2019 m. rugsėjo 19 d.

 

Prekybos centrai kviečiami mažinti plastikinių maišelių vartojimą

2
Paskelbta: 2014-06-11 07:57 Autorius: Žaliosios politikos institutas

Žaliosios politikos institutas kviečia Lietuvoje veikiančius prekybos centrus pasirašyti įsipareigojimą mažinti plastikinių maišelių vartojimą bei skatinti savo pirkėjus vartoti atsakingai.

Pasak Žaliosios politikos instituto prezidento Remigijaus Lapinsko, šia iniciatyva siekiama atkreipti prekybos centrų dėmesį į jų atsakomybę dėl didelio plastikinių maišelių naudojimo ir aplinkos jais taršos.

„Plastikinių pirkinių maišelių vartojimas tampa didele problema visame pasaulyje, nes jie dažniausiai nepatenka į atliekų šalinimo ir perdirbimo sistemas, o kaupiasi aplinkoje. Šiais metais Europos Sąjunga paragino šalis nares imtis iniciatyvų, mažinant plastikinių maišelių suvartojimą. Kokios tai bus iniciatyvos, valstybės turi nuspręsti pačios. Mūsų manymu, verslas jau dabar, nelaukdamas sprendimų „iš viršaus“ gali imtis iniciatyvų, kurios padėtų sumažinti taršą plastikiniai maišeliai. Dabar kai kuriuose prekybos centruose pardavinėjami plastikiniai pirkinių maišeliai su yrimą skatinančiais komponentais nesuyra pilnai ir jų skiautės lieka bei teršia dirvožemį, vandenis. Verslas, spręsdamas šią problemą ir gamindamas visiškai biologiškai suyrančius maišelius, galėtų įgyti konkurencinį pranašumą rinkoje. Prekybos centrai taip pat turėtų imtis plastikinių maišelių mažinimo ir atsakingo vartojimo skatinimo politikos“, – sakė R. Lapinskas.

Žaliosios politikos instituto parengtame ir Lietuvoje veikiančių prekybos centrų vadovams išsiųstame įsipareigojime kviečiama ant stendų prie plastikinių mokamų pirkinių maišelių bei plonųjų nemokamų plastikinių maišelių dalinimo ar pardavimo vietų skelbti informaciją apie šių maišelių sudėtį ir taršos jais žalą aplinkai bei žmogui, skatinti plastikinių maišelių naudoti kuo mažiau ir pateikti informaciją apie jų alternatyvas (daugkartinius, pagamintus iš biologiškai pilnai suyrančių medžiagų), informaciją apie teisingą maišelių rūšiavimą.

„Dažnai pastebime, kad perkant produktus kasininkai patys sudeda į plastikinius plonuosius maišelius jau ir taip supakuotus produktus taip neugdydami pirkėjų atsakingumo. Tikimės, kad prekybos centrų vadovai, pasirašydami šį įsipareigojimą, švies savo personalą apie plastikinių maišelių žalą aplinkai ir mokys juos ugdyti pirkėjų įprotį nedraugiškų aplinkai maišelių naudoti kuo mažiau“, – sakė R. Lapinskas.

Apie atsakingiausius prekybos centrus bei geriausias jų iniciatyvas, mažinant plastikinių maišelių vartojimą, Žaliosios politikos institutas planuoja informuoti ir visuomenę.

 
Komentarai

 
2. Žaliesiems su išskaičiavimu
(2014-06-11 11:40:00)
(88.223.42.240) Parašė:

Priminsiu, kad 9 euro centai, tai 31 lietuviškas centas. Įdomu, kiek eurocentų lups pas mus už maišelius parduotuvėse, kai bus įvestas euras?1. Žaliesiems su išskaičiavimu
(2014-06-11 11:33:22)
(88.223.42.240) Parašė:

„...nes jie dažniausiai nepatenka į atliekų šalinimo ir perdirbimo sistemas, o kaupiasi aplinkoje“. Pliurpalas ir tiek... Tai ką, pirkėjai ne šiukšlių dėžėn parduotuvės maišelį dažniausiai išmeta, o gamton (kieman, miškan, gatvėn ir pan.)? Nepraeitum ir nepravažiuotum, jei taip būtų! Aišku, išmeta gamton irgi, betgi ne dažniausiai! Bent jau Lietuvoje. Taigi pliurpia institutas, Europa prisidengdamas: matyt, pinigais kvepia... Be to, ne vienas pirkėjas maišelį panaudoja dar ne vieną kartą, parduotuvėn eidamas, nes Lietuvoje jie kainuoja beveik tiek pat, kiek populiariose parduotuvėse Vakarų Europoje. Tenka kartais ten apsipirkti Rewe, Lidl, Aldi ir panašiose parduotuvėse: didesnis maišelis kainuoja 9 euro centus, pas mus toks, bet dar prastesnis Norfoj, Maximoj, IKI, RIMI kainuoja 30 lietuviškų centų. O alga tai ne tokia pas mus, kaip Vakaruose!Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras