2020 m. gegužės 31 d.

 

GMO verslo užkulisiai artėjant protesto prieš „Monsanto“ dienai – gegužės 23-iajai

3
Paskelbta: 2015-05-17 16:50 Autorius: ekspertai.eu

Gegužės 15 d. naujienų agentūra „Reuters“ pranešė, kad JAV biotechnologijų gigantė korporacija „Monsanto“ ketina plėstis įsigydama šveicarų chemijos milžinę „Syngenta“.

Tiesa, Bazelyje įsikūrusi šveicarų kompanija dar gegužės 8 d. savo tinklalapyje pareiškė, kad gavo „nepageidaujamą“ pasiūlymą iš „Monsanto“ pirkti „Syngenta“ akcijas po 449 Šveicarijos frankus (429 eurus) už vieną. Jei sandėris įvyktų, maždaug 45 proc. pinigų būtų įteikti grynaisiais. „Syngenta“ vadovai, pasitarę su teisininkais ir finansininkais, atmetė šį pasiūlymą.

„Syngenta“ yra viena pasaulyje pirmaujančių GMO gaminančių kompanijų, turinti daugiau kaip 29 tūkst. darbuotojų 90 šalių. Ji įkurta 2000 m., sujungus kompanijas „Novartis Agribusiness“ ir „Zeneca Agrochemicals“. Pagal biotechnologinių medžiagų pardavimus 2009 m. „Syngenta“ buvo trečioji pasaulyje, 2014 m. ji pardavė jų už 15,1 mlrd. JAV dolerių.

Genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) verslas ypač suklestėjo 2009 m., kai nuo 1901 m. veikianti korporacija „Monsanto“ rinkoje „prasuko“ mirtinai nuodingą chemikalą – herbicidą glifosatą (pavadinę jį „Roundup“), kurį 1970 m. sukūrė šios korporacijos chemikas Johnas E. Franzas (gim. 1929 m.). Glifosato cheminė formulė – C3H8NO5P. Jis tirpsta vandenyje, yra nedegus, baltų miltelių pavidalo, tačiau mirtinai pavojingas, žymimas pavojaus kodais H318 („sukelia rimtus akių pažeidimus“), H411 („toksiškas vandens gyvūnijai su ilgai trunkančiu poveikiu“) bei daugybe kitų.

Nepaisant to, bent pusė „Monsanto“, „Syngenta“ ir dar maždaug 150 kompanijų produktų yra gaminami su produktu, vadinamu „Roundup“, kuris yra tik glifosato prekės ženklas.

Ūkininkams glifosatas buvo įkištas kaip labai geras piktžolių naikintojas, herbicidas. Tačiau apie jo poveikį sveikatai kalba tik „Monsanto“ ir panašių kompanijų kritikai, gegužės 23-iąją rengiantys visuotinį protestą „March against Monsanto“. „Žygis prieš „Monsanto“ vyks maždaug 400 miestų Šiaurės Amerikoje, Europoje, Azijoje.

Glifosatas plačiai naudojamas Kinijoje, Prancūzijoje, Indijoje, Argentinoje, Brazilijoje, JAV ir kitose šalyse.

„Roundup“ ar kitaip vadinamas glifosatas sukelia daugybę ligų, tačiau ši informacija didžiosioms korporacijoms nelabai patinka, todėl apie ją sužinoti dažniausiai galima tik specializuotuose tinklalapiuose ir feisbuko paskyrose, grupėse.

Vis dėlto kova už tiesą nėra be pergalių. Kovo 20 d. Pasaulio sveikatos organizacijai priklausanti Tarptautinė vėžio tyrimo agentūra (IARC) savo išsamiame tyrime glifosatą ir dar keturis pesticidus pripažino „galimai kancerogeniniais žmonėms ir tikrai kancerogeniniais gyvūnams.

„Monsanto“ nepripažįsta šių ekspertų išvadų, tvirtina, kad jos neva nesančios pagrįstos moksliniais duomenimis, o korporacijos naudojamas herbicidas – saugus.

2014 m. „Monsanto“ pardavė glifosato už daugiau kaip 5 mlrd. dolerių.

Šaltiniai, artimi „Monsanto“, atskleidė „Reuters“, kad „Monsanto“ ruošia rinkai naują produktą.

Šaltinis: reuters.com

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu

 
Komentarai

 
3. apie
(2015-05-19 21:12:03)
(78.62.175.113) Parašė:

apie mėginių auginimą Lietuvoje yra Lietuvos žemėlapis gmo.lt2. Dzūkija
(2015-05-19 08:37:31)
(78.62.212.240) Parašė:

Kai kurios šalys Europoje jau uždraudė „Roundup“,o Lietuvos ūkininkai pila į dirvą negailėdami...Žygis prieš Monsanto mūsų šalyje bus?1. Aktuali
(2015-05-17 17:51:14)
(88.223.42.240) Parašė:

tema, paminint Monsanto. Domiuosi seniai. Dar apie trans riebalų žalą būtų gerai, kad ekspertai.eu parinktų medžiagos: apie rafinuotus aliejus, apie margariną.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras