saulius Skvernelis nepasirodymą darbe.

„Visuomenėje kilo toks ažiotažas, tarsi ne dėl ligos, o apskritai niekam nepranešęs jis būtų neatvykęs į darbą. Reakcijos peraugo į viešus pasvarstymus apie tai, ar tokios būklės jis yra tinkamas eiti savo pareigas, virtę patyčiomis komentaruose po straipsniais. Kai tos pačios dienos vakarą premjeras pasidalino atviru ir situaciją paaiškinančiu postu savo Facebook paskyroje, diskusija lyg ir nutilo, tačiau parodė tikrą mūsų visuomenės veidą“, – pažymi POLA.

Dar šių metų pradžioje atlikta POLA apklausa atskleidė, kad didžioji dalis iš tūkstančio apklaustų pacientų jaučiasi diskriminuojami.

„Nors ir atrodo, kad vėžys jau nebėra stigma, nebėra gėda pasakyti, kad sergi, tačiau didžioji dalis apklausoje pasakė, kad mano artimieji žino, aš nebijau jiems pasakyti, bet nenoriu, kad žinotų darbo aplinka. Visą tai tik pasitvirtino ir šią savaitę, kai kurių politikų ar apžvalgininkų išreikšta diskriminacija vieno aukščiausių šalies vadovų atžvilgiu.“, – pažymi Š. Narbutas.

POLA pažymi, kad onkologinius pacientus nepatikliai vertina darbdaviai, nepriimdami į darbą ar užkirsdami jiems kelią siekti karjeros. Šiuo metu tik vienetams darbdaviai sukuria sąlygas dirbti iš namų ar lanksčiu darbo grafiku. Yra nemažai istorijų, kuomet susirgę žmonės buvo atleisti, tačiau apie tai viešai kalbėti ar kovoti dėl savo teisių nedrįsta.

Į onkologinius pacientus neigiamai žiūri bankai, baimindamiesi, kad klientas mirs anksčiau, negu spės grąžinti paskolą. Tuo tarpu draudikai, skatindami jauno amžiaus pacientus drausti savo vaikus, nesibodi naudoti argumentų, kad „vistiek trisdešimt metų juk negyvensi“.

„Dažniausiai pasitaikančios diskriminacijos formos yra trys: diskriminacijos darbe, šeimos sukūrimo ir draudimo kompanijų. Tačiau yra ir kur kas smulkesnių klausimų, kuriuos būtina spręsti, pavyzdžiui, kai kurios savivaldybės onkologine liga sergantiems žmonėms neduoda vienkartinės socialinės išmokos arba sudaro kliūčių ją gauti. Šiuo metu galiojančiais teisės aktais uždrausta diskriminuoti dėl negalios, tačiau žiniasklaidoje pranešimus apie diskriminuojamų onkologinių pacientų istorijas matome kiekvieną mėnesį“, – sako Š.Narbutas.

POLA primena, kad šalyje sergančiųjų onkologinėmis ligomis yra virš 100 tūkstančių, tuo tarpu su diskriminacija gali susidurti net susiduria 3 iš 4 pacientų šeimos.

„Deja, bet galiu tik apgailestauti, kad net ir atitinkamą svorį visuomenėje turintys apžvalgininkai, neįvertina galimos žalos visai mūsų bendruomenei, savo politiniais vertinimais, išeinančiais iš bet kokių padorumo ribų“, – pabrėžia Š. Narbutas.

Siekiant keisti situaciją, POLA inicijuos teisės aktų pakeitimus, siūlant į Darbo kodekso 26 straipsnį įtraukti diskriminacijos draudimą, atsižvelgiant į darbuotojo sveikatos būklę, užtikrinant apsaugą ne tik dėl negalios, bet ir kitos sveikatos būklės, bei siūlys į Lygių galimybių įstatymo pakeitimus įtraukti nuostatas, užtikrinančias, kad per „susietąją diskriminaciją“ būtų apsaugoti pacientų artimieji. Šiais klausimais bus inicijuojama vieša diskusija.

POLA buvo įkurta 2012 m., pagrindiniai asociacijos tikslai yra užtikrinti, kad onkologinėmis ligomis sergantys pacientai gautų efektyvesnį gydymą, psichologinę, emocinę ir socialinę paramą, o taip pat ir visą jiems reikalingą informaciją. Šiuo metu asociacija vienija 13 tūkst. onkologinių pacientų.

Šaltinis: pola.lt

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
 
Komentarai

 
8. Pensininke
(2019-11-12 11:11:21)
(84.46.250.123) Parašė:

VISI ANTZMOGIAI ARBA NET JU VAIKAI ANKSCIAU AR VELIAU GAUS SAVO ATPILDA.7. Apie atpildą ir apie mirtį
(2019-11-11 18:42:30)
(78.62.129.95) Parašė:

ATEINA LAIKAS, ATVAŽIUOJA VEŽIMAS...Blogi ar geri darbai visada su atlygiu...6. Veikia prakeisksmai
(2019-11-11 15:32:20)
(78.58.225.231) Parašė:

Seniau sakydavo prakeiksmai tai burzazyjos liekanų isigalvojimas.Jeigu masinis reiskinys visi vieno labai gaili ir jis stebuklingai pasveiksta.Toli neikite jeigu Vycka parašo straipsnį ir išsamų bet koment. vien prakeiksmai ,vien negatyvas .Nors garbingas jo amžius ,bet kazkaip ne sveikai atrodo .Tas pats su Premjieru gailestingi žmones kurių didžioji dalys griežia dantimis , del Deimantės perduodami jo adresu blogas mintis su jomis matyt keliauja ir nežinomos negatyvios poveikio jėgos tam asmeniui. Premjierui būtinas ramus poilsis,o šiandien pas ji daug neatidedamu darbu,rūpesčiu,susitikimu.... Mama sirgo rupinaus jos operacija , reabilitacija,radikaliai auksarankiai chirurgai sėkmingai išoperavo “sarkoma”dovanodami jei beveik dešimtmetį.5. jeronimas
(2019-11-11 13:36:20)
(51.37.68.189) Parašė:

Apgailetina,kad ta POLA organizacija isskiria tik sergancius onkologinem ligom.O kitom ligom sergantys ,jusu manymu nepatiria diskriminacijos??ir dar,tiek daug tuorganizaciju ginanciu pilieciu teises,bet dar neteko girdeti ,kad bent viena butu garbingai ginusi serganciuju teises pavyzdziui pries draudimo kompanijas??? O ir jus parasykyt,ar teisinga,kai draudimo kompanija reikalauja sveikatos istaigose pries apdraudziant asmens sveikatos ivertinimo???ir kai gauna ta ivertinima,visos draudimo kompanijos iskart atsisako drausti,nors pavyzdziui budamas sveikas drudeisi trysdesimt metu nepertraukiamai???4. ceslovas
(2019-11-11 12:31:34)
(188.69.210.241) Parašė:

Jokios onkaloginiu ligoniu neigiamos nuostatos nera ir nenustebciau jei ir banku ststytiniui nausedai kazkas panasaus neivyktu (kaip Skverneliui) po pasakymo, kad jam nesvarbu mergaites (Deimantes) reikalai.3. zinoma
(2019-11-11 10:41:33)
(78.58.24.230) Parašė:

Ydomu kodel gana jaunas Zmogus serga onkologine liga ?. Ar tokie Zmones neitaria , kad jie gali buti nunuodyti teroristu turimais nuodais , ar neitaria , kad gali buti apsvitinti , apspinduliuoti isoriniu spinduliavimu ir taip issaukti dirbtinas mirtinas ligas . Kas cia per paslaptys , zaidimas su gyvybe ?. Kodel nedaro Zmonems cheminiu radiologiniu nepriklausomu ekspertu tyrimus nesuteikia priesnuodzius , organizmo valyma ?. Pats jaunas Zmogus nesuserga tokiomis ligomis ji reikia uzkresti . Toks didelis visur profesionalus nusikalstamumas , bet visi sventai tiki , kad nieko nevyksta , kad negali buti nunuodyti mirtimnomis ligomis ?. Dabar uzsakomieji Zmogzudziai nenusauna uzsakyta Zmogu , bet nunuodija . Profesionalaus visiems darbo kovojant su terorizmu .2. Eduardas
(2019-11-11 10:38:08)
(78.62.64.227) Parašė:

Patikslinu - Mano rašta gavo ir Šarūnas Narbutas (asmeniškai). Atsakymo negavau.1. Eduardas
(2019-11-11 10:29:51)
(78.62.64.227) Parašė:

Aš , gydytojas hematologas, šiai organizacijai parašiau rašta, kur išdėliojau visas aplinkybes kaip onkologiniam ligoniui leido vaistus jau esant jù toksiniam poveikiui (vaisto gamintojas nurodo kategoriškai - vaistu nebeskirti), ko pasekoje ligonis mirė. Kauno Klinikos sufalsifikavo hematologu susirinkimo protokola, ir t.t. JOKIOS reakcijos . Tai reiškia - onkologinio ligonio mirtis gydytojo klaidos pasekoje , jiems NĖRA problema (pacientu irganizacijai).Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras