2020 m. birželio 3 d.

 

Keičiamas SGD terminalo būtinojo kiekio realizavimo modelis

7
Paskelbta: 2018-10-11 10:27 Autorius: ekspertai.eu

Vyriausybė pritarė Energetikos ministerijos parengtiems įstatymų pakeitimams, kuriais tobulinamas suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo būtinojo kiekio realizavimo modelis ir didinama konkurencija gamtinių dujų rinkoje.

SGD terminalo, Energijos išteklių rinkos ir Šilumos ūkio įstatymų pakeitimais siūloma panaikinti prievolę reguliuojamiems energijos gamintojams pirkti per Klaipėdos SGD terminalą tiekiamas dujas iš paskirtojo tiekėjo „Litgas“. Paskirtasis tiekėjas privalės ir toliau įsigyti būtinąjį kiekį – 4 SGD krovinius per metus – pagal esamą sutartį su tiekėju, tačiau jį parduoti turės rinkos pagrindais Lietuvos, regioninėje ar tarptautinėje SGD rinkoje.

Pagal naują tvarką reguliuojami energijos gamintojai turėtų galimybę diversifikuoti savo dujų tiekimo portfelį ir gamtines dujas įsigyti iš skirtingų šaltinių. Iki šiol jie beveik 100 proc. reikiamų dujų turėjo įsigyti iš paskirtojo tiekėjo.

„Mes siūlome reguliuojamiems energijos gamintojams nustatyti palankesnį teisinį reguliavimą. Tai leis valstybės reguliuojamiems šilumos ir elektros gamintojams įsigyti dujas konkurencingomis sąlygomis ir mažiausios kainos principu gamtinių dujų rinkoje iš skirtingų šaltinių – 50 proc. dujų įsigyti biržoje, o likusią dalį savo pasirinkimu“, – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Pagal siūlomą tvarką reguliuojami energijos gamintojai, kurie per metus suvartoja 50 gigavatvalandžių gamtinių dujų ar daugiau, ne mažiau kaip 50 proc. reikalingo metinio gamtinių dujų kiekio turėtų įsigyti konkurencinėmis sąlygomis gamtinių dujų biržoje „GET Baltic“. Šiuo metu yra aštuoni tokie reguliuojami energijos gamintojai – didžiųjų miestų šilumos ir elektros energijos gamintojai, kurie suvartoja apie 90 proc. viso reguliuojamų energijos gamintojų suvartojamo gamtinių dujų kiekio.

SGD terminalo būtinojo kiekio tiekimo modelio pakeitimai leistų apie 6 mln. eurų sumažinti SGD terminalo būtinojo kiekio tiekimo ir vadinamosios saugumo dedamosios sąnaudas. Pagal naują modelį nebebūtų kompensuojami paskirtojo tiekėjo veiklos ir gamtinių dujų balansavimo, mainų bei saugojimo sąnaudos. Juos paskirtasis tiekėjas turės padengti iš gautų pajamų. Parduodamo SGD terminalo būtinojo kiekio kaina taptų nereguliuojama. Šie pakeitimai sudarytų papildomas paskatas didinti paskirtojo tiekėjo veiklos efektyvumą ir gerinti finansinius rezultatus.

Pakoreguotas SGD terminalo būtinojo kiekio tiekimo modelis – tik viena iš priemonių SGD terminalo veiklos sąnaudų ir saugumo dedamosios kaštams mažinti, kurie dar labiau sumažės priėmus sprendimus dėl SGD laivo-saugyklos įsigijimo.

Prognozuojama, kad siūlomas modelis leistų per keletą metų 4 kartus padidinti Lietuvos gamtinių dujų biržos likvidumą, o metinės prekybos apimtys biržoje augtų nuo 0,8 TWh (2018 m.) iki 3–3,5 TWh gamtinių dujų, kas sudarytų apie 15 proc. nuo šalies dujų suvartojimo (palyginimui – 2017 m. ši dalis sudarė tik 1,6 proc.).

„Sandoriai biržoje – tai skaidriausia ir efektyviausia prekybos dujomis forma, kuri užtikrina aiškias ir vienodas sąlygas visiems rinkos dalyviams. Tai palengvina naujų tiekėjų atėjimą į rinką, skatina konkurenciją, kuri užtikrina geresnes kainas vartotojams“, – sako energetikos ministras.

Paskirtojo tiekimo veikla skirta užtikrinti gamtinių dujų tiekimo saugumą – SGD terminale nuolat yra būtinasis gamtinių dujų kiekis, kurį galima bet kada dujinti, o terminalas yra nuolat pasiruošęs priimti papildomus krovinius. Neužtikrinus paskirtojo tiekimo SGD terminalas veiktų su pertrūkiais dėl regiono rinkos specifikos – Lietuvos ir Baltijos šalių gamtinių dujų rinka yra nedidelė, o vartojimas – kintantis.

Energetikos ministerijos siūlomi pakeitimai sulaukė teigiamų Europos Komisijos konkurencijos ekspertų vertinimų. Seimui pritarus teisės aktų pakeitimams, jie įsigaliotų nuo 2019 m. sausio 1 d.

Šaltinis: lrv.lt

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu

 
Komentarai

 
7. jeronimas
(2018-10-12 15:12:18)
(109.76.109.149) Parašė:

Lietuvoje ,manau,yra ekonomistu,kurie gal sugeba paskaiciuoti ,kiek ta duju gelda ,siai dienai,jau kainavo mokesciu moketojams.Butent mokesciu moketojams ,o ne vien vartotojams.Tai pirma.O antra-kad trupuciuka parasyta su melu.Nejau kas patikes,kad privatnikai susitaikytu su duju geldos nuostoliais??? pavyzdziui,perka dujas po 500 parduoda uz Lietuvos ribu po 300.?? Tai kas dengs tuos atsiradusius nuostolius???Beja,niekaip nesuradau istatymo,kur butu parasyta,kad valstybe strategines sutartys sudaro slapta,nuo tu ,kurie tuos mokescius moka??? Ar vyriausybe gali sudaryti sutartys su ypatingai slaptom privaciom firmom,ir milijardus moketi per ofshorus???6. Manau,
(2018-10-11 20:39:33)
(78.62.215.126) Parašė:

kad dėl tos geldos iškertami Lietuvos miškai. Nori priversti žmones šildytis tik dujomis.5. stasys
(2018-10-11 19:31:46)
(90.135.151.62) Parašė:

..(skirta tik Lietuvos patriotams) . Vis tie Lietuviai ką nors prigalvoja savaip ,o istorija mano va tokia : Butkevičius būdamas gero ūpo ‘ nupirko ‘ Lietuvai didelį duju laivą ir pavadino jį ‚ Nepriklausomybe ‘ ..bei įteisino šiukščia prievole visiems silpnavaliams Lietuvos ‚ verslinykams ‘ pirkti dujas, tik TEISINGAS , nemaišytas su putino propaganda . Nespėjo praeiti ir trejetą metu kai kitas Lietuvos vyras Ramūnas / Skvernelis ;pamislyjo; kad reikia patobulinti DUJŲ IMPORTA ir prekiauti Lietuvoje ne tik švariomis Norvegiškomis o ir paišinomis putino ..mol sako dargi anos pigesnės ? o ir Achemai atriekti pyrago dalį reikia ! .. Kužda man Vytautas į ausį ,..mol čia toks susitarimas to Ramūno Karbauskio.. už importą į Lietuva putino trąšomis per skyle sienoje . Vietoj to kad skyles sienoje lopytu sugalvojo atsukti Gazprom vamzdžio parūdijusius varžtus ..kad vėl tekėtu draugiški rusu ‚ pažadai ‘ į Lietuva . Bus tinkamas atlygis ir tam Orleanui už per anksti išmontuotus anos DRAUGYSTĖS istorinius .Galėjo draugai lenkai nors keletą kilometru palikti draugams Vilniuje ..pritruko modernizuoti Šiluminiai tinklai meninės simbolikos ant Neries ir Nemuno kranto ,..verkia Gruto parkas už sunaikinta istorine vertybe . Viskas butu kaip visada jei ne tas faktas kad ta laivą nutarta galutinai nupirkti o nupirkus priversti dirbti Lietuvai naudingai su senomis skylėmis . ka ta proga pasakytu tikrasis laivu statytojas Petkevičius ? tik jis žino kaip laivas plaukia kai jo dugne toks kuokštas palikta skylių ,..saviems kai labai reikia . Gal pavadinkime savo ta TURTĄ iš anksto kol dar plaukia povandeniniu dujiniu laivu ir tai bus pirmas toks pasaulyje o mes pirmi toki turintis .. teks putinui vėl mus vytis .Tik ši karta priekyje laivo kilio stovės Ramūnas , viską žinantis . Ten toliau jau neįdomu , išsipagiriojau . :)4. V. Ladas
(2018-10-11 13:14:54)
(188.69.207.174) Parašė:

Netikiu, kad valdžia leis bankrutuoti tai geldai. Ką nors sugalvos, kad mokesčių mokėtojai ją išlaikytų paviršiuje.3. žopa
(2018-10-11 12:30:22)
(82.135.226.79) Parašė:

Rinka laisva,o pirkti reikia per prievartą,tai reketas.Buvo toks metas,kai banditai siūlydavo pirkti plytą arba akmenį,jeigu nepirkdavai tai su plyta sugrūsdavo snukį ir vis tiek turėdavai užmokėti reikalaujamą sumą.Su dujomis tas pats principas.Nepirksi bus bankrotas iš karto,pirksi tas pats bankrotas tik ilgesnis laiko tarpas jam įvykti.Bantitizmas bujoja,demokratija džiūgauja.2. Pilietis...
(2018-10-11 12:25:17)
(83.189.195.146) Parašė:

na štai, dabar galės pirkti iš "laisvos" biržos pigias baltarusiškas dujas...1. Dzukas
(2018-10-11 11:20:04)
(93.100.87.209) Parašė:

Ne viskas taip "grazu" praktikoje, kaip teoriskai aprasyta straipsnyje.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras