2024 m. balandžio 20 d.

 

Kodėl iki šiol neteisiamas genocidą vykdęs Sudano prezidentas?

11
Paskelbta: 2012-08-20 14:01 Autorius: Mindaugas Peleckis

Generolas leitenantas Omaras Hassanas Ahmadas Al Baširas (g. 1944) dar prieš kelerius metus turėjo sėdėti teisiamųjų suole Hagoje kaip vienas baisiausių pasaulio nusikaltėlių. Jis atsakingas už šimtų tūkstančių, o gal ir milijonų genocidą, nusikaltimus prieš žmoniją, karo nusikaltimus Darfure. Tačiau toliau ramiai sau prezidentauja, nors pirmasis arešto orderis išduotas dar 2009 metų kovo 4-ąją. Kodėl?

Turtinga istorija: vergai, Žydrasis sultonatas ir genocidas
 
Sudanas - viena seniausių pasaulio valstybių - nėra labai rami šalis. Tiksliau, neseniai jis buvo padalytas į dvi valstybes. Iki padalijimo jame gyveno per 30 milijonų gyventojų. 
 
Civilizacijos pėdsakai Sudane aptinkami nuo 8 tūkstantmečio pr. Kr. 5 tūkstantmetyje žmonės migravo iš dykumos į Nilo slėnį. Gimė Kušo (senąja egiptiečių kalba „niekam tikusi“) karalystė (sostinė – Kerma). Antropologų manymu, Kušas vystėsi paraleliai Nubijai ir Egiptui, jo užuomazgos – apie 3300 m. pr. Kr. XXV a. pr. Kr. egiptiečiai Sudaną vadino Punt (arba Pwenet, Pwene, Ta Netjeru, „Dievo žeme“) ir su juo dažnai prekiavo: paklausiausios prekės buvo auksas, dramblio kaulas, vergai, laukiniai gyvūnai, aromatiniai sakai, afrikietiškas juodmedis. 
 
Kušo (Nubijos) karalystė egzistavo apie 2000 metų. Nuo maždaug 300 m. pr. Kr. iki 400 m. po Kr. dabartinėje Sudano teritorijoje buvo Meroitų karalystė, kurią valdė egiptiečiai, persai, graikai, romėnai. III-II a. pr. Kr. netoli dabartinės Sudano sostinės Chartumo pastatytos piramidės, kurios iki šiol nėra išsamiai ištyrinėtos ir savo įspūdingumu pranoksta net egiptietiškąsias. 
 
VI a. iš Meroitų karalystės išsivystė trys valstybės – Nobatija (dab. Egiptas), Mukura (dab. Sudanas) ir Alva (dab. Sudanas). Žymiausios iš jų - Nubijos (Nobatijos) - karaliai į krikščionybę atsivertė apie 540 metus greičiausiai Egipto krikščionių koptų dėka. Krikščioniška Nubija gyvavo iki X a. Arabams nepavyko jos paimti, kaip tai nutiko 640 metais su Egiptu. Nubijos bažnyčia tapo izoliuota nuo likusio pasaulio. 
 
Sudano istorija mažai žinoma. Ten visuomet gyveno daug klajoklių, egzistavo paslaptingos karalystės, sultonatai (ypač klestėjo Darfuro). Sudanas buvo feodalinė valstybė, kurioje visada buvo daug vergų, o juos valdė ir jais prekiavo valdančioji fundžių („žydrųjų“) klasė. Ji tebevaldo Sudaną ir šiandien. Fundžių kilmė nėra aiški, pirmąsyk jie paminėti XVI a., kai atvyko iš pietų į Nubiją, kur užkariavo Abdallah Jamma‘os imperiją ir įkūrė Fundžių Sinnaro (Sennaro) sultonatą (dar vadinamą Žydruoju sultonatu, arab. As Saltana az Zarqa), valdžiusį net 317 metų (1504-1821). Fundžių monarchija palaipsniui buvo arabizuota, ir kai jų karalystė žlugo, arabų kalba jau buvo tapusi jų gimtąja. Fundžiai išpažino animizmo ir krikščionybės mišinį, 1523 metais oficialiai atsivertė į islamą, nors iš esmės išliko animistais. Fundžių armija iki 1810 metų buvo didžiausia Rytų Afrikoje, jos pagrindas sunkioji kavalerija. 
 
Fundžių sultonatas buvo rasistinis: visuomenė padalinta į šešias rases. Monarchai laikyti pusdieviais. Nepaisant oficialaus atsivertimo į islamą, per daugybę švenčių fundžiai suvartodavo didžiulius kiekius alkoholio. 
 
1821 metais generolas Ismailas bin Muhammadas Ali okupavo fundžių valdas ir jie tapo priklausomi nuo turkų (osmanų). Regionas buvo padalintas į anglų-egiptiečių Sudaną (1899 m.) ir nepriklausomą Sudaną, kuris susikūrė 1956 metais, po to, kai 1955-iais kilo pirmasis Sudano pilietinis karas. Sudano nepriklausomybę vienos pirmųjų pripažino JAV. Pirmasis Sudano pilietinis karas truko 17 metų, jo metu įvykiai galėjo pakrypti ir taip, kad Sudanas būtų tapęs komunistine valstybe, tačiau JAV neleido tokio posūkio ir 1972-iais pagal Adis Abebos sutartį karas buvo nutrauktas. 
 
1972 metais Sudano vyriausybė tapo provakarietiška, ėmė eksportuoti į vakarus maistą ir kitas gėrybes. 1978-iais pinigais Sudaną „pamaitino“ Tarptautinis valiutos fondas. Žemės ūkio sektorius buvo mechanizuotas, todėl paprasti žemdirbiai nubai (nepainioti - ne nubiai), kurių buvo daugiau nei milijonas, liko be darbų ir maisto. 
 
1968-1972 metais TSRS Sudanui pardavė daug ginklų ir technikos, apmokė sudaniečius. Armija išaugo nuo 18 iki 50 tūkstančių karių. Įsigyta daug tankų, lėktuvų, artilerijos pabūklų. Vėliau Sudaną ėmė remti Kinija, Egiptas ir vakarų valstybės – apie 1976 metus JAV pradėjo Sudanui pardavinėti daug ginklų, kad šis sutriuškintų TSRS remiamus marksistus Etiopijoje ir Libijoje. 
 
1985 metais Sudane įvyko karinis perversmas ir prasidėjo Antrasis Sudano pilietinis karas, pasibaigęs 1989-iais. Šalį ėmė valdyti karinė chunta, kuriai iki šiol vadovauja save prezidentu paskelbęs Al Baširas. 
 
Per karą daugiau nei 4 milijonai pietų Sudano gyventojų liko be namų, nemažai jų pabėgo į gretimas šalis. 2003-iais Sudano išlaisvinimo judėjimui-armijai bei Teisingumo ir lygybės judėjimui pradėjus sukilimą ėmė aiškėti, kad Darfure, Sudano vakaruose, vykdomas genocidas. Manoma, kad Al Baširo pakalikai išžudė bent kelis šimtus tūkstančių žmonių, daugybė mirė ir šiuo metu miršta nuo bado ir ligų. Genocidas vykdytas 2003-2011 metais. 
 
2004-iais Afrikos Sąjunga nusiuntė ruandiečių ir nigeriečių karius, kad šie sustabdytų košmarą Sudane. Po neramumų 2005 metais Nairobyje (Kenija) buvo pasirašyta taikos sutartis su Sudanu, kuri numatė, kad pietinė jo dalis 6 metus turės autonomiją, po to bus paskelbtas referendumas dėl atsiskyrimo nuo Sudano. 
 
2009-iais, kaip minėta, Tarptautinis Baudžiamasis Teismas (Haga, Nyderlandai) išdavė pirmąjį arešto orderį Al Baširui. Bet jo niekas taip ir nesuėmė. 2009-2010 metais įvyko nemažai karinių konfliktų tarp klajoklių genčių Pietų Kordofane. 2010-iais pasirašyta taikos sutartis su Čadu, su kuriuo taip pat kariauta – net penkerius metus.
 
Tais pačiais 2010-aisiais Sudano vyriausybė pasirašė sutartį, pagal kurią (greičiausiai tik 2011 metais) buvo pabaigtas Darfuro konfliktas. 
 
2011-ųjų sausį po referendumo gimė Pietų Sudano Respublika (sostinė – Džiuba). Prasidėjo nauji išpuoliai iš Al Baširo pusės. 2011 metų liepos 9 dieną Pietų Sudanas tapo nepriklausoma valstybe. 
 
Tarptautinį nusikaltėlį remia JAV
 
Al Baširas valdžią užgrobė per 1989 metų birželio 30 dienos perversmą, t. y. jis jau 23 metus yra save pasiskelbęs prezidentu, o trejus metus prezidentauja būdamas tarptautiniu nusikaltėliu (išduoti jau net trys arešto orderiai), kurio vieta - Hagos teisme. 

Al Baširas neseniai vedė trečią kartą, tačiau įpėdinių nėra susilaukęs. Nuo 1960-ųjų jis – Sudano armijos karys, baigęs Egipto karo akademiją Kaire bei 1966 metais Sudano karo akademiją Chartume ir greitai kilęs karjeros laiptais. 

Įvairūs šaltiniai spėlioja, kas dengia Al Baširą, kam jis naudingas. Juk netoli esanti Libija ir jos vadovas buvo sunaikinta vakarų ir jų samdinių rankomis, suorganizuotas perversmas Egipte, kuriame nesibaigia neramumai, o Sudanas vis lieka spaudos paraštėse.
 
Oficialiai teigiama, kad Sudaną užstoja Rusijos ir Kinijos vyriausybės. „WikiLeaks“ duomenimis, Sudaną remia JAV, skyrusi jam bent 9 milijardus dolerių. Gal tai juodjieji pinigai už auksą ir kitas gėrybes, kurių gausu Sudane, bei už itin svarbią geopolitinę padėtį, vakarams (kartu su Rusija, Kinija) toliau skverbiantis į Afriką?

[gallery order="DESC" columns="2" orderby="post_date"]

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
11. Tomas J.
(2012-08-21 10:10:47)
(216.218.254.13) Parašė:

IMPERIALISTAI - Kremlius ir Baltieji Rūmai apginklavo Sudano žmones ir tapo šimtų tūkstančių mirčių priežastimi. Padorūs viso pasaulio žmonės smerkia tokį niekšišką JAV ir TSRS (dabar Rusija) elgesį. Mirtis imperialistams!



10. copy
(2012-08-21 09:17:01)
(151.80.188.173) Parašė:

Масштабная финансовая и экономическая катастрофа в Европе неизбежна. Скорее всего, отсюда она распространится по всему миру. В ЕС 30000 человек составляют новые законы и нормы, как армия пауков, плетущих свои паутинки, высасывая жизнь из своих жертв. ЕС заставил португальцев разрушить половину рыболовного флота, потому что португальцы были успешными конкурентами. Жесткие меры продлят экономическую агонию. Вместо программ экономии, нужно уволить чиновников и ликвидировать их конторы. Рынки нужно освободить. Все эти правительства – банкроты. Но намного серьезнее финансового банкротства – их полное моральное и интеллектуальное банкротство. Это похоже на старый дуб, который простоял сто лет, и казалось, еще сто лет простоит, но в бурю он вдруг рухнул. Только тогда мы увидели, что он был пустым изнутри и давно собирался упасть. Такова финансовая ситуация в мире: она прогнила до мозга костей из-за системы частичного резервирования и необеспеченных золотом валют, и совершенно продажна из-за вмешательства государства на рынок. Кризис коснется не только финансов и экономики; все будет охвачено паникой – общество, армия, культура, образование, искусство, наука – все. Наступают интересные времена. Реплика: Обвинения и паника не помогут, а только задержат исправление – ведь все равно необходимо что-то предпринимать! Поэтому распространение интегрального воспитания, принципов экономики разумных потребностей, перестройки общества, как одной семьи – обязательно. Надо смотреть вперед, а не плакать над разбитым корытом. Кризис, в переводе, означает рождение нового!



9. to idomu
(2012-08-21 09:09:56)
(77.90.72.87) Parašė:

o koks skirtumas tarp debilas.lt ir durnius.lt



8. to Cheronimo
(2012-08-21 09:05:20)
(77.90.72.87) Parašė:

dekui uz komentara,gal dar nors vienas zmogus supras,kas yra ta "demokratija"jankiu rankomis,saunuolis esi pagarba



7. Cheronimo
(2012-08-21 09:05:01)
(89.249.83.181) Parašė:

Visi komentatoriai, siejantys tuos žmones (kurie kelia klausimus ir turi savo nuomonę, o ne tą, korporatyvios vakarų medijos įbruktą) su kremlium, Putinu, stribais yra visiški cinikai, nežinantys apie ką kalba ir turintys tik vieną jų nuomone argumentą - komunistų demagogija.Didžiausia ironija, kad tie patys komentatoriai, nėra nei vieno fakto, nei vieno straipsnio, nei vieno sakinio tikrumo tikrinę ar ieškoję faktų jiems paremti.Kai priimi visą informaciją už gryną pinigą - nebelieka tavo nuomonės, o tik suformuota ar įbrukta nuomonė su klaidinga informacija paremta fiktyviais faktais ir interpretacijom.Tada į kitaip mastančius žiūri paranojiškai - laikai juos kremliaus ir Putino pasiuntiniais, skleidžiančiais propogandą.Ir dedu galvą, kad nei vienas iš tų komentatorių negali paneigti nei vieno sakinio ir fakto parašyto šitame ar kituose straipsniuose. "The best thing to do is read widely and always skeptically. Remember everyone, including me, has their opinions and their goals and you have to think them through for yourself." Noam Chomsky



6. Cheronimo
(2012-08-21 08:40:37)
(89.249.83.181) Parašė:

Dar vienas dvigubų standartų pavyzdys. Jav ir Izraelis demokratiją ir žmonių teises "gina" tik ten kur jiems yra naudinga.Tą patį jie dabar daro Sirijoje.Labai skambiu pavadinimu pasivadinusi teroristinė organizacija "Syrian Libertation army" (Sirijos išsilaisvinimo armija), kuri yra remiama Turkijos, Jav, Britanijos, Izraelio.Keista matyti šios teroristinės organizacijos pavadinime žodžius "Syrian" (sirų ten tesudaro 5-10%) ir "Liberation" (po jų viešnagės Sirijos rajonuose paliekamos masinės kapavietės).Šita pati armija "išlaisvino" ir Libiją, tiesa, ten jie vadinosi Libijos sukilėliais.Gadaffis didžiulę klaidą padarė, galvodamas, kad su vakarais galima derėtis, nes Libijai nusiginklavus, šalis iškarto buvo subombarduota NATO ir palikta "sukilėlių" plėšimų ir skerdynių chaose. Štai turbūt pats didžiausias dvigubų standartų pavydzdys.Korporatyvioi pasaulio medijoje dabar pastoviai eskaluojama Izraelio karo su Iranu neišvengiamybė.Motyvai?Izraelis turi teisę apsiginti, bent jau taip teigia Izraelio ministras pirmininkas Benjamim Netanyahu.Apsiginti prieš ką?Prieš Irano tariamai kuriamą branduolinį ginklą.Dabar keli faktai: 1.Iranas per visą valstybės istoriją nėra užpuolęs jokios kitos valstybės. 2.Izraelio Mossad ir JAV CŽV, patvirtino, kad Tehrano branduolinė programa yra taiki, t.y. energetinės reikšmės. 3.Tarptautinė atominės energetikos agentūra, atlikusi patikras ir gavusi visus reikiamus ir netgi daugiau duomenų iš Tehrano, negali padaryti išvados, ar programa yra taiki ar ne.T.y. programa yra taiki, tačiau jie to patvirtinti negali, nes tam tikroms interesų grupėms nebeliks prielaidos įvedinėti sankcijas ir daryti spaudimą Iranui. Ir štai dabar paskutinė dvidubų standartų ironijos dėlionė - Izraelis yra trečia pasaulio valstybė pagal branduolinių galvučių skaičių. Štai karikatūra: "Žmogelis nutaikęs į mane kalašnikovą liepia man išmesti sąvąjį, kurio aš neturiu, o visi žmonės aplinkui rėkia, kad aš esu grėsmė ir kad mane greičiau nupiltų" ".... nuo 1945m. JAV bandė nuversti daugiau kaip 50 valdžių skirtingose valstybėse, šiurkščiai kišosi į demokratinius rinkimus 30-tyje šalių ir mėtė bombas ant galvų dar 30-tyje šalių. William Blum "Money and power are able to filter out the news fit to print, marginalize dissent, and allow the government and dominant private interests to get their message across the public." Noam Chomsky



5. igzpertai sssr
(2012-08-20 19:23:49)
(78.60.86.99) Parašė:

Kai “Femen“ aktyvistės motoriniu pjūklu nupjovė Kijevo centre stovėjusį didelį medinį kryžių (vietoje kurio skubiai atstatytas laikinas), taip protestuodamos prieš Maskvos teismo sprendimą dvejiems metams įkalinti merginų pankroko grupę „Pussy Riot“, feministų forumuose imta svarstyti, kaip vertinti tokį aktą. Taip, mes besąlygiškai už globaliai žinomu simboliu spėjusių tapti „Pussy Riot“ poziciją ir laisvę, tačiau ar bet koks – netgi toks – paramos išreiškimas yra adekvatus, korektiškas, efektyvus, tinkamas? Ar dabar nepadaugės sakančių „Ir teisingai tas „Pussy Riot“ nuteisė – žiūrėkite, jos (jos ar jų šalininkės – nebesvarbu) iš tiesų įžeidinėja tikinčiuosius, tyčiojasi iš krikščionybės, kursto religinę neapykantą, užuot, kaip teigia, protestavusios vien prieš Valdimiro Putino autoritarizmą ir patriarcho Kirilo I atvirą paramą jam?“. Arba tų, kuriems sekuliarizacijos procesai, visuomenės priešinimasis katalikų ar ortodoksų Bažnyčių pastangoms diktuoti politinio ir asmeninio gyvenimo taisykles atrodo ne kas kita, kaip ataka prieš krikščionybę (skriaudžiamos avelės vaidmuo vilkui visuomet parankus)? Argi absurdiškas šūksnis „Gelbėkite, feministės puola! Viską, kas šventa!“ dabar neįgaus bent šiokio tokio realaus pagrindo? Galų gale, tai turto niokojimas, kurį galima kvalifikuoti kaip vandalizmą (Kijevo milicija jau iškėlė baudžiamąją bylą dėl chuliganizmo, nors kol kas niekas nebuvo suimtas). Jei jausmų įžeidinėjimą sutinkame laikyti socialiai nepriimtinu ir teisiškai baustinu veiksmu, tai kodėl jausmai, kuriuos galima įžeisti, keistos implicitinės moralinės kazuistikos būdu panašiuose kontekstuose priskiriami tiktai tikintiesiems? Ar dažnai tenka girdėti apie įžeistus netikinčiųjų, ateistų, agnostikų jausmus? Klausimas Qui bene? (kam naudinga: organizatorėms ar galios struktūroms, kurioms jos bando pasipriešinti?) – viena, o klausimas apie tokių veiksmų etiškumą ir religinės neapykantos kurstymą – kita. Taip, kai kuriems tikrai atrodo, jog tai įžeidžia jų, kaip tikinčiųjų, jausmus (pasikėsinta į centrinį Tikėjimo simbolį – matyti pjaunamą kryžių šventenybe jį laikančiam asmeniui gali būti kraupu), tačiau ir kaltinimai „Pussy Riot“ narėms grįsti „įžeistais jausmais“ – visiškai ignoruojant politinę žinią – nors į jokį simbolį jos net nemanė kėsintis. Be abejo, „įžeistais jausmais“ čia manipuliuojama, tačiau visiškai nuoširdžiai įsižeidusių, nieko nesupratusių irgi netrūksta. Jausmai – dalykas sunkiai racionalizuojamas, jų pažeidimo ar nepažeidimo iš išorės matuoti bei patikrinti neįmanoma. Teisme galiausiai argumentuojama ne jasumų „gilumu“ ar įžeidimo subjektyviu skaudumu, o jausmų pobūdžiu : jei jausmai atitinka tam tikrą politiškai pripažintą tipą (yra, tarkime, religiniai ar etniniai) – skųstis, reikalauti bausmės ir moralinės žalos atlyginimo galima, tačiau jei neatitinka, jei kieno nors jausmus (iš tikrųjų ir labai stipriai) žeidžia, pavyzdžiui, gatvėse iškabinėti idiotiški reklaminiai plakatai, neestetiški pastatai, pro kuriuos tenka kasdien praeiti, kitų nepagarba jo mėgstamai knygai, atlikėjui ar filmui, ar plūstamoji, „netikėliu“ jį laikanti didžiulę įtaką šalyje turinčios (ir siekiančios turėti dar didesnę) institucijos retorika – tokie jausmai į satisfakciją pretenduoti dažniausiai negali, jų netgi egzistavimas nepripažįstamas. Lenkiu štai kur: jei jausmų įžeidinėjimą (tarsi per se) sutinkame laikyti socialiai nepriimtinu ir teisiškai baustinu veiksmu, tai kodėl jausmai, kuriuos galima įžeisti, keistos implicitinės moralinės kazuistikos būdu panašiuose kontekstuose priskiriami tiktai tikintiesiems? Ar dažnai tenka girdėti apie įžeistus netikinčiųjų, ateistų, agnostikų jausmus? Ar jų įsižeidimas kviečia solidarizuotis panašiai kaip kitų įsižeidimas dėl nupjauto kryžiaus? Pacituosiu vieną „Facebook“ diskusijos dalyvę: „įdomi situacija, kai jausmai, emocijos, tuo pačiu ir teisė įsižeisti, išgyventi, skaudintis traktuojami kaip tikinčiųjų atributas, paliekant netinkinčius grynojo racionalumo erdvėje. /../ netikintieji, prilyginami mašinoms, kurias pagamino ir valdo protas. Netikintieji neturi šventyklų, nesinešioja, nestato ir nelipdo jokių specialių savo netikėjimo simbolių, nesirengia kažkaip ypatingai ir vienodai, neatlieka ritualų - taigi jų tarsi ir nėra kaip įžeisti? Tarsi nepakankamai įžeidus būtų primygtinis, įkyrus pezėjimas apie nekaltą prasidėjimą, pavyzdžiui”. Kryžiaus nupjovimas beveik automatiškai net daugumos netikinčiųjų laikomas brutaliu poelgiu, prilyginamu (šiuo konkrečiu atveju, nepagrįstai) bažnyčios langų daužymui, tačiau kai religiniai simboliai valdingu gestu nužymi savo teritoriją po visą ne vien religijos išpažinėjų gyvenamą (taigi, „ne savo“) miestą ir šalį, kai religinė retorika uzurpuoja ir nusavina iki tol jai nepriklausiusias viešas strategines erdves, neatsiklausdama, ką apie tai mano nereligingi ar kitaip religingi gyventojai – mes net nepastebime. Nida Vasiliauskaitė Kryžiaus nupjovimas beveik automatiškai net daugumos netikinčiųjų laikomas brutaliu poelgiu, prilyginamu (šiuo konkrečiu atveju, nepagrįstai) bažnyčios langų daužymui, tačiau kai religiniai simboliai valdingu gestu nužymi savo teritoriją po visą ne vien religijos išpažinėjų gyvenamą (taigi, „ne savo“) miestą ir šalį, kai religinė retorika uzurpuoja ir nusavina iki tol jai nepriklausiusias viešas strategines erdves, neatsiklausdama, ką apie tai mano nereligingi ar kitaip religingi gyventojai – mes net nepastebime. Tai juk taip įprasta, taip normalu! Tarkime, buvusi „Žalgirio“ stotelė Vilniuje nejučia tampa „Kunigo Broniaus Laurinavičiaus“, o šalia atsiranda klaikus smūtkelis (visas didžiulis, estetiškai šlykštus smūtkas, kurio slegiantis vaizdas verčia krūpčioti ne vieną praeivį). Smulkmena, bet tokių daug. Arba nelabai smulkmena: auksinis arkikatedros kryžius nutvieskia visą Gedimino prospektą iki pat Seimo – simboliškai jis valdo tą prospektą (kuris nėra tik prospektas, ne, simbolinėje plotmėje tai daug daugiau – centrinė valstybės arteriją, pati Lietuvos Respublika in a nutshell) ir savo trajektorija iki Seimo steigia bei demonstruoja visiškai tiesioginį Bažnyčios ryšį su politine Valdžia. Juk, geriau pagalvojus, tai yra viešas ciniškas tyčiojimasis iš LR Konstitucijos, ne mažiau. Žinoma, ne visi simboliai (at)kuriami suvokiant jų reikšmę (pvz., vienas kolega pastebėjo, kad arkikatedros frontoną po sovietmečio vėl papuošusi šv. Elena – imperatoriaus Konstantino motina, viena centrinių Rytų krikščionybės figūrų, būtent ji stovi centre ir laiko kryžių – simbolizuoja Rusijos imperinę galią Lietuvai bei Lenkijai, kurias, šalimais Elenai, atstovauja jų dangiškieji globėjai šv. Stanislovas su šv.Kazimieru). Atstatėme, nesuprasdami ką. Bet nieko tokio – vis tiek beveik niekas nepastebi ir nežino. Ko nepasakysi apie Seimui kelią rodantį auksinį kryžių. Vandalizmas (bet koks) visuomet atgrasus. Ką nors įžeidinėti – taip pat. Tačiau ne viskas taip vaikiškai paprasta: kam nors įžeidimu gali pasirodyti (ir pasirodo) pati jūsų, neperdaryto į saviškį, egzistencija. Arba stovėjimas, užuot klūpojus. Man, pvz., vandalizmas yra ne tik knygų deginimas ir bažnyčių griovimas, bet ir kukli „jausmingųjų“ intencija kryžiais (ar kokias kitais kažkieno grupinės tapatybės simboliais) nusmaigstyti visą pasaulį, įkalinant kiekvieną, kas nepaplos ir nesitrauks iš kelio. Kryžiaus nupjovimas pateisintinas tik vienu atveju – kai jis transformuojasi į Kalaviją (galios, nutildymo, agresijos, smurto simbolį).



4. idomu
(2012-08-20 18:28:11)
(78.60.86.99) Parašė:

koks skirtumas tarp stribai.lt ir ekspertai.eu?



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras