2020 m. sausio 28 d.

 

Ko ir kaip moko elitinėse mokyklose

13
Paskelbta: 2012-07-15 11:23 Autorius: John Taylor Gatto, parengė Erika Drungytė
Sergejaus Paradžanovo skulptūra Tbilisyje, nuotr. E. Drungytės.
Sergejaus Paradžanovo skulptūra Tbilisyje, nuotr. E. Drungytės.

Šis tekstas skirtas visiems, kas domisi švietimu ir esminiais mokymo principais.
 
Apie autorių: John Taylor Gatto gimė 1935-iais Pensilvanijoje, daugiau nei 30 metų skyrė aktyviam mokytojo darbui, daugybės edukacinių knygų autorius, 3 kartus apdovanotas Niujorko miesto Mokytojo vardu ir kartą Niujorko valstijos Mokytojo vardu. 1991-iais baigė savo karjerą atviru laišku pareikšdamas, kad nebenori daugiau žaloti vaikų. Vėliau atsidėjo veiklai, propaguojančiai mokymą namuose ir savitą filosofiją, kuri teigia, kad kiekvienas vaikas yra kūrybingas ir gali savarankiškai išmokti absoliučiai viską. Vėliau pateiksime kitų šio autoriaus tekstų.

14 principų pagal Džon‘ą Teilor‘ą Gatto‘ą

Žmogaus prigimties pažinimas
Šį tikslą vaikai pasiekia ne studijuodami moderniąją psichologiją, bet sustiprintai mokydamiesi istorijos, literatūros, religijų (ne tikybos), dėsnių ir filosofijos, o taip pat lavindami gebėjimą analizuoti ir mąstyti dialektiškai.

Aktyvus raštingumas
Aktyvus raštingumas reiškia ne tik gebėjimą skaityti savarankiškai ir suprasti skirtingus tekstus, bet ir laisvai, tiksliai bei išraiškingai išsakyti savo mintis raštu bei nepažįstamos auditorijos akivaizdoje. Šiuos gebėjimus gali išlavinti bet kuris vaikas, ir tai akivaizdžiai padidina galimybes atrasti savąjį gyvenimo kelią. To kiekvienas gali išmokti ir savarankiškai – kuo dažniau rašydamas ar kalbėdamas priešais nepažįstamą auditoriją.

Pagrindinių valstybės ir tarptautinių institucijų darbo principų bei tikslų pažinimas
Elitinių mokyklų auklėtiniai palyginti puikiai supranta apie įvairių institucijų (įstatymų leidybos, teismų, vykdomosios valdžios, kariuomenės, žiniasklaidos, korporacijų, ir pan.) darbą ir jų tarpusavio sąveiką.

Gerų manierų, mandagumo ir nuoširdumo mokymasis
Šie įgūdžiai, kurie gludinami niekad nesibaigiančiose pratybose, vaikams atveria daug durų, padeda užmegzti ir išlaikyti reikalingus kontaktus. Kaip tik iš gerų manierų ir laikysenos elitą galima atskirti nuo privalomojo lavinimo mokyklų auklėtinių, kurie didžiuojasi grubumu, negailestingumu, išoriniu aplaidumu, paviršutiniškumu.

Savarankiškas darbas
Jei privalomojo lavinimo mokyklose 80 – 90 procentų aktyvumo tenka mokytojams, o vaikams paliekamas pasyvus vaidmuo, tai elitinėse mokyklose ši proporcija yra atvirkščia. Elitinėse mokyklose skatinamas aktyvus vaikų darbas ir jų bendradarbiavimas.

Energingi fizinės kultūros užsiėmimai
Fizinė kultūra elitinėse mokyklose nelaikoma prabanga ar garo nuleidimo priemone, bet būdu lavinti asmeninę graciją, laikyseną, ištvermę, charakterį, savitvardą bei nugalėti skausmą ir iššūkius. Ne beprasmiškai leisti laiką voliojantis prie televizoriaus, bet aktyviai ir kasdien sportuoti (kalbama apie įvairias sporto šakas), taip įgyjant ypatingą fizinį patrauklumą, natūraliai lengvą eiseną ir efektingą išvaizdą. Elitinių mokyklų augintiniai laiko garbe dalyvavimą stipriausių nacionalinių sporto klubų veikloje. Elitinių mokyklų mokiniai paprastai būna ir puikūs šokėjai.

Gebėjimas savarankiškai pasiekti bet kokią vietą ar asmenį
Pavyzdžiui, mokinys gali pasirinkti tikslą – asmeniškai susitikti su valstybės prezidentu, ministru ar didelės įmonės vadovu, savarankiškai patekti ir apsigyventi kokioje nors tolimoje vietovėje.

Atsakomybės puoselėjimas
Pradedama nuo to, kad kiekvienas elitinės privačios mokyklos mokinys pats pasikloja savo lovą, nepriekaištingai susitvarko aprangą, laikosi pavyzdinės higienos (tai patikrinama kasrytinėje rikiuotėje), plauna indus, tvarko patalpas, apsiima vadovauti klubui ar vesti renginį, leisti mokyklos laikraštį ir pan. Atsakomybė šiame kontekste reiškia padaryti dar daugiau (žengti žingsnį toliau), nei iš tavęs laukiama, pasiekti aukštumų. Atvirkščiai yra paprastose mokyklose, kuriose dominuoja minimalizmas ir skepticizmo psichologija.

Išgyvenimo gebėjimai ir asmeninių standartų kodeksas
Reikalavimų kūrybinei veiklai, elgesiui ir moralei kartelė iškelta aukštai ir nuolat keliama dar aukščiau.

Meno ir kultūros aukštumų pažinimas
Elitinių mokyklų auklėtiniai puikiai išmano iškilius muzikos, tapybos, šokio, skulptūros, dizaino, architektūros, literatūros, dramaturgijos ir kitokius pasaulinės kultūros pasiekimus. Be religijos, menas yra vienintelis būdas pakilti virš gyvuliško materializmo ir prisiliesti prie didingumo.

Gebėjimas stebėti ir tiksliai užfiksuoti savo stebėjimus
Aristokratija kadaise laikėsi tokios aksiomos: jei nesugebi nupiešti to, ką esi matęs, tai iš tiesų nesi matęs nieko. Taigi piešimas ir kiti stebėjimo užfiksavimo būdai yra ne laiko švaistymas, bet suvokimo lavinimas.

Gebėjimas nugalėti įvairius iššūkius
Kiekvienas žmogus turi savų silpnybių ir baimių. Kad galėtų stiprinti pasitikėjimą savimi ir galimybes, svarbu nugalėti didžiausias baimes. Pavyzdžiui, norėdami nugalėti, regis, neįveikiamą drovumą, turime pasiryžti kalbėti priešais didelę auditoriją. Jei žmogus jaučiasi glebus, jam svarbu nugalėti fizinius iššūkius ar skausmą. Kiekvienam nutinka pargriūti, bet tai nėra didelė nelaimė. Svarbu, kad parkritusysis vėl keltųsi. Net jei tektų griūti kelis kartus iš eilės, kaskart vėl reikia stotis ant kojų. Net ir tuomet, jei tapai priklausomas nuo šlamštinio maisto (Junk Food), narkotikų, azartinių žaidimų, sekso, ekrano vaizdinių, vartotojiškos kultūros ir pan., svarbu šias priklausomybes nugalėti ir pasirinkti aukštesnius standartus.

Gebėjimai susilaikyti nuo skubotų, neapgalvotų, impulsyvių išvadų, instinktyvaus reagavimo
Tai reiškia gebėjimą galvoti savarankiškai, išlaikyti pauzę, neužkibti už propagandos triukų, abejonių, apkalbų, juodosios propagandos, paniką sėjančių teorijų ir kitų „bendruomenės konsensuso formavimo“ būdų, kuriais mus kasdien bombarduoja masinės sklaidos kanalai ir įvairūs „ekspertai“.

Nuolatinė savo gebėjimo spręsti ir vertybių sistemos peržiūra
Tai nuolatinė kritiška savo įsitikinimų, nuostatų, vertybių sistemos peržiūra. Jei senieji elgesio modeliai neduoda norimo rezultato, akivaizdu, kad jie yra netinkami, todėl būtina juos koreguoti. Nuolat kartoti tą patį veiksmą, tikintis kitų rezultatų - idiotizmo požymis.  

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
Kalba redaguota ekspertai.eu
 
Komentarai

 
13. I6 Amerikos to 11
(2012-08-02 05:19:49)
(65.34.69.188) Parašė:

Kaip jums nenusibosta niekinti Ameriką Iš 20 geriausių pasauio universitetų net 17 yra Amerikoje. O išradimais, Nobelio premijomis jokia kita šalis negali net lygintis. Žodžiu, homo sovieticus iš savęs neišvarysit. Kuprotą tik kapas ištiesins.12. JL
(2012-07-30 13:48:18)
(78.62.139.174) Parašė:

Džiaugiuosi šiame straipsnyje pateiktomis įžvalgomis. Visada buvau mama kuri akylai stebėjau savo vaikų mokytojus ,auklėtojus jų komunikaciją su vaikais ir galiu drąsiai teigti mokykla tik deklaruoja, kad ruošia brandų žmogų, realybėje tam skiriamas minimalus dėmesys. Trūksta žmogiškųjų išteklių kurie rengtų žmogų gyvenimui. Švietimo tikslai: išugdyti kiekvienam asmeniui vertybines orientacijas, leidžiančias tapti doru, siekiančiu žinių, savarankišku, atsakingu, patriotiškai nusiteikusiu žmogumi; išlavinti žmogui šiuolaikinę socialinę kompetenciją ir gebėjimus savarankiškai kurti savo gyvenimą ir stiprinti visuomenės galias, užtikrinant aplinkos ir žmogiškųjų išteklių plėtrą. PASAKYKITE KOKIOMIS DISCIPLINOMIS TAI ĮGYVENDINAMA? Vaikai nuo sausų žinių kiekio serga boliumija ir tai pasireiškia destruktyviu elgesiu. Mokykloje pagarbaus bendravimo meno nemokoma, tik moralizuojama. Apstu monologo, trūksta dialogo. Todėl dažnas atvejis, kad prie baigusių mokyklą "išlavintų specialistų" sunku prieiti, susikalbėti ta pačia kalba. Žmogus negeba kelti amžinosios būties klausimų, nei sau , nei kitiems. Skaitykime šį straipsnį keletą kartų ir ieškokime panašios literatūros, kad pataptume akylesni ir reiklesni.11. as nenoriu
(2012-07-30 09:50:12)
(88.222.85.234) Parašė:

kad mano anukai mokintusi elitinese mokyklose,nes jau nuo mazens bus susireiksmine,o tokie daugiausia uzauga buki, gobsus ir manantys,kad jie ir yra pasaulio bamba,o as manau,kad pasaulio bamba yra,o ir liks tik daug ir gerai bei atsakingai dirbantis zmogus,bet cia jau reikia truputi idiegti ir marksistines filosofijos,be to vaikai mazoj salelej turi buti auginami ne siltnamio salygomis,o ugdyti Spartako pavyzdziu,nes gyvenimas nesusideda tik is manieru,pasakytu sakiniu,bet dar ir is saziningo,gerai atliekamo darbo,todel uzauges jaunas zmogus privalo buti stiprus,issilavines ir darbstus,zodziu kaip senoliai sakydavo,kad tiktu ir prie svecio ir prie peciaus!10. atsiprasau bet ar zinote
(2012-07-30 09:39:00)
(88.222.85.234) Parašė:

kad butent geru manieru,grazios kalbos ,puikiu judesiu ir issamiu ziniu mes gavom is mokyklu ir universitetu mokytoju bei destytoju dar tarybiniais metais,mokiniai buvo mokomi visko,kas norejo,tas ismoko,o db sekama amerikonu mokymu,mokinkis,o uzaugsi bukas ir be manieru,nebent jav tik elitinese m-klose mokoma kas zmogui reikalinga,bet teko bendrauti jav su elitiniais miljonieriais ir paprastais mirtingaisiais,tai mane nustebino vienas dalykas,kad jie visi nemoka valgyti su peiliu ir sakute,tai nezinau ,ko moko tose elitinese jav mokyklose??? Manau,kad zmogui paciam turi rupeti ir manieros ,ir elgsena ir laikysena,dometis tuo ir kaip ismokstama vaziuoti dviraciu,tai ismokti galima visko,kad tik noras butu.9. manau
(2012-07-28 13:40:51)
(86.38.3.30) Parašė:

Lietuva tur ir savo labai brangintinu vertybiu. Nuo ju negalima nusigrezti. O ta elitinio etikete man nelabai miela.8. Basakojė
(2012-07-23 11:17:36)
(213.164.124.125) Parašė:

Straipsnis vertas apmąstymo.7. Jonas
(2012-07-21 12:26:40)
(93.203.45.59) Parašė:

Pagaliau, kažkas prakalbo apie išsilavinimą. bet kodėl šito nedaro Švietimo ministerija? Ką jie iš viso veikia? Kodėl nėra jų jokių teigiamų veiklos rezultatų? Kodėl yra tik mokesčių mokėtojų pinigų švaistymas įvairioms konferencijoms, kad papilstyti iš tuščio į kiaurą ir vėliau "teisėtai įsisavinti" mokesčių mokėtojų pinigus? Kodėl tiek daug tylinčių ir nekompetetingų žmonių šitoje ministerijoje? Gal tai yra niša tinginiams, kurie visą gyvenimą vaidina vieną ir tą pačią rolę? Pavaizduoti, kad esi labai užimtas žmogus, apsikrovęs darbais, pastoviai neturintis laiko, visa laiką užsiėmęs dalyvavimu kokioje nors konferencijoje. Kam yra naudingos tokios konferencijos?6. Ko ir kaip moko elitinėse mokyklose | Svajukės erdvė
(2012-07-19 09:30:37)
(74.200.247.41) Parašė:

[...] Šaltinis: http://www.ekspertai.eu/ko-ir-kaip-moko-elitinese-mokyklose/?fb_comment_id=fbc_10150974812963773_229... Patinka:LikeBe the first to like this. By Svajuke (Jolanta Sinkeviciute) • Posted in Citatos, Citatos _Kitos, Visi įrašai 0 [...]Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras