2019 m. vasario 20 d. 

Metas vienyti Lietuvos ir Latvijos ateitį

24
Paskelbta: 2018-06-27 12:36 Autorius: Arvydas Juozaitis

Geresnių kaimynų vieni kitiems, nei latviai lietuviams ar lietuviai latviams, retai būna. Tačiau vidutinio lietuvio požiūris į Latviją toks, tarsi latvių visai nebūtų. Pagalvokime ir prisiminkime: XX amžiaus pradžioje pusės Lietuvos signatarų likimai buvo glaudžiausiai susiję su Latvija-Jelgava (Mitava), Liepoja (Libava), Ryga. Ir vėliau, nepriklausomybę įtvirtinant, kas buvo geriausi mūsų broliai? Žinoma, latviai. Net latvių politinis elitas, kad ir sunkiai, bet palankiausiai mums „išsprendė Palangos klausimą“– gavome kone pusę dabar mums priklausančio pajūrio.

Latvius  pamilau dar vaikystėje. Manau, kad šį jausmą išgyvenę daugelis lietuvių. Vos ausis palietė jų kalba, bemat sučiurleno kitas, pakeliantis ir mūsų kalbą balsas. Ak, prisimenu (jausmas likęs!) tai juk mes patys, tik kitokie! Kaip įdomu! Platėjanti, akmeningą upės sietuvą primenanti kalba, ausis ir sielą medumi tepanti kalba. Ir kartu nuostaba: kodėl mūsų nemoko prabilti lietuvių kalbos sesės kalba mokyklose? 

Šiuo metu galima išmokti ir „pašmacības“ būdu, kaip sako latviai, internetu bent pusę metų kasdien klausantis LR-1, tai yra „Latvijas radio viens“, bent po penkiolika minučių kasdien. Įsikišai į ausis ausinukus troleibuse ar autobuse – ir tu jau Latvijoje. Arba kas antrą vakarą žiūrėti jų „Panarāma“, užuot žiūrėję mūsų, – viskas išeis tik į naudą.

Dabar juk keista ir net – sveikai pažvelgus – nepakenčiama padėtis: susitikę kalbamės rusiškai arba, kas dar keisčiau, baisinga, vos gyva anglų kalba. Net minčių padoriai vienas kitam pasakyti nemokame. O galėtume ir be vertėjo susikalbėti. Tai taip, brolyčiai, gyvename vieni kitus atstumdami alkūnėmis. Atsukę  nugaras. Latviai dar dairosi per petį, o mes net susikūprinę neatsisukame.

Žinoma, Lenkija padarė viską, kad XX amžiaus pirmoje pusėje Latvijos ir Lietuvos suartėjimas neįvyktų. Pasekmės net šiandien išlikę Rygos centre, iš kurio išvažiuodamas Vilniaus kryptimi matai Kauņa, tai yra Kauno kryptį. Lietuvos sostinės sostinė kelio ženkluose latvių sostinėje ištvėrė ir pirmąją nepriklausomybę, ir Maskvos komunistinį režimą, ir persirito į XXI amžių.  Tai taip liudijamas mūsų „artumas“, tai yra, neleistiną aklumas. Ir jau kone šimtą metų.

Nuo 2020 metų visos Latvijos viduriniosios valstybinės mokyklos ir gimnazijos pervedamos į mokymą valstybine latvių kalba. Ar kas nors Lietuvoje apie tai rimtai prabilo? Paanalizavo LRT, kas vyksta čia pat, giminėje gentyje? Ar palaikė latvius mūsų Seimas? viduje. Gal kokį menką Seimo pareiškimą, palaikantis latvių Saeimą, priėmė? Jeigu priėmė, negirdėti jo. O juk latviai gelbstisi, juos baisingai užsipuolė Maskva, skatindama rusų bendruomenę. Ne, mums neįdomu. Mes juk patys nutarėme nuskęsti „trijose lenkiškose raidėse”. Būtų juokinga, jeigu ne graudu. Juk trys raidės savigarbos nenuramdys, gali nutikti priešingai – įaudrinti, nes jos tik parodys, kad darkoma tikra lenkų kalba, ir aistros užvirs iš naujo.  Juk bus ir vėl įžeista kalba, kurią įspaudus į lūpas Vilnijos žmonėms jie buvo pasukti veidu į Varšuvą.  Užburtas ratas. Reikia vykdyti Konstituciją: valstybinė kalba – lietuvių. Argi mūsų knygnešiai tam purvą ir sibirus brido, kad dabar iš kalbos, vos iš mirties išplėštos, taip tyčiotumėmės? Juk kalba Lietuvoje – valstybės siena. Kaip ir Latvijoje – siena.

Kad nors koks žingsnis būtų žengtas (valstybiniu lygiu) suartinant informacines erdves. Atsiperkame vėliavų pakėlimu ir himnų sugiedojimu. Viskas. Nei kultūros atašė mūsų ambasadoje Rygoje, nei LRT informacinės politikos (apie korpunktą Rygoje net svajoti baisu!) Tai trunka trisdešimt metų. Vadinasi, tai neatsitiktina, ir ne vien LRT generalinio direktoriaus reikalas. Tai sisteminio latvių ignoravimo politikos vaisiai. Jeigu ne Arūnas Vaikutis, kuris visam gyvenimui atsisėdo mažyčiame kambarėlyje Latvijos radijuje (LR1), mes net negirdėtume nė balso iš Rygos.

Turėjau vilties, kad Seimo rinkimus laimėjus Valstiečiams-žaliesiems įvyks bent menkų palankių pokyčių – neįvyko. Ir mes toliau vieniši skendime Vakarų-Rytų pafrontės zonoje. O latviai?  Tiesa, jie bent jau nacionalinio transliuotojo (LTV-1) korespondentų punktą Vilniuje senokai įkūrę. Žinios iš Lietuvos yra kone kasdienis Latvijos žiniasklaidos reikalas. Jie geriau žino, kas pas mus vyksta. O mums nerūpi net strateginis Rygos uostas. Kiek būtume galėję kartu su latviais nuveikti jame, kooperuodamiesi.

Neidealizuoju latvių, matau jų būdo savybių, kurios ne itin simpatiškos. Bet jos labai panašios į mūsiškes, kai laikome save kone Europos bamba. 

Išvada vis dėlto turi būti tik viena: negalima ilgiau gyventi nesimokant vieni kitų kalbos, negalima gyventi be kasdieninio bendravimo tarp Latvijos ir Lietuvos seimų. Negalime ilgiau gyventi nematant ir negirdint Latvijos bent eterio bangomis – per radiją ir TV.

***

2018 m. Vasario 16-ąją, Latvijai sveikinant Lietuvą valstybingumo atkūrimo 100-mečio proga, Arvydas Juozaitis Latvijos Prezidento Raimondo Vėjuonio kvietimu iškilmingai iškėlė Lietuvos tautinę vėliavą Rygos pilyje Latvijos Prezidento rezidencijoje:

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
 
Komentarai

 
24. Eugenijus G.
(2018-07-05 12:03:40)
(151.230.64.224) Parašė:

Lietuvių kalba labai artima slavų kalbai ir tai duoda pagrindo teigti,jog mūsų protėviai bendri.23. senis tomui
(2018-07-04 18:07:49)
(84.15.176.123) Parašė:

tai, kad visi kandidatai daznai taip pasneka, gal todel jie ir kandidatai? Sugebes sukurti tokius metinius sedevrus, kaip Grybauskaite, ir valio! Gal nenorekim ko nors geresnio, visi pabego i Rusija. O, gal zinai pakenciama kandidata?22. Dzukas > 20.
(2018-07-01 22:00:38)
(93.100.87.209) Parašė:

Mane visiskai nejaudina ivairiu pusdurniu kliedesiai. Paskaiciau zymiai daugiau nei tamsta. Vidunas nera autoritetas siuo klausimu, tai tik jo literaturinis kurinys. Butum ismokes rasto suprastum, kad kalba eina apie latviu protevius. Taip, 800 metu atgal tokiu latviu nebuvo, kaip nebuvo ir jokiu lietuviu. Ir kalbos nebuvo nei latviu, nei lietuviu. Nuobodu man su jumis bukaprociais. Akmens amzius, isprusimo - nulis.21. >18. yel“l“ow submarine to 17. Dzukas
(2018-07-01 11:43:47)
(134.7.248.206) Parašė:

o tu kartais ne tas pats katsapas kuri tevas iszagino per abu galus ir kuri tada idavei kgb ir tuom didziavaisi moroze? rusxuja arteja prie padalinimo, o ruskiai bus suvezti i ju rodina sibyriu uz poliarinio rato ir visi palikti ant ledo...tarp ju busi ir tu katsapo istryda20. >8. Dzukas > 7. Senis Šaltis
(2018-07-01 11:31:17)
(134.7.248.206) Parašė:

durnas dzuke, pries 800 metu tik atskyre ta zeme nuo Lietuvos ir jokiu latviu tada nebuvo (latviu kalba yra kilusi si Latgalos tik bei susidariusi del Latgalos lenkams-vokieciams-rusams kelis simtus metu su priverstiniu nutautinimu priklausymo)...skaityk Vyduno "Septyni šimtmečiai vokiečių ir lietuvių santykių" ir nekliedek katsapinhe-sudlenkiska tryyyda19. kazkas zadejo visa vasara nerasyti nieko
(2018-07-01 11:02:15)
(134.7.248.206) Parašė:

latviu kalba yra pusiau rusu kalba pusiau lenku pusiau vokieciu, o tarimas paimtas is suomiu...2/3 Latvijos buvo Lietuvos zemes visa laika iki lenku ir po to rusu okupacijos...Kursa laikinai buvo paverge vokieciai, o is Zemgalos Lietuviai pasitrauke negaledami kenteti zudyniu ir plesimu, ta pati padare is Vyslos krantu atsikele Galindai kur ju zemese isikure zmogzudziai is ten juos isvije lenkai ir pavadino dobryne, o veliau slinko i krasto giluma ir visa okupuota zeme pavadino mozurija...cia dar Mindaugo laikais visas sis genocidas vyko18. yel“l“ow submarine to 17. Dzukas
(2018-06-29 17:41:16)
(88.119.234.132) Parašė:

:)) - taip norėtųsi tikėti, jog tomas tiesiog pašposijo, pagailėdamas bent vieno simboliško smailiko :))) - bet klaikuma dėl juozaičio “atsiskleidimo“ dėl to nė kiek nesumažėja ..., - šiandien pat planuoju pradėti spoksoti latvišką propindosinę “panaramą“, bo litchuaniška, angliška, rusiška ir lenkiška pornosklaida jau “nebeveža“ :))))17. Dzukas > 15. yel“l“ow submarine
(2018-06-29 12:58:05)
(93.100.87.209) Parašė:

Nemanau kad anas tomas rase rimtai, greiciau su pagieza. Kitu atveju butu reikalinga rimta psichiatro pagalba. Daug lietuviams i galvas prikista meslo, bet gi ne iki tokio lygio.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras