2024 m. balandžio 18 d.

 

Galios koncentracija

16
Paskelbta: 2014-01-17 21:18 Autorius: Tomas Viluckas | ekspertai.eu
Ant vienos KT teismo posėdžių salės sienos lotyniškai yra užrašyta: Curantes iura iuvant („Įstatymai gina tuos, kurie juos gerbia“). Nuotr. lrkt.lt
Ant vienos KT teismo posėdžių salės sienos lotyniškai yra užrašyta: Curantes iura iuvant („Įstatymai gina tuos, kurie juos gerbia“). Nuotr. lrkt.lt

Konstitucinis Teismas (KT) paskelbė, kad Seimas negali iš generalinio prokuroro reikalauti ataskaitos, kuriai reikėtų parlamento ar Vyriausybės pritarimo, nes tai prieštarauja prokuroro nepriklausomumui. Taip, KT Seimo ir prezidentės konflikte dėl generalinio prokuroro klausimo stojo pastarosios pusėn.

Visų pirma, šis sprendimas nėra tik tam, kad būtų išgelbėta generalinio prokuroro Dariaus Valio galva. Svarbu prisiminti, kad bet koks KT išaiškinimas yra konstitucinė doktrina ir prilygsta Konstitucijai.

Paskutinis išaiškinimas apribojo parlamentines, bet praplėtė prezidentines galias. Po šios nutarties generalinio prokuroro priežūra tapo išskirtinai prezidentine prerogatyva. Kitaip tariant, Seimas neteko parlamentinės kontrolės teisės vienai iš teisėsaugos institucijų. Užtat generalinis prokuroras nuo šiol bus susijęs tik su prezidentu, kuris vienintelis spręs jo atleidimo klausimą.

Lietuva savo naujausioje istorijoje visada turėjo problemų su prezidento institucija. Kol kas buvo tokia situacija, kad Lietuvoje prezidentas dėl savo nepartiškumo turėtų būti balanso ir pusiausvyros tarp įvairių galios centrų figūra. Deja, istorija liudija, kad ši pusiausvyra pastoviai buvo pažeidžiama.

KT sugalvojusi „saliamonišką“ variantą, kad Seimas gali tik pritarti prezidento sprendimams dėl generalinio prokuroro, šį balansą pakreipė prezidento naudai. Tai rimtas žingsnis link galios koncentracijos prezidento rankose.

Ko gero, tai nuoseklus keliavimas, nes Seimo autoritetas visuomenėje itin žemas. Nenuostabu, kad gyventojų apklausų rezultatai liudija stipraus prezidento poreikį. Tai reiškia jų norą, kad kažkas konkrečiai prisiimtų atsakomybę už šalies valdymą, kad būtų galima ne iš abstrakčių politinių jėgų, bet iš asmenų su aiškiai apibrėžtomis funkcijomis reikalauti apčiuopiamų rezultatų valdant šalį. Juk kol kas nė vienas politikas nėra prisiėmęs atsakomybės už klaidas nuvaldant valstybę. Maža to, visi teigia, kad „dirbo Lietuvai“, o kaltė dėl klaidų padaroma mistine.

Tokios nuotaikos reiškia stiprios lyderystės poreikį. Piliečiai nori, kad atsirastų lyderis, kuris imtųsi ryžtingų veiksmų politiniame gyvenime ir jie pasiryžę suteikti tokiam vadovui dideles galias, t. y. sutinka suteikti įgaliojimus prezidentui, kad tik atsirastų jėga, kuri veiksmingai judintų politinį gyvenimą.

Šiuos lūkesčius piliečiai sieja su prezidento institucija. Dalia Grybauskaitė daliai piliečių atitiko viltis, ypač silpno Seimo akivaizdoje.

Iš dalies tai suprantama, nes prezidentą gyventojai renka tiesiogiai, tad jų noras deleguoti jam didesnes galias yra pateisinamas. Kitas klausimas, kad prezidento galių praplėtimo problema iškyla būtent tuomet, kai prezidento poste atsidūrė Dalia Grybauskaitė, kai jos aplinka įžūliai manipuliavo visuomenės nuomone, o prokuroras buvo nusitaikęs į pagrindinę prezidentės patarėją.

Vis dėlto nieko blogiau negali būti valstybei kaip taisyti jos politinę sistemą atsižvelgiant į atskiras asmenybes, o ne į visumą ar besikartojančius reiškinius. KT nutartį tenka priskirti politinės konjunktūros reikalavimui.

Kadangi prezidentas yra tiesiogiai renkamas žmonių, o ne dėl politinių kompromisų ir sandėrių įtaisomas į postą, jis ir turėtų būti kiek įmanoma arčiau piliečių bei pirmiausia rinktis jų, o ne politikų interesus. Deja, šių dienų Lietuvoje tai yra svajonė.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
16. pilietis
(2014-01-23 13:47:35)
(213.164.105.170) Parašė:

Kas geriau: parlamentinė ar prezidentinė respublika. Tiek Seimą, tiek prezidentą renka piliečiai. Tokiu atveju reikėtų sutikti,kad Seimas yra piliečių bendruomenės koncentruotas analogas, bet vsuomenėlabai neigiamai vertina tą savo analogą, nors pati jį išrenka iš savo tarpo. Ką rodo kūsų valstybės dvidešimtmetė patirtis, renkant prezidentą? Buvęs Lietuvos komunistų partijos aukščiausias vadas( tos partijos, iš kurios gniaužtų tauta veržėsi, patirdama nuostolius, netektis iki paskutiniųjų dienų) buvo išrinktas pirmuoju atkurtos valstybės prezidentu. Antrasis prezidentas, per neapsižiūrėjimą palikęs savo šlepetes Lietuvoje, atskrido iš Amerikos. Trečioji, kaip "Deus ex machina" buvo nuleista tarsi iš dangaus, kad išspręstų, kaip senovės graikų teatre, visas vaidinimo spektaklio eigoje iškilusias problemas. Matome, kaip sekėsi tas problemas spręsti, pagal scenarijaus autoriaus sumanymą. Mėgstama kaltinti nepatenkintus valdžios veiksmais, pačius piliečius - patys išsirinkot.Eilinis pilietis negali žinoti visos tiesos apie savo rekamuosius, o žino tik tai, ką , faktus išfiltravusi pateikia žiniasklaida.Kad žiniasklaida perkama- jau kalba pati žiniasklaida. Ne be treikalo žiniasklaida vadinama ketvirtąja valdžia. Jos įtaka valstybės gyvenimui, visoms jos sritims yra didžiulė ką padaryti, kad žiniasklaida teisingai nušviestų faktus, kad tarnautų bendrai valstybės gervei, o ne atskirų grupių interesams, kurie dažnai kertasi su bendruoju gėriu, aš nežinau. Piliečiai turėtų rinkti ir vertinti informaciją iš įvairių šaltinių.



15. to 11. Kritikas Pikčiurna
(2014-01-18 20:49:12)
(5.20.138.112) Parašė:

matyt ir seimūnus tai tenkina, nes galima nevykdyti tautos valios manipuliuoti ir iškraipyti Konstitucijos 4 str. esmę ir šis k. teismo sprendimas akivaizdžia pažeidia Konstitucijos 3 str. Taigi seimanariai, jeigu dar laikosi priesaikos privalo pareikalauti atšaukti šį sprendimą, o jei k. teismas nesutinka, tai vadovaujantis Konstitucijos 3 str. ir 4 str. panaikinti VIII - tą Konstitucijos skirsnį "Konstitucinis teismas"



14. stasys
(2014-01-18 18:27:40)
(78.63.67.199) Parašė:

Pasakyta taikliai, Prezidentas renkamas tiesiogiai tautos, o ne kaip visų politinių partinių sandorių visuma. Beje tokia sistema esti Latvijoje ir nepasakyčiau kad ten trūksta valstybinio mastymo. Turbūt ne tie procesai nulemia tautos apsisprendimą remti tos institucijos galių stiprinimą...ar ne. Lietuvoje tai tapo kaip atsakas į kasmetinį kvailinimą kuriant visokias reklamines butaforijas ..prisidengus tiesos ir teisybės paieškomis.



13. bet juk negalima jau taip nusimeluot Nerealu
(2014-01-18 16:13:48)
(5.20.205.100) Parašė:

Kadangi prezidentas yra tiesiogiai renkamas žmonių, o ne dėl politinių kompromisų ir sandėrių įtaisomas į postą ir tttttttt Siaubas Tai kuo mus paprastus piliecius laikot kad dristat spausdint tokia nesamone



12. petras
(2014-01-18 14:42:42)
(178.232.17.155) Parašė:

Nu seimui pavaldi prokuratura jau buvo 22 metus ,tai buvo tikras uzsakymu uabas.,privatizavimo lesos isvogtos,bankai ivogti,gamyklos isvogtos ir perleistos nusikalteliams vadinamiems investuotojams ,savivaldybese korupcija auksciausio lygio ir begalo...reikia Italiskos prokuraturos ,kad atsakytu pries istatyma ir politines partijos.



11. Kritikas Pikčiurna
(2014-01-18 12:45:16)
(78.56.140.149) Parašė:

Po šio Konstitucinio teismo sprendimo, galime konstatuoti, kad Lietuvoje Generalinio prokuroro nepriklausomybė suteikia jam teisę daryti perversmą ir kitokią priešvalstybinę ar antikonstitucinę veiką. Jo niekas nerinko, tik parinko ir paskyrė, o jis jau virš visų! Ar šis Konstitucinio teismo verdiktas nėra tokio perversmo pradžia? Preliudija buvo, kai šis teismas buvo teisėju savo pačių atlyginimų byloje. Tai kas Lietuvoje yra valdančioji chunta?



10. O kas
(2014-01-18 10:53:42)
(78.61.74.194) Parašė:

paneigs, kad Lietuva uzvaldyta? ar nesimato akivizdziai?



9. Na, nieko čia nepadarysi,
(2014-01-18 09:53:24)
(78.57.152.174) Parašė:

nes lietuviai visada norejo tvirtos rankos "plaukuotos", tai jiems truksta Stalino ,tai Hitlerio, o dabar uzsimane tvirtos "neuzmirštuoles". Aš manau , kad nieko cia nepadarysi, nes lietuvis ir yra lietuvis, o jeigu pakeisi kuo nors ,tai jau bus ne lietuvis ir visi reikalai išsisprendzia savaime.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras