2024 m. balandžio 19 d.

 

Korupcijos rizikos žala Lietuvai gali siekti iki 4,44 mlrd. eurų arba 11,4% BVP

5
Paskelbta: 2017-05-24 08:03 Autorius: ekspertai.eu
Kovotojų su korupcija ženklo fragmentas.
Kovotojų su korupcija ženklo fragmentas.

Korupcijos rizikos galimai sukeliama tiesioginė ir netiesioginė žala Lietuvai, remiantis Korupcijos suvokimo indekso (KSI) rezultatais, gali siekti 11,4% BVP arba iki 4,44 mlrd. eurų, teigia nepriklausomo tyrimų centro „RAND Europe" naujausi duomenys.

Tuo tarpu viso Europos Sąjungos regiono korupcijos rizikos nuostoliai ekonomikai, politikai ir socialinei sričiai kasmet gali siekti iki 990 mlrd. eurų. Apie korupcijos žalą ekonomikai ir verslui buvo kalbėta Užsienio reikalų ministerijoje vykusioje visuomeninėje diskusijoje „Kodėl verta kurti korupcijai atsparią aplinką versle?"

Renginyje susirinkę Lietuvos verslo, valdžios ir nevyriausybinių organizacijų atstovai turbūt pirmą kartą taip konkrečiai įvardijo korupcinių veikų keliamus nuostolius - tiek atskiriems verslams, jų reputacijai, tiek ir visai šalies ekonomikai. Korupcija mažina mokesčių surinkimą, trukdo kurti ir teikti piliečiams kokybiškas viešojo sektoriaus paslaugas, didina nuostolius valstybei mažindama konkurenciją viešuose pirkimuose ir t.t.

„Lietuvos korupcijos žemėlapio 2016" tyrimo duomenimis, labiausiai korumpuotomis institucijomis verslo atstovai laiko sveikatos priežiūros įstaigas (nurodo 27% apklaustųjų), Seimą (23%), savivaldybes (20%) ir teismus (18% respondentų).

Privačiame sektoriuje, verslininkų nuomone, labiausiai korupcija paplitusi farmacijos įmonėse (49% mano, kad įmonės labai arba dalinai korumpuotos), statybos įmonėse (45%), privalomos techninės apžiūros įmonėse (41%), bankroto administravimo įmonėse (36%).

Tarp labiausiai korumpuotų ministerijų verslo atstovai išskyrė Sveikatos apsaugos, Krašto apsaugos ir Žemės ūkio ministerijas. Apie didesnes ar mažesnes korupcijos apraiškas šiose ministerijose kalba atitinkamai 60%, 53% ir 44% respondentų. Pažymėtina, kad pagrindiniais šaltiniais, leidžiančiais sudaryti patikimiausią nuomonę apie korupciją ir jos mastą Lietuvoje verslininkams yra televizija (38%) ir internetas (23%).

Pagal „Transparency International" kasmet atliekamo Korupcijos suvokimo indekso (KSI) tyrimo duomenis, 2016 m. Lietuvai skirti 59 balai ir ji pagal korupcijos lygį užima 38 vietą iš 176 pasaulio valstybių ir 16 vietą iš 28 Europos Sąjungos šalių.

„Remiantis Pasaulio ekonomikos forumo 2016 m. atliktu tarptautinio ekonomikos konkurencingumo tyrimu, Lietuva užima 35 vietą tarp 138 pasaulio valstybių. Pasaulio lyderiais išlieka Šveicarija, Singapūras ir JAV. Kaimyninės Estijos ekonomikos konkurencingumas jai užtikrino 30 vietą. Latvija liko 49 vietoje pasaulio šalių reitinge", - teigia Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Pirmosios valdybos Trečiojo skyriaus vyriausioji specialistė Margarita Dobrynina.

Pasak jos, šiandien verslo ir viešojo sektoriaus patikimumas bei gera reputacija yra itin svarbūs siekiant vieno iš svarbiausių šalies strateginių tikslų - pilnateisės narystės Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje (EBPO). Praktika rodo, kad mūsų šalies verslininkams dar reikia nemažai nuveikti, norint pasiekti pažangiausių valstybių verslo skaidrumo standartus.

Verslo pakantumas korupcijai mažėja

Naujausia profesinių paslaugų bendrovės EY atlikta korupcijos rizikų paplitimo versle studija rodo, jog nuo 2013 m. verslo nuostatos Lietuvoje keičiasi nežymiai ir beveik pusė (47 proc.) verslo respondentų pripažįsta, jog kyšininkavimas ir korupcija verslo santykiuose Lietuvoje vis dar yra paplitę.

Vis dėlto Lietuvoje mažėja pakantumas tiesioginėms kyšininkavimo formoms ir šiandien tik 13 proc. respondentų siūlytų pinigus siekdami laimėti vertingą užsakymą ar kitaip padėti išlaikyti verslą. Palyginti - tiriamų pasaulio šalių vidurkis siekia 17 proc. Lietuvoje šis rodiklis nuosekliai mažėja nuo 2013 m., kai nusiteikę siūlyti kyšį sudarė 19 proc. verslo respondentų Lietuvoje.

59% verslo respondentų Lietuvoje nurodo, kad prielaidas korupcinėms veikoms sąlygoja prastos šalies ekonomikos augimo perspektyvos. O 82% verslo atstovų mano, kad labiausiai korupciją pažabotų didesnis baudžiamumas. Tik 20% Lietuvos verslo atstovų mano, kad reguliacinė aplinka efektyviai prisideda prie korupcijos mažinimo.

Antikorupcijos gidas padės stojant į EBPO

Diskusijos „Kodėl verta kurti korupcijai atsparią aplinką versle?" metu buvo pristatytas viešojo ir privataus sektorių atstovų kartu su STT parengtas Antikorupcijos vadovas verslui, kurio pagrindinė užduotis - aiškiai ir sistemingai apibrėžti pagrindines priemones ir gerosios praktikos pavyzdžius, kaip efektyviai taikyti antikorupcines priemones versle.

Diskusijoje dalyvavusios EBPO Korupcijos prevencijos skyriaus Finansų ir Įmonių reikalų departamento analitikės Leah Ambler teigimu, šis vadovas ir jį pristatančių diskusijų su verslo bendruomene ciklas yra labai svarbūs, Lietuvai siekiant sklandaus stojimo į EBPO organizaciją.

Specialistai atkreipia dėmesį ir į didelius korupcijos suvokimo skirtumus kaimyninėse valstybėse, kurie kelia didelę riziką mažesnį korupcijos lygį turinčioms kaimynėms. Lietuva, Latvija, Estija, Rusija, Baltarusija - kaimyninės valstybės su milžiniškais korupcijos suvokimo skirtumais, todėl vis aktualesnė tampa tarptautinio kyšininkavimo problema ir jos kontrolė.

Šaltinis: stt.lt

Susiję:

Palikite G. Kėvišą ramybėje ir įsidėmėkite šias pavardes: Saulius Urbanavičius ir Diana Vilytė

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
5. Nepasirašysiu
(2017-05-26 11:20:02)
(93.54.92.12) Parašė:

Tai nedaug. Indijoje daugiau nei 30% - bet ekonomika auga, užsienis investuoja, gyventojų skaičius auga.



4. pensininke,
(2017-05-24 19:55:27)
(86.38.179.95) Parašė:

kol neprades vagiu sodinti tai Lietuvoj nebus tvarkos



3. yel“l“ow submarine
(2017-05-24 11:32:33)
(78.63.212.238) Parašė:

su visa “pagarba“ litchuaniškai korupcijai ir švogerystei, akivaizdu, kad skaičiai , pateikti kažkokio grantaėdikų tyrimų centro, yra jomarkinė ekskursija į planetariumą, t.y. totaliai prasilenkiantys su realybe :) - vertinant korupcijos žalą, galima kalbėti maks. apie 1 proc. nuo BVP - ir tai su didelėm išlygom :) - realiai , apie 90 proc. korupcinių pinigų, vienaip ar kitaip nusėda litchuanijoje ir yra išplaunami, t.y. legalizuojami - todėl pilnai atsispindi tose komiškose BVP statistikose kažkieno pajamomis , nuo kurių nubyra visi mokesčiai :) - o jei kalbėti apie netiesioginį BVPcidinį korupcijos poveikį, tai nusišnekėjimas apie nioliktus procentus nuo BVP, aplamai kvepia šizofrenija arba šulerizmu :) - ir liudija tai, kad tas “centras“ užsiima arba tikslinga falsifikacija, arba tiesiog diletantiškai - lengvu ir svinguojačiu stiliumi mala “š“, nes kodėl nemalti, jei už tai kažkas bašliuoja ir jokios atsakomybės nereikalauja :)))



2. "Tepk"
(2017-05-24 11:09:20)
(83.176.196.59) Parašė:

Kišininkavimas-įprastas dalykas Lietuvoje. Ir kodėl nepasipelnyti iš kitų kišenės. Tik turėk "aukštą kėdę", ir pinigėliai byrės, kaip grūdai iš aruodo. Vizitas pas gydytoją, norint gauti geresnį vaistą, apžiūrą, sanatoriją, "tepk": nori gauti darbą, nors turi kelis aukštojo mokslo diplomus, jo negausi, jei neturi pažinčių, arba giminystės ryšių, "tepk",net bažnyčioje tuokiantis, ar net mirus, artimieji turi aukoti tiek kiek p. kunigas pareikalaus, vadinasi,"tepk"... "Tepk ir tepk"... O, jei netepsi, "ilgai" nevažiuosi. Neturėsi darbo, nepagysi, ir galiausiai kilpa ant kaklo. Klaikus, nesuprantamas, noras- lobti iš varganų žmonių kišenių. Todėl, ir "auga" pilys,ir nebesidomima, kaip gyvena Lietuvoje paprastas žmogelis. Pametė atlyginimui kelis eurus, kainas pakėlė trigubai, o patys valdantieji,taip "supančiojo", suvaržė žmogaus laisvę, kad koktu ir klausytis, jų "paistalų".Lietuvos žmonės, paversti didžiausiais girtuokliais, visoje Europoje.Ir iš kur tokia statistika, kad kiekvienas Lietuvos žmogelis "išmaukia" 16 litrų alkoholio per metus? Nesuprantamas dalykas: ką tada žmonės valgo, jei išgeria tiek? Per savo aklumą, ir bukumą, valdantieji, galutinai prarado savo gerą vardą. Žmogus, uždirbantis valdantiesiems duoną nevertas tokio pažeminimo!!!



1. alius
(2017-05-24 08:29:24)
(78.62.46.166) Parašė:

Kas tai per tyrimas,kurio rezultatas grindžiamas "gali,galimai".O kodėl galimai ne du milijardai ar dvidešimt milijardų?



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras