2020 m. liepos 4 d.

 

Video: apsupti Ukrainos jūrų pėstininkai surengė koncertą. Prorusiška minia spardė „Femen” aktyvistę Simferopolyje

267
Paskelbta: 2014-02-27 12:36 Autorius: ekspertai.eu

TIESIOGINĖ Krymo totorių televizijos ATR transliacija iš Krymo.

KOVO 7 d.

8:31 val. Ukrainos jūrų pėstininkai, Kerčėje saugantys Rusijos pajėgų užblokuotą 501-ąjį bataljoną, surengė koncertą. Ukrainos vėliavos fone muzikuojančių jūreivių klausėsi ne tik vietiniai gyventojai, aprūpinantys karius būtiniausiais produktais, bet ir Rusijos pajėgų kareiviai:

8:27 val. Paskelbtas vaizdo įrašas: vakar prorusiškai nusiteikusi minia spardė kojomis „Femen” aktyvistę, kuri Simferopolyje prie Krymo parlamento surengė protesto akciją prieš V. Putino agresiją:

8:26 val. Paskelbtas vaizdo įrašas su senu Juodosios jūros karo laivyno laivu „Очаков”, kurį Rusijos pajėgos paskandino giliausiame Krymo ežere Donuzlav, kad užblokuotų išplaukimą link Odesos:

••••••••••••

KOVO 6 d.

12:26 val. Apie 11 val. Rusijos kariškiai Sevastopolyje užgrobė ukrainiečių žurnalistus atgabenusį sraigtasparnį, – savo facebook paskyroje pranešė Ukrainos gynybos ministerijos spaudos centro vadovas Vladislavas Selezniovas. Anot jo, sraigtasparnį užgrobę asmenys dėvėjo uniformas be skiriamųjų ženklų. Įgulą užgrobikai išsivedė, kur yra žurnalistai, informacija tikslinama.

12:24 val. Marionetinis Krymo parlamentas šiandien priėmė sprendimą nedelsiant prijungti Krymą prie Rusijos autonomijos statusu, – pranešė Rusijos naujienų agentūros. Po posėdžio, kuriame priimtas šis sprendimas, vienas iš deputatų išėjęs iš parlamento perskaitė tokią informaciją: „Pirma – priimtas sprendimas įeiti į Rusijos Federacijos sudėtį Rusijos Federacijos subjekto statusu, antra – referendumas vyks kovo 16 dieną”. Anot deputato, „referendume bus pateiktas klausimas: „Ar sutinkate, kad Krymas būtų prijungtas prie Rusijos Federacijos?”

11:12 val. Šiąnakt giliausiame Krymo ežere Donuzlav Rusijos pajėgos paskandino seną Rusijos Juodosios jūros karo laivyno laivą „Очаков”, – savo facebooko paskyroje pranešė Karinių ir politinių tyrimų centro vadovas, „Informacinio pasipriešinimo” narys Dmitrijus Tymčiukas. Anot jo, tai okupantai padarė, kad užblokuotų Ukrainos laivams praėjimą į Odesą. Donuzlavo ežeras – giliausias Krymo ir didžiausias Juodosios jūros rajono ežeras, skiriantis Krymo Tarchankutsko dalį nuo likusio Krymo.

10:43 val. Tarptautinei auditorijai skirto propagandinio Kremliaus kanalo „Russia Today” (RT) vedėja amerikietė Liz Vol tiesioginiame eteryje pareiškė išeinanti iš darbo dėl karinės Rusijos agresijos Ukrainoje. „Aš didžiuojuosi tuo, kad esu amerikietė, ir tikiu „teisingumo pergale”. Būtent todėl pasibaigus šiai laidai išeinu”, – pasakė ji. Žurnalistė pareiškė nebegalinti dirbti kompanijoje, kurią finansuoja Rusų vyriausybė ir kuri pateisina Putino veiksmus. Prieš dieną taip pat tiesioginiame eteryje kita RT vedėja pareiškė smerkianti kariuomenės įvedimą į Ukrainą. Koks šios žurnalistės likimas, kol kas nežinoma.

•••••••

KOVO 5 d.

18:41 val. Žurnalistai teigia atpažinę Rusijos karininką – vieną iš tų, kuriuos V. Putinas vakarykštėje spaudos konferencijoje priskyrė „Krymo savigynai”. Žurnalo „Karo menas” korespondentas Andrejus Rybovas nustatė, kad uniformuotas asmuo, kartu su kareiviais šarvuočiu atvykęs į Krymą, yra Rusijos Federacijos karo pajėgų karininkas, 810-ios brigados vado pavaduotojas, Rusijos didvyris, papulkininkis Karpušenka Vladimiras Valerjevičius. Ši nuotrauka daryta 2000-iais – V. Putinas apdovanoja V. Karpušenką už kovos veiksmus Dagestane ir per antrąjį Čečėnijos karą:

O šią V. Karpušenkos nuotrauką žurnalistas A. Rybovas padarė kovo 3-ąją prie kaime Perevalnoje esančio Ukrainos karinio dalinio – joje Rusijos didvyris be jokių atpažinimo ženklų:

Anksčiau V. Putino melą, neva Rusijos pajėgos Krymo įvykiuose nedalyvauja, demaskavo Ukrainos karo laivų įgulos ir ginklų ekspertai.

18:25 val. Kryme nežinomi asmenys pagrobė Ukrainos Valstybės pasienio tarnybos administracijos depratamento direktorių Michailą Kovalį, – žurnalistams patvirtino Valstybės pasienio tarnybos vadovo padėjėjas Sergejus Astachovas. Prieš tai „Euromaidanas SOS” pranešė, kad M. Kovalis „buvo pagrobtas šalia karinės bazės prie Jaltos. Liudininkų teigimu, rusų baikeriai sustabdė M. V. Kovalio automobilį, supjaustė padangas, o pasienietį išsivežė”. Šiandien pagrobtasis Balaklavoje dalyvavo pasieniečių susitikime su prorusiškos Krymo vadovybės atstovu, kuris įkalbinėjo pasieniečius pereiti į Rusijos pusę. Pasieniečiai pranešė apie grasinimus jiems ir jų šeimų nariams. Nuotraukoje M. Kovalis.

18 val. Rusijos karo laivai visiškai užblokavo Ukrainos karo laivo „Ternopolis” susisiekimą su sausuma, palikdami įgulą be būtinų produktų tiekimo. „Ternopolio” kapitonas Maksimas Jemeljanenka pranešė, kad stebi akivaizdų Rusų pajėgų pasirengimą dar kartą šturmuoti laivą. „Įgula pasirengusi kautis”, – pasakė jis. Prieigos prie prieplaukos užblokavo snaiperių šautuvais, kulkosvaidžiais ir automatais ginkluoti vyrai karine uniforma. Ukrainiečių korvetės įgulą sudaro 85 jūreiviai.

Paskelbtas vaizdo įrašas, kuriame „Ternopolio” antrojo rango kapitonas Aleksandras Gončarovas pasakoja apie laivo apgultį ant kranto stovintiems žurnalistams. „Vakar mūsų laive lankėsi Rusijos karo laivyno vadas, kuris pasiūlė įgulai su laivu pereiti arba į Rusijos jurisdikciją, Juodosios jūros karo laivyną, arba į vadinamąsias Krymo ginkluotąsias pajėgas. Mes, žinoma, esame ištikimi karo priesaikai tos valstybės, kuriai ją davėme, kuriai mes tarnaujame, ir jokių pasiūlymų nepriimame”, – teigė A. Gončarovas. Už perėjimą į Rusijos pusę ukrainiečių jūreiviams buvo siūlomi ir atlyginimai, keliskart didesni už tuos, kuriuos jie gauna dabar. „Bet mes tarnaujame ne dėl pinigų”, – pasakė kapitonas. Taip pat jis nurodė, kad „Ternopolį” užblokavusiame okupantų laive yra automatais ginkluoti kariai su Rusijos karo laivyno pėstininkų uniforma ir atpažinimo ženklais.

9:49 val. Ukrainos karo laivyno laivų „Slavutičius” ir „Ternopolis” įgulos ir Sevastopolio antvandeninio laivyno brigados vadovybė paskelbė viešą kreipimąsi, kuriame pareiškė, kad V. Putinas kovo 4 d. įvykusioje spaudos konferencijoje melavo, teigdamas, esą Ukrainos karinius dalinius Kryme blokuoja ir puldinėja ne Rusijos pajėgos.

„Esame įsitikinę, kad turime teisę apkaltinti RF prezidentą atviru melu. Tas melas susijęs su tiesioginiu RF karo pajėgų dalyvavimu įvykiuose, kurie kelias pastarąsias paras ir šiandien vyksta Krymo AR teritorijoje bei Sevastopolyje. Šiuo metu Ukrainos karinio laivyno karo laivus „Ternopolis” ir „Slavutičius”, stovinčius Sevastopolio įlankoje, blokuoja Rusijos karo pajėgų Juodosios jūros karinio laivyno laivai, kurių kiekviename yra automatais ginkluoti ir atitinkamai ekipiruoti jūrų pėstininkų padaliniai.

Atsakydami į pono Putino pastabą, kad panašią uniformą ir ekipiruotę galima įsigyti bet kurioje parduotuvėje, norime pasiteirauti, kurioje konkrečiai, ir kur, pažeidžiant Ukrainos įstatymus, pardavinėjami automatiniai ginklai, koviniai pistoletai ir granatsvaidžiai. Tuo pačiu primename, kad nė vienas iš Ukrainos karo pajėgų padalinių, kurie yra dislokuoti Kryme ir liko ištikimi Karinei Priesaikai, kuria prisiekė IŠTIKIMYBĘ UKRAINOS TAUTAI, neatidavė nė pėdos karo dalinių teritorijų ar jiems patikėtų ginklų, tuo labiau tokių kiekių.

Atsakydami į visas insinuacijas, purviną melagingos informacijos srautą, kuris liejasi iš nesąžiningų politikierių ir jų papirktų žurnalistų lūpų, mes – Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Karinio laivyno karininkai, mičmanai, viršilos ir matrosai – tiesiai pareiškiame, kad vykdysime savo karo prievolę sąžiningai ir iki galo, gindami savo šalį ir Ukrainos tautą, kaip darome visus nepriklausomybės metus, ne dėl postų ir atlygio, bet todėl, kad čia mūsų žemė ir mums brangi kiekvieno šioje žemėje gyvenančio žmogaus gyvybė, nepriklausomai nuo jo tautybės”, – rašoma viešame Ukrainos jūreivių pareiškime.

Ukrainos gynybos ministerija pranešė, kad vakar Ukrainos karo laivo „Slavutič” įgula atrėmė ginkluotų užpuolikų bandymą jį užgrobti. „Ginkluoti asmenys prisiartino prie laivo borto, bet ekipažas davė jiems atkirtį jėga. Bandyta užgrobti laivą, ginklus ir jūrininkus”, – informavo Ukrainos antvandeninio karo laivyno antrojo rango kapitonas Vitalijus Zviagincevas.

9:37 val. Kryme yra Juodojoje jūroje dislokuotam karo laivynui nepriklausantys Rusijos kariuomenės daliniai iš Čečėnijos, Krasnodaro, Uljanovsko, – pranešė Ukrainos karo pajėgų generalinis štabas. Jo duomenimis, į Džankojaus miestą permestas 1-asis motorizuotasis šaulių bataljonas „Восток”, priklausantis 18-ajai mechanizuotajai brigadai, kurios bazė yra Čečėnijoje, Kalinovske. Taip pat Kryme yra 31-oji desantinė šturmo brigada iš Rusijos miesto Uljanovsko, ir 22-oji specialiosios paskirties brigada iš Krasnodaro. Šių pajėgų buvimas Kryme yra tiesioginis tarptautinių sutarčių pažeidimas, – nurodė Ukrainos karo pajėgų generalinis štabas. Vakar spaudos konferencijoje V. Putinas pareiškė, esą Ukrainos karinius dalinius Kryme blokuojantys kariškiai – ne Rusijos pajėgos.

9:21 val. Per praėjusią parą Ukrainos pasieniečiai neįleido į Ukrainos teritoriją maždaug 350 rusų vyrų, – pranešė Karinių-politinių tyrimų centro vadovas Dmitrijus Tymčiukas. „Akivaizdu, kad jie atvyko ne norėdami nusipirkti produktų. Pas vieną jų apžiūros metu telefone rasta žinutė: „važiuoju į karą. Grįšiu negreit. Pasakyk, kad aš susirgau,” – parašė D. Tymčiukas savo facebook paskyroje. Anot jo, į Krymą atsiųstoje kariuomenėje yra daug naujokų, iš kurių atimti dokumentai ir mobilieji telefonai. „Iš šaltinių Rusijoje paaiškėjo kai kurios Putino organizuotos intervencijos detalės. Pavyzdžiui, tarp karių yra tokių, kurie netarnavo dar nė pusės metų, t. y., tai nepatyrę kariai, „patrankų mėsa”. Prieš įsiveržimą iš kareivių atėmė dokumentus ir mobiliuosius telefonus. Todėl tų kareivių tėvai net neįtaria, kur yra jų sūnūs”, – teigia D. Tymčiukas.

•••••••

KOVO 4 d.

20 val. Lietuva uždraudė į savo teritoriją įvažiuoti buvusiam Ukrainos prezidentui V. Janukovyčiui ir dar 17-ai buvusios valdžios pareigūnų, kurie įtariami prisidėję prie smurto ir žmogaus teisių pažeidimų, – pranešė pravda.org.ua.

19 val. Išanalizavę nuotraukose ir vaizdo įrašuose iš Krymo užfiksuotus ginklus ir karinę techniką, ekspertai konstatavo, kad jų priklausomybė Rusijos kariuomenei daugeliu atvejų nekelia jokių abejonių. Tai paneigia šiandieninį Putino pareiškimą, jog Kryme veikia ne Rusijos kariuomenė, bet „savigynos jėgos”. Ekspertų išvadas apie ginkluotę pateikė leidinys „The New Times”.

„Čia viskas aišku: prieš mus visureigis „ГАЗ-2975 „Тигр”, kainuojantis 60 tūkstančių dolerių ir tiekiamas išimtinai Rusijos armijai. Dar daugiau, ant numerio lentelės matyti karinio automobilio numeris — 21 (Šiaurės-Kaukazo karinė apygarda)”, – nurodė leidinio cituojamas ekspertas.

Ši nuotrauka, eksperto įsitikinimu, taip pat įrodo, kad įvykiuose dalyvavę asmenys yra Rusijos kariškiai: ant „Tigro” dešinėje matyti gvardijos divizijos ženkliukas, kurį greičiausiai pamiršo užmaskuoti. Pats „Tigras” – naujas modelis, pirmą kartą masinei auditorijai pristatytas per jubiliejinį 2005 m. gegužės 9-osios paradą”, – teigia ekspertas.

„Čia matome snaiperio šautuvą, kurį iš pirmo žvilgsnio galima sumaišyti su jugoslavišku „Заставой”. Tačiau tai automatinė Dragunovo versija, be to, sprendžiant iš kai kurių dalių (originale įvardinta konkrečiai: „по ствольной коробке и пневматическому прикладу” — e.eu), tai naujausias modelis, kurį oficialiai naudoja tik Rusijos jėgos struktūros”, – teigė ekspertai.

15:59 val. Kruvinas skerdynes Kijeve išprovokavo „neukrainietiška trečioji jėga”, – pranešė Ukrainos vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas. „Vyksta didelis rimtas tyrimas. Manau, kad ateis laikas, ir mes paskelbsime faktus: kas šaudė, kada šaudė, pagal kieno komandas. Šie faktai dabar dėliojami į vieną visumą. Galiu pasakyti viena: pagrindinis faktorius, lėmęs šiuos susirėmimus, kurie peraugo į kruviną susidorojimą, apvertusį šalį aukštyn kojomis ir įstūmusį į šoko būseną, buvo trečioji jėga. Ir ta jėga – ne ukrainietiška”, – pasakė VRM vadovas.

15:21 val. Rusijos pajėgos traukiasi nuo perkėlos Kerčėje, – pranešė pravda.org.ua. Tačiau kitur pusiasalyje situacija dar nepasikeitė: okupantų kariuomenė lieka Ukrainos karinių dalinių teritorijoje, jokių reikalavimų nebekelia, tačiau ir neišvažiuoja.

14:22 val. Kalbėdamas iš prezidento rezidencijos transliuotoje spaudos konferencijoje, V. Putinas apkaltino Lenkiją ir Lietuvą neva rengiant smogikus ir pareiškė, jog „būtinybės nėra, bet yra galimybė” panaudoti Ukrainoje karines pajėgas, apie tai skaitykite čia.

13:25 val. Šįryt V. Putino spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas paskelbė, kad V. Putinas įsakė „mokymuose dalyvavusiai” kariuomenei grįžti į nuolatines dislokacijos vietas, šį pranešimą Ukrainos žiniasklaidos priemonės citavo kaip teikiantį vilties, kad Krymą okupavusi armija bus atitraukta. Tačiau paaiškėjo, kad į bazes įsakyta grįžti ne pajėgoms, permestoms į Krymą, o toms, kurios dalyvavo mokymuose „Vakarų ir Centrinėje karinėje apygardose”, įskaitant ir Baltijos jūros akvatoriją. Taigi, kol kas Rusijos kariuomenė tebėra Kryme, padėtis lieka įtempta.

12 val. Ukrainos žiniasklaida nuolat praneša apie iš Rusijos į Ukrainą suvežtus „turistus”, kurie rengia provokacijas įvairiuose miestuose. Socialiniame tinkle VKontakte paskelbtas vaizdo įrašas, kuriame keturi jaunuoliai, atvykę, kaip rodo jų pokalbis, iš Rusijos, ant vieno iš pastatų Luganske kabina Rusijos vėliavą. „Mes su Beliku Luganske, Ukrainoje, atvažiavome... į Maidaną... ginti rus... ukrainiečių liaudies”, – sako vienas jų. „Tiksliau, jau rusų”, – prideda antrasis.

11:52 val. Ukrainos kariškiai perėmė V. Putino pokalbį su Rusijos armijos vadais, – pranešė 15minut.org. V. Putinas stebisi, kodėl ukrainiečiai nešaudo į jo karius, – Volynės srities karo komisaro auklėjamajam darbui pavaduotoją papulkininkį Vladimirą Bondaruką cituoja tinklalapis. Anot V. Bondaruko, V. Putinas įsakė provokuoti ukrainiečius, kad jie pradėtų šaudyti, elgtis iššaukiančiai, kad pirmieji ugnį atidengtų būtent ukrainiečiai. Kol kas šios provokacijos nepavyko. Nors V. Putinas šįryt nurodė kariuomenei grįžti į nuolatinės dislokacijos vietas, pastarosiomis dienomis į Krymą permestos Rusijos pajėgos tebėra pusiasalyje, situacija lieka įtempta.

11:48 val. Socialiniame tinkle facebook paskelbta žinia apie V. Janukovyčiaus mirtį. „Mirė Janukovyčius. Man tai ką tik pasakė telefonu bičiulis iš Rostovo kardiologijos centro”, – parašė Euromaidano aktyvistas Michailas Lebed. Anot jo, širdies priepuolio ištiktas V. Janukovyčius buvo atvežtas į kliniką kovo 3 d. apie 23 val. ir po valandos mirė.

11:42 val. Krymo vyriausiasis prokuroras ir kiti prokuratūros darbuotojai atsisakė paklusti premjeru paskelbtam partijos „Rusų vienybė” pirmininkui Sergejui Aksionovui, – pranešė 15minut.org. Dabar prorusiška valdžia bando tartis su jo pavaduotojais, tačiau nesėkmingai. Todėl „draugovininkai” jau antrą dieną neleidžia prokurorų į darbo vietas.

10:05 val. Rusijos naujienų agentūra „РИА Новости” paskelbė, jog Kremliaus žinia apie kariuomenės grąžinimą į bazes pranešta likus 1 minutei iki Rusijos biržos darbo pradžios, ir vakar katastrofiškai smukusi rublio vertė esą jau pradėjo kilti.

09:15 val. Simferopolyje namai, kuriuose gyvena Krymo totoriai, žymimi specialiais ženklais, – savo facebooko paskyroje pranešė Krymo Aukščiausiosios rados deputatė Safure Kadžametova. Anot jos, vakar tokiu „atpažinimo ženklu” buvo pažymėti ir jos namo vartai. Deputatė pakvietė savo tautiečius nepasiduoti panikai ir saugoti savo artimuosius. „Mažiau panikos, mes ištvėrėme ne tokius dalykus. Niekur nereikia bėgti, gimtoji žemė ir sienos gimtųjų namų, kuriuos mes statėme ilgam ir taikiam gyvenimui, apsaugos mus nuo pikto,” – pasakė ji.

09:04 val. JAV nutraukia karinį ir prekybinį bendradarbiavimą su Rusija dėl jos veiksmų Kryme, – pranešė JAV gynybos ministerijos atstovas viceadmirolas Džonas Kirbi (John Kirby). „Mes kviečiame Rusiją sumažinti įtampą Ukrainoje. Mes kviečiame Rusijos karius Kryme grįžti į savo bazes, kaip numato susitarimas dėl karo laivyno dislokavimo”, – pareiškė jis. Be to, JAV stabdo derybas su Rusijos puse dėl prekybos ir investicijų, – oficialiai pranešė JAV prekybos valdyba. Anksčiau santykius su Rusija dėl Ukrainos įvykių pareiškė nutraukianti Australija.

08:26 val. V. Putinas įsakė Rusijos karo pajėgoms grįžti į nuolatinės dislokacijos veitas, – pranešė V. Putino paudos sekretorius Dmitrijus Peskovas. Anot jo, išvakarėse V. Putinui, kaip vyriausiajam Rusijos pajėgų vadui, buvo pranešta apie „sėkmingai įvykdytus mokymus, ir jis „įsakė mokymuose dalyvavusiems kariams ir junginiams grįžti į nuolatines dislokacijos vietas. Šturmas, kurio laukta po žinios apie Rusijos karo laivyno vado ultimatumą pasiduoti iki 5 val. ryto, nebuvo pradėtas.

Kinija pasisako prieš kišimąsi į Ukrainos vidaus reikalus, gerbia Ukrainos suverentitetą ir teritorinį vientisumą, – JTO Saugumo tarybos posėdyje pareiškė Liu Czei.

00:20 val. NATO generalinis sekretorius Lenkijos prašymu antradienį rengia Šiaurės Atlanto bendradarbiavimo tarybos posėdį pagal 4-ąjį Šiaurės Atlanto sutarties straipsnį, – pranešta NATO tinklalapyje. Pagal šį straipsnį bet kuri NATO narė gali inicijuoti konsultacijas, jei mano, kad jos teritoriniam vientisumui, politinei nepriklausomybei arba saugumui kyla grėsmė.

•••••••

KOVO 3 d.

23:28 val. Charkove gyvenantis medicinos mokslų daktaras, gydytojas ir televizijos laidos vedėjas Eugenijus Komarovskis įrašė vaizdo kreipimąsi į savo tėvynainius Rusijoje. „Aš daug bendrauju su savo skaitytojais, pacientais iš Rusijos, ir matau aiškų skirtumą tarp tų, kurie žinias gauna iš interneto, ir tų, kurie sėdi priešais televizorių. Aš aiškiai suprantu, kad tie, kurie priešais televizorių, nuoširdžiai bando gelbėti mane ir mano vaikus. Baisiausias sukrėtimas man yra tai, ką matau per Rusjos televizijas: tokio melo nebuvo net Sovietų Sąjungoje”, – pasakė žinomas medikas.

23 val. Buvęs ketvirtasis Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius, besislapstantis nuo Ukrainos teisėsaugos Rusijoje, paprašė V. Putino panaudoti savo kariuomenę „teisėtumo atkūrimui” Ukrainoje, – rašo pravda.org.ua. Tokį V. Janukovyčiaus pareiškimą, datuotą kovo 1 diena, Rusijos atstovas Vitalijus Čurkinas perskaitė šį vakarą vykstančiame JTO Saugumo tarybos posėdyje. Žiniasklaida cituoja V. Janukovyčiaus pareiškimo V. Putinui tekstą: „Kaip teisėtai išrinkas Ukrainos prezidentas pareiškiu: įvykiai Maidane, neteisėtas valdžios užgrobimas atvedė prie to, kad Ukraina atsidūrė ant pilietinio karo slenksčio. Šalyje siaučia chaosas ir anarchija. Gyvenimui, saugumui ir žmonių teisėms, ypač Pietuose-Rytuose ir Kryme, kyla grėsmė. Įtakojant Vakarų šalims, atvirai vykdomas teroras ir prievarta, žmonės persekiojami pagal politinį ir kalbinį požymius. Todėl kreipiuosi į Rusijos prezidentą Vladimirą Vladimirovičių Putiną, prašydamas panaudoti Rusijos Federacijos ginkluotąsias pajėgas, kad būtų atkurtas teisėtumas, taika, tvarka, stabilumas ir Ukrainos gyventojų saugumas”.

22:36 val. Provokacijas, apie kurias šiandien anksčiau įspėjo Ukrainos vidaus reikalų ministerija, Rusijos pusė gali įvykdyti pagrobtais Ukrainos pajėgų ginklais, – perspėjo 15minut.org. Patarosiomis dienomis Rusijos pajėgos, atakuodamos įvairius dalinius, siekė perimti ukrainiečių ginklus, ir bent viename dalinyje rusams pavyko tai padaryti. Ukrainos VRM perspėjo, kad šiąnakt Ukrainai lojaliais žmonėmis apsimetę provokatoriai ketina nužudyti kelis rusų kareivius, kad pateisintų Rusijos agresiją.

22 val. Pastaruoju metu Rusija permetė į Ukrainą apie 5,5 tūkstančio karių, – pranešė Ukrainos gynybos ministro pareigas einantis Igoris Teniuks. Viso okupanto pajėgose Kryme šiuo metu yra apie 16 tūkstančių kariškių.

21:35 val. Kerčėje keltų susisiekimo punkte „Krymas-Kubanė” dengiant Rusijos pajėgoms į Ukrainos teritoriją prasiveržė trys sunkvežimiai ir du mikroautobusai su ginkluotais asmenimis – pranešė Ukrainos valstybinė sienos apsaugos tarnyba.

21 val. Rusija telkia kariuomenę Ukrainos pasienyje, tai gali reikšti pasirengimą įsiveržimui, – paskelbė ZN.UA. Rusijos karinės technikos telkimas pastebimas pasienyje Chakovo, Lugansko ir Donecko srityse (pvz., priešais Charkovo pasienio punktą į geležinkelio stotį „Lesniki” RF Voronežo srityje atvyko 9 ešelonai karinės technikos (šarvuočiai, kt.), kuri iškrauta karinio dalinio 63796 teritorijoje).

20:39 val. Sevastopolyje prasidėjo Ukrainos karo laivyno štabo šturmas, – savo facebooko paskyroje pranešė Karinių-politinių tyrimų centro vadovas Dmitrijus Tymčukas. „Štabą atakuoja „rusų tituškos”, apsiginklavę lazdomis. Už jų eilėmis stovi rusų kariškiai su automatais”, – pažymėjo jis. Pagal tą patį scenarijų atakuojamas karinis dalinys Ujutnoje kaime prie Eupatorijos: priešais kariškius eina „civiliai” su akmenimis ir lazdomis. Kaip pranešė liudininkai, grupė civiliais rūbais apsirengusių asmenų bando išprovokuoti susirėmimą, mėtydami į rusų kareivius akmenis. Šie kol kas nereaguoja.

19:44 val. Juodojoje jūroje dislokuoto Rusijos karo laivyno atstovai ėmė neigti žinias apie ultimatumą, pareikštą Ukrainos kariams, – rašo pravda.com.ua. „Tai visiški niekai. Mes jau pripratome prie kaltinimų kažkokiais jėgos veiksmais prieš mūsų ukrainiečius kolegas”, – agentūrai „Интерфакс” pareiškė rusų kariškis. Tuo metu „KyivPost” žurnalistas „Тwitter” paskyroje tvirtina, kad žurnalistai patys girdėjo šio ultimatumo paskelbimą. „Kad ir ką sakytų Rusijos gynybos ministerija, tie iš mūsų, kurie ten buvome, girdėjome, kaip šis laivas paskelbė ultimatumą „Slavutičiui”, – parašė Christopher Miller.

17:36 val. Ukrainos gynybos ministerija teigia, kad Kryme dislokuoto Rusijos karo laivyno vadas Aleksandras Vitko iškėlė Ukrainos kariams ultimatumą, – paskelbė „Интерфакс-Украина”. „Jeigu iki rytojaus 5 valandos ryto jie nepasiduos, prasidės tikras Ukrainos karo pajėgų dalinių šturmas visame Kryme”, – ministerijos žodžius cituoja ukrainiečių žiniasklaida.

16:59 val. Žmonės, susirinkę prie Belbeko aerodrome gintis pasirengusios Ukrainos taktinės aviacijos brigados teritorijos, nubaidė Rusijos automatininkus, – pranešė Ukrainos gynybos ministerijos Kryme spaudos centro vadovas Vladislavas Selezniovas. „Kartu mes jėga! Šiomis minutėmis, ir per kelias praėjusias valandas, prie Sevastopolio taktinės aviacijos brigados (tai Liubimovkos kaimelis prie Sevastopolio) kaip gyvas skydas stovi šeimos nariai, artimieji, tiesiog neabejingi žmonės, palaikantys karo lakūnus. Čia daug žurnalistų. Pries 1,5 valandos atvažiavo sunkvežimus su Rusijos automatininkais. Jie pasidomėjo, kokį sprendimą priėmė aviatoriai, ir kada jie pasiduos naujosios Krymo valdžios malonei. Aviatoriai atsisakė priimti nekviestų „svečių” sąlygas, ir tie, rėkdami, kad „mes dar jums parodysim”, pasišalino”, – papasakojo V. Selezniovas.

16:49 val. Kryme dislokuoto Rusijos karo laivyno vadas Aleksandas Vitko iškėlė ultimatumą visiems Ukrainos kariuomenės daliniams Kryme: jeigu iki rytojaus, kovo 4 d., 5 val. ryto jie nepasiduos, prasidės tikras Ukrainos pajėgų šturmas visoje Krymo teritorijoje, – pranešė 15minut.org.

16:44 val. Ukrainos vidaus reikalų ministerija turi informacijos apie Kryme rengiamą provokaciją, – pranešė Ukrainos vidaus reikalų ministerijos vadovo pavaduotojas Nikolajus Velikovičius. Teisėsaugos duomenimis, naktį iš kovo 3 į 4 dieną asmenys, apsimetę Ukrainos suvereniteto rėmėjais, Kryme rengiasi nužudyti 3-4 Rusijos kareivius. Taip bus siekiama pateisinti Rusijos armijos įvedimą į Ukrainą, – įspėjo N. Velikovičius:

14:47 val. Naktį Rusijos naikintuvai du kartus pažeidė Ukrainos erdvę virš Juodosios jūros, – pranešė Ukrainos gynybos ministerija. Prieš pažeidėjus buvo pakeltas Mirgorodo taktinės aviacijos brigados naikintuvas.

14:41 val. Kaip ir vakar Novofedorovkoje, Perevalne moterys kaip gyvas skydas atitvėrė nuo Rusijos pajėgų apsuptą Ukrainos karinį dalinį, kuriame tarnauja jų šeimų nariai ir artimieji. Jos ragina rusų kareivius neprovokuoti Ukrainos karių ir išsaugoti taiką.

14:35 val. Belbeko aerodrome apsupti Ukrainos kariai atmetė Rusijos pajėgų ultimatumą, kuriuo reikalaujama iki 16 val. pereiti į Rusijos pusę. „Brigados kariai ištikimi Ukrainos tautai ir Karinei priesaikai ir pasirengę su ginklu rankose ginti teritorinį Ukrainos vientisumą”, – savo facebooko paskyroje parašė brigados vadas, pulkininkas Jurijus Mamčuras.

13 val. Rusijos premjeras davė nurodymą įsteigti bendrovę, kuri statys tiltą per Kerčės sąsiaurį, skiriantį Rusiją nuo Krymo, – apie tai per šiandien įvykusį posėdį jis informavo vicepremjerus. Transporto susisiekimu, anot jo, esanti suinteresuota ir Rusija, ir Ukraina.

12:18 val. Kariniame Belbeko aerodrome Rusijos kariškiai iškėlė ukrainiečiams ultimatumą, – pranešė 15minut.org. Okupantai pareikalavo, kad iki 16 val. aerodrome esantys Ukrainos kariai pereitų į prorusiškos Krymo valdžios pusę, priešingu atveju pagrasino imtis „pačių griežčiausių priemonių”. Rusų pajėgos aerodromo teritorijoje yra jau kelias paras, kontroliuoja visus naikintuvus, aerodromas apsuptas. Ukrainos kariškiai saugo štabą ir ginklų sandėlį.

Taip pat pranešta, kad į Rusijos pusę perėjęs D. Berezovskis, 1 parą vadovavęs Ukrainos karo laivynui, lydimas kazokų su Rusijos vėliava įsiveržė į Ukrainos karinio laivyno štabą Sevastopolyje ir reikalavo, kad jo vadovybė pereitų į Rusijos pusę. Ukrainos kariškiams buvo siūlomas toks atlyginimas, kaip Rusijos karo laivyne, – rašo 15minut.org. Štabo karininkai išvarė D. Berezovskį, pasiūlydami jam kurti „Krymo laivyną už Krymo ribų”. Iš štabo išvestos moterys, pasiruošta galimam puolimui.

12 val. Prorusiški kariškiai užėmė Kerčės perkėlą, – pranešė Associated Press. Tai sustikrina grėsmę, kad Kremlius planuoja permesti į Krymą dar daugiau kariuomenės. Anksti ryte perkėloje buvę kareiviai žurnalistams nesakė, kas jie, bet kalbėjo rusiškai, juos atvežusių transporto priemonių numeriai taip pat buvo rusiški.

10:26 val. Prorusiška Krymo valdžia pasiūlė kariškiams iš Vakarų Ukrainos palikti pusiasalį. „Tie Ukrainos karo pajėgų kareiviai, kurie buvo pašaukti iš Vakarų Ukrainos ir nenori pereiti į Krymo pusę, gali ramiai palikti pusaisalį”, – savo facebooko paskyroje parašė vicepremjeras Rustamas Temirgalijevas.

10:23 val. Paskelbtas vaizdo įrašas: naktį į Krymą pervežama Ukrainos pajėgų karinė technika. Anksčiau paskelbta Ukrainos kariuomenės kovinė parengtis.

9:32 val. Paskelbtas vaizdo įrašas, kuriame užfiksuota, kaip kovo 3-osios naktį ginkluoti asmenys užėmė Ukrainos jūrų apsaugos būrio teritoriją Kerčėje. Prie įrašo youtube.com nurodyta, kad trys autobusai, kuriais jie atvyko vidurnaktį, buvo be numerių, vienas – su Rusijos karinio dalinio numeriais. Atvykėliai nekėlė jokių reikalavimų. Dabar teritorijoje yra ir rusų, ir ukrainiečių kariai. Ukrainiečiai liko savo postuose, kontroliuoja ginklus.

8:15 val. Ukrainiečiai pasirodė esą stipresni už rusus, – Euromaidano facebook paskyroje pareiškė posovietinėje erdvėje gerai žinomas satyrikas Michailas Žvaneckis. Anot jo, ukrainiečiai yra stipri tauta, sugebėjusi išvaryti vagis iš jų užimamų postų. „Tai nereiškia, kad negali ateiti nauji, bet jie tikrai žinos, kad yra jėga, gebanti pasipriešinti ir duoti jiems atkirtį”, – pabrėžė satyrikas. O „užsikompleksavusi rusų dauguma”, anot jo, bando pateisinti savo neveiklumą, neapykantą ir bejėgystę „noru išlaikyti stabilumą” ir teiginiais, kad „visi jie ten banderovcai ir fašistai”. „O iš tiesų tai – tiesiog pavydas, kad ukrainiečiai sugebėjo, leido sau, nenutylėjo... Ir, galų gale, jūs gi visi nuskurdėliais būsite toje Europos Sąjungoje!.. O Muitų sąjungoje visi, бл*дь (rusiškas keiksmažodis, – e.eu), tiesiog neįtikėtinais turčiais!”, – reziumavo M. Žvaneckis.

7:54 val. Japonija ir Kinija išreiškė susirūpinimą dėl situacijos Ukrainoje. Japonijos užsienio reikalų ministro pranešime teigiama, kad Rusijos sprendimas leisti įvesti kariuomenę į Ukrainą „didina įtampą regione ir padarys žalą taikai ir tarptautinės bendruomenės stabilumui”. Japonija paragino spręsti konfliktą taikiai, gerbiant Ukrainos suverentitetą bei teritorinį vientisumą ir tarptautinę teisę, įskaitant susitarimą dėl Rusijos pajėgų dislokavimo Kryme. Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Cin Gan sekmadienį Pekine pareiškė, kad Kinija gerbia Ukrainos nepriklausomybę, suverentitetą ir teritorinį vientisumą, ir paragino šalis spręsti konfliktą dialogu ir derybomis, laikantis tarptautinės teisės normų.

Kanada, Prancūzija, Vokietija, Italija, Japonija, Jungtinė Karalystė, JAV ir ES pareiškė, kad sustabdo pasirengimą Didžiojo aštuoneto pasitarimui, kuris buvo numatytas birželio mėnesį Sočyje.

•••••••

Ankstesni įvykiai:

Rusijos agresija prieš Ukrainą: vasario 28-kovo 2 d. įvykių kronika

V. Janukovyčius Kryme atsisveikino su dalimi apsaugos. Nuotraukos: V. Janukovyčiaus „pilkojo kardinolo” rūmai. Prorusiškos jėgos skelbia Sevastopolį „savivaldžiu miestu”

Kruvinų vasario 18-20 dienų įvykių Kijeve kronika

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
Kalba redaguota ekspertai.eu

 
Komentarai

 
267. Vasia is Tambovo ekspertams
(2014-03-07 10:24:58)
(79.133.229.122) Parašė:

jus isgasdinote visus mano draugelius prijauciancius Putinui,issislapste.Dar idekite video kaip vakar tokie patriotai kaip as Vasia Niznij Novgorode praskelem galva PUSSY ir iskeike apipyleme zelionke.Tegul lietuviai zino kas yra tikras Rusijos patriotas ir Putino gynejas.Tai mes Vasios su georgijaus juostelemis ir tvirtu rusisku matu.Su FEMEN ivairiom aktivystem rusu kazokai gerai padirbejo,tiktai kazkur uzmirso savo nagaikes.Lietuviai norintys Putino tvarkos ,kvieskites Vasia is Tambovo,nebeliks jokiu tiesos ieskotoju,ismokysime myleti prezidente.Do svidanija266. Vasia is Tambovo
(2014-03-07 07:31:49)
(79.133.229.122) Parašė:

Sveiki Lietuvos artojeliai,oi atsiprasau rasytojai,filosofai,istorikai.Is komentatoriu suzinojau apie jusu vargana istorija ,dabartinius buozpalaikius ir melage prezidente.Uzjauciu.Taciau mums Rusijoje dar blogesnes naujienos.Isivaizduojate tie jankiai ir europosai nutare mums nebeisduoti vizu.Ekonomines sankcijos mums nebaisios,pas mus daug babla.Bet isskirti seimas tai baisu.Aiskinu-vaikai ir anukai kur studijuoja,aisku JAV,ilsimes ir perkame vilas kur-aisku ES,gydomes kur ir vel pas tuos bjaurybes vakariecius.Musu Dumai vakar parasidejo isterika.Kaip dabar debutatai pasimatys su savo vaikais ir perduos jiems valiuta linksmybems su tais istvirkeliais vakarieciais.O kaip patriotas Gazmanovas gales dainuoti JAV gyvenanciams rusams.Na tiek to Gazmanovas gali ir jums sudainuoti,bet vaikai be be babla JAV jau neteisinga.O grizti i Rusija begedziai nebenori.Amzinas rusiskas klausimas KA DARYTI.265. Palaikau!
(2014-03-07 02:15:03)
(96.24.119.223) Parašė:

Saunuoliai!Labai teisingai nusprende!264. stasys
(2014-03-06 22:21:13)
(78.63.181.51) Parašė:

Beta ..tarp noro ir galimybes labai didelis skirtumas ..atrodo maža detalė ,,o posūkiai galimi labai kardinalus ..:))tiek saugumo sumetimais tiek politiniais ..:) laiku pasitaisėte .:) Aišku Ukraina laiko tai argumentu ir gana svarių , bet tam dar ateis laikas, kai teks vertinti , o kiek jie realus. Turėti dar viena nestabilia ekonomika su neaiškia galimybe pasigaminti branduolinį ginklą, nėra jau tokia viliojanti perspektyva.. :)263. Joo
(2014-03-06 19:31:18)
(78.61.199.144) Parašė:

dauguma mūsu žmoniu nebetiki mūsų TV ir spaudos teikiama info.Patys sugeba stebėti tiesioginius reportažus per LT tv ir palyginti su kitų valstybių TV. Kartais beveik viskas aukštyn kojom,taip norisi įkąsti rusams,kad net keista.262. kadangi
(2014-03-06 17:55:13)
(37.221.161.244) Parašė:

tiesa slepiama (žinoma, išskyrus mielus ekspertus ;)), daug ką galima sužinot čia: douktris.wordpress.com261. Pikasas
(2014-03-06 17:17:25)
(78.62.86.131) Parašė:

V.Janukovyčiaus gynėjai turėtų žinoti, kad prezidentas pats pabėgo iš Ukrainos ir dėl to nebegalėjo jai vadovauti. Jo aiškinimai, kad į jį kažkas šaudė ir grėsė pavojus – gali būtų “Tėvo” gatvės” lygio pasaka apie Lietuvoje ruoštus Maidano teroristus. Rusijos vadovams jis neturi šansų tapti politiku, o premjero V.Medvedevo teigimu yra nulis. Sekite žiniasklaida ir nereikės taip naiviai aiškinti kas ir kaip. Manau, kad V.Janukovyčiaus vieta turėtų būti teismo suolas. Kada Rusijos ginkluotosios pajėgos Naujųjų Metų išvakarėse sėkmingai paleido per visą šalies teritoriją dvi raketas, galinčias nešti branduolinį ginklą, prezidentas V.Putinas džiūgavo taip: “Tai buvo kaip šventinis saliutas”. Ar tokios raketos kuo nors panašios į naujametines raketas ar petardas? – labai abejoju. Gal tai paranojinėse fantazijose įsivaizduojama tik žaislais, pagal Rusijos režimo diktatoriaus stotą? Prisiminkime, kaip šiais Naujaisiais Metais atrodė eglė Kijevo aikštėje. Taip “Naujametinę eglę” papuošė Maidano kovotojai V.Janukovyčiaus diktatūrai “pagerbti”. Yra ką prisiminti… Pasaulis turi gerai įsisąmoninti gaunamą pamoką. Bet kurioje šalyje, kur Rusijos kolonistai sudaro savo dideles bendruomenes, neatmestina tikimybė, kad jų atstovai gali pradėti patys muštis ir rėkti, kad juos kažkas muša. Ir kas tada beliks? Gal pasikviesti “gerą carą” iš Kremliaus, kad juos gelbėtų nuo to ar ano? O jei tiksliau, tai nuo jų pačių… Gyveno Kryme įvairių tautų Ukrainos piliečiai. Tokiose puikios gamtos aplinkoje ir klimato sąlygose Krymas galėjo tapti rojumi Žemėje. Bet netapo, nes korupcijos klano gobšumui nebuvo nėra ir nebus ribų tol, kol tokio tipo, su kriminaliniu šleifu pareigūnai juos valdys. Nebuvo lengvas gyvenimas valdant V.Janukovyčiaus aplinkos mafijai, tačiau dabar jis gali tapti dar sudėtingesnis. Pagal Kremliaus maršo garsus sukiršintos Kryme gyvenančios tautos dar ilgai bet kuriuo atveju bus priverstos gyventi įtemptoje aplinkoje. Nežinau, kodėl buvo kryželiai žymimos Krymo totorių gyvenamųjų namų ir butų durys? Kokį dėmesį į jų namus norima atkreipti? Gal tikimasi išprovokuoti kokį pogromą pagal žinomus kruvinus standartus ar ruošiamas koks kitoks atentatas? Skaitome TŽŽ: “pogromas” (rus. pogrom) reakciniai šovinistiniai veiksmai prieš kurią nors nacionalinę grupę, jos turto naikinimas, gyventojų žudymas.” Bolševizmo – komunizmo istorija žino TŽŽ nenurodytą būdą – totalinius nacionalinės grupės išvežimus į neapgyvendintas teritorijas. O gal Krymo totoriai nepanorės būti dar kartą taip nulinčiuoti, t.y. evakuoti ir bandys tam priešintis? Tai kaip tada? Žinoma Stalino “teorija” , kai žmogus nebetampa problema. O jei nacionalinė 260 tūkst. asmenų grupė panorės, kad ta problema nuolat egzistuotų? Ar jie bus kuo nors neteisūs šioje politinėje – tautinėje byloje?260. Beta
(2014-03-06 17:08:43)
(87.247.121.215) Parašė:

Dėl atominio ginklo, truputį pamelavau. Ukraina netvirtina, kad jau gamins, bet sako jog jei bus pažeista Budapešto sutartis, įmanoma ir tokia galimybė.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras
 Naujausi
„Delfi.lt“ redaktorei šmeižto byloje talkina valstybė – už mokesčių mokėtojų pinigus
21 Visa tai atskleidžia netyčia ne tuo adresu išsiųstas laiškas.
Šveicarų istorikas atskleidžia barbariškus JAV ir teroristinės organizacijos CŽV metodus
15 Šiuo metu JAV nuteikinėja Rusiją ir Vokietiją vieną prieš kitą.