2020 m. liepos 4 d.

 

Popierinė Lietuvos kairė

2
Paskelbta: 2013-08-27 07:37 Autorius: Andrius Švarplys | andriussvarplys.wordpress.com
Abejingumas. Nuotr. iš drbillwooten.com
Abejingumas. Nuotr. iš drbillwooten.com

Nenoriu reklamuoti ir taip siūlyti gaišti laiką norintiesiems pasiskaityti „popierinės“ kairės diskusiją portale delfi.lt. Turiu omeny Nidos Vasiliauskaitės rašinius ir Andriaus Bielskio atsakymą (ČIA).

Noriu tik atkreipti dėmesį į itin simptomišką ir esminį momentą, netyčia išsprūdusį vienam „diskusijos“ autoriui. Čia tarsi riktas, kaip sako mano bičiulis Vaidas, – kalbi, kalbi ir netyčia lepteli kažką savaiminio, o tai pasirodo visiškai esminga.

Cituoju: „O tai, kad empatija visuomet buvo esminė kairiųjų intelektualų ir politikų vertybė, byloja ir gausūs istoriniai pavyzdžiai – pradedant Karlu Marxu, Friedrichu Engelsu ir baigiant Gyorgy Lukácsu ir visa Frankfurto mokykla. Visi jie buvo gerai išsilavinę privilegijuoti buržua, tačiau solidarizavosi su silpnaisiais – beteisiais, eksploatuojamais darbininkais (ir šiuo atveju nesvarbu, kad tai darė pirmiausia vedami teorinių filosofinių paskatų, o ne pigaus emocionalumo, kuris mažai ką bendro turi su tikra empatija).“

Sakinys skliausteliuose yra geriausias įrodymas, kodėl lietuviškos kairės mintis yra popierinė. Galima taip mylėti filosofinį kairumą, kad net nepastebėti konkrečių žmonių. Kaip F. Dostojevskis sakė: „Lengva mylėti žmoniją, bet sunku – konkretų žmogų.“

Mano nuomone, vienintelis realus lietuviškos kairiosios minties šaltinis ir tema yra homoseksualumas, nes jis kyla iš konkrečių egzistencinių motyvacijų.

O vorikiška kairė, lygiai kaip ir kembridžiška dešinė, mums gali įtikinamai pasamprotauti apie tai, ką sakė Aristotelis ar K. Marksas, bet visiškai puikiai, tobulai fantastiškai įsilieti ir dalyvauti lietuviškosios galios konjunktūroje. Kažkodėl pastaroji be problemų sulygina kairę su dešine. Ir tai yra tikras ideologinės minties popieriškumo požymis.

Vienas iš Kembridžo (Mantas Adomėnas) gali postringauti apie politinę civilizaciją ir čia pat spjaudyti ant Vytauto Landsbergio, ką jau kalbėti apie mergaitę iš „subinių ir gaidžių“ klipuko. O kitas iš Voriko (A. Bielskis) gali iki pažaliavimo dėstyti teorinės kairės subtilybes ir čia pat vienoje radijo laidoje pareikšti, kad visas pedofilijos skandalas buvo tiktai vienos ponios ėjimo į Seimą istorija. Turbūt būtų sunku rasti didesnę tikrosios kairės parodiją nei toks nesugebėjimas matyti lietuviško istablišmento veikimą.

Tokiai kairei, pasirodo, tinka viskas, prieš ką kovojo visi didieji kairieji, kas yra kairės alfa ir omega – politinis ir ideologinis istablišmentas.

Vis dėlto knygos nėra realybė. Ne kitaip.

andriussvarplys.wordpress.com

Kalba redaguota ekspertai.eu

 
Komentarai

 
2. Studentė
(2013-09-03 22:33:57)
(212.117.14.90) Parašė:

o, jūsų manymu, homoseksualų klausimas tai ne socialinė politika?1. Tomas J.
(2013-08-27 10:52:01)
(216.218.254.7) Parašė:

Mėginimai suskirstyti žmones pagal jų pažiūrų visumą į dvi dalis (kairė dešinė) yra nerimti. Siūlyčiau į kairiuosius-dešiniuosius žmones skirstyti tik pagal požiūrį į socialinę politiką. Bet teigti kad kairieji yra homoseksualistų propagandistų gerbėjai, o dešinieji - priešininkai - būtų juokinga..Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras