2020 m. liepos 6 d.

 

Nuomonė, arba atsišaukimas į tuos, kurie už Tiesą ir Šviesą

41
Paskelbta: 2012-07-02 20:23 Autorius: Algirdas Patackas
Algirdas Patackas.
Foto: E.eu
Algirdas Patackas. Foto: E.eu

Kare yra svarbu, su kokia vėliava einama į mūšį. Dėl vėliavos negailima gyvybės, ją praradus pralaimima. Lietuvoje vyksta mūšis – už Tiesą ir Šviesą. Su kokia vėliava eisime ? Violetine? – skausmo spalvos, gedulo, ar plevėsuodami žaliais kaspinais iš portalo „Už teisingumą“ puslapių?

Sąjūdyje už Tiesą iškilo taktinė dilema – vienas ar du sąrašai. Pirmajame plevėsuoja violetinė vėliava, antrasis skelbia visų šviesuolių mobilizaciją, tikėdamasis pritraukti ir tuos, kurie dėl vienos ar kitos priežasties nesuvokia ar nėra egzistenciškai paliesti Klonio gatvės tragedijos; jie ten temato minią, kai toje terpėje jau išaugo ir subrendo bendruomenė, communitas; jiems atrodo, kad ten, Klonio gatvėje, susibūrė prastuomenė su vienu ar kitu inteligentišku inkliuzu, ir dėl visa ko laikosi atokiai.

Tai yra ir Vilniaus – Kauno dilema. Klonio gatvės sprogdiklis susiformavo būtent Kaune, kas visai natūralu – Kaunas sprogdiklius gaminti moka. Vilnius, provincialaus mastelio megapolis, sugebėjo susipriešinti su Lietuva beveik visose srityse.

Tačiau šviesuoliai gyvena ne vien sostinėse; tiksliau, Lietuvos provincijoje jų yra daugiau ir tikresnių. Būtent jie stebisi – kas gi ten vyksta, tuose dipoliuose, ko jie ten nesutaria?

Ką jiems atsakyti?

Pasiremkime istorija: Lenkijoje Solidarumas, Solidarnosc užgimė Gdansko laivų statykloje, kai jos darbininkai pradėjo socialinį protestą, turėjusį tragišką kontekstą – sušaudytas demonstracijas Poznanėje ir kitur. Tačiau patys darbininkai nebūtų laimėję mūšio, jei jiems į pagalbą nebūtų atėjusi patriotinė inteligentija. Lygiai taip ir vien inteligentų-disidentų sluoksnis nebūtų galėjęs sukelti tokios galingos bangos, kuri suparalyžavo į stagnacijos fazę klimpstantį režimą. Vieni kitiems buvo reikalingi, ir šviesios galvos, o ypač Katalikų Bažnyčia, darė viską, kad ši sąjunga įvyktų. Taip ir atsitiko – nors laikinai pralaimėjęs (nes režimas dar turėjo jėgos), Solidarumas pakirto komunistinę sistemą.

Moralinėje plotmėje matome analogiją su Klonio gatve – kai ten pasirodė kunigai, o ypač teisuolis kunigas Robertas Grigas, situacija pasikeitė iš esmės – sacrum lašas perkeitė minią į bendruomenę. Ir nors Bažnyčios pozicija buvo santūri, bet nebuvo ištarta „ne“.

Kokias išvadas galima padaryti, kai jau baigiasi “poromantinis“ laikotarpis, kai baigiasi įstabiai pavykusios Tiesos fiestos, ir prasideda nuoga rinkimų proza?

Jei norime laimėti, turime eiti po viena vėliava. Viena!

– Kaunas ir Vilnius, ir bažnytkaimių Lietuva, inteligentai ir patvoriniai, tauta ir liaudis. Nereikalingi čia ne tik tie, įbingę ir su pagurkliais, bet ir tie, kurie bijo sutepti baltas pirštinaites ir bevelija stovėti po medžiu ar skėčiu.

*

Tam reikia labai nedaug ir kartu labai daug:

Kad užmirštume (nors laikinai...) save vardan Dariaus Kuolio taip adoruojamo „bendrojo gėrio“, bonum publicum.

Kad Kaunas prišaldytų savo modžahedišką būdą, o Vilnius prisimintų, kad yra tik antra karta nuo plūgo.

Kad „...lektualas“ paduotų ranką „...tvoriniui“.

Kad šitą jungtį palaimintų kunigas ar krivis.

Kad vienąkart pagaliau stotųsi ir įsibūtintų mūsų himno apoteozė, toji laukiama nesulaukiama Vienybė.

 

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
Kalba redaguota ekspertai.eu

 
Komentarai

 
41. Juozas Valiušaitis
(2012-07-20 03:56:35)
(78.60.145.248) Parašė:

VĖLIAVUOTI - Vesti protėvių Vėles į savo Gyvenimo žygį. Juozas Valiušaitis fotodailininkas40. Vilte
(2012-07-05 23:06:40)
(78.58.86.157) Parašė:

labai teisingi Jusu zodziai, pritariu39. tadas
(2012-07-05 16:00:57)
(188.69.224.209) Parašė:

jei pasikeitė,tai tegul padirbėja kieno nors patarėju(pvz.Patacko),o ne iškart į seimą.38. tadas
(2012-07-05 15:57:14)
(188.69.224.209) Parašė:

ar turi įrodymų ar juokauji.37. tadas
(2012-07-05 15:54:13)
(188.69.224.209) Parašė:

galėtu juridiškai įforminti Lietuvos kelio kandidatu pagrindiniu įsipareigojimų vykdymo psekmes,ir jų buvimą seime.36. tadas
(2012-07-05 15:47:29)
(188.69.224.209) Parašė:

Manau reiktu patirti jos lemti,kad suprasti jos žodžius.35. alfa
(2012-07-05 15:27:55)
(88.222.118.50) Parašė:

Manau,kad reikia vienyti rinkėjus, o tų saujelės politikų,partijėlių-ačiū,nereikia.Kai Garliava kovojo dėl teisybės, jie stovėjo po medžiu,net už medžio,neva nežino,kas ten teisus, o dabar,prieš rinkimus, lenda iš po medžiū,privatizuoja-patentuoja net sąrašą,vien tai jau šlykštus savanaudiškumas - tai lovio žmonės,tokių nereikia.Jie buvo ir bus abejingi tautos žmonių skausmui.Reikia vienyti rinkėjus,šviesti žmones, kad galėtų įvertinti politikus,einančius į Seimą,kas jie tokie.34. partak
(2012-07-05 14:15:15)
(193.53.4.252) Parašė:

Kiekvienas laikmetis,tarsi lakmuso popierėlis, išryskina ir didvyrius ir niekšus. Priversdamas pasirinkti, po kokia vėliava, kiekvienas iš mūsų stovėsime ir kaip elgsimės toliau. Eisime su (Garliavoje išniekinta) trispalve tiesos vėliava ar mosuosime klaikaus melo skuduru, užmestu ant mergaitės veidelio. Palaikysime banditus ir jų vadeivas, pačiu niekšiškiausiu būdu, pagrobusius ir pasmerkusius žiauriems išbandymams Garliavos Deimantėlę? Ar pasirinksime garbingą, bet erškėčiais nuklotą gerb. Neringos kelią? Kuri pareiškė, jog liks su tauta. Daugelis iškilių ir manau, turinčių ką, išskyrus sąžinę ir garbę, prarasti žmonių jau pasirinko. Tad kokioje pusėje, tiesos ar melo, liksime mes, eiliniai piliečiai, nuo kurių apsisprendimo rudenį, didžia dalimi, priklausys mūsų visų tėvynės likimas ? Štai koks klausimas.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras