2024 m. balandžio 19 d.

 

Marsą tiriantys mokslininkai: planetoje buvo gyvybei tinkamos sąlygos

Paskelbta: 2013-03-13 19:21 Autorius: naujienų redaktorius

Marsą tiriantys mokslininkai skelbia, kad planetoje kadaise galėjo būti tinkamos sąlygos mikrobiologinei gyvybei palaikyti. Tai nustatyta išanalizavus marsaeigio „Curiosity“ atsiųstus uolienų tyrimo duomenis. Mokslininkai tvirtina, jog tai reikšmingas atradimas ir tikisi, kad netrukus galės pateikti ir įrodymų, jog Marse iš tiesų egzistavo gyvybė.

Kosminis aparatas „Curiosity“ mėginius Marse paėmę išgręžęs skylę uolienoje. Tyrimai rodo, kad joje aptikta molio mineralų, sulfatų ir kitų cheminių medžiagų. Pasak mokslininkų, šioms uolienoms susidaryti reikėjo vandenilio, anglies ir deguonies, o šie elementai būtini gyvybei. Pagal tai daroma prielaida, kad Raudonojoje planetoje galėjo egzistuoti gyvybei palankios sąlygos. „Galite įsivaizduoti, koks palengvėjimas apima, kai aparatas, pajudėjęs kraterio link, aptinka vandens pėdsakų ir buvusios upės vagą. Dabar tiriame kitas negiliai esančias uolienas šalia tos vietos, tikimės surasti kitą uolieną, kuri patvirtins, kad ten egzistavo gyvybė. Visa tai fantastiška, manau, kad tai gana netikėta, nes nemanėme, kad marsaeigis gali atsiųsti tokių duomenų iš Raudonosios planetos“, - sakė Marso tyrimo programos vadovas Michaelis Myeris.

Uolienas tyrimams aparatas „Curiosity“ paėmė Geilo krateryje. Manoma, kad ta uoliena prieš milijardus metų galėjo būti apsemta vandens, o tai reiškia, kad ten kažkada galėjo tekėti upė. „Kiekviena sėkminga misija skatino mūsų viltis, kad Marsas galėjo būti tinkama gyventi planeta. Ši misija būtent tai ir patvirtino. Manau radome gyvybei palankią aplinką, kuri buvo tokia derlinga, kad jeigu ten buvo vandens, jį greičiausiai būtų galima gerti, jei tai būtų Žemė“, - kalbėjo Marso tyrimo programos mokslininkas Johnas Grotzingeris.

Marseigis „Curiosity“ misiją tęsia jau 7 mėnesius. Pagrindinis tikslas – nustatyti, ar Marse galėjo egzistuoti gyvybė. „Curiosity“ Marse turėtų praleisti dar beveik pusantrų metų. Per tą laiką mokslininkai tikisi sulaukti daugiau sensacingų atradimų. „Kokią informaciją mums siunčia ši žinia? Tai greičiausiai pirmas tyrimas, kuris įrodo, kad ten galėjo būti gyvybė. Manome, kad tokių vietų gali būti ir daugiau, tačiau jų dar neištyrėme“, - kalbėjo NASA mokslininkas Davidas Blake‘as.

Skaičiuojama, kad ši misija kainuos per 2,5 milijardo dolerių. Šešiaratis robotas yra sudėtingiausias į kitą planetą kada nors išsiųstas žmogaus kūrinys.

"Lietuvos ryto TV" | LNK | ekspertai.eu inf.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras