2020 m. sausio 20 d.

 

Pirmoji tarptautinė kibernetinė greitojo reagavimo komanda rengiasi budėjimui 2020 m., jai vadovaus Lietuva

5
Paskelbta: 2019-11-22 10:58 Autorius: ekspertai.eu

Lapkričio 11-22 d. Lietuvoje vykstančiose tarptautinėse kibernetinio saugumo ir gynybos pratybose „Gintarinė migla 2019“ kartu treniruojasi nacionalinės ir tarptautinės komandos, sudarytos iš valstybės viešojo ir privataus sektorių institucijų bei įmonių, Lietuvos kariuomenės, NATO sąjungininkų ir partnerių. Šiose pratybose jau antrus metus  dalyvauja ir Lietuvos inicijuoto ES Nuolatinio struktūrizuoto bendradarbiavimo (PESCO) rėmuose vystomo Kibernetinių greitojo reagavimo pajėgų projekto komanda, kuri ruošiasi 2020-taisiais metų rotacijai. Tai bus pirmosios tarptautinės komandos budėjimas, komandai vadovaus Lietuva.

„Prieš metus vykusiose pratybose ši komanda dar tik žengė pirmuosius žingsnius, atvykę atstovai sprendė dėl galimybės tokią komandą aktyvuoti,  o šiais metais ji jau treniruojasi greta kitų pratybų dalyvių visu  pajėgumu“, – sakė krašto apsaugos viceministras Edvinas Kerza, apsilankęs pratybose „Gintarinė migla 2019“.

Viceministras E. Kerza pabrėžė, kad planuojama pasirašyti tarpusavio bendradarbiavimo sutartis tarp projekto šalių narių padės solidžius pamatus šiai komandai tapti pajėgumu, kuriuo galės naudotis ne tik Europos Sąjungos šalys narės, bet ir partneriai.
 
PESCO kibernetinių greitojo reagavimo pajėgų komandos vadovas Deividas Stumbras akcentavo, kad labai svarbu,  jog ši komanda turėjo galimybę susitikti dar iki rotacijos 2020 m. pradžios ir išdiskutuoti rotacijos procedūrinius, techninius aspektus. Šios dvi savaitės padėjo geriau vieniems kitus suprasti, pamatyti stipriąsias komandos puses, taip pat identifikuoti, kokių kompetencijų specialistų dar trūksta.

Kibernetinių greitojo reagavimo pajėgų komanda sudaryta iš Lietuvos, Nyderlandų, Lenkijos ir Rumunijos gynybos ministerijų deleguotų kibernetinio saugumo specialistų. Jie pirmąją pratybų savaitę net tik mokėsi bei treniravosi, bet ir atliko komandos formavimo užduotis, rengė operacines procedūras, diskutavo dėl naudojamų įrankių suderinamumo. Antrąją pratybų savaitę prie komandos stebėtojų teisėmis prisijungė specialistai iš Italijos gynybos pajėgų bei Suomijos gynybos ministerijos.

Antrąją pratybų savaitę PESCO pajėgos, kaip ir kitos komandos, stengėsi apsaugoti tinklus ir sistemas, vykdė reagavimą į incidentus, komunikavo tarpusavyje. „Džiaugiuosi dėl PESCO šalių narių deleguotų atstovų – tai aukštos kompetencijos specialistai, kurie turi patirties ir gali dirbti su  daugeliu skirtingų sistemų, incidentų ir įrankių. Tai  parodo ir gerus pratybų rezultatus, “ – sakė D. Stumbras.

Pratybose „Gintarinė migla 2019“ lapkričio 11-22 d. dalyvavo daugiau nei 100 specialistų iš Lietuvos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Sakartvelo, Ukrainos ir Europos Sąjungos šalių. Pratybose buvo vertinami greitojo reagavimo į kibernetinius incidentus komandų (angl. Rapid Reaction Team, RRT) gebėjimai vykdyti gynybines kibernetines operacijas – įvertinti priešiškus veiksmus kibernetinėje erdvėje, aptikti ir identifikuoti kibernetines grėsmes, vykdyti potencialių kibernetinių atakų prevenciją ir jų poveikio neutralizavimą.

Šaltinis: KAM

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
 
Komentarai

 
5. Anfisa
(2019-11-23 14:36:43)
(88.118.163.49) Parašė:

Na, apsaugoti savo "kibernetine erdve" labai paprasta ir pigu - atjungei interneta, ir tavo erdve saugi... ))) Bet visi uzmirsta apie savo ORO erdves sauguma. Cia ne juokai! Va, stai vienas anonimas rusu lakunas pasakojo, kad jau eile metu Rusijos karine aviacija pastoviai trolina Estijos karines pajegas. Ir pastoviai vienu ir tuo paciu budu. Su savo MIG-31 pilnu greiciu praskrenda kiaurai per Estijos oro erdve. Aisku, kai tik pazeidzia oro erdve, estas - lokatoriu operatorius pradeda rekti - "Neattttpazinnntas lektuuuvas! Jus pazzzzeidet respuuuublikos oro..." - sitoj vietoj operatorius baigia savo kalba, nes lektuvas jau buna tarptautineje oro erdveje. Ir tai kartojasi kiekviena karta - viens prie vieno. Neaisku, ar tai tiesa, bet rusu lakunai jau Estija vadina "Oro respublika"... Muset, meluoja...4. Nu jo...
(2019-11-23 10:49:20)
(188.69.195.13) Parašė:

Banalus pinigų tratinimas. Nes realiai apsaugoti savo strategines komunikacijas, galima tik sukūrus alternatyvą esamiems resursams, taip padarius savo informaciją nepasiekiamą iš išorės. Rusai dabar tą ie daro, - perorientuoja savo IT, ir interneto provaideriai ar strateginės įmonės nebegalės laikyti duomenų užsienyje, o reikalui esant iš vis persijungs į iš išorės nepasiekiamą runetą...3. Va cia tai visai kitas reikalas !
(2019-11-22 23:18:28)
(78.56.75.110) Parašė:

taip galimа ir pakariauti, kojos bliude su siltu vandenuku, coca cola, kava, cocao ... ir varai...., kaip kompiuteriniuose zaidimuose.. Paskui gauni odrinus uz narsa ir pan..2. Gera vieta
(2019-11-22 15:10:42)
(46.249.171.11) Parašė:

plauti pinigams. Praktiškai galima tų grėsmių neribotą skaičių išsigalvoti ir niekam nieko nereikia parodyti. Antai tokie delfiai skelbiasi, kad juos tūkstančius kartų per metus atakuoja, vos koks prakutęs geimeris prisijungia per proksi ir pabando apeiti jam uždėtą bloką. Žinant kaip ir už kokias sumas ištaškyti pinigai kuriant lietuviškų organų svetaines, kurios ir be jokių atakų nulūžta, darbo bus tikrai daug.....1. Vytas
(2019-11-22 14:59:05)
(46.249.171.56) Parašė:

Reikia tikėtis, kad į šią kiberkomandą yra surinkti geriausi paminėtų valstybių chakeriai. Putinui ir jo chebrai, "chana", bus sulaužytos visos Rusijos kibernetinio saugumo sistemos. Sudraskytos į šipulius. Kaip ekonomika.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras