2020 m. balandžio 3 d.

 

Išprievartavimas legalus

16
Paskelbta: 2013-10-24 05:46 Autorius: Audrys Karalius | pilotas.lt

Pačioje Naujamiesčio širdyje, V. Putvinskio 45, ant stilingo „smetoniško“ daugiaaukščio spėriai statomas stambus ir architektūriškai agresyvus antstatas, gavęs „jampulso“ vardą, po portalo PILOTAS.LT publikacijos sulaukė ne tik architektų, laikraštininkų, bet ir valdžios dėmesio. Keisčiausia, jog paaiškėjo, kad šis architektūrinis kalambūras yra... visiškai legalus.

Architektūriškai masyvus ir savo formomis šiurkščiai kontrastuojantis antstatas įsiveržė į aštuonis dešimtmečius oriai stūksojusį Pirmosios Respublikos modernizmo pastatą, bandydamas pastarąjį „patobulinti“ ir „pritaikyti šiuolaikiniams poreikiams“.

Stebint patologišką statybą pačiame Kauno centre, judrioje V. Putvinskio gatvėje, buvo sunku patikėti, kad „smetoniniame“ Naujamiestyje (unikalus objekto Nr.22149) kylantis „jampulsas“ būtų prasprūdęs pro sutankintą paveldosaugininkų ir savivaldybės urbanistų gynybą nepastebėtas.

ANTSTATO TŪRĮ SUKALĖ FIRMA „TŪRIS“

Ir nuogastavimas pasitvirtino: architektė Raimonda Razulevičienė (įmonė „Tūris“), anot paveldosaugininkų, sėkmingai susiderino savo projektą dar 2004…

Nors Kauno Naujamiesčio teritorijos bei apsaugos zonos ribų Specialusis planas dar nėra baigtas rengti, tačiau tūrinę Naujamiesčio užstatymo neliečiamybę jau keliolika metų sergėja „Naujamiesčio dosje“.

Todėl šiame architektūriniame skandale ryškiausiai šviečia „auksinės išimties taisyklė“. Žinoma, architektūrinio netalento atvejis yra ne mažiau ryškus.

Jis, ko gero, vertas konkrečių (pvz. Architektų rūmų) veiksmų, užtikrinant, kad „architektė“ R. Razulevičienė su savo atestatu Nr.3143 neišdykautų jautriuose kontekstuose ir negąsdintų Kaune mylimos „smetoninės“ architektūros. Nes, tiesą pasakius, aibė nuostabiausių ankstyvojo modernizmo pastatų čia jau yra paaukštinti, pastorinti, patiesinti ar kitaip negrąžinamai „pagražinti“.

KAUNO KPD TURI ALIBI

Po portalo PILOTAS.LT publikacijos apie architektūrinius nuotykius V. Putvinskio gatvėje, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Kauno teritorinis padalinys išplatino informaciją, kad „antstatas V. Putvinskio g. 45, Kaune ne tik darko vienos gražiausios tarpukario Kauno gatvės išklotinę, demonstruoja jį projektavusių, derinusių bei kitaip prie antstato atsiradimo prisidėjusių asmenų kultūrinį diletantizmą, bet ir yra pagrindas įtarti, kad specialistų priimtas teisės aktų reikalavimams prieštaraujantis, pritarimas antstato statybai galimai turi piktnaudžiavimo tarnyba sudėtį. Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Kauno teritorinis padalinys, siekiant užtikrinti, kad ateityje nepasikartotų panašūs sprendimai, pradėjo tyrimą dėl galimai neteisėtų pareigūnų veiksmų.

Siekdami įnešti skaidrumo, informuojame, kad architektės R. Razulevičienės 2004 metais parengtą „Pastato rekonstravimo, adr. Putvinskio g. 45“ projektą (kuriame numatyta antstato statyba) 2004-05-19 suderino vyriausioji specialistė Irma Grigaitienė. Dabar Kultūros ministerijos Saugomų teritorijų ir paveldo apsaugos skyriaus vedėja dirbanti Irma Grigaitienė nėra Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Kauno teritorinio padalinio darbuotoja“. (KPD rašto kalba netaisyta, – e.eu).

Beje, Kauno miesto vyr. architektas Nerijus Valatkevičius taip pat patikino portalą PILOTAS.LT, jog „imsis priemonių, kad šis išsišokimas būtų neutralizuotas“.

Taigi, mums belieka stebėti, gerb. skaitytojau, KPD tyrimo ir Urbanistikos skyriaus priemonių gydomąjį poveikį unikaliam Kauno Naujamiesčio architektūriniam kūnui...

pilotas.lt

Kaip jau anksčiau išsiaiškino Ekspertai.eu ir paskelbė straipsnyje „Sudėtingi atsakymai į sunkius klausimus Kultūros ministerijai. Be komentarų", ta pati Kultūros ministerijos Saugomų teritorijų ir paveldo apsaugos skyriaus vedėja Irma Grigaitienė, Audrio Karaliaus minima kaip palaiminusi Kaune skandalingai agresyvų antstatą „jampulsą", yra įtakinga tarp penkių komisijos narių Kultūros ministerijoje, kuri skirsto norvegų milijoninę paramą Lietuvos mediniam paveldui.

Šio lėšų skirstymo metu vyksta nuostabūs dalykai, kai „Dvišalio fondo“ pusė milijono sumažėjo iki 172 tūkst. litų, o medinis paveldas pavirto mūro pastatais.

Daugiau skaityti ČIA ir ČIA.

Kalba redaguota ekspertai.eu

 
Komentarai

 
16. tumas
(2013-12-12 17:42:18)
(88.119.188.123) Parašė:

Ponas Audrį Karaliau labai megsti niekinti ir dergti visus ir visais klausimais, tai gal pabandykim apžvelgti į tavo veiklos perliukus. Ar ne tu buvai už miesto architekturos vairo kai suderinai "Sato" (toks gerai žinomas banditas) sodybinio vaizdelio namuką su „ azijietiško aūlo“ stiliaus tvora Savanorių prospekte nr. 70 prie pat Prisikėlimo bažnyčios? Ir ar net tu subjaurojai kino teatrą Savanorių pr. 136 uždėdamas ant fasado Falą? (Los patrankos) ar ne tavo, kartu su skulptorium Naručiu rekonstruotas Carinis namas Laisvės al. 59 (prie fontano) su labai "charakteringais" Kaunui egiptietiškais motyvais? o tavo nuosavas namelis senamiestyje Birštono g. 29 išterliotom sienom su nepakartojamo žavesio laiptais primenančiais Lenino mauzoliejų? O kokia nuomonė apie privatų namelį Birstono gatvės ąšyje - Žaliakalnio šlaite? Benediktinių g.24A ir isteriškos formos ir aštrios spalvos labai tinkamos? Kodėl neaprašai dramos teatro Laisvės al. 73 cinkuotos skardos kepurės? Ačiu dievui, mažai kas buvo Švedijoje, Malmės parke ir nemate tavo suprojektuoto - Lietuvos architektūrą 2000 atstovaujančio privataus Lietuviško namo. OT čia tai tikrai gėda !!!!!!!!!!! net Garliavoje bjauresnių nelabai rasi. Gal mums paaiskintum ? Švedų gidė, vedusi ekskursiją pasakė, kad tai jusų GARSAUS (matomai pats taip prisistatei) architekto Karaliaus autorinis darbas – o Sodoma ir Gomora nors prasmeg į žemę iš gėdos. Kiek žinau šį darbą pasiglemžei iš S.Juškio jį pažemindamas prieš užsakovus kaip žemesnio lygio architektą. O gal turi šio kūrinio nuotraukų visiem pasidžiaugti ? aš galiu paskolinti, pasidariau porą.15. sekla
(2013-11-04 13:32:55)
(78.62.156.80) Parašė:

Del to, kad nesaugome savo tikrojo turto, jausimes amzini ubagai.Bet kaip apsisaugoti nuo dvasios ubagu ir neprofesionalu? Juk jie jokio dvasinio turto neturi,jie nieko nebrangina ir nesaugo, jie nemato grozio, neturi isprusimo,leidziancio suvokti, kas yra tikrasis grozis.Jie - nepakaltinami...O kadangi jie nepakaltinami, tai mes visi privalome atsakyti uz ju klaidas ir nusikaltimus.Mes privalome juos priverstinai gydyti, nes jie kelia gresme ir mums, ir musu kulturai.14. vienzodziu
(2013-10-27 16:39:13)
(178.85.75.37) Parašė:

angaras silosui sukrauti...13. Diletantas
(2013-10-26 19:38:40)
(62.212.202.38) Parašė:

Mano kuklia diletanto nuomone, ant to skliauto viršaus reikėtų pastatyti iš ąžuolo išdrožtą penį. Mažiausiai kokių 4 metrų aukščio.12. mūsų
(2013-10-25 18:33:14)
(178.16.43.146) Parašė:

vargšelėje LIetuvėlėje kur bepažvelgsi, ten kyšo AFERA. Padorių žmonių valdžiažmogių tarpe , pasirodo nėra.11. jo
(2013-10-25 12:50:13)
(78.60.92.17) Parašė:

Koks berazumis toki pavadinima sumislijo?10. KA JAU KA
(2013-10-25 10:07:07)
(78.62.75.16) Parašė:

o pinigelius irmute tvarkyti moka9. Tomas J.
(2013-10-25 08:35:11)
(216.218.254.20) Parašė:

Tai, ką Justinas pirmame komentare vadina nekompetencija, aš vadinu degradacija.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras