2024 m. kovo 28 d.

 

Lietuva 2020 – ateitis, LD(B)S – praeitis

Paskelbta: 2010-02-16 17:08 Autorius: ekspertai.eu

„Lietuva-2020“ – vyriausybės prioritetas

Egidijus MotiekaŠiomis dienomis žiniasklaida pranešė, kad vyriausybė ketina suformuoti Valstybės pažangos tarybą, kuri teiktų siūlymus dėl valstybės ilgalaikių prioritetų.

Pagal Vyriausybės nutarimo projektą, Valstybės pažangos taryba teiktų Vyriausybei siūlymus dėl rengiamos Valstybės ilgalaikės pažangos strategijos „Lietuva 2020“, pristatytų siūlomus valstybės ilgalaikius prioritetus, jų įgyvendinimo kryptis ir planuojamus pasiekti rezultatus socialiniams ir ekonominiams partneriams bei visuomenei.

Ilgalaikės strategijos rengimą kaip vieną iš šių metų prioritetinių darbų yra įvardijusi tiek prezidentė Dalia Grybauskaitė, tiek premjeras Andrius Kubilius.

Premjeras A.Kubilius yra sakęs, kad visuomenės telkimas šalies ateities vizijos „Lietuva-2020“ sukūrimui yra vienas iš keturių svarbiausių Vyriausybės prioritetų 2010 metams. Atskirus savo veiklos prioritetus premjerui jau yra pateikusios visos ministerijos.


Nors ir įslaptinta, LD(B)S nepateisino vilčių?

Tačiau dar 2008 gegužės mėnesį buvo garsiai paskelbta, kad 30 mokslininkų Užsienio reikalų ministerijos ir Krašto apsaugos ministerijos užsakymu, nubrėžė Lietuvos ateitį iki 2030-ųjų. Lietuvos ilgalaikė strategija jau buvo sukurpta ir 2002-aisiais, tačiau ji, pasak strategijos rašymui vadovavusio VšĮ Strateginių studijų centro vadovo Egidijaus Motiekos, nebeatitiko realybės, todėl valstybė užsisakė dar tris.

Tokiu būdu buvo sukurta Lietuvos Respublikos Sėkmės Formule - Lietuvos Didžioji (bendroji) Strategija (LD(B)S). Ši strategija iš karto tapo valstybės paslaptimi, todėl net patys tarnautojai ir politikai, kuriems pirmiausia ir buvo kurta ši strategija negalėjo jos perskaityti.

Tuometinis Strateginių studijų centro direktorius E. Motieka, paklaustas, kur ir kaip būtų galima susipažinti su dokumentu ir kiek tiksliai šimtų tūkstančių kainavo šis dviejų metų trisdešimties mokslininkų darbas, neilgai laukus atsakė, kad susipažinti su „Lietuvos didžiąja (bendrąja) strategija“ šiuo metu nėra galimybės susipažinti, nes tyrimas yra įslaptintas. Jei tyrimas bus išslaptintas, su juo bus galima susipažinti. Kadangi tyrimas yra įslaptintas, tyrimo sąmata taip pat yra įslaptinta".

Klausimai

Todėl šia, išskirtinės svarbos naujosios valstybės strategijos „Lietuva-2020“ kūrimo proga, užduodame keletą klausimų vyriausybei:

1. Ar LD(B)S jau nėra valstybės paslaptis?

2. Jei LD(B)S jau nėra valstybės paslaptis, ar jau galite paskelbti tikslią LD(B)S sukūrimo kainą?

3. Jei LD(B)S jau nėra valstybės paslaptis, ar planuojate visus 900 šimtus puslapių paskelbti internete viešai?

4. Ar trisdešimties Lietuvos mokslininkų du metus kurta LD(B)S yra visa netinkama, ar kažkurios jos dalys bus panaudotos ir naujoje Valstybės ilgalaikės pažangos strategijoje "Lietuva 2020"?

5. Jei kažkurios LD(B)S dalys bus panaudotos ir naujoje Valstybės ilgalaikės pažangos strategijoje „Lietuva 2020“, tai konkrečiai kokios?

6. Kokie konkretūs LD(B)S nuostatai ar punktai praktiškai buvo įgyvendinti Lietuvos valstybės gyvenime?

7. Ar naujoji Valstybės ilgalaikės pažangos strategija „Lietuva 2020“ bus viešai prieinama kiekvienam šalies piliečiui, ar kaip ir LD(B)S taps valstybės paslaptimi?

8. Kokią valstybės biudžeto sumą planuojama investuoti į Valstybės ilgalaikės pažangos strategijos „Lietuva 2020“ kūrimą?

9. LD(B)S dokumento įvado 1 dalies 1.1 punkte skelbiama: „Didžioji strategija yra ilgalaikis strateginis dokumentas, kuriame generuojamas visų valstybės išteklių sutelkimas nacionaliniams tikslams pasiekti. Iš jų esminis – valstybės saugumo ir išlikimo užtikrinimas. Didžioji strategija yra aukščiausios pakopos strateginis dokumentas, nurodantis svarbiausias valstybės raidos idėjas bendros Europos Sąjungos plėtros kontekste. Visi kiti strateginiai valstybės dokumentai turėtų būti konceptualiai ir metodologiškai subordinuoti Didžiajai strategijai“.

Jei vis tik išaiškėtų, kad LD(B)S yra nieko vertas dokumentas ir nebeatitinka nūdienos reikalavimų, ar tai reiškia, kad būtų kuriama nauja LD(B)S, prie kurios visi kiti strateginiai valstybės dokumentai, tame tarpe ir būsimoji Valstybės ilgalaikės pažangos strategija „Lietuva 2020“, turėtų tik konceptualiai ir metodologiškai subordinuoti LD(B)S?

P.S. Su LD(B)S tyrimo santrauka galima susipažinti čia.

P.P.S. O čia galima pamatyti LD(B)S valstybinės reikšmės originalią įslaptintą piramidę:

Valstybinės reikšmės įslaptinta piramidė

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras