2024 m. balandžio 25 d.

 

Euroskeptikų gretos stiprėja

9
Paskelbta: 2013-06-01 12:22 Autorius: ekspertai.eu

Partiją "Planas B" Graikijoje, Jungtinės Karalystės nepriklausomybės partiją Didžiojoje Britanijoje arba vokiečių partiją "Alternatyva Vokietijoje" vienija tai, kad jų nariai yra arba bendros valiutos euro, arba savo šalies išėjimo iš Europos Sąjungos šalininkai. Šios naujos partijos - pagreitį įgaunančio ES kritikų judėjimo dalis.

Euroskeptiškos nuotaikos išryškėjo jau per 2009-ųjų rinkimus į Europos Parlamentą ir itin suintensyvėjo per bendrąją Europos valiutos krizę. Remiantis neseniai paskelbtais amerikiečių sociologinio instituto „Pew Research Center” viešosios nuomonės apklausos rezultatatais, tik 45 proc. europiečių pasitiki "ES projektu".

Finansų krizė pakirto pasitikėjimą ES, teigia ekspertai. Anot mokslininkų iš „Pew Research Center” Vašingtone, politinei Europos vienybei gresia pavojus. Regis, krizė parodė, kad pastaruosius penkiasdešimt metų vykęs bandymas sukurti vieningą Europą nepavyko, sako tyrimo autoriai.

Europos integracijos studijų centro Vokietijoje direktorius Ludgeris Kühnhardtas mano, kad šios tendencijos pavojingos. Tačiau, priešingai nei „Pew” tyrimų centro darbuotojai, Bonos universiteto profesorius laikosi nuomonės, kad euroskeptikų judėjimas reiškia, jog Europos vienybė tampa vis svarbesne aktualija, o nepasitenkinimas atrodo tarsi opozicijos jai išraiška.

ES Parlamento Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Elmaras Brokas kaip pagrindinę euroskepticizmo priežastį įvardija rinkėjų nepasitikėjimą politikais, taikydamas tai ne tik Europos politikai. "Demokratija turi atgauti gyventojų pasitikėjimą", - teigia jis.

Rinkimų rezultatai kai kuriose Europos šalyse rodo, kad ES rėmėjams bus sunku sustabdyti euroskeptiškas tendencijas. Štai per vasario pabaigoje vykusius Italijos Parlamento rinkimus populistinis "5 žvaigždučių" judėjimas, vedamas buvusio komiko Beppe Grillo, sulaukė didelės rinkėjų paramos.

O per gegužės pabaigoje Anglijoje ir Velse vykusius vietos rinkimus dešinioji euroskeptiškoji Jungtinės Karalystės nepriklausomybės partija buvo ketvirta pagal balsų skaičių po konservatorių, leiboristų ir liberalų demokratų partijų.

Net Vokietijoje, kur krizės poveikis nebuvo toks juntamas, euroskeptikų idėjos įgyja vis didesnį populiarumą. Pavyzdžiui, partija "Alternatyva Vokietijai" gali įveikti 5 proc. barjerą rinkimuose į Bundestagą, kurie vyks 2013 m. rugsėjį. Naujausios apklausos duomenys rodo, kad balsuoti už ją turėtų iki trijų procentų rinkėjų. Beje, "Alternatyvos Vokietijai" nariai mano, kad euro įvedimas buvo istorinė klaida, ir pasisako už bendros Europos valiutos atsisakymą.

Tačiau euroskeptikai norėtų ne tik atsisakyti euro. Kai kuriuose Europos regionuose didėja noras tapti nepriklausomiems. Prisiminkime: tokius reikalavimus kelia Katalonija, Škotija ar Flandrija. Jau minėtas Elmaras Brokas sako gerbiąs tokius ketinimus, tačiau tik tol, kol jie nevirs realia grėsme ES. "Jei Europos Sąjungą sudarys 40 arba daugiau valstybių, ji bus nefunkcionali", - sakė politikas.

Išsigandę eurofederalistai suka galvas, kaip ES projektą padaryti patrauklesnį europiečiams. Ludgeris Kühnhardtas siūlo atlikti simbolinius veiksmus. Pavyzdžiui, 2016 metais per olimpinių žaidynių Rio de Žaneire atidarymą ES šalys, anot jo, galėtų įžengti į stadioną po ES vėliava. Esą toks žingsnis įkvėptų jaunąją europiečių kartą.

O gal tik dar labiau suerzintų?

Parengta pagal Deutsche Welle

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
9. Kritikas Pikčiurna
(2013-06-02 09:23:27)
(78.56.140.149) Parašė:

Dabartinė ES yra pražūtis - tik šiek tiek sukultūrinta sovietų sąjunga, nes koks skirtumas ar valdo partokratai ar biurokratai, kuriuos iš esmės taip pat deleguoja partokratai. Tai, kad Europos valstybės jungiasi ir bendradarbiauja yra puiku, tokia yra istorijos raida - mes visi sėdime Nojaus arkoje. Tačiau tai jos turi daryti ne aukodamos suvereniteto šešėliniais metodais suburtai biurokratų gaujai, kurių pakankamai turime kiekvienoje savo šalyje. Ieškoti būdų, kaip nuo dvišalio bendradarbiavimo pereiti prie daugiašalės darnos yra šių dienų iššūkis, bet jo negalima spręsti pasenusiais metodais. Kiekvienas politinis sprendimas galų gale įgauna ekonominę ir piniginę išraišką. Pinigai atlieka daug funkcijų, viena iš jų - vertės matas. Kas gali be palyginimo pasakyti kas yra tikra vertė? Ją nustatome lygindami bandymų ir klaidų metodu. Kai bendrija padaro klaidą (arba "klaidą") nustatydama Euro kursą, ją galima lengvai ištaisyti keičiant nacionalinės valiutos santykį su Euru. Narėms reikia ne Eurą įsivesti, bet nustatyti griežtus kriterijus, kad nacionalinių valiutų kursų laisvė nesugrąžintų Europą į valiutų karų laikus, o suvaržymai neslėptų interesų ir tendencijų skirtumus. Valstybės narės savo valiutų kursais turi "balsuoti" ir vertinti ES Centrinio banko bei kitų valdymo struktūrų darbo sėkmę ar nesėkmes. Tai tik kitas balsavimo būdas, kita demokratijos proceso išraiška, referendumas valiuta. Nacionalinės valiutos kursas turi pakeisti balsavimą Euro Parlamente vietoje "taip", "ne" ir "susilaikė" į kiekybinį vertinimą valiutų kurso santykiais. Nacionalinių valiutų kursai turi būti kiekybinė žinia ES valdymo struktūroms, kaip sėkmingai įgyvendinami bendri tikslai ir išlaikomą ekonominė darna tarp narių. Demokratija pasaulyje ir ES kenčia nuo sisteminės ydos - į valdžią deleguoti atstovai pasijunta VALDOVAIS, kuria šešėlinius klanus, nes to reikalauja demokratinės sprendimų procedūros - lemia dauguma, o ne geriausias sprendimas - ir ignoruoja Tautų - suvereno - interesus bei valią, kuris yra ir turi būti tiksliausias ir galutinis sprendimų vertintojas.



8. ruta
(2013-06-02 09:17:26)
(78.62.25.16) Parašė:

Briuselio biurokratams butu pravartu pasidometi Tarybu Sajungos istorija , ir kuo pasibaige prievarta sujungtos atskiros respublikos / ES gudriau veikia , per finansus / ,nepadejo nei bendra valiuta , nei propaganda apie sviesu rytoji / gerai buvo TIK nomenklaturininkams , na ir klapciukai nugnybdavo savo dali . Ar dabar nematote toki pati scenariju Lietuvoje ./.Ir tas noras visus paversti sovietiniais pilieciais neprimena ES viziju ?



7. ja
(2013-06-01 21:47:52)
(31.172.30.4) Parašė:

Jau dabar Gruto parka galime papildyti "europiecio" Austreviciaus statula .Su alaus buteliu ir skalbimo milteliu pakeliu rankose...



6. Česlovas
(2013-06-01 21:41:23)
(78.62.164.7) Parašė:

Eurobiurokrat sajunga su nuvertejancia valiuta ilgai negali issilaikyti del Briuselio biurokratu besaikio pinigu svaistymo.



5. Darijus
(2013-06-01 19:00:16)
(212.66.75.12) Parašė:

Visos imperijos subyra. Tai tik laiko klausimas. Milžiniškas kiekis evrobiurokratų priešinsis iš paskutiniųjų, atlyginimus juk gauna milžiniškus, o atsakomybės jokios. EU- pinigų sąjunga, kai tik kapitalui bus nebenaudinga, sąjungai amen. O mulkiai dar įsives eura.



4. Kostas
(2013-06-01 18:55:15)
(78.62.143.3) Parašė:

Nepriklausomos Lietuvos šūkis "Mes europiečiai" Europos Sąjungoje, tolygu garsiam propogandiniam šūkiui "Mes tarybiniai žmonės" sovietų sąjungoje. Akivaizdu, kad visokio plauko unijoms, sąjungoms ar federacijoms visai nerūpi atskiros valstybės bei jos tautos likimas. Ir dar vienas sovietinių laikų reliktas, visoms Europos valstybėms siūloma olimpiadoje dalyvauti po vieninga ES vėliava, na visai kaip netolimoje praeityje žygiavo Lietuvos TSR olimpiečiai po vieninga raudona TSRS vėliava, o tai dar labiau priartins ES prie kracho. Na negi nemato didžiųjų valstybių vadovai, kad ES žlunga ir prievarta jos išlaikyti nėra jokių galimybių. Juk žlugo visos imperijos, sąjungos, unijos, žlugs ir ši.



3. d3
(2013-06-01 17:07:57)
(71.35.61.224) Parašė:

jewrogavnojuza "vienyja" tvf ir Europos centrinis bankas. nepriklausomoms salims reikalingi valstybiniai bankai su pinigu emisijos teise. jei nevaldai savo pinigu - esi kolonija. ir nereikia kliedeti apie nepriklausomybe. Lietuva po "issivadavimo" niekada neturejo teises y pinigu emisija. is pradziu "vagnorkos" buvo priristos prie markes, po to, litai prie dolerio, po to, litai prie jewro. tacit.



2. ja
(2013-06-01 16:55:53)
(91.201.118.59) Parašė:

Jau dabar Gruto parka galime papildyti "europiecio" Austreviciaus statula .Su alaus buteliu ir skalbimo milteliu pakeliu rankose...



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras