2020 m. sausio 19 d.

 

Išlaisvintam O. Sencovui įteikta Sacharovo premija

10
Paskelbta: 2019-11-26 15:08 Autorius: ekspertai.eu
O. Sencovas
O. Sencovas

Antradienį Strasbūre Europos Parlamentas (EP) iškilmingai apdovanojo praėjusiųjų metų Sacharovo premijos laureatą Olegą Sencovą.

Sacharovo premija šiam Ukrainos režisieriui ir Krymo aktyvistui skirta pernai, tačiau tuomet jis negalėjo atvykti jos atsiimti, nes kalėjo Rusijoje už tariamą teroro aktų organizavimą. Po šių metų rugsėjo 7 d. Ukrainos ir Rusijos apsikeitimo belaisviais O. Sencovas paleistas į laisvę.

Įteikdamas premiją EP pirmininkas David Sassoli pagyrė O. Sencovą už drąsą, ryžtą ir atkaklumą. Kartu jis su nerimu pažymėjo, jog žurnalistai, tinklaraštininkai, menininkai ir kiti žmogaus teisių aktyvistai pasaulyje patiria vis daugiau represijų už tai, kad išdrįsta kalbėti tiesą. EP pirmininkas pareikalavo nedelsiant išlaisvinti kitus rytinėje Ukrainoje, taip pat Irane, Kuboje ir kitur sulaikytus žmogaus teisių gynėjus.

Kalbėdamas Europos Parlamente, O. Sencovas sakė: „Priimu šią premiją ne kaip asmeninį apdovanojimą, bet kaip duoklę visiems politiniams Ukrainos kaliniams, kurie buvo arba tebėra Rusijos kalėjimuose, taip pat mūsų belaisviams, kurie vis dar laikomi Donbaso separatistų, ir tiems, kurie tebekovoja už mūsų nepriklausomybę arba krito už ją.“ Jo teigimu, „Rusija nenori taikos Donbase ir stengiasi jėgos priemonėmis daryti įtaką teisinei Europos politikai“, todėl nereikėtų aklai tikėti V. Putino režimu. O. Sencovas pridūrė, jog ES yra didžiulis įkvėpimas ir siektinas pavyzdys Ukrainos tautai, kovojančiai už savo laisvę ir nepriklausomybę.

Simferopolyje gimęs O. Sencovas nepripažino Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos – jis aktyviai įsitraukė į „Euromaidano“ judėjimą Ukrainoje, taip pat padėjo pristatyti maistą ir kitus produktus Ukrainos kariams, kurie buvo užblokuoti Kryme pirmosiomis Rusijos operacijos dienomis.

20 metų kalėti Rusijoje už tariamą teroro aktų organizavimą nuteisto O. Sencovo teismo procesą „Amnesty International“ apibūdino kaip „nesąžiningą bylą, kurią nagrinėjo karinis teismas“.

2018 m. gegužę kalėjime O. Sencovas pradėjo bado streiką. Dėl kritinės sveikatos būklės jis gydytas reanimacijoje. Galiausiai tų pačių metų spalį badavimą nutraukė, kad išvengtų prievartinio maitinimo.

Nuo 1988 m. kasmet Europos Parlamento teikiama Sacharovo premija siekiama pagerbti už žmogaus teises kovojančius asmenis ir organizacijas. 2019 m. Sacharovo premija skirta Kinijos uigūrų mažumos teisių aktyvistui Ilhamui Tohti. Apdovanojimo ceremoniją ketinama surengti gruodžio 18 d. Strasbūre.

Šaltinis: EP biuras Lietuvoje

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
 
Komentarai

 
10. Romas > 9. to Romas
(2019-11-27 15:49:40)
(77.111.247.137) Parašė:

Jonas Mekas nera vienintelis toks "menininkas" Pasaulyje, bet tarp Jono Meko ir Sincovo yra didelis skirtumas. Visu pirma - Mekas nebuvo teroristu pagalbininkas ir nelaike namuose sprogmenu. Antra - Mekas sukure nemaza savo "sedevru". Trecia - Meko garbintojai mokejo uz jo "kuryba" ir as tam visiskai ne pries Tai laisvas pisirinkimas ir jeigu zmogus nezino kur deti pinigus ir nori isigyti "sedevra", as visiskai nepriestarauju - kiekvienam "sudui" atsiras savo "sudinas" pirkejas. Siuo atveju "sudas", tai tik issireiskimas, nes paskiekviena yra savo "sudas". Jeigu Meko "sedevrai" buvo apmokami, tame tarpe ir Lietuva sudalyvavo, tai Sencovo vienintelis "sedevras" nieko nesudomino finansiskai. Svarbiausias skirtumas yra tame, kad Sencovas yra kriminalinis nusikaltelis, jo vieta uz grotu.9. to Romas
(2019-11-27 15:21:06)
(109.70.100.19) Parašė:

Jonas Mekas irgi didis Meanininkas ir dar pasaulinio lygio :))8. Romas
(2019-11-27 14:43:32)
(77.111.247.137) Parašė:

Anekdotas - Sencovas Ukrainos rezisierius. Zmogus kuris savo gyvenime nieko nesukure, vadinamas rezisieriumi. Ta, jo vieninteli megejiska filmuka, sukurta virtuveje, pavadinti filmu galima tik Europoje. Siais laikais - Europoje kiekvienas meslas yra isskirtinis. Pavadinti Sencova zmogaus teisiu gyneju, tai tas pats, ka pasitycioti is zmoniu ir ju teisiu. As nepavadinciau Sencovo tiesiogiai teroristu, jis tam bailus, o ir bukas. Bet, be jokiu abejoniu, jis slepe sprogmenis teroristiniams aktams savo namuose. Tai 100% irodyta. Nebuvo jis jokioje reanimacijoje ir kas yra badas jam nezinoma. Kas yra badas galetu suzinoti toje pacioje Ukrainoje pas neigalius ir pensininkus. Gaila Sacharovo - jo vardas tersiamas isskirtiniu meslu.7. Romas
(2019-11-27 10:29:25)
(23.129.64.167) Parašė:

Buvo nuteistas už teroro aktų organizavimą Kryme. JAV ir ES visokio plauko išdavikai bei „gerieji“ teroristai yra labai gerbiami ir mylimi. Pvz., „gerieji“ teroristai, Sirijoje kovojantys prieš valdžią, sulaukia milijoninės JAV paramos ginklais ir kt. Negana to, JAV kareivos juos dar ir saugo nuo Sirijos kariuomenės. M. Gorbačiovas už TSRS sugriovimą buvo apdovanotas Nobelio taikos premija, A. Sacharovas - taip pat.6. Lietuvis
(2019-11-27 06:52:18)
(91.187.185.51) Parašė:

Na, betrūksta, kad Rusija Zamolskį paleistų. Matyt, Lietuva tada jam kažkokį medalį įteiktų5. Vadakste
(2019-11-26 21:03:30)
(78.62.55.176) Parašė:

Tai kaip cia yra uz maisto pristatinejima Ukrainos kariams Rusija nuteise 20 metu. Kazkas cia ne taip . Kazkas cia meluoja, tai viena , ar kita puse.4. yel“l“ow submarine
(2019-11-26 20:03:10)
(88.119.234.132) Parašė:

labiau pasityčioti iš velionio atminimo , turbūt neįmanoma...3. nuomone
(2019-11-26 18:22:31)
(83.189.230.61) Parašė:

sekantis ž. razminasParašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras