2024 m. balandžio 19 d.

 

G. Landsbergis: pasaulis gali patekti į naują ekonominę krizę vien dėl tokio vieno referendumo

35
Paskelbta: 2016-04-29 08:13 Autorius: ekspertai.eu
G. Landsbergis. Nuotr. tsajunga.lt
G. Landsbergis. Nuotr. tsajunga.lt

„Europos Sąjungai (ES) atėjo galas. Tai pabaigos pradžia“, – drąsiai teigia euroskeptikai. Kalbos apie ES mirtį pagarsėjo po prieš keletą savaičių Nyderlanduose įvykusio referendumo, kurio metu rinkėjai ištarė griežtą „NE“ ES asociacijos sutarčiai su Ukraina. Nors referendumas buvo patariamasis, jo rezultatai tapo rimtu galvos skausmu Nyderlandų vyriausybei. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininko, europarlamentaro Gabrieliaus Landsbergio teigimu, tai išties gali suvirpinti ES pamatus, tačiau kalbėti apie Sąjungos mirtį yra gerokai per anksti.

- Nyderlanduose vykusiame referendume olandai nubalsavo prieš Ukrainos asociaciją su ES. Ekspertų teigimu, žmonės referendumo metu pasinaudojo proga išsakyti, ką galvoja apie savo valdžią bei ES vykdomą politiką. Taip pat artėja britų balsavimas. Kur veda visi šie ES referendumai?

- Iš tikrųjų sudėtinga yra kalbėti. Viena vertus, referendumai, kaip visuomenės teisė atsakyti į svarbius klausimus, yra vienas iš svarbių demokratijos pagrindų. Matom Šveicariją, kuri vos ne stadiono statymo klausimus sprendžia referendumais. Kita vertus, žiūrint į svarbiausius ES įvykusius referendumus, kartais susidaro įspūdis, kad jie sprendžia ne tą klausimą, kuris užduodamas. Žmonės dažniau išreiškia nepasitikėjimą savo valdžia.

Jeigu mes žiūrėtume į Nyderlanduose įvykusį referendumą – kiek žmonių buvo įsigilinę į tai, ką išties ta sutartis reiškia? Man teko dirbti ir su Ukrainos failu Europos Parlamente – tos prekybos apimtys, ką Ukraina dabar įgauna teisę eksportuoti be papildomų tarifų į ES, juokingos, nepaprastai mažos apimtys. Akivaizdu, kad nei Olandijos gamintojai, nei prekybininkai tikrai nebūtų niekaip paveikti. Akivaizdu, kad argumentai, kuriuos jie naudojo, nebuvo susiję su prekyba.

Aš matau pavojingą tendenciją, kai visuomenės nepasitenkinimas – ar valdžia, ar ES, ar demokratija apskritai – lemia sudėtingus veiksmus, ką dabar Europos Sąjunga turi daryti su ta sutartimi, kai 27 valstybės yra ją ratifikavusios. Netgi Olandijos parlamentas yra ratifikavęs šią sutartį. Tai yra žmonių nepasitenkinimo savo valdžia parodymas, kas išties gali būti ES pamatų virpinimas.


- Referendumas buvo patariamasis. Kas būtų, jei ES surastų būdą, kaip apeiti jo rezultatus?


- Jeigu ES surastų būdą, kaip išvengti konfrontacijos su referendumo rezultatais, manau, kad tai keltų dar didesnį žmonių nepasitenkinimą. Didžiosios Britanijos atveju matome, kad didžiausia problema yra tai, jog konservatorių partija yra pasidalinusi tarp euroskeptikų ir eurooptimistų. Vienai iš šių grupių vadovauja Borisas Johnsonas, Londono meras, kitai – Davidas Cameronas, premjeras.

Akivaizdu, kad D. Cameronas ieškojo politinio spendimo, kaip abi puses sulipdyti, ir pasirinko referendumo kelią. Vėlgi jis sprendžia labiau savo vidinę partijos problemą, o ne Didžiosios Britanijos ar netgi ne ES. Tuo metu pasekmės, jei žmonės pasirinktų išstoti iš ES, kaip sutaria ekonomistai, jos grasintų ne tik Didžiajai Britanijai, ne tik ES. Tai būtų pasaulinės pasekmės.

Pasaulis gali patekti į naują ekonominę krizę vien dėl tokio vieno referendumo. Vėlgi aš atsargiai klausiu, ar tikrai žmonės turi visą informaciją, priimdami tokį didelį ir svarbų sprendimą? Klausimas apskritai tampa filosofinis: kokia tada yra atstovaujamosios demokratijos ateitis? Dėl ko mes išrenkam žmones, kodėl mes turim rinkimus, kodėl mes atiduodam mandatus politikams spręsti ir priimti sprendimus? Dėl to, kad jie prisiima atsakomybę prieš savo rinkėjus. Vis dėlto be gilios tradicijos, tokios, kurią turi Šveicarija, matau tam tikrų referendumo pavojų.

- Olandų Laisvės partijos lyderis, antiimigracinių pažiūrų parlamentaras Geertas Wildersas teigė, kad tai gali būti „ES pabaigos pradžia“. Ar įžvelgiate jo žodžiuose tiesos?

- Kalbos apie ES mirtį yra šiek tiek ankstyvos, bet klausimų iš tikrųjų kelia: ką ES darys toliau, jei tokių referendumų bus daugiau? Pavyzdys – EP mes balsavome už daugybę skirtingų dokumentų, kuriuos patvirtinome, kai kurie jų turi implikacijų visai Europos visuomenei. Kas būtų, jeigu kiekvieną patvirtintą dokumentą būtų galima atmesti referendumu, tuomet kyla klausimas, kam išvis EP yra reikalingas?

- Galbūt ateis diena, kai pabėgėlių klausimus imsime spręsti referendumais? Kas bus, jei referendumais imsime spręsti ir taikos misijų ES kaimynystėje klausimus?

- Aš manau, kad mes matytume tą patį reiškinį. Balsuotų tam tikra dalis žmonių, kuri nepatenkinta esama valdžia, jos sprendimais, kurie gali būti net nesusiję su referendumo klausimu. Mes matytume nepasitenkinimo išraišką.

Manau, kad Lietuvoje matėme panašų dalyką, kai 2012 m. buvo referendumas dėl Visagino AE. Žmonės tuo referendumu, manau, pasakė, kad jie tiesiog norėjo valdžios pasikeitimo, o ne iš tikrųjų buvo įsigilinę ir atsakė nuoširdžiai į tą klausimą, ar tikrai AE Lietuvoje nereikalinga.

Šaltinis: tsajunga.lt

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
35. to Uzlenkem TSRS
(2016-05-09 13:22:12)
(193.219.11.82) Parašė:

Naivuoli, TSRS griūtis buvo didžiausia žmonijos nelaimė. Ir ši griūtis tikrai ne sąjūdžio nuopelnas. Tai buvo procesas, vykęs visoje TSRS ir apėmęs netgi viršūnes – nemirtingu šito pavyzdžiu yra socializmo išdaviku ir griovėju Nr. 1 tapęs Michailas Gorbačiovas – „raudonųjų buržujų“ lyderis. Neaplenkė jis ir Lietuvos – nuo Vytauto Landsbergio iki Algirdo Mykolo Brazausko – visi pagrindiniai naujojo „elito“ herojai savo laiku buvo pseudokomunistiniai apsišaukėliai. Žinoma, nepamirškime ir tokių „laisvės ir demokratijos“ simbolių, kokiais šiandien Lietuvoje yra buvęs Komjaunimo veikėjas Linas Linkevičius ir panelė Dalia Grybauskaitė…Tai buvo diena, pažeminusi Lietuvą ir lietuvių tautą atidavusi į kapitalistinės vergijos pančius.



34. Uzlenkem TSRS
(2016-05-09 13:03:24)
(78.56.75.110) Parašė:

uzlenksim ir ES, nes ji ir be musu, .. pati ramiai uzsilenks...



33. ozyno kadrai
(2016-04-30 18:58:36)
(90.137.54.112) Parašė:

----NA KONSERVINIAI NORS VIENA I PROTINGESNI PANASU ZMOGU DAR TURI,- Usacka... o tai like,- oziai,debyliai, broileriai, ir raseles su abrankiniemis... tik mekenti, kudakuoti, loti, ir i sriuba ministrams sysioti...- issigyme dedules banda, laikas butu tvarteli uzdaryti.



32. ozyno kadrai
(2016-04-30 09:18:11)
(90.134.154.105) Parašė:

Kas gali paneigti, kad: 1) gyvename spartaus konstitucinės sanklodos griovimo sąlygomis, kai parlamentinė respublika įgauna vis daugiau prezidentinės respublikos bruožų; 2) viešojoje erdvėje ima dominuoti viena nuomonė ir atitinkamai baimė išsakyti alternatyvius požiūrius; 3) teisėsaugos struktūros, pirmiausia STT ir policija, vis dažniau ima daryti įtaką politiniams sprendimams; 4) nacionalinis transliuotojas yra užvaldytas grupės ponų bei ponių ir faktiškai tapo privatus. Mat jis tarnauja ne nacionaliniams, o grupiniams interesams ir neužtikrina nuomonių įvairovės. Tai tik keli mūsų visuomenės portreto štrichai. Jei kas nors norėtų paneigti jų realistiškumą, gali tai daryti. Bet manau, kad ši, kaip ir daugelis kitų, mano analizė bus nutylėta. Nutylėjimas, blokavimas yra įprastinė mūsų viešojo gyvenimo praktika. Tačiau ji nėra demokratinė. Visa tai žmonės mato. Tai didina jų nepasitenkinimą. Arba kitaip - padaugina revoliucinio sprogstamojo mišinio.



31. Anketas didysis
(2016-04-29 22:45:23)
(86.141.2.4) Parašė:

Žurnaliūgai nebe rašykite apie snarglių kai ji pamatau man spaudimas sukyla bloga darosi, ką tas pienburnis kaip ir jo senelis tautos prakeiktas gero padare Lietuvai ! Pabuskite aplink vien melas o Lietuva nyksta valandomis man gėda ir žema nejaugi nebera kam kelio pastoti vienas Vaišvila šaunuolis bet ką vienas gali!



30. Mn
(2016-04-29 22:09:35)
(86.203.61.70) Parašė:

Anukas manau pranoko seneli dedule. Pagal anuka balsavo pries atomine tie kurie nelabai orentuojasi ir saukte sauke lensbergi ateik gelbeti Lietuva. Pirmin visi balsuoti uz anuko ir senelio partija



29. yel“l“ow submarine to 28. T0mas J.
(2016-04-29 20:22:04)
(78.63.212.238) Parašė:

pasiklausius (pskaičius) broilerio kudakavimą kyla tik vienas klausimas : ar gali gamta taip tyčiotis iš kokių nekokių , bet - žmonių ?...., - debiloido šmotas gabriukas jau ne pirmą kartą viešai ir su pasididžiavimu demonstruoja būtent fašistinę savo genų komplekto dalį, neturėdamas jokio supratimo kokį šūdą mala:)))))



28. T0mas J.
(2016-04-29 20:14:09)
(84.55.8.176) Parašė:

Gabrieliaus pasiklausius gali atrodyti, kad problemas sukelia demokratija, leidimas rinkėjams priimti sprendimus. Tai labai pavojinga nuomonė, nes ji gali nuvesti į referendumų uždraudimą, o gal net į rinkimų uždraudimą. Jei rinkėjus laikom nebrandžiais, nesusivokiančiais, jei viskas turi būti ne taip kaip rinkėjai, bet kaip politikai nori - tai jau tironija!



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras