2020 m. liepos 9 d.

 

Grybų karas

17
Paskelbta: 2012-11-15 14:05 Autorius: Dainius Paukštė

Neskaidrūs ir neteisingi rinkimai į Seimą neatsirado šiaip sau ar staiga – vienokių ar kitokių rinkimų pažeidimų būta ir anksčiau, bet akivaizdu – ne tokiais mastais, kad dėmesį į tai atkreiptų Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ar sukiltų visuomenė, kaip dabar. Juk tam, kad būtent tokie rinkimai įvyktų, kažkas turėjo paskatinti šiuos procesus.

Dabar visą kaltę mėginama suversti VRK, net rengiamasi ją paleisti. O aš manau, kad tai bandymas eilinį kartą kaltę suversti iešmininkui, kad užsakymo „šeimininkas“ ir toliau liktų incognito (nežinomas). Taigi, mūsų „nepriklausomoje“ valstybėje eilinį kartą pasekmes bandoma paversti priežastimi. Tačiau akylesnis žmogus suvoks, kad tokių rinkimų rezultatų užsakovas yra ne kas kitas, o politinis elitas (partijos Seime ir Prezidentė). Tokiems rinkimų rezultatams politinis elitas rengėsi iš anksto. Politinių partijų veiklos finansavimo įstatymo pataisos tapo tuo instrumentu, kurį panaudodamas šis elitas pasiekė savo tikslus – bet kokia kaina pasilikti valdžioje. Pataisų pobūdis lėmė, kad rinkimų įstatymo pažeidimai buvo tiesiog užprogramuoti (balsų pirkimas, degustavimai, rinkėjų atvežimas, nepažymėta reklama, masinės informacijos priemonių – privačių televizijų neteisėtas panaudojimas ir kt.) – juk nugalėtojų niekas neteisia!

Tereikėjo tik nedidelės Politinių partijų finansavimo įstatymo analizės, kad suvoktum – rinkimai į Seimą bus būtent tokie, kokie ir įvyko (neskaidrūs, nesąžiningi, nesuteikiantys jų dalyviams vienodų sąlygų, o rinkėjams pasirinkimo galimybių). Apie tai pradėjau rašyti dar 2011 metais savo straipsnyje „Demokratijos saulėlydis? Įstatymo pataisomis Prezidentė siūlo Lietuvai dvipartinę sistemą?“ Šiemet šią temą pratęsiau straipsniuose „Kaip atrodo kelias į politinę skerdyklą“, „Privatizacija tęsiasi – savo eilės sulaukė politinė sistema“, o paskutinis tekstas, pasirodęs gegužės mėnesį, buvo pavadintas jau visiškai atvirai: „Ar Lietuva pribrendo teisingiems rinkimams?“ Šie ir kiti dalykai sudėti į blogą.

Įsitikinau ir tuo, kad nepriklausomoje Lietuvoje veikiančios „demokratinės spaudos priemonės“, apimančios bent kiek platesnę Lietuvos skaitytojų auditoriją, tokių straipsnių nespausdino, nes juos teikė šių priemonių savininkų neproteguojamas asmuo, todėl su jų turiniu susipažinti galėjo tik kai kurių portalų skaitytojai. Politinis elitas, ruošdamasis rinkimams į Seimą, sau nuotaikos negadino ir, žinoma, neskaitė. O jei ir skaitė, tai buvo labai nepatenkintas, nes „atversti kortas“ buvo aiškiai per anksti. Todėl dabar kilusią porinkiminę sumaištį, tikrą Grybų karą, galiu stebėti tik ironiškai šypsodamasis.

Žinau politikos taisykles, kur egzistuoja tik amžini interesai ir nėra tikrų draugų, bet šiuo atveju, manau, politinis elitas (Prezidentė ir parlamentinės partijos) aiškiai užsižaidė, pamiršęs į valstybės ateities pamatų liejimą įdėti betoną ir paruošti mišinį, visus mus jungiantį į vieną tautą ir vieną valstybę. Privalu žinoti, kad tai, ko nesprendžia politikai, šiandien išsprendžia emigracija. Todėl dabar virš tolesnės ir valstybės, ir tautos egzistencijos grėsmingai pakibęs Damoklo kardas.

Kodėl po rinkimų Prezidentė staiga tapo tokia principinga, kai buvo pradėta kurti valdančioji koalicija? Jeigu jau Darbo partijai buvo leista dalyvauti rinkimuose, tai kam dabar kvestionuoti rinkimų rezultatus (ir ignoruoti didelės dalies tautos balsą) net ir po to, kai iš sąrašo buvo (bus) pašalinti nusikaltę šios partijos kandidatai? Gerokai prieš rinkimus rašiau apie šią situaciją, siūlydamas aiškų sprendimą: partija, kaltinama baudžiamojoje byloje, negali dalyvauti rinkimuose, kad ir kiek gerų bei žinomų žmonių turėtų savo gretose. Bet tai liko tik balsas tyruose, nes Darbo partija buvo reikalinga elitui (ir TS-LKD, ir Prezidentei).

Manau, jog VRK negali būti vien tik rinkimų organizatorė, kaip tvirtina jos pirmininkas. Ji privalo būti atsakinga ne šiaip už rinkimus (kaip yra dabar), nesvarbu, kokiais būdais įvykusius, bet - tik už teisingus ir skaidrius rinkimus, sudaryti sąlygas visiems rinkiminės kovos dalyviams reikštis vienodai. Gaila, kad iki šiol politikai nesuvokia (o gal ir nenori suvokti), kad politikoje nėra mažų partijų, kaip nėra ir mažos politikos. Politinė valia ir priimti sprendimai yra vienodo svorio, kuris nepriklauso nuo partijai priklausančių narių skaičiaus. Pritarčiau tai nuomonei, kad VRK kompetencija numatytų teisę šalinti iš rinkiminės kovos ne tik atskirus kandidatus, iškeltus partijų, bet ir pačias partijas, pažeidusias šalies Konstituciją ar įstatymus. Politinės partijos turėtų teisę skųsti tokius VRK sprendimus Konstituciniam Teismui, kurio sprendimas turėtų būtų greitas ir neskundžiamas. Tokiu atveju, kaip Darbo partijos, jos vadovai būtų suinteresuoti baigti baudžiamąsias bylas per kaip įmanoma trumpesnį laiką ir nevilkinti proceso.

Aš pats šiuos rinkimus laikau neteisėtais (net jeigu juose dalyvautų ir 100 procentų rinkėjų) dėl to, kad jie neatspindi tikrosios tautos valios. Iš tautos buvo atimta teisė sužinoti ir pagal tą žinojimą rinktis. Iš tiesų tauta rinkosi pagal seiminių partijų turimus finansinius resursus ir tų partijų padarytas tikslines investicijas į „demokratines masinės informacijos priemones“. Lietuvos teritoriją aprėpiančios TV (LNK, TV3, LR TV ir pan.) gerokai padirbėjo tiems, kuriuos protegavo, tad dėl tokių rinkimų rezultatų stebėtis netenka.

Ką gali tokiomis sąlygoms padaryti politinis elitas, geriausiai parodė ir situacija su Liberalų ir centro sąjunga, kuri, regis, buvo per pastarąją kadenciją daugiausiai prisipinigavusi partija. Kaip sako tautos išmintis: godumas žudo. Neabejoju, jog būtent politinio elito sprendimas eliminuoti šią kaprizingą it paauglys politinę jėgą iš parlamento ir lėmė tokius jos rinkimų rezultatus. Ir tai - nepaisant turėtų finansinių resursų!

Dabar VRK internetiniame puslapyje peržvelkime rinkimų rezultatus daugiamandatėje rinkimų apygardoje pagal partijas. Partijų sąrašas sudėliotas pagal laimėtų vietų skaičių. Ši lentelė leidžia lengvai nustatyti tas politines jėgas (einant iš viršaus į apačią), kurios turėjo lėšų rinkimams, ir kurios ne. Ir ties kuria partija baigiasi patekusiųjų į Seimą sąrašas? Juk iš esmės niekas nepasikeitė! Tik LICS pakeitė kitas elito projektas – violetiniai. Tai gal, sakau, ateityje ir rinkimų organizuoti neverta? VRK tereikėtų paskelbti partijų turimų pinigų sumą ir pagal tai padalinti vietas Seime... Juokinga? Bet prie to jau atėjome, nes gyvename Grybų karalystėje.

Todėl manau, kad visas šis politinis triukšmas (Prezidentės „principingumas“, kreipimaisi į Administracinius teismus bei Konstitucinio Teismo rinkimų vertinimas) yra tik pasekmė to, kas buvo užprogramuota praėjusių metų viduryje, Prezidentei pateikus ir pritarus, o Seimui papildžius Partijų veiklos finansavimo įstatymą. Tai, beje, lems ir tolesnę Lietuvos politinės sistemos evoliuciją. Neabejoju, kad 2016 metais Seime jau nebus violetinių bei tvarkos erelio vaikų. O 2020-iais – darbiečių bei liberalų. Kurioziška, bet lenkų rinkimų akcija – liks. Tik norisi paklausti mūsų politinio elito: o kur tuo metu bus Lietuva?

Autorius yra LSDS pirmininko pirmasis pavaduotojas

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
Kalba redaguota ekspertai.eu

 
Komentarai

 
17. optimistui
(2012-11-17 00:21:42)
(87.247.108.79) Parašė:

ne,as nesiekiu sio momento pabaigos,ir nenoriu greiciau pakliuti i ateiti..16. optimistas
(2012-11-16 23:38:43)
(86.150.37.206) Parašė:

Susitaikymas asmeniniuose santykiuose. (1 dalis) Tiesa ta,kad tik nesamoningas asmuo bandys isnaudoti ir manipuliuoti kitais,bet tolygu siai tiesai ir tai,kad manipuliuoti galima tik nesamoningu zmogumi.Jei tu priesiniesi ar kovoji pries nesamoninga kitu elgesi,tu pats tampi nesamoningu. Bet susitaikymas nereiskia,kad turi leistis buti ,nesamoningu zmoniu ,isnaudojamu.Visai ne.Yra idealu tokiu atveju tiesiai sviesiai pasakyti "ne" arba pasitraukti is tos situacijos be vidinio priesinimosi tuo paciu metu. Kai tu sakai asmeniui ar situacijai"ne",tegul tai kyla ne is reakcijos,bet is vidinio aiskaus supratimo kas tau atrodo teisinga ar neteisinga tuo momentu. Leisk tai buti nereaguojanciam "ne",aukstos kokybes "ne","ne" kuris neturi jokio negatyvumo ir todel nekuria kanciu tesinio. Jei tu negali susitaikyti,imkis veiksmu nedelsiant:Kalbek apie tai ar daryk kazka,kad pakeistum situacija-arba pasitrauk is jos.Buk atsakingas uz savo gyvenima.Netersk savo grazia,spinduliuojancia vidine Buti nei planeta negatyvumu.Neileis i savo vidine ikvepimo vieta nelaimingumo. Jei tu negali imtis priemoniu-jei tu pavyzdziui kalejime-tada tu turi du pasirinkimus,gali rinktis priesinimasi arba susitaikyma.Susipanciojima ar vidine laisve nuo isoriniu salygu.Kentejima ar vidine ramybe. Pasirinkus susitaikyma,tavo santykiai visiskai pasikeis.Jei tu niekada negali susitaikyti su tuo kaip yra,tu taip pat negali priimti nei vieno zmogaus tokio koks jis yra.Tu smerksi,kritikuosi,klijuosi etiketes,atstumsi ar bandysi juos pakeisti. Dar daugiau,jei tu nuolat sieki sio momento pabaigos,nes tu nori greiciau pakliuti i ateiti,tu taip pat noresi ,kad tavo bendravimas su asmeniu kuriuo susiduri,greiciau pasibaigtu. Santykiai-zmogus-tau tampa tik antraeiliu arba visiskai nesvarbiu dalyku. Beje tai ko tu gali gauti is santykiu yra tai:materialinis augimas,valdzios pojutis,fizinis malonumas ir kazkuri ego patenkinimo forma. Leisk pailiustruoti kaip susitaikymas gali veikti santykius. Kai tu partnerio ar kazko kito artimo tau,esi itrauktas i gincia ar konfliktine situacija,pradek stebeti kaip tu pradedi gintis kai puolama tavo pozicija,arba pajusk savo paties agresijos jega kai tu pats uzsipuoli kito asmens pozicija. Stebek savo susitapatinima su poziuriais ir nuomonemis.Pajusk proto-emociju energija,kylancia tam kad patenkintu tavo poreiki buti teisiu ir itikinti kita esant neteisiu.Tai egoistinio proto energija.Suvokdamas tai,paversk tai samoningumu. Tuomet viena diena,viduryje ginco,tu staiga suvoksi kad turi pasirinkima ir galbut nuspresi nustoti reaguoti ir testi ginca-tiesiog kad paziureti kas nutiks.Tu susitaikei. (2 dalis) Tai nereiskia,kad tu tiesiog zodziais pasakai"Gerai,tu teisus",bet tavo veidas isduoda tavo mintis,-"As esu auksciau viso to vaikiskumo".Tai tik priesinimosi perkelimas i kita lygi,nes ego tebera tame ir tebepildo tavo pranasumo poreiki.Kalbu apie visa proto-emocini energijos lauka,kuris susikaupe kovai del to kas teisus.Leisk jam isnykti. Ego yra selinantis,todel turi buti labai budrus,buti pilnai tikroveje ir buti visiskai nuosirdziu sau ,kad pamatytum ar tu tikrai nebesitapatini su proto pozicija,tai yra ar issilaisvinai is proto diktato. Jei tu staiga pajusi savyje dideli lengvuma,sviezia grynuma ir gilia ramybe,tai neabejotinai yra zenklas,kad tu susitaikei.Tuomet stebek kas atsitiks kito asmens pozicijai,kai tu nustosi energizuoti jos priesinimosi.Kai nebelieka proto sukurtos pozicijos,tuomet parsideda tikrasis bendravimas. Nesipriesinimas nebutinai reiskia nieko nedaryma.Tai reiskia, kad ka tu bedarytum,veiksmai nebus issaukti priesiskumo. Prisimink gilia rytu kovos menu treniruociu isminti:Nesipriesink oponento jegai.Pristabdyk nora nugaleti. Pasakius "nieko nedaryk",tu esi labai intensyviai Cia ir dabar ir yra labai galinga situacijas ir zmones keicianti ir zmones gydanti jega. Tai radikaliai skiriasi nuo nieko nedarymo samoningos ir tuo labiau nesamoningos busenos,kuri salygota baimes,inercijos ar neapsisprendimo.Tikrasis "nieko nedarymas",talpina vidini nesipriesinima ir intensyvu budruma. Kita vertus,jei reikalingi veiksmai,tai jie nebus proto-emociju salygotos reakcijos,o kils is samoningos tikroves.Toje busenoje,tavo protas laisvas nuo nuostatu,iskaitant ir nuostata "nenaudoti prievartos".Taigi,kas gali nuspeti ka tu darysi? Ego tiki,kad tavo priesinimesi slypi tavo jega,kai is tikro,priesinimasis atskiria tave nuo Buties,-vienienteles tikros galios kilmes vietos.Priesinimasis yra silpnumas kuri baime mums pateikia kaip jega.Tai ka ego mato kaip silpnuma yra tavo gryna,nesutersta ir galinga Butis.Tai kas atrodo kaip jega yra silpnumas.Taigi ego egzistuoja nesibaigiancioje priesinimosi busenoje ir nesuskaiciuojamuose vaidmenyse,tam kad paslepti tavo "silpnuma",kas is tiesu yra tavo jega. Tol kol nera susitaikymo,didziaja zmoniu saveikavimo dali,sudaro nesamoningas vaidinimas.Susitaikant,tau daugiau nebereikia ego gynybos ir netikru kaukiu.Tu tampi labai paprastas,labai realus."Tai pavojinga",sako ego,"Tave iskaudins.Tu tapsi labai pazeidziamu". Ego nezino,kad tik nesipriesinant,tik tampant "pazeidziamu",tu gali atrasti savo tikraji ir esmini nepazeidziamuma. Eckhart Tolle15. Zenonas
(2012-11-16 21:29:40)
(78.57.175.160) Parašė:

Dainiau, nepyk, bet šis straipsnis daugiau pralaimėjusių pasispjaudymas visomis kryptimis, o ne įvykusių procesų analizė. Kad Drąsos kelias yra Elito projektas, tai rodo kad praradai bet kokį sugebėjimą analizuoti politinius procesus. Greičiau keiskit LSDS pirmininką ir nereikės inkšti. Gal pradėsite kitaip mąstyti. Pagarbiai14. Darius
(2012-11-16 13:39:58)
(78.62.179.18) Parašė:

Romui-pritariu.Tik dar kartą pabrėžiu-tol,kol rinkėjai nesugebės atsirinkti,kas yra kas,jiems vadovaus banderlogai,kad ir kokia partija jie save vadintų.Ir tai,kad išrinkti banderlogai,kalti tik rinkėjai ir taip bus visada.Todėl,norint pakeisti padėtį,yra tik vienas kelias -rinkėjų sąmoningumo didinimas.Į tai ,kaip to pasiekti,reikėtų sutelkti visą dėmesį ir pastangas.13. Esmė glūdi giliau ...
(2012-11-16 11:55:20)
(78.62.238.243) Parašė:

Matosi, kad tai "Elito" užsakytas straipsnis. ESMĖ KITUR. Prognozė, kad liks tik konservai, socdemai ir lenkai, tai "elito" žinia Lietuvos žmonėms, perduodama šio straipsnio "rašytojo" lūpomis. Jie patys viešai to negali sakyti, todėl tuos žodžius pasako lyg tai jų kritikas.12. Valda
(2012-11-16 11:35:21)
(81.7.71.141) Parašė:

Autoriau, pagrįsk ir pakomentuok prašau savo žodžius apie Drąsos Kelią, kad tai "elito projektas". Ačiū.11. XxX
(2012-11-16 08:51:49)
(78.62.81.17) Parašė:

manau , kad liko tik tautos pareiga balsuoti, o jau suskaičiuoja kaip kam reikia...kaip kas susitarę...10. Romas
(2012-11-16 06:33:38)
(78.60.76.181) Parašė:

Devintam komentarui Dariui,kodėl tiek daug veršių?Esantieji valdžioj viską daro, kad jų būt kuo daugiau,žiniasklaida pateikia neobjektivę informaciją.Daugumai brolių lietuvių, Lietuvos nereikia,jiems reikia daug pinigų arba namelio prie ežerėlio,jie nesuvoke pačio svarbiausio.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras