2020 m. vasario 21 d.

 

Kuo Lietuva gali tapti artimiausioje ateityje: „Dubajumi ar Kataru“ ar “Dykumos pragaru”?

30
Paskelbta: 2012-10-30 07:59 Autorius: Rimas Armaitis

Lietuvos premjeras Andrius Kubilius teigia, kad jei pasitvirtins informacija apie didelius skalūnų dujų išteklius, Lietuva ateityje galbūt taps nauju „Dubajumi ar Kataru“ – šios šalys turi vienus didžiausių pasaulyje naftos ir dujų išteklius. Tai jis pareiškė spalio 25 dieną, komentuodamas pasaulio energetikos giganto „Chevron“ investicijas į Lietuvos bendrovę „LL investicijos“.

Specialistų teigimu, didžiausi skalūnų dujų klodai slypi Vakarų Lietuvoje. Būtent ten, kur šiuo metu veikia naftos gavėjai.

Kaip norėtųsi tuo tikėti, tik štai kyla du klausimai: kodėl Prancūzija užkirto kelią amerikietiškam skalūnų dujų išgavimo būdui? Ir kodėl Švedijoje jų gavyba yra draudžiama?

Apie ypač dideles skalūnų dujų atsargas prieš kelerius metu buvo kalbama ir Lenkijoje. Mokslininkai buvo pareiškę, kad mūsų kaimynai turi didžiulius šio kuro išteklius. JAV koncernas lyg ir padarė kelis gręžinius, bet tuo visas subruzdimas dėl gavybos Lenkijoje kaip ir aprimo. Ar skalūnų dujų nėra, ar aptikti jų telkiniai netinkami eksploatacijai, ar išgavimo technologijos lenkams tapo nepriimtinos – rasti tikslios informacijos gana sudėtinga.

JAV naudojama skalūnų dujų gavybos technologija

JAV skalūnų dujų išgavimui naudojamas horizontalus gręžimas, kuris derinamas su beliepsniu sprogdinimu.

Išgręžus gręžinį ir aptikus tinkamą uolienų tipą, vamzdžiu į gelmes yra nuleidžiami nedideli sprogstamieji užtaisai, kurie sutrupina skalūnus, juose maždaug šimto metrų spinduliu aplink gręžinį sukurdami daug mikroįtrūkimų. Juose ima kauptis gamtinės dujos.

Tada į uolienas labai dideliu spaudimu pumpuojamas specialus skystas mišinys, sudarytas iš smėlio, vandens ir specialių cheminių priedų. Šis mišinys išplečia uolienų įtrūkimus, o smėlio grūdeliai išlaiko juos atvirus.

Nustojus pumpuoti skystį, slėgio skirtumo veikiamas, į paviršių ima veržtis hidrauliniam skaldymui naudotas skystis, kuris yra valomas ir pakartotinai panaudojamas, bei skalūnų dujos, kurios atskiriamos ir nukreipiamos į talpyklas.

Dujų gavybos procese naudojamo skysčio sudėtis laikoma komercine paslaptimi, tačiau teigiama, kad didžiąją jo dalį sudaro vanduo – maždaug 98,5 procento - 1 procentas smėlio ir 0,5 procento specialių cheminių medžiagų, tokių kaip natrio hidroksidas, propileno glikolis ir benzenas.

Bet ar tai saugu? Panaršius internetą galima rasti informacijos, kad amerikiečiai jau raunasi plaukus, pamatę, kas nutiko, kai netoli jų namų buvo pradėtos pumpuoti dujos. Nuo Teksaso iki Kolorado ir Pensilvanijos – daugybėje JAV vietovių - žmonės yra persigandę ir jaučiasi sėdintys ant dujinės bombos. Vanduo, bėgantis iš čiaupų, ne tik užsidega, bet ir sproginėja, pageltonuoja, skleidžia keistą kvapą. Žmonės bijo jį naudoti maistui ir praustis. Skalūninių dujų išgavimo teritorijose gyventojai skundžiasi dėl odos alergijų. Kai kuriuose upeliuose jie randa nugaišusių žuvų. Nukentėjusieji įsitikinę, kad dėl visų bėdų kalti metodai, kuriais išgaunamos dujos.

Ką apie JAV naudojamą skalūnų dujų gavybos technologiją mano Lietuvos energetikos specialistai? Nuomonės paklausėme doc. dr. Stasio Paulausko.

Doc. dr. Stasio Paulausko komentaras

„Galiu pasidalinti su Jumis keliais teiginiais, kurie gali padėti susidaryti nuomonę apie energetikos technologijas:

1. Pasaulyje egzistuoja ir yra kuriama daugybė energijos gamybos technologijų - nuo saulės baterijų iki termobranduolinės sintezės. Todėl nėra problema pagaminti energiją, bet svarbu pasirinkti tinkamiausius žmonėms jos gamybos ir vartojimo būdus.

2. Siekdami uždirbti, gamintojai visada siūlys savo technologijas, o vartotojai privalo sugebėti pasirinkti tai, kas jiems labiausiai priimtina.

3. Yra keli technologijų pasirinkimo kriterijai:

a. Gamybos etape svarbus techninis technologijų pasirinkimo kriterijus yra TECHNOLOGIJŲ KONTROLIUOJAMUMAS. Tinkamos žmonėms energijos gamybos technologijos yra tos, kurias galima visiškai – 100 procentų - kontroliuoti: įjungti, išjungti, sustabdyti, išvengiant bet kokių neigiamų pasekmių. Jeigu negali technologijos visiškai kontroliuoti – nenaudok jos. Černobylio ir Fukušimos AE buvo prarasta kontrolė, reaktoriai ėmė lydytis ir grimzti į gruntą. Galėjo atsitikti ir dar baisesnis dalykas, jei išsilydę reaktoriai būtų patekę į gruntinius vandenis, kur yra geriamasis vanduo. Europa ir Japonija būtų tapusios negyvenamos... Nekontroliuojama yra visa gavyba iš po žemių – naftos, dujų ir kt. Neseniai JAV Meksikos įlankoje sprogus naftos gavybos platformai situacija ilgą laiką buvo nekontroliuojama, padaryta milžiniška žala gyvūnijai, augmenijai, gyventojams ir t. t. Todėl nekontroliuojamų technologijų yra atsisakoma ir ieškoma visiškai kontroliuojamų - tokių, kaip vėjo, saulės, vandens, oro ir kt.

b. Vartojimo etape svarbus yra energijos SAUGUMO žmonėms ir aplinkai kriterijus. Visi su energijos šaltinių deginimu susiję sprendimai yra nesaugūs, nes dėl jų žūsta žmonės. Penkerių pastarųjų metų statistika rodo, kad vidutiniškai per metus Lietuvoje dėl priežasčių, susijusių su ugnies naudojimu, žūsta 228 žmonės. Černobylio AE nusinešė daugelio tūkstančių žmonių gyvybes. Todėl pasaulis atsisako naftos, dujų deginimo ir branduolinės energetikos. Biokuras ir biodujos taip pat yra susiję su deginimu, todėl ir jų bus atsisakyta. ES jau daro žingsnius šia kryptimi.

4. Skalūnų dujų technologija yra nepriimtina tiek technologijų kontroliuojamumo, tiek saugumo žmonėms požiūriais:

a. Dujos yra sukaustytos giliai po žeme esančiose skalūno uolienose. Norint dujas išgauti, reikia prasigauti kilometrą ar giliau po žeme ir ten sprogdinti skalūnus. Sprogdinimui naudojamos suspausto vandens patrankos. Kadangi visos požeminės struktūros yra susijusios mums menkai žinomais būdais, sprogdinant uolienas JAV yra nuolat jaučiamas apie trijų balų stiprumo žemės drebėjimas. Tokie sprogdinimai gali išprovokuoti ir kitus pokyčius. JAV pranešama, kad kai kuriose vietose dingsta gėlas vanduo, be kurio žmonės negali gyventi. Nors atrodytų, kad tikslinę neigiamą informaciją apie skalūnų dujų gavybą galėtų skleisti gamtinių dujų prekeiviai, bet dujų gavyba iš skalūnų išties yra nepriimtina dėl to, kad negalima visiškai kontroliuoti šio proceso.

b. Vartojimo etape reiktų deginti dujas, todėl nebūtų užtikrinamas žmonių saugumas.

5. Visi su dujų deginimu (suskystintų dujų terminalas), branduoline energetika (Visagino AE), nuostoliais energijos tinkluose (jungtys) susiję projektai yra nepateisinami ir turi nusikaltimo prieš tautą požymių, nes būdami komerciškai netikslingi bei nesaugūs, yra vykdomi mokesčių mokėtojų lėšomis.

6. Leisti skalūnų dujų žvalgytojams atlikti bandomuosius sprogdinimus po žeme būtų galima tik tuo atveju, jei jie pateiktų savo civilinės atsakomybės draudimą visai žalai, kurią padarytų šie bandymai. Deja, draudimų dėl tokio masto žalos, kurią gali padaryti šie bandymai (žemės drebėjimai, gėlo vandens dingimas ir kt.) tiesiog nėra, nė viena pasaulio draudimo kompanija neturi tiek pinigų.

7. Todėl anksčiau ar vėliau bus įteisinti technologijų kontroliuojamumo, energijos išteklių vartojimo saugumo ir gamintojų civilinės atsakomybės principai. O tai reiškia, kad bet kuri nekontroliuojama technologija  bei pavojingi žmonėms energijos šaltiniai bus apskritai uždrausti.

Šią labai trumpą informaciją būtų galima pateikti daug išsamiau, jeigu kuris nors politikas imtųsi rengti projektą teisės akto, kuriuo, siekiant žmonių saugumo, būtų įteisintas draudimas naudoti nesaugias technologijas.

Pagarbiai -

Stasys Paulauskas, "Innovations Company "Eksponente".“

Manau, kad gerbiamas dr. S. Paulauskas esminius dalykus išdėstė labai aiškiai, patvirtindamas nuogąstavimus dėl JAV naudojamos skalūnų dujų gavybos technologijos poveikio žmonėms, aplinkai, gyvūnijai, dirvožemiui, gėlam vandeniui, pačiai gamtai.

Tad ką iš tikrųjų mums eilinį kartą nori įpiršti premjeras A. Kubilius? „Dubajų ar Katarą“ ar “Dykumos pragarą“?

Informaciją parengė statistinis Lietuvos pilietis Rimas Armaitis

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
Kalba redaguota ekspertai.eu
 
Komentarai

 
30. Tik vienybeje
(2012-11-04 00:45:28)
(78.61.213.95) Parašė:

Monopolinio korumpuoto seimo savivalė ir kitos jo manipuliacijos iš lietuvos baigia išstumt tikrasiais demokratines ir žmogiškasias vertybes, kaip ir baigia į išstumt į svetimus kraštus dauguma jos gyventojų. Mes jiems nerūpime. Jiems rūpi tik postai, valdžia ir pinigai ir net nesvarbu kokiais būdais. Jiems rūpi milijonai plaukiantys į jų kišenes bei privilegijos jiems ir jų giminėms. Jiems niekada nebus gana. Tačiau tikrai ne mes jiems rūpime. Jie mus prisimena tik trumam kai artėja rinkimai. Kad manipuliuodami tarpusavio intrigų, pažadų ir kitokiu melu gautų mūsų balsus ir palaikymą. Baigiaisi rinkimai baigiasi ir išsvajotos pasakos lengvatikiams bei naivuoliams. Tarsi naivų išbadėjusį šunį prisivilliotų skaniu mėsos kąsniu, o vietoi žadėtos kąsnio, galutiniame rezultate pašaipiai su didele panieka būtų numestas senai nugraužtas kaulas. Jų požiūris į mus kaip į vergus ar baudžiauninkus kurie tuos turtus jiems suneša aukodami savo trumpus metelius ir brangią sveikatą mainais už tą apgraužtą kaulą. Jie kuria mums begales įstatymų kurių jie patys nepaiso. Net konstitucijos ir tos jie nepaiso. Ir čia vadinas demokratinė valstybė kurioje pagal konstituciją turėtume būti visi lygus. Bet kaip matom jie save laiko daug lygesniais už lygius. Jie net konstitucijos ne tik kad ystatymų nepaiso kuriuos patys kuria. Kodėl jiems negalioja tie patys įstatymai ir ta pati konstitucija? Jie gal kokie šventi dievai ar gal kokios šventos karvės? Ir tai mes vadiname demokratija? Atstovaujama demokratija kaip matome veikia prastai. Juos išrinkę, esame jų savivalės ir neveiklumo įkaitai. Gal laikas tobulint ir keist konstituciją prieinant link tiesiogines demokratijos formos. Gal jau sočiai pakako lietuvoje atstovaujamos demokratijos, nes mes matome kas tai. Laikai keičiasi kaip ir mes patys bei mūsų mastymas. Gal laikas atėjo siekti tiesioginės demokratijos jau ir lietuvoje? Kad žmonės išrinkę seimą galėtų kontroliuoti jo veiklą. Kad patys žmonės galėtų aktyviai dalyvautų valstybės valdyme. Islandija priėmė tiesioginės demokratijos konstituciją. Islandija geras pavyzdys. Laikas apie tai rimtai susimastyti ir mums bei siekti tiesioginės demokratijos lietuvoje tobulinant ir keičiant pasenusią lietuvos konstituciją. Suskaldytiems lietuvos žmonėms tereikia to panorėti ir vienytis. Nes tik vienybėje yra galia. Tik vienybeje mes esame galia.29. kyla
(2012-11-02 22:37:31)
(78.62.81.149) Parašė:

klausimas, tai kokiais patarėjais jie ten apsistatę, kad nesugeba bent surinkti informacijos, jau nekalbant, kad galvoti savo "fiziko" smegenimis. Aš dar galvojau, kad fizikai- protingi...28. Marija
(2012-11-01 23:23:22)
(98.223.178.66) Parašė:

O mane nedziugina tokios naujenos: viska isvogs.27. pl
(2012-11-01 20:57:49)
(89.117.241.120) Parašė:

baigia isvezt miskus, piktžolėm apleist laukus, danų kiaulidem apsmardint ir uzterzt zemes, su savo naktinėm mokesčių politikom isvyt jaunus zmones uždarbiaut užsieniuos, praskolint valstybę.... kas do politikai valdo Lietuvą, kam reikėjo griaut sovietinius paminklus, kodėl negalima buvo rodyt naturalioj aplinkoj tikrąją komunizmo statybą- tai tikrai but pritraukę begalę turistų,... ir žmonės Lietuvos iš to verslų turėtų t.t. ..ir nei elektros nei dujų kainos nebut baisios...koks pliat mulkis leidžia bandymus ant Lietuvos daryt, su visokiais gmo, hitachiais, skalūnų sprogdinimais ir visokiais chu..jo..ais projektais tranžirina Lietuvą, kad naudą svetimieji turėtų, o sau prisipinigaut greit galėtų, apsitvert gražiausias paežeres, dačias pasistatyt ir to jiem pakanka...šeichais pasijuto, mulkiai jie yr savanaudziai, mažaraščių bambalinių-pašalpinių jie priveisė ir protingi patys sau manosi, riejasi tarpusavy dėl valdžios...apgailėtini26. Algis ir Algiokas
(2012-11-01 15:10:15)
(86.1.121.149) Parašė:

Man regis sis komentatorius yra padejejas Kubiliaus, bijo prarasti lovi.25. manau
(2012-10-31 17:54:29)
(86.100.220.236) Parašė:

Kubilių ir jo vagių gaują reikia teisti ir sodinti už nusikaltimus lietuvių tautai.24. Pikasas
(2012-10-31 12:45:14)
(78.62.86.131) Parašė:

Netenka stebėtis, kad naujos koalicijos lyderis A.Butkevičius ruošiasi grįžti ten, kur Lietuva jau buvo prieš 12 metų. O buvo ji tvirtai supančiota Rytų imperijos monopolijų. LSDP valdoma vyriausybė per aštuonis valdymo metus nepadarė iš esmės nieko, kad iš tų ekonominių pančių išsivaduoti. Visi energetiniai projektai pasibaigdavo vietiniais užstalės pasikalbėjimais. Atsiradus valdžioje ir "burokiniam" paksoidų ir darbiečių priedėliui, gali viskas pakrypt dargi ir politinių pančių link. Kas dabar suskaičiuos, kiek buvo mesta milijonų, kad senasis neveiksnumo būvis vėl sugrįžtų? Tik trijų didžiųjų Lietuvos miestų rinkėjai šiaip taip suskubo susiorientuoti kur tempia Lietuvą "trojkos čiulbuonėliai". Provincija buvo nuo teisingos informacijos gerokai izoliuota "purvasklaidos" ir Lietuva buvo truktelėta 12 metų atgal. Nemanau, kad Rytų imperija tokia pergale pasitenkins. Tol kol esame ES ir NATO nariais, tad lyg ir tiesioginė tankų grėsmė mums negresia. Tačiau, aiškiai matosi, kad bandoma kastis po mūsų ekonomikos pamatais vietinės, jau susiformavusios "penktos kolonos" rankomis. Nuosekliai taip darant ne už kalnų ir politinė priklausomybė nuo Rytų "malonės". Ką siūsime į Maskvą "saulės atvežti"? - jau tik nereikšminga detalė. Netiks "kniazius" ar "erelis", tai bus kam ir be jų. Kai kas gali pasakyti, kad perdedu. Teisingai. Kol kas tai tik teorinė hipertrofuota versija. Tačiau ir jos neturime teisės atmesti, kol į valdžią renkame "hegemono" partijos palikuonis ir "burokinius" darinius. Netikiu, kad Tauta visiškai sulinks prieš kairiąją populistinę demagogiją. Yra šalyje neužsikrėtusiu neokomunistinių virusų daugybė Tėvynę mylinčių piliečių. Nors tos jėgos prieš šiuos Seimo rinkimus buvo gerokai suskladytos ir pritildytos, tačiau tai Lietuvos valstybei dar ne vakaras. Tai , manau, tik laikinas kluptelėjimas ilgame, vingiuotame , duobėtame, akmenimis pribarstytame kelyje. Turime rasti savyje politinės valios juo trepsėti tol, kol atitrūksime nuo Rytų imperijos "investicijų". Verta suvokti, kad jos "otkatinės"... mums nieko gero nežadančios... Bendras naujos koalicijos kalbū fonas atrodo taip: "Naktinės pertvarkos nekeisime ir nieko nedarysime energetinei nepriklausomybei, nes tai neatitinka interesų... Kieno interesų? - tampa vis aiškiau...23. algiokas
(2012-10-30 15:35:35)
(77.88.122.202) Parašė:

Reikia referendumo pries skalunines dujas,pries duju terminala,pries vejo ir saules energetika,pries malkas...Viska reikia uzdrausti ir siuksliu negalima deginti,geriau jau tegu tersia musu zeme,upes ir ezerus.Ir gyvenkime taip,nes su tokiu mastymu ,tik to ir esame vertiParašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras