2020 m. liepos 7 d.

 

Lietuviškai latviška Oskaro Koršunovo „Išvarymo“ premjera Rygoje – jau šį vakarą (video)

1
Paskelbta: 2014-01-10 11:59 Autorius: ekspertai.eu

Jau šį vakarą Rygos dailės teatre – lietuviškai latviško Mariaus Ivaškevičiaus pjesės „Išvarymas“ pastatymo premjera, laikoma pagrindiniu šio teatro sezono akcentu. Pjesė, kurios tema artima dažnam rytų ir vidurio Europos piliečiui, pirmiausia prigijo kaimyninėje šalyje. Daugybę spektaklių visoje Europoje režisavusiam Oskarui Koršunovui tai pirmasis pastatymas Latvijoje.

„Tai nutiko prieš keliolika metų, tuo metu Niujorke dar stovėjo bokštai dvyniai, bet princesė Diana jau buvo mirusi. Lipnūs, smirdantys, kreivi, šleivi ir mieguisti nuo ilgo kelio – būrys emigrantų pasiekia Londoną, jų išsvajotąją žemę. Tačiau juos pasitinka kiek kitoks pasaulis – gyvenimas dėžėse po Vaterlo tiltu, be namų ir be draugų. Kaip susiprasti, kur buvo padaryta klaida, ir kas žino, kaip reikia gyventi? Galbūt tik „Queen“ ar Haris Poteris“, – taip pristatoma latviškai lietuviška „Išvarymo“ interpretacija.

Kūrybinėje komandoje gausu lietuviškų akcentų

Režisierius O. Koršunovas ir dramaturgas M. Ivaškevičius, latvių įvardijami kaip žymus Europos režisierius ir dramaturgijos žvaigždė, – ne vieninteliai lietuviški akcentai spektaklio kūrybinėje grupėje. Scenografiją kuria Gintaras Makarevičius, kostiumus – Agnė Jagelavičiūtė. Spektaklio choreografė – Vesta Grabštaitė, šviesų dailininkas – Eugenijus Sabaliauskas.

Nors spektaklyje muziką gyvai atlieka vietinė grupė daugiau negu latvišku pavadinimu RYGA, neapsieita ir be Sauliaus Prūsaičio indėlio. Pirmosiomis repeticijų savaitėmis lietuvių muzikantas ir kompozitorius dalinosi savo patirtimi bei patarimais su latvių muzikantais.

Tema, artima ir kaimyninių šalių gyventojams

Rygos dailės teatras „Išvarymą“ įvardija kaip trijų dalių latvių emigracijos kronikas. Tai ta pati pjesė, kurią režisierius pastatė Lietuvoje, tačiau kiek koreguota. Dviejų pagrindinių veikėjų, Beno ir Vandalo, vardai išliko tokie patys. Lietuviškame variante buvęs skvoteris iš Latvijos tapo skvoteriu iš Lietuvos. Ir emigrantų autobusas Londono link pajuda nebe iš Vilniaus, o iš Rygos.

Sąmoningai pakeistas vieno pagrindinių pjesės charakterių, emigrantės Eglės, vardas. Lietuviams gilią mitologinę prasmę turintis vardas latviams nereiškia nieko. Rygos dailės teatro pastatyme Eglė tapo Dana.

„Latvių atveju pjesėje yra ir kitų raktažodžių“, – interviu latvių žurnalistams prieš premjerą teigia režisierius.

Rėmėsi asmeninėmis aktorių patirtimis

„Aktoriai nebuvo tik akli atlikėjai – jie buvo kūrybiniai partneriai, besidalinantys savo mintimis ir išgyvenimais“, – latvių spaudai pasakojo režisierius O. Koršunovas, turėdamas omenyje tai, kad nemaža dalis spektaklyje vaidinančių aktorių taip pat yra buvę emigracijoje.

Didelio masto „Išvarymo“ pastatymas pareikalavo nemažos dalies Rygos dailės teatro aktorių trupės. Pagrindinį Beno vaidmenį kuria aktorius Dainis Grūbė, Beno po n metų – Juris Žagaras, Vandalo – Lauris Dzelzitis, Danos – Elina Dzelmė. Iš viso spektaklyje vaidina beveik 30 skirtingų kartų latvių aktorių.

„Svarbu tai, kad spektaklyje kalbame apie tą ankstyvąją emigraciją, kai žmonės išvykdavo turėdami bilietą tik į vieną pusę, nežinodami, ką ten veiks, nemokėdami kalbos. Jų likimai yra tragiški, kupini patirčių ir paradoksų“, – teigia režisierius O. Koršunovas.

Interviu su O. Koršunovu (rusų ir latvių kalbomis):

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
Kalba redaguota ekspertai.eu

 
Komentarai

 
1. Geras
(2014-01-10 13:38:21)
(78.63.245.102) Parašė:

Spektaklis, neprailgo tos kelios valandos teatre.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras