2024 m. balandžio 24 d.

 

Europos Parlamentas siūlo reglamentuoti robotiką

Paskelbta: 2017-02-16 17:27 Autorius: ekspertai.eu

Greitai besiplečiančiam robotikos bei dirbtinio intelekto sektoriui būtinos ES taisyklės, įsitikinę europarlamentarai. Vasario 15 d. jie pasiūlė nustatyti bazinius ES etikos bei atsakomybės už robotų veiklą standartus.

Dirbtinio intelekto valdomos mašinos, pacientus ligoninėse pasitinkantys robotai – tik keletas naujovių pavyzdžių. 2010–2014 m. robotų pardavimai kasmet augo 17 proc., o 2014 m. – net 29 proc.

EP nariai ragina Europos Komisiją paruošti robotų ir dirbtinio intelekto reguliavimo taisykles, siekiant išnaudoti naujųjų technologijų ekonominį potencialą, užtikrinti tinkamą saugos ir saugumo lygį bei nustatyti atsakomybę už robotų veiksmus. Kai kurios ES šalys jau pačios kuria robotikos standartus, todėl ES raginama neatsilikti.

EP taip pat siūlo apdrausti robotų veiklą ir sukurti papildomą fondą, kuris kompensuotų, pavyzdžiui, automatinio automobilio sukeltos avarijos žalą. Ilgainiui robotai turėtų gauti specialų teisinį statusą, kuris padėtų lengviau priimti sprendimą dėl patirtos žalos atlyginimo, įsitikinę europarlamentarai.

Kadangi robotika kelia daug etinių, saugos ir privatumo klausimų, EP siūlo nustatyti etiško elgesio šiame sektoriuje kodeksą, kuris įpareigotų mokslininkus ir kūrėjus veikti atsakingai, gerbti žmonių orumą, privatumą ir saugą. Rezoliucijoje taip pat siūloma įsteigti Europos robotikos ir dirbtinio intelekto agentūrą, kuri taptų šios srities techninės, etinės ir administracinės ekspertizės centru.

Europarlamentarai taip pat susirūpinę dėl galimos robotų veiklos įtakos užimtumui, mokesčių politikai ir socialinės gerovės valstybei. Jie ragina Europos Komisiją išanalizuoti šį reiškinį ir pradėti diskusiją dėl naujų užimtumo modelių, mokesčių bei socialinės apsaugos sistemų tvarumo.

Rezoliucijai pritarė 396 EP nariai, nepritarė 123, o susilaikė 85. Jei Europos Komisija nuspręstų neatsižvelgti į šias rekomendacijas, ji turės pagrįsti tokio sprendimo priežastis.

Viešosios konsultacijos dėl robotikos sektoriaus.

EP studija apie civilinės teisės aspektus robotikoje (2016 m. spalis).

EP infografikas apie robotiką.

Šaltinis: EP Spaudos tarnyba

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras