2019 m. gruodžio 15 d.

 

Europarlamentarai ragina duoti atkirtį Kremliaus vykdomam Sausio 13-osios bylos teisėjų persekiojimui

5
Paskelbta: 2019-11-12 18:52 Autorius: ekspertai.eu
Europarlamentarų manymu, ES turi duoti tvirtą atsaką Kremliui, terorizuojančiam Sausio 13-osios bylą nagrinėjusius teisėjus ir prokurorus.
Europarlamentarų manymu, ES turi duoti tvirtą atsaką Kremliui, terorizuojančiam Sausio 13-osios bylą nagrinėjusius teisėjus ir prokurorus.

ES turi duoti tvirtą atsaką Kremliui, terorizuojančiam Sausio 13-osios bylą nagrinėjusius teisėjus ir prokurorus, pažymėjo europarlamentarai antradienį surengtoje diskusijoje.
 
Antradienio vakarą Europos Parlamento (EP) Piliečių laisvių, teisingumo ir vidaus reikalų komitetas aptarė Rusijos sprendimą iškelti bylas Sausio 13-osios bylą nagrinėjusiems Lietuvos teisėjams ir prokurorams. Šį klausimą europarlamentarams pristatė Lietuvos teisingumo ministras Elvinas Jankevičius, Lietuvos generalinis prokuroras Evaldas Pašilis bei Kauno apygardos teismo vadovas Nerijus Meilutis. Jie paragino Europos Parlamentą priimti rezoliuciją dėl neteisėto Lietuvos pareigūnų persekiojimo.

„Tai precedento neturintis išpuolis prieš teisėjus, teismų nepriklausomybę ir teisės viršenybę. [...] Lietuvos teisėjai yra visos ES teisėjai, todėl trečioji šalis kelia pavojų ne tik Lietuvos teisės viršenybei, bet ir pamatiniam ES teisiniam principui“, – kalbėjo E. Jankevičius. Pasak jo, Lietuva yra susirūpinusi, jog dėl tokių Rusijos veiksmų gali būti piktnaudžiaujama dvišaliais ir daugiašaliais valstybių susitarimais bei bandoma suimti ir išduoti Rusijai Lietuvos teisėjus ir prokurorus. Anot E. Jankevičiaus, analogiškos bylos ateityje gali būti iškeltos ir prieš Nyderlandų pareigūnus, tiriančius Malaizijos lėktuvo numušimą virš Ukrainos, Skripalių apnuodijimą tiriančius Jungtinės Karalystės pareigūnus ar lėktuvo katastrofą Katynėje nagrinėjančius Lenkijos teisėjus.

Europos liaudies partijos frakcijos vardu kalbėjusi europarlamentarė Roberta Metsola (Malta) teigė tvirtai palaikanti Lietuvą. Ji pažymėjo, kad šalies teisėjai yra Europos teisėjai, todėl jie turi būti apsaugoti nuo neteisėtos išorės įtakos.

„Tai kelia klausimus dėl teisingumo, dėl teisės viršenybės. Tai taip pat susiję su mūsų santykiais su trečiosiomis šalimis ir subtilia situacija su Rusija jūsų bei kaimynėse valstybėse. Turime labai atidžiai įvertinti padėtį, bet neabejotinai privalome ginti teisėjų nepriklausomumą“, – sakė Birgit Sippel (Socialistai ir demokratai, Vokietija).

Sophia In‘t Veld (Atnaujinkime Europą, Nyderlandai) akcentavo, jog tai nėra vien dvišalė Lietuvos ir Rusijos problema, tačiau visos ES klausimas. Europarlamentarė išreiškė paramą ir solidarumą, pažymėjusi, jog tai yra puiki proga panagrinėti, kaip šiuo metu vyksta bendradarbiavimas ir duomenų apsikeitimas su Rusija.

Patrick Breyer (Žalieji, Vokietija) teigė, kad jo frakcija taip pat palaiko Lietuvą šiuo klausimu. Europarlamentaras išreiškė susirūpinimą, kad Interpolas gali būti naudojamas politiniam persekiojimui vykdyti.

Rasa Juknevičienė (Europos liaudies partija) paragino matyti Sausio 13-osios bylą „platesniame Kremliaus vykdomo hibridinio karo kontekste“, kuomet neigiami sovietų nusikaltimai ir atsakomybė už juos. Pasak europarlamentarės, tai pirmasis kartas, kuomet Kremlius pasitelkia politiškai motyvuotą terorą prieš kitos šalies teisėjus ir kitus pareigūnus kerštaudamas už priimtą sprendimą. Jei Rusijos valdžia negaus labai aiškaus ES atsako, jog tai nepriimtina, „saugus nebesijaus nė vienas ES teisėjas, prokuroras ar teisėsaugos pareigūnas, dirbantis su bet kuria byla, kurioje Kremlius neigia savo piliečių kaltę“, pridūrė EP narė. Ji pasiūlė surengti EP klausymą ir priimti atitinkamą rezoliuciją.

Juozas Olekas (Socialistai ir demokratai) taip pat pažymėjo, jog svarbu sustabdyti šį precedentą ir apginti teisės viršenybę Europoje nuo Rusijos savivalės. Jis pasiūlė parengti ir priimti EP rezoliuciją šiuo klausimu.

Piliečių laisvių, teisingumo ir vidaus reikalų komiteto pirmininkas Juan Fernando López Aguilar (Socialistai ir demokratai, Ispanija) pažymėjo, jog šis atvejis daro įtaką esminiams ES teisės viršenybės ir teisingumo sistemos nepriklausomybės principams, pagal kuriuos „bylas tiriantys teisėjai turi būti apsaugoti bet kokia kaina“.

Komiteto frakcijų koordinatoriai toliau svarstys šį klausimą ir spręs dėl tolesnių EP veiksmų.

Šaltinis: EP biuras Lietuvoje

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
 
Komentarai

 
5. K
(2019-11-21 19:54:46)
(84.15.184.247) Parašė:

Gan slidi tema. Jei nori sužinoti kitų šalių gyventojų nuomonė ir reakciją į žodį SAUSIO 13, Jeltsin, gorbaciov, putin. Skaitome CNN, BBC, CBC ir kitų populiarių Media gigantų straipsnių Komentarus, susijusius su šiuo Įvykiu, surinkusios ne mažiau 100 teigiamų. Bent matysite, kas dedasi Pasaulyje. Kas nelabai, tam padės Google Transliate.4. Karma bitch
(2019-11-13 01:39:24)
(92.243.166.42) Parašė:

Seną ožį persekioti reikėtų. Anksčiau ar vėliau atpildo išvengti nepavyks.....3. Anfisa
(2019-11-12 21:46:58)
(88.118.163.49) Parašė:

Kiek suprantu, Rusija iskele bylas tiems prokurorams ir teisejams del to, kad anie teise zmones pagal istatymus, kurie buvo priimti visai neseniai, ir kurie ta sausio 13-ja negaliojo ir negalejo galioti, nes ju dar nebuvo. Teisingumas atbuline data negalimas. Ir ko jie cia visi putuojasi? Greiciausia, jie nieko apie tai nezino. O musiskiai apie tai ir nesiruosia niekam aiskinti. Nes gali iskiklti daug tokiu panasiu atveju, pav., istatymo apie PSD mokejima - buvo priimtas ir panauduotas atbuline data, jei kas prisimena...2. jeronimas
(2019-11-12 21:13:35)
(51.37.84.218) Parašė:

Lietuvoje vietiniams runkeliams galima bylas teismuose vartalioti kaip laikrasciu puslapius,galima "nepriklausomai " zmones niekinti,tyciotis netgi naikinti net ir teismu salese,kur kabo nacionalines veliavos,kur ant kaklu taip vadinamiems teisejams sukabintos grandines ,puosiancios juodas sutanas.O Rusija ,matomai,melo ,klastos ir pusfabrikaciu teismu darbe netoleruoja,todel ir nesutinka su tokiais elgesio motyvais??Cia vel reiketu prisimintiamerikonu nupirktus valstybes ypatingai aukstus valstybes "ponus",kurie uz maisa slaptaiatgabentu amerikiniu doleriu,leido kurti Nepriklausomoj valstybej kankinimo kalejimus.Reiketu prisiminti ir Kusaites byla,kur Rusijos fsbesnikams buvo leista net trims ar keturiems ,vieniems be advokato,sia mergina tardyti ,o gal ir kankinti??Ar cia tas lietuvisku teisininku bespriedielas ir nesudare salygu va tiems teiseju persekiojimams??Juk is betvarkes tvarka neatsiranda???pagaliau tas uzslaptinimas 75 metams ,dosniai tarnavusiu rusiskiems kgb organams ir davusiems amzinas priesaikas,ar negali tureti ir kitu ,rimtesniu siekiu teismams is buvusiu rusijos kgb darbdaviu ir uzsakovu???1. arthur
(2019-11-12 19:59:07)
(88.222.107.223) Parašė:

Sukruto gyvatynas.Anksčiau ar vėliau atpildo išvengti nepavyks....Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras