2020 m. balandžio 6 d.

 

K. Masiulis prašo apsaugoti Lietuvą nuo „Tautos dvasios“

10
Paskelbta: 2013-08-13 09:29 Autorius: Naujienų redaktorius
Prof. Kęstutis Masiulis. Facebook.com nuotr.
Prof. Kęstutis Masiulis. Facebook.com nuotr.

Seimo narys Kęstutis Masiulis prašo kultūros ministro Šarūno Biručio nestatyti Lukiškių aikštėje paminklo „Tautos dvasia“. Kultūros ministerijos sudaryta menininkų ir architektų komisija šį darbą pripažino geriausiu.

„Paprašiau ministro apsaugoti Lietuvą nuo „Tautos dvasios“. Nors esu didelis šiuolaikinio meno gerbėjas, mėgstu ir abstrakčius, ir minimalistinius kūrinius, šiuo atveju, kai kuriamas visuomeninis projektas, negalima neatsižvelgti į daugumos visuomenės narių nuomonę. Ar teisinga yra nedideliame būrelyje nuspręsti, kokio paminklo reikia Tautai, o paskui tai įgyvendinti tos Tautos mokesčiais?“ – klausia parlamentaras.

Vertinimo komisijoje dirbo architektas Rolandas Palekas, Vilniaus miesto savivaldybės vyriausiasis architektas Artūras Blotnys, architektas Tomas Grunskis, skulptorius Alfonsas Vincentas Ambraziūnas, skulptorius Algirdas Bosas, menotyrininkas Kęstutis Kuizinas ir menotyrininkė Skaidra Trilupaitytė.

„Pripažinkime, kad šiuolaikiniai menininkai ir visuomenės dauguma skirtingai įsivaizduoja, kas yra gražu. Ekspertai geriausiu darbu pripažino paminklą, kuris yra toks abstraktus, kad gali būti statomas bet kurioje pasaulio vietoje ir simbolizuoti bet ką. Interpretacija neturi ribų. Tačiau Lietuvos visuomenė pageidauja paminklo, kuris taptų visos šalies simboliu. Negi negalime sukurti ką nors originalaus, įsimintino ir kartu demokratiško?“ – klausia Seimo narys.

K. Masiulis siūlo statyti Vyčio skulptūrą, kuri simbolizuoja mūsų valstybingumą, istoriją ir garbingą praeitį, bet kartu yra visos Tautos ir valstybės įvaizdis.

„Menininkai galėtų pasiūlyti įvairių projektų, nuo realistinių iki modernių, ir patys piliečiai jau galėtų išrinkti gražiausią. Nepriimtinas Vytis? Diskutuokime apie kitas idėjas! Juk yra internetas, televizija, kodėl jų nepasitelkiame? Į visuomeninį projektą būtina įtraukti visuomenę. Štai Rusijoje dabar renkami 10 šalies stebuklų ir juos renka visi žmonės balsuodami internetu, įsitraukusios visuomeninės organizacijos, televizija. Kodėl to negalime pakartoti Lietuvoje?“ – kalbėjo Seimo narys K. Masiulis.

Jis primena, kad anksčiau Lukiškių aikštėje vykdavo turgūs, Kaziuko mugės, o 1863–1864 m. sukilimo prieš caro valdžią metu aikštėje buvo viešai vykdomi mirties nuosprendžiai. Buvo nužudytas 21 sukilimo dalyvis (12 pakarta, 9 sušaudyti).

Eltos inf.

Kalba redaguota ekspertai.eu

 
Komentarai

 
10. Juza
(2013-08-15 10:38:04)
(79.132.168.142) Parašė:

Ar nereikėtų nuo Neries į Lukiškes perkelti "vamzdžio" šedevrą.Juk tai šiuolaikinių menininkų kūryba.9. akivaizdu
(2013-08-15 08:34:43)
(217.212.230.97) Parašė:

kad kažkas laukia nesulaukia, kada visi išgaruosime, kaip ta "dvasia" - tokia jau skysta ir neįtikinanti, kaip vamzdis. Kodėl negalime pasižiūrėti, kas stovi Krokuvoj, Rygoj, Kijeve, Vienoj? Manau, kad ten turi stovėti amžiaus projektas. Ir kol tokio nesukūrė, tol "dvasios" palauks.8. tegul stato
(2013-08-14 15:00:12)
(78.62.6.70) Parašė:

labai daug paminklų. Tik ar keisis Lietuva nuo to? Kol nesikeis politikai niekas nesikeis. Vyks riaušės kur ką statyti, nesutarimai dėl spalvos ir atspalvių, ginčai dėl piniginių kapšų ir kišenių. Taip, kad Tautos DVASIA visai čia nė prie ko....7. architektas
(2013-08-14 08:52:45)
(85.206.7.91) Parašė:

Šiuo atveju tenka pritarti nuomonei - skulptūra "Tautos dvasia" yra elementari dekoratyvinė skulptūra apie nieką. Ji gali stovėti bet kur, bet kokiame mastelyje, aplinkos dekoravimo tikslais. Su laisvės kovomis jos nesieja niekas. Taigi, paprastai kalbant, "Tautos dvasia" yra ne į temą Lukiškių aikštėje.6. Lietuvos visuomenė
(2013-08-14 00:33:47)
(188.69.227.183) Parašė:

ta pati pagal K.Masiulį visuomenė buvo nepatenkinta ir 2009 m. konkurso rezultatais. Gal K.Masiulis ar kas kitas žino, kada ir kur bei kaip Lietuvos visuomenė pasitenkina?5. skulptorius
(2013-08-13 20:03:58)
(78.60.88.219) Parašė:

Konkursas pradėtas vadovaujant p. Kęstučio partijai ir koalicijai. Iš pat pradžių konkursas "dvelkė" galutinio rezultato "nuspėjamumu"ir tam tikrų organizacijų spaudimu skulptoriams. Į komisiją niekaip neleido įtraukti profesionalių skulptorių.(Valdžioms pasikeitus ,į komisiją įtraukė du skulptorius profesionalus) O komisijos pirmininku tapo Lukiškių aikštės architektūrinės dalies konkurso nugalėtojas Palekas. Kaip gali šis architektas dalyvauti komisijos darbe? Juk kiekvienas architektas, dalyvaujantis konkurse, žino su kuo jis dirbs- jo projektas numatytas konkrečiam skulptūriniam sumanymui. Štai ir liko skulptoriai- ekspertai, komisijos nariai, nuleidę nosis. Jie vertino pagal sąžinę. Na o architektai "susegė" "šimtukus" vienam "brangiausiam kolegai" autoriui.4. Albirdas B.
(2013-08-13 12:18:18)
(95.173.32.87) Parašė:

Menininkai yra sukūrę klaną. Visi vieni kitus pažįsta, yra draugai ir sugėrovai. Tingi kurti, o gal nesugeba, sukurti kažko įsimintino, tai apsiriboja "vamzdžiais" ir performansais, o paskui dalyvauja konkursuose, kur patys save pripažįsta be galo talentingais. Atidarinėja parodas, kurios niekam, išskyrus savo ratą yra neįdomios ir nereikalingos. Tada ateina eilė iškaulyti visokių premijų, paskatinimų ir valstybės dotacijų. Na, ir finale, po keliasdešimt metų dykaduoniavimo, paaiškėja, kad tie vadinami menininkai, yra labai nusipelnę valstybei ir jiems būtina skirti visokias pensijas, rentas ir išmokas. Ir dar nepraleidžia progos pasakyti savo nekompetentingos nuomonės apie tokius projektus kaip Visagino AE.3. Rimantas
(2013-08-13 12:01:03)
(85.206.54.149) Parašė:

Liūdnas faktas, bet dabar Lietuvoje nebeliko profesionalių skulptorių, vien fluxusų, perfomansų, instaliacijų, vadinamojo "vamzdinio meno" kūrėjai.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras