2024 m. balandžio 24 d.

 

Europarlamentarai tegia esą neabejingi vairuotojų darbo reglamentavimui

Paskelbta: 2019-03-27 15:08 Autorius: ekspertai.eu

Trečiadienį Europos Parlamentas (EP) atidėjo balsavimą dėl teisės aktų, apibrėžiančių vairuotojų darbo tvarką kitose ES šalyse. Strasbūre surengtoje diskusijoje daugelis europarlamentarų pažymėjo šių teisės aktų svarbą, tačiau dalis jų pritarė sprendimui neskubėti balsuoti.

EP pranešėja dėl vairuotojų komandiravimo Merja Kyllönen (Europos vieningieji kairieji, Suomija) pabrėžė būtinybę užtikrinti deramas ir sąžiningas vairuotojų darbo sąlygas. Ji ragino užbaigti „pašto dėžučių bendrovių“ bei „klajokliško vairavimo“ praktiką, taip pat vienodai skaičiuoti atlyginimą už tą patį darbą.

Pranešėjas dėl vairavimo ir poilsio laiko Wim van de Camp (Europos liaudies partija, Nyderlandai) pažymėjo poreikį griežtinti vairuotojų naktinio ir savaitgalinio poilsio reikalavimus, o kartu numatyti „protingą pereinamąjį laikotarpį“. Siekiant užtikrinti naujųjų reikalavimų įgyvendinimą, nuo 2024 m. sausio 1 d. turėtų būti naudojami naujosios kartos išmanieji tachografai, pažymėjo europarlamentaras. Kartu jis ragino nemažinti ES bendrosios rinkos lankstumo, nes jis padėtų išspręsti vairuotojų trūkumą.
 
„Šiandieninė situacija toliau nebegali tęstis. Ji kelia pavojų ir vairuotojams, ir jų šeimoms“, – teigė pranešėjas dėl kabotažo paslaugų Ismail Ertug (Socialistai ir demokratai, Vokietija). Jis nuogąstavo, jog vairuotojo profesija tapo nebepatraukli dėl prastų darbo sąlygų. „Šie teisės aktai yra absoliučiai būtini – kitaip valstybės imsis vienašališkų veiksmų“, – pridūrė politikas. Jis ragino esamas problemas spręsti pasitelkiant bendrąją rinka, o kartu išvengiant socialinio dempingo.

„Mūsų pranešimai šiandien tapo politinės kovos įkaitais Ar norime numarinti šį teisės aktų rinkinį? Tai būtų neatsakinga. Matome išplitusį įstatymų nesilaikymą ir klestinčią pavojingą konkurenciją. Turime tam užkirsti kelią“, – kalbėjo Užimtumo ir socialinių reikalų komiteto atstovas Georges Bach (Europos liaudies partija, Liuksemburgas). Kita šio komiteto atstovė Martina Dlabajová (Liberalai ir demokratai, Čekija) vadino balsavimo atidėjimą „prarasta galimybe“ apsaugoti vairuotojus ir transporto bendroves nuo teisinio netikrumo. Ji ragino „iškilti aukščiau politikos“ ir imtis atsakomybės.

Aplinkos, jūrų reikalų ir žuvininkystės komisaras Karmenu Vella tikino, kad pirminis „judumo paketo“ tikslas yra geresnė vilkikų vairuotojų padėtis, mažesnė rinkos fragmentacija ir mažesnė administracinė našta įmonėms. Jo teigimu, jau pasiekti būtini kompromisai, naudingi transporto sektoriui.

Užimtumo ir socialinių reikalų komitete dirbanti europarlamentarė Verónica Lope Fontagné (Europos Liaudies partija, Ispanija) įspėjo, jog darbuotojų saugumo negalima užtikrinti pažeidžiant laisvo asmenų ir prekių judėjimo principą. Andor Deli (Europos Liaudies partija, Vengrija) akcentavo, kad svarstomi teisės aktai neatneš naudos ekonomikai – gamyba brangs, o už tai mokės piliečiai. Jo teigimu, paketas tik pagilins prarają tarp ES centro ir periferijos valstybių.

Inés Ayala Sender (Socialistai ir demokratai, Ispanija) teigė, kad svarbu apginti vairuotojus, tačiau nesutiko su siūlymu grąžinti vilkikus namo ir ragino ieškoti kitokių sprendimų. Roberts Zīle (Europos konservatoriai ir reformuotojai, Latvija) dėkojo EP pirmininkui Antonio Tajaniui, kad šis „išgelbėjo Parlamento įvaizdį”. Savo ruožtu Izaskun Bilbao Barandica (Liberalų ir demokratų aljansas, Ispanija) išreiškė paramą pasiūlytam kompromisui, nes tai yra „kruopščiai rengtas ir geriausias įmanomas sprendimas“.

Transporto komiteto pirmininkė Karima Delli (Žalieji, Prancūzija) tikino, kad vilkikų vairuotojai tapo valstybių interesų įkaitais: „Turime kalbėti apie žmones, kurie dirba ilgą laiką nematydami savo šeimų, miegodami aikštelėse arba dar blogiau – vilkikų kabinose. Visa tai organizuoja stambiausios transporto įmonės, o padariniai saugumui yra baisūs, nes vairuotojai keliuose yra išsekę, pavargę ir kelia grėsmę kitiems.“ Tania González Peñas (Europos vieningi kairieji, Ispanija) ragino siekti, kad vairuotojai poilsio laiku galėtų miegoti kambariuose, nedirbtų dvi savaites iš eilės ir uždirbtų kiek priklauso, o vilkikuose būtų įrengti išmanieji tachografai. Rosa D'Amato (Laisvės ir tiesioginės demokratijos Europa, Italija) teigė, kad dabartinė vairuotojų padėtis primena vergovę, ir ragino užkirsti tam kelią.

Georg Mayer (Tautų ir laisvės Europa, Austrija) siūlė pripažinti, kad „judumo paketas“ negali būti patvirtintas iki šios EP kadencijos pabaigos.

Laima Liucija Andrikienė (Europos liaudies partija) kalbėjo: „Tai, kas pasiekta, nėra joks kompromisas. 1600 pateiktų pataisų – tik dar vienas įrodymas, kad sutarimo nėra ir, deja, jam pasiekti laiko jau neturime – iki kadencijos pabaigos liko mažiau nei mėnuo. Ieškodami išeities iš susidariusios padėties turėtume laikytis kelių taisyklių. Pirma, turi būti sutarta dėl viso paketo, dėl visų trijų dokumentų, nes jie tarpusavyje yra susiję. Jei dėl vieno nesutarta – nesutarta dėl visų. Antra, vieninga rinka tebėra mūsų pamatas, tai taisyklių rinkinys, kurio visiems privalu laikytis. Taip, mes visi siekiame daugiau saugumo keliuose, siekiame geresnių darbo sąlygų vairuotojams, norime sutvarkyti daugelį kitų dalykų. Tačiau negalime leisti, kad kai kurių valstybių vežėjai, kompanijos, veikiantys pagal tas pačias taisykles, būtų išstumti iš vieningos transporto, pervežimų rinkos.“

Zigmantas Balčytis (Socialistai ir demokratai) nuogąstavo, kad svarstomi teisės aktai sukels „rinkos perdalijimą“, kuomet periferinės ir mažos valstybės praras bet kokią galimybę patekti į Europos viduryje esančių didesnių valstybių rinką. Politikas padėkojo EP pirmininkui A. Tajaniui už „protingą sprendimą“ atidėti balsavimą. Kartu jis ragino pasidomėti, kokiomis sąlygomis dirba tie vairuotojai iš mažų šalių, tokių kaip Lietuva, Estija ar Latvija, kurie įdarbinti Vokietijos, Olandijos ir kitų labiau pažengusių valstybių bendrovėse: ar jiems mokamas toks pats atlyginimas kaip ir tų šalių piliečiams, ar jie kas savaitę sugrįžta į savo šeimas, ar jie lygiomis sąlygomis nakvoja viešbučiuose?

Dėl labai didelio pateiktų pataisų skaičiaus „judumo paketas“ trečiadienį buvo sugrąžintas EP Transporto komitetui. Jam pritarus, visas Parlamentas dėl jų galės balsuoti balandžio 3–4 d. Briuselyje.

Šaltinis: EP biuras Lietuvoje

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras