2019 m. gegužės 27 d.

 

Kairioji alternatyva Lietuvai

23
Paskelbta: 2018-11-16 06:42 Autorius: Gintautas Paluckas
G. Paluckas. Nuotr. lsdp.lt
G. Paluckas. Nuotr. lsdp.lt

Socialdemokratai jau kuris laikas svarsto programinį dokumentą – Socialdemokratinę viziją Lietuvai. Regėdami Lietuvą, kokioje mes norime gyventi, išskiriame svarbiausias kryptis, kuriomis grįsime savo politiką artimiausiu laikotarpiu – iki 2024 metų. Nesvarbu, būsime opozicijoje ar ne.

Vizijoje siūlome alternatyvą politikai, kurioje nebeliko idėjų. Alternatyvą politikai, kurioje – tik skaičiai. Politikai, kurios akcentas – vien bendrasis vidaus produktas (BVP).

Susitelkti vien į BVP augimą ir toliau nekreipti dėmesio, kaip jis paskirstomas – nebegalime: Lietuvai tai kainuoja per daug. Nes BVP augimas savaime dar nieko neparodo. Antai Lietuvos BVP – 78 proc. Europos Sąjungos (ES) vidurkio, tuo metu atlyginimai – 48 proc. ES vidurkio.

Ne BVP, o gyventojų išsilavinimas, sveikata ir visuomenės pasitikėjimas vieni kitais yra tikrieji mūsų šalies pažangos rodikliai. Ekonomikos augimas negali būti savitikslis.

Lietuvoje turime aibę problemų, kurios yra sukeltos ne konkrečių valdančiųjų, bet sisteminės netvarkos. Kaip valstybė, paleidome tuos instrumentus, kuriuos socialdemokratai visada gynė – didesnį perskirstymą, teisingą mokesčių sistemą ir panašiai.

Taip, tai – priekaištas ir socialdemokratams. Išvengti atsakomybės mes niekaip negalime. Anksčiau, kaip ir daugelis Europos kairiųjų, buvome susižavėję „trečiuoju keliu“. Tikėjome, kad rinka gali būti ir efektyvi, ir teisinga, todėl užteks mažesnių valstybės funkcijų.

Šiandien turime grįžti prie mūsų vertybių: nuo fragmentiškų technokratinių diskusijų – prie sisteminių siūlymų. Tik tai gali duoti rezultatus. Tą ir darome. Socialdemokratinėje vizijoje sakome: užuot kliovęsi rinkų impulsais, privalome sugrąžinti viršenybę politikai kaip visų šalies gyventojų įtraukimui, išklausymui ir jų interesų suderinimui.

Lietuvoje, kurioje nelygybė ir atskirtis tik didėja, socialdemokratinės vertybės – kaip niekad aktualios. Todėl vis daugiau politikų kalba kairiųjų žodžiais, dalis kandidatų į prezidentus irgi bando flirtuoti su kairiąją ideologija. Viena vertus, jie kalba apie gerovės valstybę. Kita vertus, kai viename sakinyje nuskamba ir „gerovės valstybė“, ir „verslą smaugianti mokesčių našta“ verta suabejoti, ar jiems tikrai suprantamos Lietuvą kamuojančių problemų priežastys ir prielaidos.

Dažnai nutylima, kad mūsų šalies mokesčių sistema savo neteisingumu yra unikali visoje ES: kuo daugiau uždirbama, tuo mažiau mokesčių sumokama. Penktadalis turtingiausių šalies gyventojų uždirba septynis kartus daugiau nei penktadalis gaunančių mažiausias pajamas.

Neteisingi mokesčiai, netolygus turtėjimas, vyraujantis tikėjimas vien rinkos reikšme, lemia mažus gydytojų, medikų, kultūros ir socialinių darbuotojų atlyginimus ir silpną viešųjų paslaugų prieinamumą ir, dažnai, kokybę. Tai yra technokratinės, be aiškių prioritetų, politikos pasekmės. Plaukiama pasroviui – kaip rinka įsakys.

Jei mes, visuomenė, susitariame, kad norime to, kas parašyta Konstitucijoje – visiems prieinamų kokybiško mokslo, švietimo, sveikatos priežiūros paslaugų, vadinasi, turime susitarti ir kaip visi susitelkę už tai sumokėsime. Klausimas yra ne apie didesnius mokesčius. Kalbu apie sąžiningesnius mokesčius ir teisingai paskirstytą jų naštą.

Pirmajame Socialdemokratinės vizijos svarstyme diskutavome apie ekonominę demokratiją. Taip, turime pakankamai gerai išvystytą politinę demokratiją. Bet ekonominės demokratijos nebuvimas politinės demokratijos ateitį padaro pakankamai rizikingą.

Lietuvoje sąlygas vis dar gali diktuoti didelis kapitalas, o demokratinės kontrolės tokiam galimam piktnaudžiavimui ekonomine galia – trūksta. Taigi, siūlome išbandyti įvairias ekonomikos demokratijos formas, tokias kaip įmonės, kurių savininkai ir valdytojai yra patys darbuotojai, gamintojų ir vartotojų kooperatyvai, darbuotojų atstovai įmonių valdybose ir pan. Siūlome svarstyti galimybę į pelno skirstymą įtraukti ir įmonės darbuotojus. Tokia praktika yra Skandinavijoje, kur atskaitymai nuo įmonės pelno keliauja į profesinius pensijų fondus ir panašiai.

Pagrindiniai socialdemokratų tikslai – socialinės atskirties ir pajamų nelygybės mažinimas, solidarumo, nešant viešųjų paslaugų sektoriaus naštą, užtikrinimas. Nelygybė ir atskirtis – didžiausios Lietuvos problemos.  Nors yra teigiančių, jog socialdemokratų idėjos yra nebeaktualios, yra kaip tik priešingai: socialdemokratija – kaip niekada svarbi ir siūlo kelią į teisingesnę Lietuvą.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
 
Komentarai

 
23. Sysas
(2018-11-18 14:46:16)
(188.69.207.30) Parašė:

jau N metu,atskirti mazino ,progresinius ivedinejo.O dabar ir vel kudakuoja,tik mus rinkit,vyska padarysim,Isgrauzk...22. aAlgirdas-Dzūkui
(2018-11-17 10:24:04)
(78.56.79.247) Parašė:

negaliu atsistebėti paties noru kažk išmokyti "Stasys". Įsitikinčs - tai beprasmiška. Sakykime, ar galima diskusija su veikėju, kuris teigia:"Čia daug kas kalba apie teise-būtinybe visuomenei susigrąžinti Konstitucine veto teise .. bet paprastai nutylima ..jog to nebus kol visuomenė suskaldyta." Apie ką su tokiu veikėju galima diskutuoti? Pagarbiai21. to....#3trumpai
(2018-11-17 10:19:56)
(78.58.225.231) Parašė:

Jų ex atamanas viešai ir garsiai ant visos Europos pasiskelbė ,kad yra šėtonas,tuomet ir jo bendražygiai gal tokie pat ,?bet dar kuklinasi nesiskelbia.Moksos skelbia,kad kometa jau pasiekė saules sistema ir jau s/m.gruodžio mėnesį 15d.pradesime regėti kometa kurioj iš paskos skrenda trys didžiuliai laivai matyt su šėtonas,kurie prisijungs pirmieji prie Lietuvos .Tik šėtoną į prezidentus.20. Nesamone
(2018-11-17 09:48:10)
(78.62.225.181) Parašė:

Hitleris savo veikale "Mano kova"" rase kad socialdemokratija tai zydu ismislas zydams ateiti i valdzia, uzimti kultura ir isnaudoti vokieciu tauta - ar ne del to kad nedemaskuotu socialdemokratu veido ir tikslu, i lietuviu kalba iki siol neisversta "Mano kova"- bestseleris vokietijoje/doclendijoje?19. Kairioji alternatyva Lietuvai
(2018-11-17 09:35:02)
(78.62.248.146) Parašė:

Su Černiausku ir Šakaliene... jus rimtai, Paluckai?18. Darijus
(2018-11-16 23:37:47)
(212.233.61.87) Parašė:

BVP yra propagandinis vienetas. Kuo daugiau prasiskolinate, tuo jis didesnis. O kuo ant Lietuvos socialdemokratai skiriasi nuo konservatorių? Juk jie net neturi savo programų, tik deklaracijas.17. Dzukas > 15. stasys
(2018-11-16 23:03:43)
(93.100.87.209) Parašė:

As jums pabreziau PB nuomone siuo klausimu, kuria galite paziureti ataskaitu archyvuose. Nei jus nei as totalios lietuviu apklausos nedareme, bet man tenka, nors ir retai, buvoti Lietuvos provincijoje. Klausineti zmoniu man ir nereikia - pakanka tevu, broliu, sesiu ir kitu giminiu nuomones. Pakalbame su jaunystes draugais ir klasiokais. Turiu ir savo akis, todel neverta man kisti tuos propagandinius sablonus. Taip, Lietuvoje dar nera visiskai katostrofiska, bet nuosmukis dominuoja ir tame nera abejoniu. Jus galite grazbyliauti kiek sirdis geidzia, bet patikekite - zmogaus kantrybei ateina galas ir pasekmes gali buti ziaurios.16. Juozas
(2018-11-16 22:16:11)
(78.62.237.120) Parašė:

Svajonės ir vizijos gal ir neblogai. Bet kol jūsų gretose bus net du "Š" (Šakalienė ir Šalaševičiūtė), mano balso negausite tikrai.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras