2024 m. kovo 28 d.

 

Konservatorių lyderis G. Landsbergis: ar Lietuva išnaudos galimybę padėti Ukrainai?

26
Paskelbta: 2015-05-23 07:40 Autorius: Gabrielius Landsbergis, Europos Parlamento narys

Prieš metus Rusija užklupo Ukrainą, ES ir visą tarptautinę bendruomenę visiškai nepasirengusias agresijos scenarijui.

Rusijos specialiosios pajėgos, užpuolusios Krymo pusiasalį, žaibiškai užėmė visuomeninius pastatus, karines bazes, įvedė Putino marionečių valdžią, po to sekė niekinis „referendumas“ ir, galų gale, reali okupacija ir aneksija... ir Kremliaus medaliai „nusipelniusiems“.

Praėjo daugiau nei metai nuo Krymo aneksijos. Kokia padėtis? Rusijoje iškilmingai švenčiamos metinės, toliau žvanginama ginklais. Tarptautinė bendruomenė tęsia nepripažinimo politiką – šios pozicijos tvirtumas abejonių nekelia – nei „referendumo“ rezultatai nei aneksija nebus pripažinti, tęsiasi sankcijų taikymas. Bet ar negalėtumėme padaryti dar daugiau?

Viena iš grėsmių yra bėgantis laikas ir beįsitvirtinantis neteisėtas status quo. Jau dabar yra nemažai sakančių, kad dėl Krymo okupacijos ir aneksijos negalime nieko padaryti, tad tą klausimą geriau palikime nuošalyje. Esą jis kaip rakštis trukdo pasiekti poslinkių kituose klausimuose. Ši rezignacija atsispindi ir Minsko susitarimuose.

Bet ar tokia pozicija nėra faktinis okupacijos ir aneksijos pripažinimas?

Kaip tik to siekia Rusijos valdžia – Putinas gali puikiai apsieiti be tarptautinio Krymo pripažinimo Rusijos dalimi. Jam svarbiausia – realijos. Nuo paplūdimių ir turizmo infrastruktūros iki karinių bazių kontrolės ir dramatiškai Rusijos naudai pasikeitusio saugumo balanso regione – realijos štai tokios. Aneksija atsiperka.

Krymas – nuo suverenios valstybės jėga atplėšta teritorijos dalis, pažeidžiant tarptautinės teisės normas. Toks veiksmas agresorei turi atnešti ne naudą, o žymius nuostolius. Krymo okupacija turėtų būti ne rakštis Europai, ar skaudulys Ukrainai, o sprangus kąsnis Kremliui. Ir tarptautinė bendruomenė turi tai užtikrinti.

Todėl privalome įjungti ir tarptautinės teisės svertus. Juolab kad, Krymo aneksijos klausimas patenka į Tarptautinio teisingumo teismo (TTT)jurisdikciją. Taigi Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja, kuri yra išreiškusi poziciją dėl Krymo aneksijos neteisėtumo, galėtų žengti logišką tolimesnį žingsnį ir pateikti TTT užklausą dėl teisinės nuomonės Krymo aneksijos klausimu. Tokia TTTnuomonė, nors ir turinti patariamąją galią, būtų pagrindas šį klausimą kelti toliau, su konkrečiomis teisinėmis bei finansinėmis pasekmėmis Rusijai.

Išnagrinėjus įvairias galimybes, būtent toks kelias atrodo optimalus. Jungtinių Tautų Chartijos 96(a) straipsnis suteikia teisę JT Saugumo Tarybai (nors neabejotinai viena iš nuolatinių narių vetuotų) arba Generalinei Asamblėjai (paprasta balsų dauguma) priimti sprendimą kreiptis į TTT prašant pateikti nuomonę bet kuriuo teisiniu klausimu. Todėl reikėtų inicijuoti atitinkamą Generalinės Asamblėjos rezoliuciją, kurioje būtų suformuluotas tikslus klausimas, dėl kurio prašoma teisinės nuomonės. Šios procedūros naudojimo precedentų jau yra, būtent tokiu būdu JT Generalinė Asamblėja kreipėsi į TTT prašydama pateikti nuomonę dėl Kosovonepriklausomybės deklaracijos atitikimo tarptautinei teisei, kurios nagrinėjimas truko apie dvejus metus.

Teisinė Tarptautinio teisingumo teismo nuomonė, jau vien tik vykstant svarstymo procedūroms, apsunkintų norą nustumti į šoną Krymo okupacijos klausimą. O pateikta, ji ne tik įtvirtintų nepripažinimo politiką, bet ir užtikrintų galimybę konkretiems žingsniams, tokiems kaip kompensacijos reikalavimas ir tribunolas atsakingiems už grubius tarptautinės teisės ir žmogaus teisių pažeidimus Kryme.

Teisingumo atstatymas yra svarbus ne tik Ukrainos valstybei, bet taip pat ir žmonėms, kurie turėjo pasitraukti iš savo namų Kryme bei ten likusiems Krymo totoriams ir kitiems į „rusišką pasaulį“ patekusiems ne savo laisva valia. Šiuo metu Kryme jie persekiojami ir jų teisės grubiai pažeidinėjamos. Tarptautinės bendruomenės dėmesys okupuotam Krymui būtų pagalba ir jiems.

Lietuva, šiuo metu pirmininkaujanti Jungtinių Tautų Saugumo Tarybai, kurios nuosekli ir tvirta pozicija jau ne kartą padėjo agresijos prieš Ukrainą klausimą išlaikyti aukštai politinėje darbotvarkėje ir dėmesio centre, turėtų išnaudoti galimybę ir imtis inicijuoti šį konkretų veiksmą. Turime siekti, kad JT Generalinėje Asamblėjoje būtų priimta atitinkama rezoliucija su pavedimu Tarptautiniam Teisingumo Teismui pateikti nuomonę dėl Krymo okupacijos ir aneksijos atitikimo tarptautinei teisei.

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
26. BLIN
(2015-05-29 08:39:28)
(94.232.224.2) Parašė:

Dar vienas Ukrainos gelbėtojas atsirado.



25. kaimas
(2015-05-27 20:11:15)
(78.56.106.212) Parašė:

Visai neįdomu ką pliurpia kengūriukas.



24. VAGYS IR AFERISTAI KONSERVATORIAI
(2015-05-26 20:01:57)
(86.182.248.208) Parašė:

Snoro banko epopėja-tai viena iš daugelio CŽV operacijų Lietuvoje-Mažeikių naftos užgrobimas,Pakso vertimas,Snoro uždarymas ir daugelis kitų.Kad vietinė aborigenų ekonomika turi nuo to milijardinius nuostolius tai tiesiog toks bananų šalių ir kolonijų istorinis likimas. Kiek žinoma iki šios dienos nėra dokumento ir jis nepateiktas nei Seimo komisijai nei Londono teismui kurio pagrindu po patikrinimo buvo uždarytas bankas.Be abejo Antonovas su Baranausku nebuvo vienuoliai-bet savo banko niekada nebūtų specialiai griovę-jei būtų pažeidimai būtų ištaisę-bet amerikiečių įsakymus reikia vykdyti.Žinant kokios jėgos organizavo Snoro uždarymą reikia pažymėti kad Antonovas kaip žymaus ruso snargliuotas sūnelis nesuprato kokioms jėgoms jis sutrukdė-jau SEB grupės savininkas milijardierius Valenbergas savo viešbutyje su "grupe draugų" 1971 metais pakėlė Pasaulio naftos kainas 3 kartus.O čia rusiukas vargšelis Antonovas su savo bankeliu ir pretenzijomis į SAAB....



23. nu
(2015-05-25 16:04:00)
(89.117.249.75) Parašė:

Kam eurokomsomolco idiotiškas rašliavas publikuojate?



22. VLADIMIR
(2015-05-25 11:41:47)
(88.222.18.105) Parašė:

O SAVO LIETUVIAMS? PATARIMAS- NEKIŠKITES Į UKRAINOS REIKALUS-TEN ŽMONES PATYS SUSITVARKYS.



21. skorpionas
(2015-05-24 11:03:51)
(78.57.168.231) Parašė:

Šitas pienburnis skleidžia nesąmones ir iškraipo JT Generalinės Asamblėjos rezoliucijos turinį. Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja tik paragino nepripažinti Krymo ir Sevastopolio statuso pakeitimų, padarytų remiantis kovo 16 dieną Kryme surengtu referendumu, ir susilaikyti nuo veiksmų šiam statusui pripažinti. Taigi, JT Generalinės Asamblėjos rezoliucijoje nevartotas terminas aneksija.



20. nepartinis
(2015-05-24 09:20:44)
(78.62.143.3) Parašė:

Krymas niekad nebuvo tikrąją ukrainiečių valstybės dalimi. 2005 m. duomenimis Kryme gyveno 58,5% rusų, 24,4% - ukrainiečių, 12,1% - totorių, 5% - kitų tautybių, ir tik apie 10 procentų Krymo gyventojų mokėjo ir kalbėjo ukrainietiškai. Tuo labiau, 1954 m. Krymas buvo padovanotas Ukrainai, tad reikalavimas atstatyti istorinį teisingumą yra ne visai objektyvus. Mano manymu istorinis teisingumas kaip tik atstatytas, Krymas ne aneksuotas, o teisėtai gražintas į Rusijos sudėtį.



19. Algika
(2015-05-23 23:33:45)
(78.62.75.149) Parašė:

Privažiavo hoholų ir aš likau be darbo. Ir dabar dar aš jiems turiu pedėti, a tas "kenguriukas" durnas. Greit juos reiks kaip tarakonus dudinti.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras