2020 m. balandžio 3 d.

 

Kauno architektūros festivalis pristato žinomo JAV architekto Juliano Bondero paskaitą

Paskelbta: 2013-06-21 10:13 Autorius: ekspertai.eu
Org. nuotr.
Org. nuotr.

Architektūros [aktualijų] fondas ir Kauno architektūros festivalis KAFe 2013 kviečia į žymaus amerikiečių architekto, Rogerio Williamso universiteto profesoriaus, Juliano Bonder’io paskaitą apie Memorialą vergijos panaikinimui (Memorial to the Abolition of Slavery) Nantės mieste Prancūzijoje. Paskaitoje dalyvaus ir savo įžvalgomis pasidalins MIT (Massachusetts Institute of Technology) profesorius, menininkas, Nacionalinės premijos laureatas Gediminas Urbonas.

Ilgus metus niekaip negalime rasti tinkamo sprendimo Lukiškių aikštės įprasminimui, turime visą virtinę nepasisekusių konkursų ir bandymų įamžinti vienokį ar kitokį istorinį įvykį ar asmenybę viešojoje erdvėje. 

Todėl ši paskaita ypač aktuali, nes pranešėjas iš JAV, Julianas Bonder’is yra plačiai žinomas teoretikas, studijuojantis atmintį, viešąsias erdves, kultūros traumas ir miesto paminklus. Drauge su kolega, pasaulyje garsiu, stambaus mastelio intervencijų mieste nagrinėjančiu žmogaus teises, demokratiją, smurto ir susvetimėjimo temas autoriumi, menininku Krzysztofu Wodiczka, 2011 metais sukūrė memorialą vergijos panaikinimui. Memorialas realizuotas Nantės mieste, kuris XVIII amžiuje buvo pagrindinis Prancūzijos vergų prekybos taškas. Miestas ilgai ignoravo savo gėdingą santykį su prekyba vergais, kol 1990 m. skyrė finansavimą erdvės transformacijai, skirtai apmąstyti vergijos istoriją, įamžinti jos panaikinimą ir apmąstyti vykstančioms kovoms prieš dabarties vergijos formas. Automobilių stovėjimo aikštelė po atviru dangumi buvo transformuota į paupio erdvę ir požemio kelią, memorialinę galeriją. Šis kūrinys miesto krantinėje peržengia fizinius matmenis, dalyvauja politinėje dimensijoje, siekia permąstyti ir ginti žmogaus teises. Memorialas buvo nominuotas daugelyje konkursų ir parodų, yra pažymėtas Mies van der Rohe 2013 konkurse ir įtrauktas į parodos katalogą.

Memorialo autorius klausia, kaip kritiškai šiandien mes suprantame kūrybos ir akcijos viešojoje ervėje reikšmę, formuojant memorialines ir demokratiškas erdves? Kaip mes save pozicionuojame, būdami architektais, menininkais, mokytojais ir studentais, dirbdami su tokiais projektais?

Paskaita vyks šių metų birželio 25 dieną 19.00, M. K. Čiurlionio muziejaus galerijos salėje, V. Putvinskio g. 55, Kaune.

Kalba redaguota ekspertai.eu

 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras