2024 m. kovo 28 d.

 

Malyje įvesta ypatingoji padėtis, Prancūzija nori susigrąžinti buvusią koloniją

1
Paskelbta: 2013-01-22 10:16 Autorius: Mindaugas Peleckis

Dar sausio 12-ąją, praėjus dviems dienoms po to, kai Konos miestą užėmė sukilėliai, Malio vyriausybė šalyje paskelbė ypatingąją padėtį. Sausio 21-ąją ji pratęsta trims mėnesiams.

Vyriausybės atstovai teigia, kad tai „būtina, kad šalyje būtų įvestas taikus socialinis klimatas“.

Sprendimas pratęsti ypatingąją padėtį buvo priimtas tą pačią dieną, kai Malio armija kartu su kolegomis iš Prancūzijos atsikovojo Diabalio ir Doutentzos miestus, esančius centrinėje šalies dalyje.

Prancūzijos gynybos ministras Jean-Yves Le Drian pareiškė, kad šios šalies tikslas – „visiškas Malio pakartotinis užkariavimas (rekonkista)“. Priminsiu – Malis nepriklausomybę nuo Prancūzijos atgavo 1960-aisiais.

Ypatingosios padėties metu draudžiami vieši susirinkimai, protestai, bet kas, kas gali trikdyti viešąją tvarką.

Karą su Maliu Prancūzija pradėjo sausio 11-ąją. Pretekstu tapo neva didžiulis noras sutramdyti Malio sukilėlius. Jie šalyje pradėjo siautėti beveik prieš metus – nuvertė prezidentą, užėmė šiaurinę Malio dalį.

Skeptikai sako, jog labiausiai Malį okupuojančias šalis domina jo gausios naudingųjų iškasenų atsargos: šioje šalyje gausu deimantų, aukso, urano, boksitų, magnio, geležies, fosfatų.

Tuo tarpu Kuveite sostinėje Kuveite (Kuwait City) prie Prancūzijos ambasados sausio 21-ąją buvo surengta demonstracija prieš Prancūzijos karą su Maliu. Keliasdešimt piketuotojų skandavo antikarinius šūkius, turėjo su savimi plakatus, kuriais kvietė Prancūziją sustabdyti karą prieš Malio žmones, nes tai „taps musulmonų kraujo praliejimu“.

Prancūzijos karą prieš Malį palaiko JAV, Kanada, Jungtinė Karalystė, Vokietija, Belgija ir Danija. Vakarų Afrikos valstybės taip pat pažadėjo atsiųsti 5800 karių.

Protestuotojai Kuveite kreipėsi į Persijos įlankos valstybių lyderius, kad šie nepalaikytų Prancūzijos veiksmų. Nors prie ambasados buvo daug apsaugos darbuotojų, demonstracija baigėsi taikiai.

Kaip teigia „Al Jazeera“, daugelis sukilėlių patraukė į kalnuotą Kidalio kalnų regioną, kuris yra labiausiai į šalies šiaurę nutolęs jų bastionas, esantis už 1500 km nuo sostinės Bamako, prie Alžyro sienos. Kidalis – pirmasis miestas, užimtas kovotojų brigadų, kurių kai kurios siejamos su „Al-Qaeda“, ir tuaregų separatistų grupių, kurios pradėjo sukilimą pernai kovą.

Besidomintiems Malio karu, siūlau vis užmesti akį į nuolat atsinaujinantį live blog.

 

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
1. sunkus atvejis
(2013-01-22 21:27:34)
(80.239.242.174) Parašė:

Kai FB atsiras "dislike" mygtukas,būtinai paspausiu po tokia nesąmone.Iš didelio rašto išėjai per kraštą,Pelecki. :)



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras