2020 m. liepos 3 d.

 

Europos Parlamentas ir Taryba sutarė dėl plastikinių šiukšlių mažinimo

4
Paskelbta: 2018-12-22 16:30 Autorius: ekspertai.eu

Vienkartiniai plastikiniai indai, šiaudeliai ir ausų krapštukai bus uždrausti ES rinkoje nuo 2021-ųjų, sutarė Europos Parlamento (EP) ir ES Tarybos derybininkai.

Bendrijoje bus draudžiama prekiauti plastikiniais daiktais, kuriems yra lengvai prieinamų alternatyvų. Dažnai tokie daiktai naudojami trumpai, tačiau išmesti į atliekas jie nesuyra ne vieną dešimtmetį. Nuo jų ypač kenčia jūros ir vandenynai – plastikinės šiukšlės sudaro apie 80 proc. jūrose randamų atliekų. Plastiko dalelių randama vėžlių, ruonių, paukščių, žuvų bei vėžiagyvių organizmuose – taip jos patenka ir į žmonių maisto grandinę.

Todėl nuo 2021 m. ES nebebus prekiaujama vienkartiniais plastikiniais įrankiais ir indais, balionų lazdelėmis, šiaudeliais, ausų krapštukais, taip pat iš polistireninio putplasčio pagamintomis maisto ir gėrimų pakuotėmis bei indais. Į šį sąrašą pateko ir okso-degraduojančio plastiko gaminiai.
 
ES valstybės taip pat turės imtis būtinų priemonių, kad sumažintų likusių plastikinių maisto ir gėrimų pakuočių naudojimą. EP ir Taryba sutarė įpareigoti valstybes iki 2029-ųjų pasiekti, kad būtų surenkama 90 proc. plastikinės taros, taip pat iki 2025-ųjų užtikrinti, kad būtų perdirbama bent 25 proc. plastikinės taros, o iki 2030-ųjų pasiekti 30 proc. perdirbimo lygį.
 
Ant drėgnų bei sanitarinių servetėlių, cigarečių su plastikiniais filtrais ir plastikinių puodelių pakuočių bus privalu informuoti, jog netinkamai išmesti šie daiktai žaloja aplinką dėl juose esančio plastiko.
 
Cigarečių filtrų gamintojai bus įpareigoti išlaidas nuorūkų surinkimo sistemoms diegti. Cigarečių filtrai yra antra pagal paplitimą plastiko šiukšlė ES. Analogiška atsakomybė bus taikoma plastikinių žvejybos reikmenų gamintojams.

EP pranešėja Frederik Ri (Frédérique Ries, ALDE, Belgija) pažymėjo: „Piliečiai iš ES tikisi plataus užmojo direktyvos, kuri įpareigotų iš esmės sumažinti vienkartinių plastikų naudojimą. Šios medžiagos dusina jūras ir vandenynus. Šįryt pasiektas susitarimas leis iki 2030-ųjų sumažinti žalą aplinkai 22 milijardais eurų. Europa nuo šiol turės teisinį modelį apsiginti nuo kenksmingų šiukšlių. Būtina skatinti jį taikyti ir pasauliniu lygiu.“

Šį preliminarų susitarimą dar turi patvirtinti Europos Parlamentas ir Taryba. 2019-ųjų sausį jį svarstys EP Aplinkos, sveikatos ir maisto saugos komitetas.

Šaltinis: Europos Parlamento biuras Lietuvoje

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu

 
Komentarai

 
4. jeronimas
(2018-12-23 19:22:32)
(109.76.36.132) Parašė:

jeigu tai jevropai nors kiek rupetu plastiko siuksles,tai imtusi priemoniu vandenynuose ,jurose tikrinti laivus,kurie tukstanciais tonu isplukdo politeleno,ir kitokiu siuksliu i atvirus vandenis ir ten ismeta.paziurekit vandenynuose vietomis siuksliu tokie kalnai,kad net laivai plaukia aplink.O siukslynu plotai kaip puse jevropos.ir cia gi daug nereikia.Sugavai penkis ,desimt laivu su siukslem,ir uzdedi simtu milijonu baudas,su laivu komfiskavimu.Po komfiskuoto desimto laivo,neliks kesinanciu i siuksliu ismetimus vandenyse.ir pinigu siam projektui bus surinkta baudom daugiau nei reikia.Bet jevropos alkoholikams virsunese tai nerupi,svarbu kad butu kas girta junkeri nuo scenos nuvestu.3. sovietmetis tesiasi
(2018-12-23 14:21:40)
(188.69.207.140) Parašė:

kokia es taryba? es sovietas2. stėrva
(2018-12-23 11:17:34)
(18.85.22.239) Parašė:

Jei taip tiems begalviams rūpėtų ta gamta, seniai būtų supirkimo ir utilizavimo punktai visoje EU. Jiems svarbesni yra prekybos vaikais tinklų vystymai, nei kažkokia gamta..1. trumpai
(2018-12-23 10:40:39)
(78.57.130.78) Parašė:

Noriu tik prisiminti ar kartais ne iš europos plustelėjo plasmasiniu šiukšliu gausa pas mus,gerai pamenu kaip tarybines stiklines keitė vienkartiniu plasmasiniais puodeliais,ir tt.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras