2019 m. gruodžio 14 d.

 

Onutės Narbutaitės premjera – Ostrobotnijos kameriniam orkestrui ir dirigentui Juhai Kangasui

Paskelbta: 2014-03-18 10:02 Autorius: Muzikos informacijos ir leidybos centras
Nuotr. Darijos Vasiliauskienės
Nuotr. Darijos Vasiliauskienės

Kovo 22 d. Kokolos miesto (Suomija) Snellman salėje įvyks kompozitorės Onutės Narbutaitės premjera kameriniam orkestrui „Was There a Butterfly?“ („Ten buvo drugelis?“, 2013). Kūrinys sukurtas Ostrobotnijos kamerinio orkestro užsakymu ir dedikuotas dirigentui Juhai Kangasui bei kolektyvo 40-mečio jubiliejui.

Jau daugiau nei dvidešimtį metų nuo „Opus lugubre“ (1991) atlikimo, o vėliau – ir šio kūrinio išleidimo kompaktinėje plokštelėje lietuvių kompozitorę ir suomių orkestrą sieja draugiški ryšiai. Po kiek laiko šio kolektyvo ir jo dirigento iniciatyva gimė „Sinfonia col triangolo“ (1996), kuri taip pat buvo išleista orkestro kompaktinėje plokštelėje. Palankūs šių dviejų kūrinių įrašų vertinimai pasaulio muzikinėje spaudoje turėjo įtakos 2002 metais „Finlandia Records“ išleistų keturių autorinių O. Narbutaitės CD atsiradimui. Pastarąjį kartą kompozitorės muziką orkestras griežė 2006 metais – tuomet Suomijoje skambėjo jos „Melodija Alyvų sode“ (2000).

Pasak pačios autorės, naujajam opusui „Ten buvo drugelis?“ kūrybinio proceso pradžioje ji buvo numačiusi Ostinato pavadinimą. „Ostinato – kaip muzikos fragmentų nuolatinis pasikartojimas, tarsi nuolatinis sugrįžimas į tą pačią vietovę, tą patį prisiminimą, tą patį sapną – tamsoką, gramzdinantį. Drugelis į pavadinimą atskrido jau baigus kūrinį, tačiau neatsitiktinai. Visą rašymo laiką jis įvairiais pavidalais suplasnodavo pasąmonės kertelėje. Kaip paslaptingas dvelksmas, Psichės šešėlis – senojoje graikų kalboje Psyche, siela (dvasia), kvėpavimas ir drugelis įvardijama tuo pačiu žodžiu. Arba kaip metamorfozės simbolis, akimirką tetrunkančio išsiskleidimo idėja. Galbūt čia tiktų priminti vieną Czesławo Miłoszo eilutę: „Kodėl peteliškės sparnai atsidaro lėkiui, matuotam klepsidros grūdeliais?“ – pasakoja O. Narbutaitė.

Kovo 28 d. 19 val. 3 min. koncerto įrašą su O. Narbutaitės premjera transliuos Suomijos radijas (YLE Radio 1).

Kalba redaguota ekspertai.eu
 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras