2020 m. liepos 7 d.

 

Mokslo rimties architektūra: VU Saulėtekyje pradeda naujas statybas

2
Paskelbta: 2013-07-01 10:48 Autorius: Almantas Bružas | pilotas.lt

Sostinės savivaldybės įmonės „Vilniaus planas“ parengtas teritorijos Saulėtekio alėjoje detalusis planas (projekto vadovas M. Pakalnis) tampa realybe – mokslo slėnio korpusai pamažu, bet užtikrintai jau rikiuojasi aplink naujai formuojamą viešąją erdvę. Pagal Vilniaus universiteto (VU) neseniai pasirašytą sutartį su Panevėžio statybos trestu (PST) vieną šios erdvės kraštinių jau po 2 metų suformuos 24 000 m² ploto Jungtinio gyvybės mokslų centro (JGMC) pastatas. Pastarojo projektuotojai – UAB „Ekoprojektas“, „Viltekta“, „Architektūros linija“ (architektai Gintaras Čaikauskas, Miroslavas Šejnickis, Virginija Venckūnienė, Vytenis Raugala) – kūrė mokslui būdingą rimties architektūrą.

Kubiški moduliai - it ląstelės

Metų pradžioje Saulėtekio alėjoje duris atvėrė Mokslinės komunikacijos ir informacijos centras – VU biblioteka (R. Palekas, B. Puzonas, A. Palekienė, P. Išora, M. Šiupšinskas, M. Zemlickaitė, L. Sužiedelytė, A. Barzda, J. Garšvaitė, V. Bavarskis). Panašiu metu, kaip kiek anksčiau pradėtas kurti Nacionalinis fizinių ir technologijos mokslų centras (NFTMC), čia turėtų iškilti ir Jungtinis gyvybės mokslų centras.

Pagrindinė architektų G. Čaikausko, M. Šejnickio, V. Venckūnienės, V. Raugalos projekto idėja – komplekso moduliai, tarsi atskiros materijos ląstelės sudarantys vieningą visumą. Pagal autorių sumanymą kubo formos tūriai atvirose Saulėtekio erdvėse, reaguodami į sklypo gamtinės aplinkos kontekstą, formuos būdingą Vilniaus miestui urbanistinę struktūrą, kuri primintų istorinio VU ansamblio kompozicijos bruožą – jaukų vidinį kiemą. Monumentali pastato architektūros raiška turėtų suteikti išskirtinumo ir simbolizuoti mokslo rimtį, kurti solidų naujojo komplekso charakterį. Pabrėžtinai virpančias fasadų vertikales inspiravo gretimai esančių pušų kamienų faktūros įvaizdis.

Viduje skleisis universalumas

Projekto autoriai vidaus patalpas suplanavo universaliai, siekdami, kad vykstantys mokslo ir mokymo procesai netrukdytų vienas kitam. Mokslininkams numatytos modernios laboratorijos, užrašų kabinetai, atviros poilsio zonos. Studentų patalpos gali funkcionuoti atskirai, o per paskaitas mokslininkai su studentais galės bendrauti auditorijose bei mokomosiose laboratorijose. Bendrosios erdvės čia pritaikytos rekreacijai ir savarankiškoms studijoms. Beje, paskaitų salių kompleksas galės būti naudojamas ir kaip nepriklausoma konferencijos patalpų sistema.

Vilniaus universitetas JGMC projektą įgyvendina su partneriais – Vilniaus Gedimino technikos universitetu (VGTU) ir VU Onkologijos institutu. Pagrindinis projekto tikslas – sukurti gyvybės mokslų tyrimų ir studijų centrą, skirtą biotechnologijos ir molekulinės medicinos mokslinių tyrimų, studijų ir technologinės plėtros reikmėms. Tikimasi, kad JGMC projekto įgyvendinimas sudarys prielaidas didesnėms tiesioginėms užsienio investicijoms į Lietuvą, padės kurti naują pažangų verslą, stabdyti „protų nutekėjimą“, skatinti „protų sugrįžimą“ ir kurti naujas darbo vietas, ypač skirtas jauniems žmonėms.

Statybos trunka dvejus metus

JGMC projektavimas ir statyba vykdomi įgyvendinant ES struktūrinių fondų lėšomis remiamą projektą „Jungtinio gyvybės mokslų centro sukūrimas“. 24 000 m² ploto pastatą PST sutiko pastatyti už 106,46 mln. litų. Statybos darbų pabaiga numatyta 2015 metų pavasarį.

Beje, VU kartu su Lietuvos architektų sąjunga surengtą Jungtinio gyvybės mokslų centro projektavimo ir statinio projekto vykdymo priežiūros paslaugų pirkimo konkursą pernai laimėjo VU bibliotekos kolektyvas (arch. R. Palekas, P. Išora, J. Grinevičius, A. Dovydavičiūtė). Antroje vietoje tuomet liko UAB „Ekoprojektas“ su UAB „Viltekta“ (arch. G. Čaikauskas, V. Venckūnienė, V. Raugala, M. Kruopys, V. Macijauskaitė, E. Guldikauskaitė), o trečioje – Vilniaus architektūros studija (arch. A. Asauskas, R. Kirdulis, V. Lukoševičius, T. Noreika, E. Petkevičius, I. Lukauskas, A. Syrusas, G. Gumenikovaitė, M. Venslavičiūtė, D. Počešiūnas, J. Vaškevičius). Vis dėlto Vilniaus universiteto Viešųjų pirkimų komisija pateiktuosius pasiūlymus atmetė kaip neatitinkančius konkurso sąlygų. Buvo nuspręsta Jungtinio gyvybės mokslų centro projektavimo ir statinio projekto vykdymo priežiūros paslaugų pirkimą toliau vykdyti per neskelbiamas derybas, į jas buvo kviečiami visų 3 konkursui pateiktų darbų autoriai.

www.pilotas.lt

Kalba redaguota ekspertai.eu

 
Komentarai

 
2. Laurynas
(2013-10-11 16:06:35)
(158.129.208.26) Parašė:

Sveiki, Patikslinsiu, dauguma patalpų bus laboratorinės: su atskiromis kelių klasių švaros zonomis, įskaitant ir darbą su pavojingais virusais, bei bakterijomis. Todėl patalpos pritaikomos ir darbui su biologiniais organizmais, juk nenorėtumėte, kad jos oru patektų į aplinką ar ne? Todėl tokia ir kaina ;)1. Skeptikas
(2013-07-01 13:48:58)
(193.219.38.120) Parašė:

1 m2 kainuos 4435.83 lt. Sakyčiau ne tokios jau ir pigios statybos. Turėtų būti ąžuolinis parketas ir gera santechnika.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras