2020 m. gegužės 27 d.

 

Ketvirtadienį Vilniuje – tapybos parodos ir „Žaliojo sąsiuvinio“ pristatymas

Paskelbta: 2013-08-05 14:04 Autorius: ekspertai.eu
Julijono Algimanto Stankevičiaus-Stankaus tapybos darbas
Julijono Algimanto Stankevičiaus-Stankaus tapybos darbas

Rugpjūčio 8 dieną, ketvirtadienį, 17.00 val. VDA parodų salėse „Titanikas“ (Maironio g. 3, Vilnius), I aukšte, bus atidaryta Julijono Algimanto Stankevičiaus (Stankaus) tapybos paroda ir pristatytas naujas Modernaus meno centro leidinys Žaliasis sąsiuvinis“.

J. A. Stankevičius (Stankus) gimė 1933 m. 1953–1955 m. studijavo LSSR valstybinio dailės instituto Tekstilės fakultete. 1955–1958 m. tarnavo sovietų armijoje Karelijoje, Petrozavodske. 1958–1959 m. vėl mokėsi Dailės instituto Tekstilės fakultete. Mėgino pereiti į Tapybos fakultetą, bet nebuvo leista. Metęs mokslus, grįžo į tėvų namus Aukštakalnyje. 1965–1974 m. lankė vaizduojamojo meno būrelį Kauno profsąjungų kultūros rūmuose. Mirus tėvams, pašlijus psichinei sveikatai, 1978 m. buvo „įkalintas“ Duseikių internate. 1980 m. perkeltas į Strūnos pensioną Švenčionių rajono Vidutinės kaime, kur ir praleido likusią gyvenimo dalį. Mirė 2002 m. tame pačiame Strūnos pensione.

Ričardas Povilas Vaitiekūnas daug metų stengėsi, kad Stankaus kūryba būtų pastebėta ir įvertinta. Galima sakyti, šia prasme pasiekta nemažai. Ir vis dėlto būtų per drąsu teigti, kad Stankus jau yra visateisis mūsų dailės istorijos narys. Jo sudėtingas gyvenimas ir daugiasluoksnė, daugialypė kūryba dar laukia išsamesnių, gilesnių studijų.

Ši paroda – dar viena galimybė kiek plačiau pristatyti Stankaus, norėtųsi sakyti, „geriausius“ tapybos darbus ir dalį piešinių. Tačiau Stankaus kūrybą būtų nekorektiška skirstyti į „geresnę“ ar „prastesnę“. Galima sakyti, kad parodoje pristatoma Stankaus tapybos dalis, artimiausia tam, ką mes paprastai suprantame kaip „profesionalią lietuvių tapybos modernistinę / koloristinę“ tradiciją. Ir ši Stankaus kūrybos dalis, reikia pasakyti, yra viena įdomiausių šioje „tradicijoje“.

Stankaus tapybos nedidelės retrospektyvos fone pristatomas „Žaliojo sąsiuvinio“ leidimas (leidėjai – Modernaus meno centras). „Žaliasis sąsiuvinis“ (pildytas Stankaus įvairiomis sovietinėmis ir užsieninėmis etiketėmis, atvirukais, pašto ženklais, bilietais, spaudos iškarpomis, net metaliniais konservų dangteliais, apytikriai 6-ojo deš. pabaigoje – 7-ojo deš. pirmoje pusėje) yra unikalus sovietmečio Lietuvos dailės, apskritai kultūros kontekste. „Žaliasis sąsiuvinis“ kontrastuoja visai sovietmečio dailei (tiek oficialiai, tiek ir neoficialiai) kaip socioideologinis epochos pjūvis, epochos portretas, šaltakraujiškai fiksuojantis sovietmetį „tokį, koks jis buvo“, – tarsi Stankus žvelgtų kiaurai, tiesiai į anos epochos esmę. Knyga bus pristatyta per parodos atidarymą.

Parodos kuratoriai: Povilas Ričardas Vaitiekūnas ir Kęstutis Šapoka.
Partneriai: VDA parodų salės „Titanikas“, Modernaus meno centras.
„Žaliojo sąsiuvinio“ leidėjas ir sudarytojas – Modernaus meno centras.
Knygos dailininkas – Alfonsas Žvilius.
Paroda veiks iki rugsėjo 7 d.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
Kalba redaguota ekspertai.eu

 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras