2020 m. gegužės 31 d.

 

Generalinis – ne prie ko, D. Grybauskaitė turi prisiimti atsakomybę už D. Valio vardu įvykdytus savo darbus

40
Paskelbta: 2013-09-30 12:53 Autorius: ekspertai.eu
Sunku būtų suskaičiuoti, kiek žalos Lietuvai per kelerius metus yra padaręs šis duetas.
Sunku būtų suskaičiuoti, kiek žalos Lietuvai per kelerius metus yra padaręs šis duetas.

Nuo birželio besitęsianti generalinio prokuroro Dariaus Valio drama artėja prie atomazgos: šį antradienį Seimas balsuos dėl nepritarimo jo pateiktai prokuratūros veiklos ataskaitai.

Tai pačiai, kurioje D. Valys pasakojo apie visokeriopą reformuotos prokuratūros pažangą, tačiau, kaip paaiškėjo, pagražino nusikaltimų ištyrimo statistiką metodais, panašiais į klastojimą. „Prokuratūros ataskaita suformuota iš melo”, – sakė Seimo Antikorupcijos komisijos vadovas Vitalijus Gailius. Ataskaita yra klaidinanti ir turi mažai ką bendro su realybe, iš tiesų nusikalstamumo ištyrimas blogėja, prokuratūra apimta destrukcijos ir net paralyžiaus, pareiškė Prokurorų profesinė sąjunga.

„Atsižvelgiant į tai, kad Lietuvos Respublikos prokuratūros 2012 metų veiklos ataskaitoje pateikti duomenys ir vertinimai yra deklaratyvūs ir neatspindi realios padėties prokuratūros institucijai atliekant valstybės pavestas funkcijas, nepritarti Lietuvos Respublikos prokuratūros 2012 metų veiklos ataskaitai”, – rašoma Seimo nutarimo projekte, dėl kurio parlamentarai balsuos šį atntadienį.

Jei bus nubalsuota už šį projektą, Seimas galės pasiūlyti prezidentei Daliai Grybauskaitei atleisti D. Valį iš generalinio prokuroro pareigų (tokia galimybė numatyta birželio 27 d. priimtoje Seimo statuto 206 straipsnio 6 dalyje).


Šarūnas Puidokas, ekspertai.eu Visuomeninių ir politinių procesų skyriaus vadovas:

Artėjant šiai ekstremalių išbandymų valandai, negaliu neištiesti pagalbos rankos iš visų pusių puolamam Dariui Valiui. Ir ne tik todėl, kad padėti valdžiai, pagelbėti prokuratūrai yra pagrindinė ir svarbiausia ekspertai.eu misija, bet ir todėl, kad man, kaip ir daugumai žmogiškųjų būtybių, yra būdinga empatija, ar, liaudiškai tariant, užuojauta.

Juk reginys yra išties sunkiai ištveriamas bet kuriam jautresnės sielos žmogui: nejauku ir negera matyti, kad generalinis prokuroras šią lemtingą valandą yra paliktas toks vienas, toks beviltiškai vienišas...

Todėl sakau atvirai: mane ypač nemaloniai nuteikia tyla iš Daukanto aikštės. Manau, kad Dalia Grybauskaitė jau seniai turėjo išeiti iš savo kabineto į nacionalinio transliuotojo eterį ir sustabdyti šią siaubingą bakchanaliją kartą jau išbandytu metodu, aiškiai ir tvirtai pasakydama: „Palikite vargšą Valį ramybėje, generalinis ne prie ko.

Juk D. Valys yra vienas mylimiausių, o gal ir pats mylimiausias, prezidentės kūrinys. Sakyčiau – autorinis Jos Ekscelencijos rankų darbas. Tik jos valia kuklus provincijos prokuroras, ištyręs katino Murklio prievartavimo bylą, iš Naujosios Akmenės buvo atskraidintas į generalinio prokuroro postą, kur daugiau nei trejus metus iliustravo klasiko tezę, kad ir virėja gali valdyti valstybę. Kaip ir kiekvienas kūrinys, jis atsidėkojo savo kūrėjai tokia ištikimybe, kokia pasižymi tik geriausi žmogaus draugai.

Matydamas D. Valiui rengiamą egzekuciją, aš negaliu be graudulio prisiminti nuoširdaus jo prisipažinimo: „Mane varo į priekį noras nepavesti mane paskyrusio asmens“. Neabejoju: būtent šio noro varomas jis ir vykdė savo misiją – reformos būdu demontuoti prokuratūrą.

Todėl tai, kad D. Grybauskaitė šiandien tylėdama stebi D. Valio kančias, yra ne tik nemalonu, bet ir primena išdavystę. Nenoriu būti moralistas, tačiau pasakysiu: „Jos Ekscelencija turi pati prisiimti atsakomybę už D. Valio vardu įvykdytus savo darbus.“

Pirmiausia – D. Grybauskaitė turėtų prisipažinti, kad būtent ji yra tikroji prokuratūros reformos autorė. Gėdytis nėra ko, tai ir taip visiems žinoma. Vienas iš prokurorų profesinės sąjungos lyderių Julius Rėksnys viską apie tai jau papasakojo: „Juk ir reformą prokuratūroje kas įvykdė? Prezidentės patarėjai. Niekam tai ne paslaptis“. O pertvarka, anot prokurorų profsąjungos, vyko taip: „Šalia sėdėjo prezidentūros patarėjas, D. Valys žiūrėjo, kai tas galvą pakratydavo, D. Valys patempęs lūpą pasakydavo: „Ne, netinka.“ Tai iš esmės kas darė tą reformą, darė prezidentės patarėjai. Visi matė: šalia D. Valio – vyrai juodais drabužiais.“ Tad man daugiau nei akivaizdu: D. Valys gali prisiimti atsakomybę nebent už lūpos tampymą. O už reformos esmę – prokuratūros dekonstrukciją – yra atsakinga D. Grybauskaitė.

Antra, manau, kad prezidentė galėtų nuoširdžiai prisipažinti tautai, kad su jos žinia (o gal ir ne vien žinia) buvo urmu nutraukinėjamos rezonansinės bylos. Ir dėl Valdovų rūmų, kurių kaina, anot Valstybės kontrolės (VK), nepagrįstai padidėjo nuo 114 mln. 670 tūkst. litų iki 367 mln. 669 tūkst. litų; ir dėl Nacionalinio stadiono, kurio statybai, tos pačios VK teigimu, buvo neteisėtai ir neracionaliai panaudota daugiau negu 60 milijonų litų; ir dėl daugiamilijoninės VEKS istorijos, kurioje, kaip meistriškai įrodė prokurorai, nebuvo nė vieno prasižengimo – net ir tais atvejais, kai už pusę milijono litų „sukurtas” neegzistuojantis portalas, o kėdės, kurių rinkos vertė 59 litai, pirktos po 535 litus; ir dėl Gedimino prospekto rekonstrukcijos”, kuriai vien per VEKS programą buvo skirta 15 milijonų 500 tūkstančių litų; ir dėl iškilaus kultūros vadybininko Gintauto Kėvišo vadovaujamame Nacionaliniame operos ir baleto teatre atliktos rekonstrukcijos, kurios dokumentus iš Lietuvos visiems laikams išsivežė klastingi vokiečiai, taip sužlugdydami lietuvių prokurorų tyrimą.

Kodėl aš manau, kad šios politinės korupcijos bylos buvo nutrauktos su Jos Ekscelencijos palaiminimu, o gal net ir jos pageidavimu? Nes savo metiniame pranešime ji įvertino teisėsaugos darbą pačiais aukščiausiais balais. Kovoje su korupcija neliečiamųjų neliko, skaidrumo šalyje daugėja, nebaudžiamumo mažėja, – sakė D. Grybauskaitė, nė žodžiu neužsiminusi apie numarintas arba marinamas rezonansines bylas.

Net neabejoju, kad Jos Ekscelencija turėtų ką papasakoti ir apie tai, kodėl D. Valio vadovaujama prokuratūra net kelis mėnesius delsė pradėti ikiteisminį tyrimą dėl informacijos apie „Snoro” bankrotą nutekinimo ir kodėl ji nepareikalavo už tai niekieno atsakomybės.

Ir dar daug, daug įdomių dalykų apie D. Valio rankomis atliktus savo darbus galėtų papasakoti D. Grybauskaitė. Todėl ir sakau: „Generalinis čia ne prie ko.

Tai tik kelios iš daugelio susijusių publikacijų, kuriose iliustruojamos nusikalstamos prokuratūros veikos:

„D. Valys „Mane varo į priekį noras nepavesti mane paskyrusio asmens“

„Prokuratūra: už kėdę, kurios rinkos vertė 59 litai, valstybinėms įmonėms leidžiama mokėti 535 litus”

„Dariaus Valio vadovaujami prokurorai eilinį kartą šlapinasi Lietuvos piliečiams ant galvų”

„Po puspenktų metų Generalinė prokuratūra pagaliau nutraukė ikiteisminį tyrimą”

„Asmenims, kurie šmeižia įvairius nacionalinius projektus, siūloma iškelti baudžiamąsias bylas”

„Dar viena prokuratūros sėkmė – nutrauktas ikiteisminis tyrimas dėl Gedimino prospekto rekonstrukcijos”

„Nepasitvirtino Valstybės kontrolės išvados dėl Valdovų rūmų”

„Galima nesunkiai nuspėti, kaip prokuratūrai vadovaujantys berniukai tiria, pavyzdžiui, milijardinę Snoro aferą”

Tiems, kurie netiki savo ausimis, pateikiame tikslią prokuroro G. Jasaičio žodžių stenogramą (audio)

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
Kalba redaguota ekspertai.eu

 
Komentarai

 
40. 1991 metu zudynes .
(2013-10-07 16:13:27)
(204.45.134.110) Parašė:

http: //chelovek-online.ru/zakon/article/rassledovaniya/programma-chelovek-i-zakon-rasslelduet-sobytiya-1991-goda-v-vilnyuse/ Pasirodo Ladnsbergis - Nacinonalistas - Zudykas . Dabar aisku ko jis Rusai Puola reke visa laika, nes ji jei Rusai pagauti atpistu per visus galus sita gaidi!



39. JV
(2013-10-07 01:11:52)
(87.106.143.252) Parašė:

Autorius ne visai teisus. Taip prezidente turi prisiimti atsakomybe tai negyncitina, bet pats Valys eidamas pareigas privalo vykdyti teisinguma. Drasiai galima itarti kad Valys + Grybauskaite veikia pries Lietuva kartu.



38. Gaila
(2013-10-04 07:04:23)
(78.60.214.247) Parašė:

Nu koks iš jo prokuroras, amžinai pakėlęs akis į dangų vargšas provincijos vaikinas, pasodintas ne į savo vietą ir šnekantis "aš negaliu pavesti to kas mane paskyrė.Jam dar mokytis ir mokytis



37. Julius
(2013-10-03 17:23:04)
(78.60.100.77) Parašė:

Generalinis ne prie ko, „Jos Ekscelencija turi pati prisiimti atsakomybę už D. Valio vardu įvykdytus savo darbus.“ Aš 100 procentu sutinku su tuo. Generalinis -tai paklusnus vykdytojas ir marionetė. Bet kalt prie kryžiaus reikia abudu. Kas su tuo sutinka?



36. pensininkas
(2013-10-01 17:37:34)
(78.60.208.85) Parašė:

Sveikinu Seimą, kad nepritarė D.Valio ataskaitai. Nepritarė 72, pritarė 18, 12 susilaikė. Esu pasipiktines Kubiliu, K.Masiuliu, Anusausku, Sedbaru. Chrienovi konservatoriai. Išdavė, manau, daugėlį konservatorių. Tik N.Puteikis jiems nepakluso ir gerai kalbėjo. Saunuolis Naglis, kad nepakluso kubiliniams ir balsavo kaip mano, o ne taip, kaip Jam liepia liepia Kubilius. Tokio reikia mums prezidento. Kadidatuok.



35. Skeptikas
(2013-10-01 15:03:21)
(198.50.177.195) Parašė:

Jei tai būtų tik Seimo valia, jie greičiausiai gen prokuroro ataskaitą patvirtintų (neturi stuburo, kad pareikšti savo nuomonę). Tačiau tai sprendžia ne Seimas. Kaip Seimas nubalsuos dėl gen. prokuroro ataskaitos, priklauso nuo prezidentės norų. Jei ji norės dar pasilikti Valį, Seimas patvirtins ataskaitą. Bet ji gali bandyti užsidirbti politinių dividentų prieš rinkimus, pakeisdama visuomenės akyse jau susikompromitavusį generalinį prokurorą.



34. Skeptikas
(2013-10-01 13:57:49)
(109.163.233.194) Parašė:

Jei tai būtų tik Seimo valia, jie greičiausiai gen prokuroro ataskaitą patvirtintų (neturi stuburo, kad pareikšti savo nuomonę). Tačiau tai sprendžia ne Seimas. Kaip Seimas nubalsuos dėl gen. prokuroro ataskaitos, priklauso nuo prezidentės norų. Jei ji norės dar pasilikti Valį, Seimas patvirtins ataskaitą. Bet ji gali bandyti užsidirbti politinių dividentų prieš rinkimus, pakeisdama visuomenės akyse jau susikompromitavusį generalinį prokurorą.



33. skeptikui
(2013-10-01 13:25:44)
(213.164.112.144) Parašė:

labai gerai pastebėjote. aš irgi netikiu, kad pareikš nepasitikėjimą Valiu – mama arba tėtis neleis. nebent tokia būtų sumanyto scenarijaus dalis – kas žino, kokie planai rezgami artėjant prezidento rinkimams. jeigu seime nesėdėtų bestuburiai, su Lietuvos reikalais nebūtume ten kur esame.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras