2024 m. balandžio 25 d.

 

Jus seka ne saugumas, o ligonio krepšelis

7
Paskelbta: 2012-07-16 13:04 Autorius: Virgilijus Savickas

Kai nebelieka nieko įdomaus, pradedame mėgautis sekimo skandalais. Tariamai slaptomis temomis, sąmokslo teorijomis, kaip antai, ieškant CŽV kalėjimų Lietuvoje. Tačiau retas pagalvoja, kad pirmiausia, kol žmogus gyvas, jį seka ne saugumas, o ligonio krepšelis. Pinigai, kuriuos pagal sveikatos apsaugos verslo logiką „galima paimti“. Tereikia pradėti nuo ko nors žmogų gydyti. Būdai tai padaryti gali būti įvairūs. Viena tokių versijų buvo – kraują varanti E. coli bakterija, kurios šaltinio niekaip nerando Vokietijos higienos specialistai. Ir iki šiol niekas dorai nepaaiškino, iš kur ji atsirado.

Nei ispaniški agurkai, nei vokiškų pupelių daigai, kaip paaiškėjo, nėra užkrato šaltinis. Bet žmonės jau išgąsdinti. Vos pradėję lengvai viduriuoti, bėga pas gydytojus. Ir į sveikatos apsaugos sistemą pajuda ta didžiulė biudžeto pinigų masė, daugelyje šiuolaikinių valstybių įstatymais numatyta sveikatos apsaugai. Jei dar tiksliau, prasideda visuomenės turto perskirstymas paimant iš žemės ūkio sektoriaus ir perduodant sveikatai. O juk niekas nenuneigs, kad sveikata, gyvybė mums, žmonėms, yra svarbiausia! Kaltųjų paieškos vėliau galės tęstis iki begalybės. Nors iš karto aišku - jei užkratas iš Ispanijos, tai kodėl ten niekas neserga? Arba, jei kalti vokiški pupelių daigai iš ūkininko fermos Žemutinėje Saksonijoje, tai kodėl nei pats ūkininkas, nei jo šeimos nariai neviduriuoja? Klausimai, į kuriuos dar turės atsakyti tolesni žiauriosios bakterijos kilmės tyrimai. Žinoma, jeigu bus sąžiningai atlikti iki galo.

Kaip veikia paranojiška šiuolaikinės visuomenės saugumo sistema?

Paranojiška – švelniai pavadinau todėl, kad atskiro žmogaus sekimas, valdymas, „saugojimas“ (greičiausiai nuo savarankiško mąstymo pavojaus) yra nekvestionuojama visuomenės gyvenimo norma. Tam kuriami įstatymai, sudėtingos žmogaus elektroninio stebėjimo technologijos. Slaptą ir atvirą individo sekimą vykdo visi, kas netingi. Valstybės seka dėl galimų teroro grėsmių. Įrašinėjami telefoniniai pokalbiai. Prekybos tinkluose jus stebi videokameros „jūsų pačių saugumui“ ir visokios „ačiū“ kortelės, matuojančios jūsų ištikimybę nuolat būtiniausių maisto prekių kainas keliančioms monopolijoms. Net ir kasininkė, ir ta stengiasi jus pakontroliuoti kaskart kiekvieno pirkėjo bukai klausinėdama, ar „neturite jų prekybos tinklo kortelės“. Argi savaime nėra akivaizdu, kad jei nepaduodi kortelės, tai jos ir neturi? Juk manyti, kad visi kortelės nepadavę pirkėjai kenčia nuo alzhaimerio ar kitų atminties sutrikimų, t. y. gal kaip nors psichiškai nesveiki, yra absurdas. Žinoma, kasininkės dėl to nekaltos. Tai daryti jas verčia administracija, o pastarąją smaugia konkurencija. Baimė, kad kitų prekybos tinklų lojalumo kortelės padės iš pirkėjų kišenių sušluoti daugiau pinigų, yra stiprus tokios „saugumo“ paranojos motyvas.

Visuotinių pavojų terpėje reikia labai nedaug – tik sukelti šiek tiek nerimo, pagąsdinti. Prisimenate kiaulių gripą? Tą iš Meksikos, nuo kurio turėjo išmirti pusė pasaulio? Jau ir užmiršome, kaip jis buvo nugalėtas. Tiesiog lengviau atsikvėpėme, kad tas pavojus praėjo. Iki kitos globalios sveikatos korporacijos rinkodaros priemonės.

Pinigai niekur nedingsta

Beje, anot daktaro Guenael Rodier, Pasaulinės sveikatos organizacijos užkrečiamų ligų depratamento direktoriaus, jeigu bakterijos kilmės nepavyks nustatyti artimiausiu metu, tai galime niekada taip ir nesužinoti, iš kur kilo pavojingos ligos protrūkį sukėlusi naujausioji bakterijos atmaina.

Taip ir dings bakterija. Še tau, kad nori! Bet pinigai niekur nedings. Jie įsilies į sveikatos industriją. Tiesa, šiuo atveju ne visai taikiai, kaip gydant stebuklingosiomis tabletėmis. Yra šiek tiek kraujo. Sunkiausiais atvejais užsikrėtusieji viduriuoja krauju. Vienas procentas susirgimų baigiasi mirtimi. Todėl jau girdžiu, kaip skamba pasaulinės epidemijos pavojaus varpai, daugelyje šalių keldami žmonių paniką ir valdžios veiksmų konvulsijas.

Ironiška, bet ligonio krepšelis jūsų tyko, tyliai sau tūnodamas valstybės finansų kertėje. Jei, savo laimei, nepatekote į užkrato epicentrą ir nebuvote gydomas nuo ko nors dabar, jus tai dar gali ištikti ateityje. Žinoma, kol esate sveikas, jums teoriškai priskirtas lėšas sveikatos sistema naudoja kitiems gydyti, o toks veiksmas ligonių labui savaime yra kilnus ir geras. Čia tik statistika: ne visi suserga ar patenka į bėdą iš karto. Tačiau tai, kad jums dar sveikam esant kažkur yra pinigų, skirtų gydyti nuo būsimos ligos, normaliam žmogui negali nesukelti nerimo. Tai reiškia, kad kažkas jau iš anksto žino, jog neišvengiamai sirgsite. Tai atsitiks, kai sugriebs liga, o tada jau ir sveikatos sistema jus įtrauks pas save. Įtraukimo būdų, kuriais rinkoje skatinamas vaistų pardavimas ir medicinos paslaugų vartojimas, yra visokių: nemokamas kaulų tankio, krūtų ir prostatos vėžio, kraujo cukraus ir grybelių tikrinimas. Ne vienur, tai kitur jums atras „rimtą ligą“. O tada išgirsite, kad jūsų gydymui ligonio krepšelio neužtenka. Nes tai mažmožis, skurdūs, menki pinigai, todėl turite atverti asmeninę piniginę, imti iš santaupų, parduoti turtą. Tą „pigesnį“. Nes sveikata – brangiausias turtas. Apie šią negailestingą žmogaus gyvenimo logiką geriau negalvoti. Vis tiek nieko nepakeisime, tik susigadinsime nuotaiką.

Viena vertus, kad yra toks ligonio krepšelis – gerai. Rūpestis žmogumi bėdoje. Kita vertus, liūdna, kad nežinome, kuo viskas baigsis, o pagal konspircijos teoriją - ar tik nebus dar blogiau? Kaip teigė žymus statistinių atsitiktinumų tyrinėtojas Nicolas N. Talebas: „Tikimybė numirti pakliuvus į ligoninę padidėja 4 kartus“. Tiesa, jis tai sakė apie XVIII amžiaus pradžią, tačiau su nedidelėmis išlygomis šis teiginys tinka ir šiandien. Ir nebūkite naivūs, manydami, kad ten pakliuvę greitai ir neskausmingai numirsite. Kaip tik numirti sistema jums neleis. Jus gydys, gydys ir gydys. Kitaip ligonio krepšelis apmaudžiai išslys pas laidotuvių verslininkus.

Šiuolaikinė sveikatos draudimo ir apsaugos sistema gyvuoja tik todėl, kad jūs, kaip vartotojas, naudojatės jos paslaugomis. Kaip žmogus neturite pasirinkimo. Privalote naudotis. Suskaudus šoną, visi gudragalviški protestai prieš „beširdžius daktarus“ tuoj pat baigiasi. Tuo labiau, kad tie krepšelio pinigai tarsi nemokamas banko kreditas jums jau yra skirti nuo gimimo ir jų grąžinti nereikės. Reikės tik papildomai primokėti savų.

Tad kas gi čia blogai? Liga ir ligonio krepšelis vis tiek neišvengiami!

Blogai štai kas: nors ligonio krepšelis teoriškai skirtas tik jums, iš tiesų jis jums nepriklauso. Tų lėšų negalite panaudoti, kol esate sveikas. Tarkime, sveiko gyvenimo būdo puoselėjimui, sveikam maistui – o tai iš anksto sumažintų ligos tikimybę. Tai tarsi bėglio paieškos premija sveikatos apsaugos sistemai, kuri galų gale tuos pinigus sumedžios kartu su jūsų galva.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
7. laitas
(2012-07-17 12:42:54)
(78.63.44.186) Parašė:

Nepamirškime mūsų senelių ir prosenelių sveiko gyvenimo būdo,be daktarų,nes seniau jie buvo labai brangūs.Stovejo pirtis pas kiekvieną ūkininką kiemo gale prie linmarkos,kas savaitę visi šeimos nariai vanojosi pirtyje beržynemis vantomis (turinčios degūto dervų),grūdinosi šaltame ežerelio vandenyje,jei suskaudo skrantys turejo sudžiovinto putino uogų,gere jų arbatą,valge sveiką grubiai maltą rugynę duoną,javai daržoves buvo užaugintos ant arkliuko ,karvytes trąšos,todel ir laimingai nugyveno šimtmetį ir man tarp tokių žmonių teko užaugti ,todel ir dabar laikausi šių garbių žmonių primestų tradicijų,nesergu,geras apetytas,gera nuotaika,nors esu senas.



6. Jonas
(2012-07-16 20:22:27)
(93.203.36.47) Parašė:

Jeigu pas mus būtų Ligų ministerija ir Sveikatos ministerija, kuri rūpintusi žmonių sveikata, tai būtų įdomus reiškinys. Sveikatos ministerijoje jūs nepamatytumėte nei vieno farmacininko, nei vieno psichiatro, nes ten jų interesų nėra. O štai Ligų misiteriją tai jie apgultų pulkais. Nes ten yra jų pelnas. Kuo didesnis psichofarmų pelnas, tuo jie yra labiau suinteresuoti žmonių sergamumu. Todėl jie nepaleis šito savo verslo ir tų pinigėlių kiek jūs jų nekeiktumėte. Reklama per radiją, televiziją, laikraščius neša žiniasklaidai didžiulius pelnus. Iš kur tie pelnai? Tai farmakompanijų užsakytos laidos. Buvo net vienas atvejas, kai man viena moteris pasakė, kad ji daugiau nebevalgo agurkų. Paklausiau - kodėl? Todėl, kad per radiją pranešė, kad tai yra pavojinga. Tada aš paklausiau: "Ar dažnai sergate?". Atsakymas buvo paprastas: "Aš pastoviai sergu". Ir kiek tokių veikiančių Lietuvoje sistemų, kurios tik ir dirba ta linkme, kad nustumti žmogų į gydytojo glėbį. O tie dar iš jo ir kyšio išsireikalauti sugeba. Tikras beprotynas. Štai kokią kainą sumoka Lietuvos pilietis, kuris patikėjo, kad viskas aplinkui yra tik materija. O jo sąmonė yra nustumta į antrą vietą po materijos. Čia ir yra pats didžiausias verslas ir čia yra patys didžiausi pinigai. kuo labiau atslikęs žmogus, tuo jis labiau tiki gydytojo pagalba, nors jam viso labo tereikia suprasti, kad pirmiausiai suserga dvasia, o paskiau tai pereina į kūną. O kad ta dvasia taptu nieku, tai reikia tokioje visuomenėje padauginti per žiniasklaidą amoralumą skatinančius dalykus. Žmonės serga nuo amoralumo. Štai psichofarma ir darbuojasi, kad to amoralumo dozės būtų dauginamos kiekvieną dieną. Visuomenė toleruodama amoralumą serga vis labiau ir labiau, kol visai nenusibaigia. Ir jokių vaistų nuo amoralumo pas psichofarmą nėra. Nėra jų ir Sveikatos apsaugos ministerijoje, nors tai turėtų būti jų pats didžiausias darbas šitoje srityje, dirbant petys į petį su Švietimo ir Kultūros ministerijomis. Tas vargšas Lietuvos pilietis yra apdirbinėjamas iš visų pusių, kad tiktai kuo dažniau sirgtų ir bėgtų pas gydytojus.



5. Jonas
(2012-07-16 19:53:34)
(93.203.36.47) Parašė:

Racijos yra šitame straipsnyje. Tačiau jame labai daug tik faktų konstatacijos. Bet ir tai gerai, nes niekas iš viso apie tai nekalba. Mes turime Sviekatos apsaugos miniteriją, tačiau joje neina jokia kalba apie sveikatą. Štai psichofarmos "bendra" veikla tik užmaskuotoj formoj nežinia kiek kainuoja Lietuvai. Ar kas nors paskaičiavo? Ir kas tai per gydytojas psichiatras, kuris nepagydo žmogaus net nuo depresijos? O kau jau kalbėti apie vargšus chroniukus "prisipratinusių" gyvenimo problemas spręsti tik prie buteliuko. Egzistuoja sveikatos sistema, kuri faktiškai atlieka tik vieną darbą - uždirbinėja milijardus litų farmacinių kompanijų labui. Faktiškai mūsų apsaugos ministerija turėtų vadintis Ligų ministerija. Ir jeigu iš tikrųjų mes turėtume Sveikatos apsaugos ministeriją, tai žmonės pradėtų orientuotis į sveikatą, o dabar vargšai žmonės orientuoti ne į sveikatą, o į pastovų savo kūno gydymą. Mat, atrado, lengvą sprendimą - nubėgai pas gydytoją ir viskas tvarkoje. Bet, deja, tas "tvarkoje" baigiasi po keletos mėnesių ir tada vėl bėgimas pas gydytoją. Ir taip, kiek žinau, žmonės pas mus gydosi visą gyvenimėlį. Štai jums ir "lengviausias ir paprasčiausias" būdas "pasveikti". O tas "pasveikti" reiškia pastovų farmacininkų, kurie būna dažnai labai dideli cinikai, maitinimas pinigėliais. O ką veikia taip vadinama Švietimo apsaugos sistema? Ogi, ji taip pat dalyvauja farmacinių kompanijų pelno auginimo procese. Faktiškai tai ir yra jos pagrindinis darbas dabar. Parūpinti, kad augtų farmacininkų pelnai ir dar labiau būtų apiplėštas mūsų pilietis iš kurio kišenės ir yra išlaikoma šita Sveikatos apsaugos ministerija. "Neapgausi - nepragyvensi" - taip gyvena kriminalas, taip gyvena farmacininkas, taip gyvena psichiatras, ir taip gyvena Sveikatos apsaugos ministerija.



4. Konkurencinė
(2012-07-16 19:33:16)
(81.7.96.104) Parašė:

medicina ir svarbiausia galimybė steigti privačias ligonines.Kitaip jauni mūsų daktarai išvažiuos.Sulaikykime juos.



3. Algis
(2012-07-16 18:51:29)
(86.100.220.236) Parašė:

Tas Lietuviškas ligonio krepšelis, kaip Higso bazonas "gyvena" Šveicarijoje, kur gydosi mūsų ponija už Ligonių kasų pinigus, o mums ji tik teorija.



2. RAZRUCHA
(2012-07-16 17:21:38)
(78.56.17.184) Parašė:

"Tačiau tai, kad jums dar sveikam esant kažkur yra pinigų, skirtų gydyti nuo būsimos ligos, normaliam žmogui negali nesukelti nerimo. Tai reiškia, kad kažkas jau iš anksto žino, jog neišvengiamai sirgsite." Na šitos mintys savaime jau yra paranojiškos. Be jokios abejonės kažkuriuo momentu kažkas organizme sušlubuos. KIAIP NEBŪNA. O dėl krepšelio panaudojimo - gera ideja, tik turi būti labai aiškus suvokimas žmogui, kiek vertas jo krepšelis, ir kokios priemokos bus reikalingos tuoar kitu atveju sušlubavis sveikatai. Kad pradetu keistis sveikatos apsauga, kaip ir politikoj, reikia kad išmirtų dinastijos senų medicinos funkcionierių ir su nepriklausomybę į traukinį įšokusių "reformatų", kurie iš esmės yra tos pačios siurbelės sveikatos apsaugai skirtas lėšas filtruojantys per visokias programas, viešus pirkimus, statybas ir nekilnojamo turto rokiruotes. Sveikatos apsauga pati iš savęs nėra brangi, tačiau ją brangina įvairūs lėšų perskirstytojai ir įkainių skaičiuotojai - ligonių kasos, farmacijos korporacijos su savo lobizmu ir aptarnaujantys medicinos versla klerkai. Juk drelė pirkta senukuose lygiai taip pat tinka sugręžti sulūžusiems kaulams, kaip ir garsaus med technikos gamintojo, o kaina skiriasi 40 !!!!! kartų. ar suvokiat? Pats bandžiau. Ligonio krepšelis yra gėris vien dėl to, kad jis duoda, ir aš ne prieš, kad kažkas naudosis mano lėšomis, kol aš esu sveikas. Kai aukščiau išvardintas mėšlas bus iškuoptas, tuomet atsiras lėšų ir prevencijai, ir sveikatinimui ir sveikatingumui.



1. Mindaugas
(2012-07-16 15:59:04)
(88.222.126.171) Parašė:

Gana įdomus tekstas.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras