2020 m. vasario 24 d.

 

Pokyčiai kariuomenėje: naujas batalionas, karių padaugės daugiau nei 6 tūkst.

8
Paskelbta: 2019-11-06 14:18 Autorius: ekspertai.eu
KAM archyvo nuotrauka (aut. srž. sp. Ieva Budzeikaitė/LK).
KAM archyvo nuotrauka (aut. srž. sp. Ieva Budzeikaitė/LK).

Lapkričio 6 d. Vyriausybė priėmė nutarimą dėl LR principinės kariuomenės  struktūros nustatymo, krašto apsaugos sistemos personalo ribinio skaičiaus patvirtinimo įstatymo projekto, kurio tikslas – patvirtinti nuolatinę principinę kariuomenės struktūrą  ir jai sukomplektuoti reikiamą krašto apsaugos sistemos personalo skaičių. Įstatymo projektą dar turės patvirtinti Seimas.

„Naujuoju įstatymu bus nustatyta ne tik nuolatinė kariuomenės struktūra, bet ir jai sukomplektuoti reikiamo personalo ribiniai skaičiai, kurie bus keičiami ne kasmet, bet tik pasikeitus saugumo aplinkai, nacionalinio saugumo politikos prioritetams ir uždaviniams, krašto apsaugos sistemos finansavimui ar Lietuvos kariuomenės personalo komplektavimo poreikiams“, – sako krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.

Iki šiol Seimui kasmet būdavo teikiama tvirtinti ateinančių metų principinė kariuomenės struktūra, karių bei kariuomenės darbuotojų ribiniai skaičiai ir po šešerių metų planuojama kariuomenės struktūra, karių bei kariuomenės darbuotojų ribiniai skaičiai.

Remiantis įstatymo projektu, principinė kariuomenės struktūra yra nustatoma taip, kad ji užtikrintų Lietuvos kariuomenei iškeltų karinių tikslų įgyvendinimą ir tarptautinių įsipareigojimų vykdymą bei atitiktų pastarojo metu sprendimus dėl Lietuvos kariuomenės krypčių.   

Numatoma, kad artimiausiais metais principinė Lietuvos kariuomenės struktūra išliks tokia pati, numatant, kad 2024 metais Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų Motorizuotosios pėstininkų brigados „Žemaitija“ struktūroje papildomai steigti Logistikos batalioną.  

Įstatymo projektu nustatomi ribiniai skaičiai, kur minimali riba atitiktų  realias šiandienos komplektavimo galimybes (finansines, infrastruktūros ir personalo pritraukimo į Lietuvos kariuomenę tendencijas), o maksimali – optimalų poreikį principinei kariuomenės struktūrai užpildyti.  

Nuo 2020 metų bendras ribinis karių skaičius nustatomas nuo 20790 iki 26850. Iš šio skaičiaus: profesinės karo tarnybos karių skaičius nustatomas nuo 11400 iki 15600. Savanorių ir kitų aktyviojo rezervo karių skaičius – nuo 5000 iki 6300.

Lietuvos karo akademijos kariūnų skaičius nesikeičia ir nustatomas nuo 200 iki 320.  

Privalomosios pradinės karo tarnybos karių skaičius nustatomas nuo 4190 iki 4630 per metus, iš kurių pašaukiamų į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą bus pašaukta nuo 3800 iki 4000, dalyvaujančių jaunesniųjų karininkų vadų mokymuose – nuo 390 iki 630.  Didės ir ribinis kiekvienais metais į pratybas ir mokymus pašaukiamų parengtojo rezervo karių skaičius, kuris nustatomas nuo 1500 iki 4000.  Įstatymo projektu didinamas ir kariuomenės darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, skaičius. Jis nustatomas iki 1800. Šio personalo skaičius didėja dėl civilinio personalo poreikio medicininės priežiūros, maitinimo, sandėlių, infrastruktūros priežiūros, aprūpinimo ir kitoms aptaravimo paslaugoms vykdyti. Į bendrą ribinį karių skaičių neįtraukiami į pratybas ir mokymus pašaukiami parengtojo rezervo kariai, nes šie kariai pratybose ir mokymuose dalyvauja trumpą laiką, tik įgūdžių atnaujinimo mokymuose, ir nedaro įtakos kovinių vienetų komplektavimui.

Įstatymo projektu nustatomas ir vyresniųjų karininkų skaičius pagal atskirus karinius laipsnius. Tai daroma siekiant užtikrinti reikiamą karininkų, gebančių vykdyti atitinkamo krašto apsaugos sistemos valdymo lygmens (taktinio, operacinio ir strateginio) užduotis, atlikti tarnybą užsienio valstybių ir tarptautinėse karinėse, gynybos institucijose, tarptautinėse misijose, operacijose, mokymuose ir kituose renginiuose. Remiantis projektu, generolų ir admirolų skaičius nustatomas iki 14, pulkininkų ir jūrų kapitonų – iki 66 , pulkininkų leitenantų ir komandorų – iki 262, majorų ir komandorų leitenantų – iki 963.

Personalo skaičius bus nuosekliai didinamas atsižvelgus į LRV patvirtintame Krašto apsaugos sistemos 10 metų personalo plėtros plane nustatytus personalo skaičius. Priimant reikiamą personalo skaičių bus atsižvelgiama į resursais grindžiamus skaičiavimus, kad personalui išlaikyti būtų skiriama ne daugiau kaip 50 proc. visų asignavimų. 

Lietuvos kariuomenės vienetų komplektavimas profesinės karo tarnybos kariais ir toliau bus tęsiamas atsižvelgus į karių skaičiaus didėjimo tendencijas ir šiuo metu tarnaujančių profesinės karo tarnybos karių išlaikymo galimybes ateityje.

Seimui pritarus, įstatymas turėtų įsigalioti nuo 2020 metų sausio 1 dienos.

Šaltinis: KAM

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
 
Komentarai

 
8. zinoma
(2019-11-07 23:37:48)
(78.58.24.230) Parašė:

Netenka skaityti , kad kas nors kalbetu , uzsiimtu taupymo darbais . Dar turi buti toks grieztas dalykas , taupymas . Dabar taip iseina skolink ir duok . ?7. saude tu saude
(2019-11-07 18:11:55)
(185.168.12.46) Parašė:

siuolaikine lt paliegusiu piemenu kariuomene,net pensininku nenugaletu,nes tie visi praejo rusiska vyriskumo mokykla.o dar i iraka.....nutrauks kiausius pagaves juodis ir neuzmus.gryze gausit vienkartine ismoka,medali ir prie konteinerio vieta kuria nuo vietiniu bomzu reikes issikovot.kadangi busit kontuziti,tai vargu ar pasiseks.sekmes kare.....6. Nu jo...
(2019-11-06 18:18:53)
(188.69.199.178) Parašė:

parasčiau pasakius, padaugės 6 tūkstančiais išlaikytinių, kuriuos reikės rengti, maitinti ir dar pinigus mokėti. Nu bet karobliui geriau matyti iš kokios spenio reikės nužįsti tas lėšas...5. Anfisa
(2019-11-06 15:36:04)
(88.118.163.49) Parašė:

Kaimo vyrai prie kaimo parduotuves sedi, aptarineja musu kariuomenes ateiti. Ka tik vyriausybe prieme nutarima, o jie jau viska zino! Vienas sako - negalima tokioj mazoj kariuomenei tureti tiek daug - net 14 - generolu ir admirolu, paskaiciuokit, kiek pavaldiniu vienam atitenka? Vos tukstantis, tai - maksimum pulkininko lygys. Kitas sako - labai gerai! Kiekviena musu karine gelda, netgi pripuciama, tures savo admirola. Dar vienas porina - jo, jo, generolu ir admirolu niekada nebuna permazai, butu kuo vadovauti. Dar vienas prasitare, kad zino, jog planuojama pirkti popigiai naudota lektuvnesi - ten tai be admirolo apseiti neimanoma... Visi pritare, pasitempe, draugiskai atsistojo ir sogiedojo tautiska giesme... Vos neapsiverkiau... Kokie protingi musu kaimo vyrai...4. BUDULYNUI
(2019-11-06 15:24:27)
(82.132.236.177) Parašė:

o tai oziui pedelmarsalkai,kaip medali per ragus uzmauti ?3. U-2
(2019-11-06 14:51:27)
(89.116.124.39) Parašė:

Manau, kad Karoblis, siulydamas sy, is esmes puiku ystatyma buvo be samones. Negalima priveisti tiek generolu ir pulkininku ir nepaskirti ne vieno, paveldimo feldmarsalo titulo. Neabejoju jog cia man pritars net labiausiai nuproteje beretiniai daunai, jeigu bendru sutarimu Pirmuoju feldmarsalu taptu V.Landzbergis. Ir nesvarbu, pries ar po mirties.2. V. Ladas
(2019-11-06 14:49:53)
(188.69.196.139) Parašė:

O kaip kitaip sukursi "gerovės valstybę", jei ne kišdamas mokesčių mokėtojų pinigus į balą?1. Klausimas
(2019-11-06 14:35:11)
(78.60.27.85) Parašė:

Kažin, ar ir kitos Europos šalys ėmė taip smarkiai ginkluotis?Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras