2024 m. kovo 29 d.

 

Nacionalinis kibernetinio saugumo centras parengė rekomendacijas dirbantiems nuotoliniu būdu

3
Paskelbta: 2020-03-19 12:37 Autorius: ekspertai.eu

Lietuvoje įsigaliojus karantinui ir daugumai įmonių bei organizacijų pradėjus organizuoti darbą nuotoliniu būdu, Nacionalinis kibernetinio saugumo centras prie Krašto apsaugos ministerijos (NKSC) parengė bazines kibernetinį saugumą stiprinančias rekomendacijas įmonių vadovams, IT sistemų administratoriams bei patiems darbuotojams, kurie dirbta nuotoliniu būdu.

Vienas svarbiausių principų organizuojant darbą nuotoliniu būdu – tai užtikrinti informacijos konfidencialumą. Svarbu, kad organizacijos įrenginiai prie informacinių išteklių jungtųsi saugiu būdu – tik iš nustatytų įrenginių ir naudojant kriptografines priemones. Geriausia, kai organizacija darbui iš namų yra iš anksto paruošusi ir sukonfigūravusi darbuotojams skirtus kompiuterius.

Taip pat labai svarbus ir informacijos šifravimas – informacija įrenginiuose turi būti šifruojama kietojo disko lygmenyje (pvz. naudojant Microsoft Bitlocker funkcionalumą). Rekomenduojama apriboti ir išorinį prisijungimą prie organizacijos informacinių sistemų bei naudoti kelių žingsnių autentifikaciją.

Dirbantiesiems nuotoliniu būdu rekomenduojama išsijungti failų bendrinimo funkciją, naudoti tik saugią programinę įrangą, legalią operacinę bei antivirusinę sistemą. Įsitikinti, ar prie belaidžio tinklo nėra prijungtų nesaugių įrenginių, pvz. daiktų interneto įrenginių, tokių kaip IP kameros, televizoriai ir pan.

Kibernetinio saugumo specialistai rekomenduoja įsitikinti, ar darbui naudojamas įrenginys nebuvo užfiksuotas dalyvaujant kenkėjiškoje veikloje. Tą padaryti galima ir apsilankius Nacionalinio kibernetinio saugumo centro svetainėje – https://www.nksc.lt/tikrinti.html.

„Labai svarbu ir nesilankyti su darbu nesusijusiose interneto svetainėse, atidžiai įvertinti nuorodas elektroniniuose laiškuose bei nuolat tikrinti siunčiamos informacijos patikimumą“, - grėsmes vardija specialistai.

Taip pat NKSC atkreipia dėmesį, kad darbui nuotoliniu būdu galioja tokios pat saugumo taisyklės kaip ir įprastine tvarka. Esminis skirtumas – atsakomybė už informacijos saugumą didžiąja dalimi atitenka nuotoliniu būdu dirbančiam asmeniui.

Su visomis Nacionalinio kibernetinio saugumo centro parengtomis rekomendacijomis dėl kylančių grėsmių dirbant nuotoliniu būdu galima susipažinti čia:

Kovo 16 d. visoje Lietuvoje įsigaliojus karantinui, gyventojams buvo rekomenduota dirbti nuotoliniu būdu, o į savo darbo vietas vykti turėtų tik tie asmenys, kurie tokios galimybės neturi. Nacionalinis kibernetinio saugumo centras paruošė bazinių kibernetinio saugumo rekomendacijų rinkinį, kuriuo turėtų vadovautis įmonių vadovai ir IT sistemų administratoriai, suteikę teisę savo darbuotojams dirbti iš namų, o taip pat ir darbuotojai, dirbantys nuotoliniu būdu.

ORGANIZACIJŲ VADOVAMS IR IT SPECIALISTAMS

1. Organizuoti darbą nuotoliniu būdu pagal principą „būtina žinoti“. Darbas nuotoliniu būdu kelia informacijos konfidencialumo pažeidimo rizikas. Dėl šios priežasties nuotoliniu būdu dirbantiems asmenims turėtų būti suteikiama tik tokia prieiga prie informacijos ir (ar) informacinių sistemų, kiek ji yra reikalinga darbuotojų funkcijoms atlikti. Rekomenduojama organizacijų vadovams  ar atsakingiems asmenims dokumentuoti prie kokios informacijos prieigą turi nuotoliniu būdu dirbantys asmenys.

2. Komunikacijų šifravimas. Organizacijos įrenginiai prie informacinių išteklių turėtų jungtis tik saugiu būdu. Ši tikslą galima pasiekti užtikrinant, kad darbuotojai iš namų jungtųsi tik iš žinomų įrenginių, naudojant adekvačias kriptografines priemones:

    organizacijos vidiniams ištekliams ir informacinėms sistemoms pasiekti – VPN,
    autentifikavimas naršyklėje pasiekiamose informacinėse sistemose vykdomas https būdu TLS protokolu (ne senesniu kaip 1.2 versijos),
    elektroninio pašto prieiga pasiekiama tik iš žinomų IP adresų, autentifikuojantis keliais būdais (pvz., pirminė prieiga su išduotu sertifikatu, o kitame etape – prisijungimo vardas ir unikalus slaptažodis).

3. Organizacijos įrenginių nuotolinę prieigą organizuoti pagal principą „kas neleidžiama, tas draudžiama“. Esant galimybei rekomenduojama leisti prisijungti tik žinomiems įrenginiams ir (arba) iš žinomų IP adresų. VPN prieigoje blokuoti visus kreipinius, kurių nėra leistinų IP adresų sąraše. Jungiantis per WEB aplikacijas naudoti unikalius, organizacijos suformuotus User Agent identifikatorius.

4. Informacijos šifravimas. Informacija įrenginiuose turi būti šifruojama, rekomenduojama — kietojo disko lygmenyje (pvz. naudojant Microsoft Bitlocker funkcionalumą).

5. Darbo stočių administratoriaus teisių ribojimas. Tarnybiniuose įrenginiuose rekomenduojama naudotojams nesuteikti administratoriaus prieigos teisių.

6. Kelių faktorių autentifikavimas, saugūs slaptažodžiai. Prieiga prie darbo stoties turi būti apribota naudojant unikalius prisijungimo duomenis. Jungiantis prie organizacijos informacinės sistemos rekomenduojama naudoti kelių faktorių autentifikavimą.

7. Apriboti išorinį prisijungimą. Apriboti išorinio prisijungimo galimybes atvirais RDP ir SSH protokolais.

8. Nuotoliniu būdu dirbantiems asmenims skirti organizacijos paruoštus kompiuterius.

NUOTOLINIU BŪDU DIRBANTIEMS ASMENIMS

1. Belaidžio tinklo prieigos kontrolė. Pasikeiskite belaidžio tinklo prieigos slaptažodžius į saugius. Nenaudokite numatytojo (angl. default) prieigos prie maršrutizatoriaus slaptažodžio (prisijungimo duomenys prie maršrutizatoriaus pateikiamos įrenginio instrukcijoje). Dažnu atveju numatytasis prisijungimo vardas ir slaptažodis sutampa ir yra admin. Taip pat patikrinkite ar yra aktyvuotas belaidžio tinklo šifravimas (naudokite WPA3 šifravimą, o jeigu įrenginys tokio nepalaiko, tuomet naudokite WPA2). Patikrinkite, ar pakeistas pradinis tinklo pavadinimas (SSID), jeigu ne – pasikeiskite.

2. Nesaugūs įrenginiai. Įsitikinkite ar prie jūsų belaidžio tinklo nėra prijungtų nesaugių įrenginių, pvz. daiktų interneto įrenginių, tokių kaip IP kameros, televizoriai ir pan. Jeigu nesate įsitikinęs, kad toks įrenginys atitinka ES šalyse keliamus saugumo reikalavimus – atjunkite jį nuo namų tinklo.

3. Failų bendrinimas. Dirbant nuotoliniu būdu iš asmeninio kompiuterio – išjunkite failų bendrinimą (jeigu tokį esate įgalinęs).

4. Saugi programinė įranga. Nuotoliniu būdu prie organizacijos informacinių išteklių junkitės naudodamiesi tik legalią operacinę sistemą ir kitą programinę įrangą. Išdiekite P2P programinę įrangą, leidžiančią atsiųsti failus ar vykdyti vaizdinio turinio transliacijas (Torrent, BiTorrent, Ace Stream, Soda player ir pan.).

5. Saugumo priemonių naudojimas. Naudokite legalią antivirusinę programinę įrangą, rekomenduojama su papildomu funkcionalumu – ugniasiene, elektroninio pašto apsauga ir pan. Periodiškai atlikite kompiuterio skenavimus dėl kenkėjiškos programinės įrangos.

6. Administratoriaus prieiga. Nuotoliniu būdu rekomenduojama dirbti naudojant naudotojo paskyrą, kuriai nebūtų suteiktos administratoriaus prieigos teisės, leidžiančios įdiegti papildomą programinę įrangą.

7. Duomenų šifravimas. Šifruokite duomenis kietojo disko lygmenyje, pvz. jeigu jūsų operacinė sistema palaiko Microsoft Bitlocker funkcionalumą, pasinaudokite juo.

8. Socialinė inžinerija. Nesilankykite su darbu nesusijusiose interneto svetainėse, atidžiai vertinkite nuorodas elektroniniuose laiškuose. Nuolat tikrinkite siunčiamos informacijos patikimumą, nepriiminėkite skubotų sprendimų.

9. Pasitikrinkite savo IP adresą. Įsitikinkite ar jūsų įrenginys nebuvo užfiksuotas dalyvaujant kenkėjiškoje veikloje. Tą padaryti galite NKSC svetainėje – https://www.nksc.lt/tikrinti.html.

10. Programinės įrangos atnaujinimas. Įsitikinkite, ar jūsų kompiuteryje ir į tinklą prijungtuose įrenginiuose naudojama programinė įranga yra naujausios versijos, ar įdiegti programinės įrangos atnaujinimai (jeigu ne – atsisiųskite ir įdiekite).

11. Kelių faktorių autentifikavimas, saugūs slaptažodžiai. Jungiantis prie organizacijos informacinės sistemos rekomenduojama naudoti kelių faktorių autentifikavimą bei papildomai naudoti kompiuterio slaptažodį (saugų slaptažodį turėtų sudaryti ne mažiau 8 simbolių, naudojant didžiąsias ir mažąsias raides, skaičius ir specialiuosius simbolius).

12. Perduodamą informaciją apsaugoti slaptažodžiais. Rekomenduojama perduodamą ar į trečiųjų šalių resursus keliamą jautrią informaciją (pvz. naudojantis debesijos paslaugomis) apsaugoti slaptažodžiais, kurie būtų perduodami kitais būdais, pvz. SMS žinutėmis.

NKSC atkreipia dėmesį, kad darbui nuotoliniu būdu galioja tokios pat saugumo taisyklės kaip ir įprastine tvarka. Esminis skirtumas – atsakomybė už informacijos saugumą didžiąja dalimi atitenka nuotoliniu būdu dirbančiam asmeniui.

Šaltinis: KAM

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
3. puiku
(2020-03-20 10:06:40)
(86.38.234.166) Parašė:

bandau



2. tfu
(2020-03-19 17:14:54)
(77.90.124.209) Parašė:

kazkoks nesveikas slaptumas.ubagu salis isivaizduoja branduoline valstybe ir pasaulio bamba.



1. Darijus
(2020-03-19 14:32:24)
(185.6.235.153) Parašė:

O kaip nuotoliniu būdu saugiai pavalgyti?



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras