2020 m. balandžio 5 d.

 

Nelinksmi anekdotai politikoje

11
Paskelbta: 2013-02-05 14:31 Autorius: Andrius Navickas
Andrius Navickas. Nuotr. Zenekos
Andrius Navickas. Nuotr. Zenekos

Sovietmečiu populiariais anekdotų herojais buvo viena šiaurės tautelė, kurios atstovai buvo vaizduojami kaip beviltiškai naivūs ir riboto proto. Vienas iš anekdotų apie šios tautos atstovus buvo toks. Kartą du vyriškiai įlipa į troleibusą ir iš karto eina vairuotojo link. Vienas jų mandagiai klausia, ar šis troleibusas nuveš jį į stotį. Vairuotojas atsako, kad tikrai ne, nes jis važiuoja visai kitu maršrutu. Vyriškis nusimena, o tuo metu jo bičiulis viltingai klausia vairuotojo: „O mane?“

Šį anekdotą prisiminiau, nes tai, kas jau kurį laiką vyksta Lietuvoje, leidžia spėti, kad tikrieji jo herojai - ne tolimo krašto gyventojai, bet mūsų tautiečiai, kuriems politinės aplinkybės leido tapti švietimo ir mokslo ministrais. Jau bent kelis kartus rašiau apie atkaklų (švelniai tariant) liberalą (lietuviška šio žodžio vartosena), kuris nusprendė reformuoti švietimo sistemą. Vienas iš paskutinių jo įsakymų visiškai sujaukė dabartinių vienuoliktokų gyvenimą.

Noriu tikėti, kad eksministro intencijos buvo pačios tyriausios, tačiau bėda ta, kad apie pokyčius jis pradėjo galvoti gerokai pavėluotai. Šiuo atveju visai nesvarbu, ar jo pasiūlyta nauja stojimo į Lietuvos aukštąsias mokyklas tvarka 2014 metais yra žingsnis į priekį, ar atgal. Taip, aš esu įsitikinęs, kad eilinį kartą švietimo sistema gydoma ne nuo tos ligos, ir tokiu atveju pats gydymas tampa pavojingesnis už ligą. Tačiau čia jau tema visai kitai diskusijai.

Kadangi eksministras įsiklausymą į kitų nuomonę vertino kaip neleistiną silpnybę, jis kritikams paskelbė, kad nėra prasmės apie tai, kas vyksta švietimo sistemoje, diskutuoti su visuomene, nes politikoje esą ne vieta diskusijoms. Teliko eksministro sprendimą apskųsti teismui. Šioje vietoje svarbu pabrėžti, jog buvo apskųstas ne nutarimo turinys, bet tai, kad pats faktas, jog ministras ar kas kitas imasi keisti stojimo į Lietuvos aukštąsias mokyklas tvarką, likus mažiau nei dvejiems metams iki pataisų laikotarpio, pažeidžia Konstitucijos garantuotą mokinio teisę planuoti savo studijas.

Teismas išklausė abi puses, išanalizavo visus argumentus ir paskelbė sprendimą, kad eksministro įsakas pažeidžia minėtą Konstitucijos nuostatą. Visai nesvarbu, kokios buvo eksministro intencijos, tačiau Konstitucija jam draudė priimti tokį sprendimą.

Buvau įsitikinęs, kad po tokio sprendimo vienuoliktokai gali ramiau atsipūsti. Bent jau aišku, kad niekas nesikeičia, lyginant su tuo, kokią jie informaciją turėjo pavasarį, kai reikėjo apsispręsti dėl disciplinų pasirinkimo. Deja, po eksministro nutarimo mokyklose būta sumaišties, pradėtas keisti vienuoliktokų tvarkaraštis, tačiau net ir pakoreguoti mokymosi planai iš esmės niekaip nesikerta su ta stojimo į aukštąsias mokyklas tvarka, kuri buvo iki eksministro sprendimo.

Deja, naujasis ministras, užuot paprasčiausiai atšaukęs neteisėtą savo pirmtako sprendimą, pradėjo keistus manevrus. Pirmiausia jis pareiškė, jog svarbiausia rūpintis vienuoliktokų gerove. Sveikintinas sprendimas. Tik būtų gerai, kad nuo tokio rūpesčio vienuoliktokams akys ant kaktos neiššoktų. Taip pat ministras pareiškė, kad netikslinga atšaukti neteisėtą sprendimą, nes tai esą sukeltų dar daugiau sumaišties. Kai pirmą kartą išgirdau tokį pareiškimą, pagalvojau, kad visiems pasitaiko kokią nesąmonę viešai pasakyti. Štai prieis prie ministro koks kolega teisininkas ir paaiškins, kad iš neteisės negali kilti teisė. Tačiau, panašu, medikas ministras su teisininkais nebendrauja arba su jais kalba visai apie kitus dalykus.

Ministras nusprendė, jog eksministro paskelbta stojimo į aukštąsias mokyklas tvarka neteisėta pripažinta tik todėl, kad ją paskelbė liberalas, o ne "darbietis". Todėl vakar išgirdome ministro pareiškimą, kad jis nusprendė, galvodamas išskirtinai apie vienuoliktokų interesus, įvesti pakoreguotą, kompromisinę stojimo į aukštąsias mokyklas tvarką 2014 metais, ir abiturientams teks laikyti ne daugiau kaip keturis egzaminus. Toks pareiškimas tolygus teiginiui, kad nusprendžiau, jog man tikslingiausia mokėti tik pusę privalomų mokesčių, nes, kai tenka įvykdyti visas finansines prievoles, tai sukelia sumaištį mano piniginėje.

Paradoksaliausia, kad panašu, jog tai eilinis atvejis, kai Lietuvos politinio troleibuso vairuotojai numoja ranka į Konstitucijos laidus ir yra pasiryžę važiuoti savo susigalvotais maršrutais. Galima būtų numoti ranka – tegu važiuoja kuo toliau nuo mūsų. Bėda ta, kad tame pačiame troleibuse tenka klajoti ir mūsų vaikams, kurie tik gūžteli pečiais ir kraunasi lagaminus į užsienį – ten, kur anekdotų personažams neperduotas valstybės vairas.

P. S. 1. Vienas iš veiksmingiausių būdų spręsti emigracijos problemą Lietuvoje – emigruoti žmonėms, pasivadinusiems politiniu elitu. Neabejoju, tūkstančiams tautiečių tai būtų ženklas, jog jau verta grįžti į Tėvynę.

P. S. 2. Sovietmečiu, Leonido Brežnevo valdymo laikais, buvo populiarus ir toks anekdotas. „Mūsų valstybėje viskas žmogui, ir mes netgi žinome to žmogaus vardą ir pavardę.“ Ar ne iš čia Lietuvos socialdemokratai pasiskolino savo rinkimų šūkį?

www.bernardinai.lt

 

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
Kalba redaguota ekspertai.eu

 
Komentarai

 
11. Pone Navickai,
(2013-02-08 09:00:42)
(81.7.96.104) Parašė:

mėgstu bernardinus,bet bėda,kad tik vieną kartą pasisekė užsiregistruoti komentuoti.Gal neišmanau,bet gal jūs palengvintumėt užsiregistravimo tvarką.Pas jus daug gerų straipsnių ir norisi diskutuoti,bet sunku patekti.10. suomis
(2013-02-06 15:45:25)
(78.60.106.230) Parašė:

Prie kko čia socdemai, jeigu ministras buvo glušas liberalas.9. geras
(2013-02-06 14:30:24)
(77.90.124.239) Parašė:

pritariu septintam.8. Gaila
(2013-02-06 11:33:19)
(80.239.242.159) Parašė:

kad švietimo (o ir kitais) ministrais tampa žmonės toj srity nusimanantys tik tiek, kiek patyrė patys būdami mokiniais (labai, labai seniai).7. patarimas
(2013-02-06 11:24:38)
(78.63.207.46) Parašė:

reikia kreiptis į antstolę Vaicekauskienę, o ji su 240 kariuomene ateis į tą miniisteriją ir padarys tvarką:( Teismų nuosprendžius privalu vykdyti?6. Liubartas
(2013-02-06 10:24:28)
(78.60.28.201) Parašė:

Artistai keičiasi, o cirkas (deja) tęsiasi.5. suvalkietis
(2013-02-05 22:53:03)
(78.62.164.7) Parašė:

Manau, kad visa gyvenima ziurejes i subine ar gali ka nors suprasti apie svietima?4. Olegas
(2013-02-05 20:10:07)
(90.130.152.133) Parašė:

Dėkui už gerą žodį! Gal tai ženklas kad anstolinių milicininkų jėgos išseko ir jau nebus vykdomi teismų sprendimai? Neturi vyriausybė Lietuvos valdymo ministerijos - va ir nepastebėjo kaip nelauktai atėjo anarchijos krizė, nebent Lietuvos nesveikatos ministerija paskelbs anarchijos epidemija.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras