2024 m. kovo 29 d.

 

Kas bijo valstybinio komercinio banko?

3
Paskelbta: 2013-02-20 16:14 Autorius: Jonas Valatka

"Snoro" ir Ūkio bankų žlugimai apnuogino daugeliui matomą tiesą – valstybės finansai arba, tiksliau, mokesčių mokėtojų pinigai apskaitomi ir naudojami nusikalstamai aplaidžiai. Oficialiai neskelbiama, kiek valstybinių institucijų lėšų pradingo šiuose privačiuose bankuose. Galima nujausti, kad sumos įspūdingos. Kyla klausimas, o kas gi atsakingas už tai ir kodėl  valstybinių institucijų vadovai, negalėdami nematyti, kad rizikuoja valstybės pinigais, ramiai laukė bankų bankroto? Kodėl tyli Valstybės kontrolė, tiesiogiai atsakinga už biudžeto lėšų panaudojimą, – nesuprantama.

Bankrutuojant "Snoro" bankui pasigirdo siūlymų jo pagrindu įkurti valstybės kontroliuojamą komercinį banką. Dar 2008 metais Socialdemokratų sąjungos rinkimų programoje toks bankas buvo numatytas. "Snoro" banko infrastruktūra tokiam tikslui tiko idealiai. Deja, įvairiausių lygių valdžia kartu su Lietuvos banku pasirinko patį kvailiausią variantą, atnešusį ir galimai dar atnešiantį didžiausius nuostolius – pirmiausia banką nacionalizavo, o tada paskelbė jo bankrotą. Analogišku "Parex" banko atveju Latvijos valdžia pasielgė kur kas protingiau, nenaikino banko, o jį restruktūrizavo. Patyręs mažiausius nuostolius, bankas, tiesa, jau kitu pavadinimu veikia toliau.

Tęsiant temą apie valstybinio komercinio banko įkūrimą galima paminėti, kad valstybės valdomi bankai sėkmingai veikia daugumoje išsivysčiusių Europos Sąjungos šalių. Pavyzdžiui, Vokietijoje veikia trys stambesni bankai – du Frankfurte ir vienas Diuseldorfe. Jungtinėje Karalystėje – du stambūs valstybės valdomi bankai ("Royal Bank of Scotland", "National Savings"). Per šiuos bankus finansuojamos įvairios valstybinės programos, infrastruktūros projektai ir panašiai.

Lietuvoje, vos užsiminus apie tokio banko įkūrimą, kyla didžiulis pasipriešinimas. Buvusi finansų ministrė, Lietuvos banko vadovai, Laisvosios rinkos instituto ekspertai ir dar daugiau įvairių autorių piestu stoja prieš. Pasitelkiami seniai nuvalkioti argumentai, kad bankas bankrutuos neatlaikęs konkurencijos, kad banką valdys atskiros partijos savais interesais, kad bankas bus išvogtas, kaip petrikų ar sekundžių laikais ir t. t. Užmirštama, jog centrinis bankas irgi yra valstybinis, valdo ir investuoja daugiamilijardines tarptautines atsargas, ir nesibaiminama, kad tos atsargos gali būti išvogtos ar kitaip pradangintos. Suprantama, kai ką gali išmušti šaltas prakaitas vien pagalvojus apie tai, kad toks komercinis investicinis bankas galėtų akumuliuoti apie septynis milijardus europinių lėšų, administruoti apie vienuolika milijardų "Sodros" pinigėlių, kokius keturis milijardus privalomojo sveikatos draudimo, o dar kitų valstybinių institucijų ar energetikų sąskaitiniai pinigai ir t. t. Yra apie ką pamąstyti. Galėtų atsirasti rimta konkurencija ganėtinai jaukiai besijaučiančiai svetimų bankų sistemai. Tokio banko veiklai užtikrinti užtektų atliekamų operacijų pajamų, nors galima numanyti, kad esant nestabiliai finansinei situacijai atsirastų indėlininkų ir su nulinėmis palūkanomis. Pavojus, kad bankas gali būti išvogtas, nė kiek ne didesnis, kaip ir privačiuose bankuose, tą ir parodė pastarieji įvykiai. Atvirkščiai, bankų prižiūrėtojai centriniame banke galėtų turėti kur kas geresnes kontrolės galimybes. Tiesa, galbūt reikėtų pakeisti kai kuriuos norminius aktus, bet tai valdžios rankose.

Labai nedrąsią, bet pozityvią poziciją valstybinio banko įkūrimo klausimu reiškia naujos valdžios Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas. Galgi nauja valdžia netrypčios vietoje ir pagaliau ryšis rimtoms permainoms ir šioje sferoje. Laikas parodys.

Autorius yra Lietuvos socialdemokratų sąjungos valdybos narys

www.lsds.lt

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
3. zita
(2013-02-22 18:03:39)
(78.58.96.47) Parašė:

Aš manau, kad Aš manau, kad vogti ir aferas daryti yra saugiau komerciniuose bankuose, todėl valdantieji bijo steigti valstybinius bankus.



2. ainis
(2013-02-22 10:25:32)
(86.100.16.177) Parašė:

Ka čia daug komentuosi ,nėra banko ,nėra valstybės ,ne ubagas jei neturi terbos ,aišku kas bijo kad būtų valstybinis bankas ,kiti bijo ,kad išvoks ,o kad dabar išvoge sugriovė veikiančius bankus ,niekam galva neskauda ,dėlto griovimo kai kam labai pelninga ,paimkim 45000 lt. ,350000 lt.kaškokiems /ekspertams/,zmoniu 800 milijonu ,ar tai ne biznis ,griauk nors kasdiena po viena banka ,sekmės darbe ,nes jus niekas nekaltins ,prezidentė ne prie ko ,prokuratūra turi VENSKIENE ,VYKTARA ,tai plėšti bankus laisvas kepias.



1. Česlovas
(2013-02-20 21:16:15)
(78.62.164.7) Parašė:

Bankai zlunga, tie kurie turi kontroliuoti gausiai apdovanojami palydint i pensija arba pliurpia apie dimensijas ir vsio zakonno. Manau, kad banku valdytojai (sarkinas ir vasiliauskas) uz nesazininga darba dabar turetu pagyventi vienam kambari su H.Daktaru.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras