2024 m. kovo 29 d.

 

Europos Sąjungos šalys paskelbė bendrą ES 5G ryšio tinklų saugumo rizikos vertinimą

11
Paskelbta: 2019-10-11 12:23 Autorius: ekspertai.eu

Spalio 9 d. Europos Sąjungos šalys kartu su Europos Komisijos ir Europos Sąjungos kibernetinio saugumo agentūra paskelbė bendrą ES rizikos, naudojant penktosios kartos (5G) tinklus, ataskaitą. Ji parengta remiantis visų ES šalių narių nacionaliniais kibernetinio saugumo rizikų vertinimais. Ataskaitoje kartu nurodomos pagrindinės grėsmės ir jų šaltiniai, grėsmėms jautriausi subjektai, strateginės grėsmės rizikos ir galimi pažeidžiamumai.

„Ateityje 5G tinklo keliami iššūkiai  taps vienu svarbiausių saugumo sistemą  testuojančių veiksnių“, – sako krašto apsaugos viceministras Edvinas Kerza ir tikisi, kad „technologijų pasaulyje ryšio vientisumas ir skaidrumas taps  visos Europos Sąjungos rūpesčiu“.

Viceministras E. Kerza pabrėžia, kad „suprasdami 5G svarbą ekonomikai, kartu mes vertiname ir su tuo susijusius naujus iššūkius. Atlikome nacionalinę rizikos vertinimo analizę ir esame pasiruošę siekti, kad naujoji technologija pasitarnautų visuomenei saugiai“.

Ataskaita parengta įgyvendinant Europos Komisijos rekomendaciją, patvirtintą 2019 m. kovo mėn., siekiant užtikrinti aukšto lygio kibernetinį saugumą visoje Europos Sąjungoje naudojantis 5G ryšio tinklais.  

NIS Bendradarbiavimo grupė (Dėl priemonių aukštam bendram tinklų ir informacinių sistemų saugumo lygiui visoje ES užtikrinti sukurta 2016 m.) iki 2019 m. gruodžio 31 d. planuoja patvirtinti 5G rizikas švelninančių priemonių rinkinį, kuris bus taikomas žinomoms kibernetinio saugumo rizikoms nacionaliniu ir ES lygmenimis. Iki 2020 m. spalio 1 d. ES šalys kartu su Europos Komisija turi  įvertinti  Rekomendacijos rezultatus ir nutarti, ar reikės imtis tolesnių veiksmų, atspindint bendrą ES rizikų vertinimą ir priemonių efektyvumą.

Europos Komisija 2019 m. kovo 26 d. patvirtino 5G tinklų kibernetinio saugumo rekomendaciją, kuria šalys narės buvo raginamos įvertinti rizikas bei peržiūrėti taikomas priemones nacionaliniu lygmeniu. Taip pat  sudaryti suderintą bendrą rizikų vertinimą ir rizikas mažinančių priemonių rinkinį. Kiekviena šalis narė nacionaliniu lygmeniu parengė 5G tinklų infrastruktūros rizikingumo vertinimą ir pateikė rezultatus Europos Komisijai ir Europos Sąjungos tinklų ir informacijos apsaugos agentūra (ENISA). Pagal rekomendaciją, nacionaliniuose rizikos vertinimuose pagrindinis dėmesys buvo skirtas 5G tinklams galinčioms kilti grėsmėms ir grėsmių šaltiniams, jautriam 5G infrastruktūrai, ir aktualioms pažeidžiamoms vietoms, tiek techninėms, tiek kitokio pobūdžio – pavyzdžiui, susijusioms su 5G tiekėjų grandine.

ES rizikų vertinimo dėl 5G ryšio tinklų išvadų santrauka

Ataskaitoje išskiriami pagrindiniai iššūkiai saugumui, kuriuos gali sąlygoti arba kurie gali sustiprėti vietoj dabartinių ryšio tinklų pradėjus naudotis 5G tinklais – naudojant 5G tinklais rizikos gali būti susijusios su pagrindinėmis 5G technologijos inovacijomis, ypač naudojantis programine įranga, plataus diapazono paslaugomis bei taikomosiomis programomis. Taip pat rizikos siejamos su ryšio tiekėjų vaidmeniu diegiant ir valdant 5G tinklus,  priklausomybe nuo atskirų teikėjų.

Numatoma, kad 5G tinklų paleidimas į rinką gali sąlygoti:

· Daugiau silpnųjų vietų atžvilgiu vykdomų kibernetinių atakų ir daugiau potencialių prieigos taškų  atakų rengėjams: 5G tinklai labiau priklauso nuo programinės įrangos, todėl svarbesnėmis tampa didelių saugumo trūkumų, pavyzdžiui, tiekėjų prastai sukurtos programinės įrangos, keliamos rizikos. Gali būti lengviau į produktus įterpti „galinių durų“ kenkėjiškus programinius kodus ir šiuos kodus sunkiau aptikti.   

· Dėl naujų 5G tinklų architektūros charakteristikų ir funkcijų tam tikros tinklo įrangos dalys ar funkcijos, pavyzdžiui, bazinės stotys ar svarbiausios tinklų techninio valdymo funkcijos, tampa jautresnėmis.

· Padidėja jautrumas rizikoms dėl mobiliojo ryšio tinklų operatorių priklausomybės nuo tiekėjų.  Dėl to padaugės ir patogių prieigų atakoms, kuriomis gali pasinaudoti grėsmių kėlėjai, taip pat atakų poveikis gali tapti destruktyvesnis. Labiausiai tikėtinais kibernetinių atakų prieš 5G tinklus rengėjais laikomos ne ES šalys narės.  

· Atsižvelgiant į tai, kad didesnė kibernetinių atakų tikimybė priklausys nuo tiekėjų užtikrinamos kokybės, labai svarbiu taps konkrečių tiekėjų rizikingumo vertinimas, įskaitant ir tikimybę, kad tiekėjui gali daryti įtaką ne ES šalis.

· Išaugusios didelės priklausomybės nuo tiekėjų rizikos: naudojantis vieninteliu tiekėju išauga potenciali tiekimo trukdžių rizika, kuri galėtų sąlygoti, pavyzdžiui, komercinės veiklos nuostolius. Tokiu atveju ir poveikis silpnoms bei pažeidžiamoms vietoms gali atnešti daugiau neigiamų padarinių, jomis gali naudotis grėsmių kėlėjai, ypač jei priklausoma nuo didelio rizikos lygio tiekėjo. 

· Tinklų prieinamumo ir integralumo saugumas taip pat labai svarbus klausimas: greta grėsmių duomenų konfidencialumui ir privatumui, manoma, kad 5G tinklai taps daugelio kritinės svarbos IT taikomųjų programų stuburu – šių tinklų integralumas ir prieinamumas taps labai svarbiu nacionalinio saugumo klausimu ir dideliu saugumo iššūkiu Europos Sąjungos požiūriu.  Visi kartu šie iššūkiai tampa visai nauja saugumo paradigma ir atsiranda poreikis iš naujo įvertinti sektoriui ir jo ekosistemai taikomą esamą politiką ir saugumo formatą, o taip pat – šalims narėms imtis visų reikalingų rizikos mažinimo priemonių.   

Europos Sąjungos kibernetinio saugumo agentūra šiuo metu baigia sudaryti specialų grėsmių 5G tinklams žemėlapį, jame detaliau pavaizduojami kai kurie ataskaitoje minimi techniniai aspektai.

Visą ES 5G ryšio tinklų saugumo rizikos vertinimą galima atsisiųsti čia.

Šaltinis: KAM

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
11. Antanui
(2019-10-14 11:10:54)
(86.38.234.166) Parašė:

Ar tamsta įsitikinęs, kad 5G neveikia imigrantų? Ir kuo gi imigrantus apsaugo-slavų kilmė ar odos spalva?



10. Vatnikas
(2019-10-12 19:22:00)
(192.96.203.71) Parašė:

Kinija cia ne prie ko, mes vatnikai mylim Kinija ir Teveli Mao, cia viskas masonu darbas, cia, kad mum smegenis istrint protaujantiem



9. yel“l“ow submarine apie 3;9;11. Vatnikas
(2019-10-12 18:18:24)
(88.119.234.132) Parašė:

šis klounas, per savo beretinį bukumą net nepasistengė suvokti, jog skandalas dėl to 5g keliamas ne “vatnikų“ ir net ne rusijos, o triukšmas eina būtent iš eurokolūkio ir pindosijos pusės, nes 5g yra 90 proc. kinijos produktas :)) - ir net nesiplėsiu apie šio beretinio “išminčiaus“ tamsumą konktrečiose mokslo ir technologijų srityse, kuriomis remiasi 5g novacija..., - bet jis tikras, kad viską galima kompensuoti beretozoidiniu entuziazmu :))))))))



8. G-4 pilnai pakanka
(2019-10-12 17:21:35)
(188.69.195.126) Parašė:

G-5 deformuoja, ardo lasteles, molekules atomo lygmenyje; -tai pačios bangos savybė; -visur, kur pasirodys bokštai-antenos-retransliuotojai-siūstuvai 150 metrų spinduliu apie normąlią savijautą sveikatą galima bus tik svajoti. Šiai nešančiai bangai užkrovus informacinę bangą, kas liečia atskirą vieną individą bus siekiama konkrečių rezultatų -nužudyti, susargdinti, ar pagerinti sveikatą; taip pat preciziškai tiksliai reguliuoti technines įrangas; -užblokuoti banko sąskaitą ir pan. Piktybiški (papirkti) tarnautojai, ar chakeriai, iš ties galė sukelti katastrofišką chaosą. Labai efektingi kpmplekto elementai -nano čipai, nano kompiuteriai, torsiniai laukai (bangos).



7. yel“l“ow submarine to 6. Nu jo...
(2019-10-12 12:00:11)
(88.119.234.132) Parašė:

tame ir visas kuriozas, kad info apie tą 5g yra minimaliai, ir jinai visokia padrika bei prieštaringa - ir dar aplipusi pletkais bei mitais, o firmos, dirbančios ties tuo 5g viską maksimaliai slepia, t.y. nutekina tik tai, kas neturi jokios komercinės ar mokslinės vertės :) - tuo būdu, visi tie brangių euroklerkų choriniai pezėjimai apie “5g diegimo problemas“ , tėra tik visiškų diletantų ir niektauzų eilinio susireikšminimo aktas, nes retas iš jų turi bent jau patenkinamą fizikos kurso įvertinimą atestate :))))



6. Nu jo... (papildymas)
(2019-10-12 11:05:43)
(188.69.209.28) Parašė:

Kas dėl straipsnyje 5G ryšiui kariškių giedamų ditirambų, tai ginčyti to taip viešai demonstruojamo intereso nėra net simbolinės prasmės - 5G ryšys atvers iki šiol neregėtas asmens kontrolės ir stebėjimo realiu laiku perspektyvas. Ir jie to net neslepia. Viskas būtų kaip ir normalu ir beveik "sąžininga", tik kaip visuomet globalios skaitmeninės technologijos turi vieną "BET": jos nėra 100proc. apsaugotos nuo piktavallių ar įsilaužimo, banalios skaitmeninhės klaidos, kuri sukeltų globalius neigiamus padarinius ar sistemos globalaus gedimo, kurio dėka, pasaulis atsidurs akmens amžiuje. Turint galvoje išvardintus punktus, manau, jog technoktratinis žmonijos vystymasis veda į niekur, ir pasekmes to pasirinkimo teks anksčiau ar vėliau srėbti, balansuojant ant egzistencinės būties ribos...



5. Nu jo...
(2019-10-12 10:54:24)
(188.69.209.28) Parašė:

Įdomu, 5g ryšiu bus bandoma "dengti" visą LT teritoriją ar čia tik miestų gyventojai galės džiaugtis intensyvaus dažnio mikrobangų teikiamo efekto privalumais... ?



4. -(4)
(2019-10-12 10:35:49)
(188.69.195.126) Parašė:

Būti šalia keptuvės, ar buti keptuvėje -"tai tik kitas dažnis"



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras