2024 m. balandžio 20 d.

 

Lietuva rinkimuose parodė politinę brandą

33
Paskelbta: 2019-05-31 10:43 Autorius: Kęstutis Masiulis
K. Masiulis. Nuotr. facebook.com
K. Masiulis. Nuotr. facebook.com

Prezidento ir Europos Parlamento rinkimai vyko politiškai sklandžiai, korektiškai ir tai buvo sėkmingas požymis, kad Lietuvoje baigėsi pereinamasis demokratijos etapas. Valdžios perdavimas vyko civilizuotai, be rimtesnių skandalų. Rinkimai niekuo neišsiskyrė nuo kitų senųjų demokratijų Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje ar Švedijoje balsavimo.

Politinis nuobodumas rodo brandą

Nors politinė konkurencija buvo aštri ir daug kandidatų norėjo nugalėti, bet rimtų skandalų buvo išvengta. Žmonės jau dažnu atveju rinkosi ne „iš blogo ar blogesnio“, bet iš „gero ir geresnio“.

Daug rinkėjų mano, kad net laimėjus ne jų pasirinkimui, bus ramu už šalį, kad nebus kažkokių revoliucinių ir nepamatuotų pokyčių, kad nebus radikalių sprendimų, kurie galėtų sukelti kažkokias ilgalaikes neigiamas pasekmes. Lietuva pasauliui pademonstravo, kad yra rami, taiki ir stabili šalis, tą perteikė ir laikraščių antraštės, tokia žinia buvo perduota ir iš užsienio šalių ambasadų.

Galima pasidžiaugti, kad nepaisant skambių pareiškimų po bemiegių naktų iš kai kurių politikų, panašu, kad Vyriausybė, galbūt persitvarkius, bet išliks stabili ir galės funkcionuoti. Galbūt ne tokiu tempu, kaip norėtume, bet visgi Saulius Skvernelis yra jau trečias Premjeras, kuris dirba visą kadenciją po Andriaus Kubiliaus ir Algirdo Butkevičiaus.

Iki jų Vyriausybės išsilaikydavo vos po porą metų, kartais vos kelis mėnesius. Politikai jau randa jėgų ne tik kritikai, bet ir susitarimams dėl valstybės stabilumo. Tvarkingas valdžios pasikeitimas siunčia gerą signalą užsienio investuotojams ir kitoms valstybėms, kad Lietuva yra prognozuojama partnerė.

Radikalai rinkėjams nepatinka

Stabili valdžia negalima be rinkėjų brandos. Žmonės aiškiai leido suprasti, kad visokių „gelbėtojų“, praeities veikėjų ir juokdarių laikai baigiasi. Per Prezidento rinkimus visi paraštės politikai surinko niekingai mažai balsų. Rinkėjų apsisprendimo pokyčius aiškiai iliustravo Naglio Puteikio pralaimėjimai, kai prieš kelis metus surinkęs visai nemažai balsų, dabar šis politikas patyrė triuškinančius pralaimėjimus visuose rinkimuose.

Nieko nenuveikė ir revoliucinius pažadus dalijęs Arvydas Juozaitis. Tiek pastangų, tiek laiko, o rezultatas apgailėtinas. Rinkėjai aiškiai pasakė, kad jie nei Juozaičiu, nei Puteikiu netiki.

Dar stipresnį pralaimėjimą patyrė populistai ir radikalai per Europos Parlamento rinkimus. Bandymai juodinti Europos Sąjungą, kaltinti Briuselį dėl vietos problemų ir žadėti revoliucijas nesuveikė. Vytauto Radžvilo nusišnekėjimai yra toleruojami kaip pliuralizmo laisvė, bet žmonės tuo netiki, kai reikia pasirinkti savo atstovą. Rinkėjai pagaliau atsikratė ir Rolando Pakso, kuriam tai jau buvo „gulbės giesmė“.

Visuomenė nebenori gręžiotis į praeitį, o iš politikų nori ateities sprendimų. Nagliui Puteikiui nepadėjo net charizmatiškasis Antanas Guoga, kurio keisto politinio pasirinkimo nesuprato nei jo rinkėjai, nei N. Puteikio simpatikai. Lietuvos rinkėjai parodė labai reikalingą stabilumą tuo metu, kai Europai jo labiausiai reikia.

Lietuvos politinis tvirtumas ir branda netgi lenkia kitas demokratijas, kuriose atsirado šiek tiek valdžios pervargimo ženklų. Nacionalistai ir populistai Jungtinėje Karalystėje, Prancūzijoje, kitose šalyse, net Lenkijoje ar Vengrijoje sugebėjo pritraukti balsuotojus keistais pažadais ir gąsdinimais. Aišku, prie to prisidėjo ir nevykusi migracijos politika. Ši pamoka turi būti išmokta. Lietuva į Europos Parlamentą siunčia labai solidžius politikus, kurie tinkamai atstovaus mūsų šaliai. Vos du politikai išsiskiria iš bendros 11 žmonių komandos ir vargu ar jie veiks komandoje. Tai geriausias rezultatas Lietuvos istorijoje.

Rinkimai demokratinėje šalyje visada atneša netikėtumų ir keli stabilūs, prognozuojami rinkimai negarantuoja, kad tai tęsis visada. Vis tik nuo dabar politikams kartelė užkelta ir kryptis aiški. Rinkėjai balsuoja už kuriančią, o ne griaunančią programą.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
33. dr. Jonas Ramanauskas [email protected]
(2019-06-08 17:22:21)
(98.213.209.6) Parašė:

Su pačiu profesoriumi Kęstučiu Masiuliu SUTINKU : "Lietuva rinkimuose parodė politinę brandą" ir neišrinko Ingridos Šimonytės.



32. Bestijos
(2019-06-03 01:12:46)
(92.243.166.42) Parašė:

Konservų sąžinė užkonservuota amžiams dar nuo Willjamso laikų. O naktimis jie veiklūs del to, kad iki trečiųjų gaidžių visos bestijos sukyla. Už tai Qbiliaus naktinės reformos buvo parengtos .



31. Darijus
(2019-06-02 21:03:59)
(83.176.235.76) Parašė:

Branda, kai pradeda pasirodyti sperma. Tai dabar jau nebereikia jokių relišerių?



30. Konservai stovėjo "po medžiu"
(2019-06-02 17:33:36)
(82.102.24.43) Parašė:

Už dienos Ūsas turėjo duoti parodymus teisme , ir netikėtai išvakarėse girtas prigeria balutėje ... Nereikia lia-lia-lia , tie parodymai būtų labai pavojingi klanui . Iš kažkur ten maišėsi Šimašius ... Bet jei viską galima suversti Venckienei , tai kodėl ne ? Kaip čia dar nužudymu neapkaltino senukų Kedžių , keista , ar ne ?



29. jei renki ozinius
(2019-06-02 17:17:42)
(82.140.130.86) Parašė:

vadinasi esi brandus...masnulis turbut nuciulpes nurijo



28. NIEKADA
(2019-06-01 14:45:17)
(5.20.39.93) Parašė:

rimtai nežiūriu į Masiulo skiedalus.Jis, nors ir profesorius, man atrodo labai nerimtai.



27. Anksčiau ar vėliau ir Šimonytė atsidurs "politikos žvaigždžių" šiukšlyne!
(2019-06-01 14:43:50)
(92.243.166.42) Parašė:

Nepervertinčiau tų 437 399 I. Šimonytės balsų. Rinkimus ji pralaimėjo. Šitas etapas baigtas. Tolimesnė politinė karjera priklausys nuo procesų TS(KD) partijoje. Jeigu vadovybės politika išliks tokia aikštinga (I. Šimonytė šiandien spaudos konferencijoje pripažino, kad apie lyderio siūlymą vesti jai partijos sąrašą į 2020 m. Seimo rinkimus sužinojo iš žiniasklaidos, su ja niekas apie tai anksčiau nekalbėjo), didelių rezultatų pasiekti bus sunku. K. Prunskienė, pavyzdžiui, 2004 m. gavo daugiau balsų – per 651 tūkstantį, arba 47,35 proc. A. Paulauskas 1998 m. rinkimuose dar daugiau – net 953 775 balsus, 49,6 proc. Bet abu jie irgi pralaimėjo. Kur politiniame lauke K. Prunskienė, kur A. Paulauskas? Kam rūpi šiandien jų ano meto „politikos žvaigždžių“ populiarumo valandos?..



26. Nuomonė
(2019-06-01 14:41:39)
(92.243.166.42) Parašė:

Galimas daiktas, kad viena priežasčių, kodėl I. Šimonytė antrajame rinkimų rate gavo mažiau balsų negu pirmajame, yra ta, kad patronažas partijos, kurios lyderis neslepia savo bodėjimosi „ne tų pažiūrų rinkėjais“, daugeliui žmonių pasirodė atgrasus. Nepaisant to, kad pati I. Šimonytė rinkimų kampanijos metu išlaikė korektiškumą ir dalykiškumą, dalies jos šalininkų agresyvus veržlumas, perdėtas uolumas demonstruoti savo ištikimybę ir paramą socialiniuose tinkluose, kai kada ir nelabai mandagiais būdais, panašu, tapo „šuniui penkta koja“. Neprisimenu, kad panaši taktika kuriuose nors rinkimuose kam nors būtų pasitarnavusi.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras