2020 m. liepos 8 d.

 

E. Snowdenas davė interviu prestižiniam žurnalui „Vanity Fair“ (video)

7
Paskelbta: 2014-04-10 15:11 Autorius: Mindaugas Peleckis

Edwardas Snowdenas davė interviu prestižiniam nuo 1983 m. JAV leidžiamam žvaigždžių pasaulio žurnalui „Vanity Fair“ (angl. „Tuštybių mugė“), kuriame keliems žurnalistams išsamiai pasakojo apie savo gyvenimą. Apie pasaulį sukrėtusį E. Snowdeną „Vanity Fair“ net sukūrė animacinį filmuką.

E. Snowdeno saga“ suskaidyta į kelias dalis, kuriose galima rasti ir „Dešimt esminių klausimų“ žymiausiam šių laikų šnipui, ir jo pamąstymų apie politiką.

Pateikiame išsamaus E. Snowdeno pristatymo elitiniame žurnale „Vanity Fair“ ištrauką.

Ar E. Snowdenas pažeidė įstatymą?

2013 m. birželį jis apkaltintas padaręs tris sunkius nusikaltimus. Tokia JAV vyriausybės ir Nacionalinės saugumo agentūros (NSA) pozicija. Laikraščiui „The Washington Post“ 2013 m. gruodį E. Snowdenas prisipažino pasirašęs dokumentą Nr. 312, draudžiantį atskleisti slaptą informaciją.

Ar E. Snowdenas galėjo pakeisti visuotinio sekimo sistemą neatkleidęs slaptos informacijos?

Jis teigė praradęs tikėjimą savo darbu, kai pamatė, kas vyksta NSA.

Ar E. Snowdenas paviešino slaptus dokumentus neatsakingai?

Skirtingai nei „WikiLeaks“, E. Snowdenas pats tiesiogiai dokumentų niekur neviešino. Tai darė žiniasklaidos priemonės, pasitarusios su savo vyriausybėmis. Vienintelė išimtis – balandžio 8 d. E. Snowdeno padarytas pareiškimas, kad NSA sekė žmogaus teises ginančias organizacijas.

Ar dėl E. Snowdeno paviešintų dokumentų nacionalinis JAV saugumas buvo negrįžtamai pažeistas?

JAV valdžia apkaltino E. Snowdeną, kad dėl jo Amerika tapo mažiau saugi. Apklausų duomenimis, 2013 m. lapkritį taip galvojo 60 proc. amerikiečių, 2014 m. sausį – jau tik 43 proc.

Ar programos, apie kurias pasaulis sužinojo E. Snowdeno dėka, buvo efektyvios kovojant su terorizmu?

Taip tvirtino JAV žvalgybininkai, rinkę duomenis apie visus telefono skambučius Amerikoje. 2013 m. birželį teigta, kad NSA dėl visuotinio sekimo sužlugdė 54 teroro atakas. Tačiau 2013 m. gruodį Baltieji rūmai pripažino neturintys įrodymų, kad visuotinis metaduomenų sekimas būtų sužlugdęs nors vieną didelę teroro ataką. 2014 m. kovą prezidentas Barackas Obama paskelbė, kad metaduomenų rinkimo programa bus tobulinama.

Argi tai naujiena, kad NSA renka metaduomenis metų metus?

Kai kurie ekspertai sako, kad taip daroma jau ne vieną dešimtmetį.

Kodėl E. Snowdenas nuvyko būtent į Rusiją?

Šis faktas pagimdė nemažai sąmokslo teorijų, teigiančių, kad E. Snowdenas dirba Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui ir šios šalies žvalgybai. E. Snowdenas tokius kaltinimus pavadino absurdiškais, nes jo tikslas buvo iš Honkongo skristi į Havaną, o iš jos – į Ekvadorą, tačiau tarpinėje stotelėje – Maskvoje – dėl to, kad JAV panaikino jo pilietybę, E. Snowdenas buvo priverstas pasilikti.

Kodėl E. Snowdenas nedemaskavo Rusijoje pažeidinėjamų žmogaus teisių?

Dėl to E. Snowdeną kritikavo organizacija „Human Rights Watch“, Vakarų šalių žurnalistai. E. Snowdeno teigimu, kasmet tūkstančiai žmonių pasiprašo prieglobsčio JAV ir nesikiša į šalies politiką, nors ir žino apie Centrinės žvalgybos valdybos slaptuosius kalėjimus.

Kur E. Snowdenas ketina vykti toliau?

Jis rimtai svarsto Nikaragvos, Ekvadoro ir Venesuelos politinio prieglobsčio pasiūlymus, taip pat teigia, kad neatmestų bet kokios Europos šalies politinio prieglobsčio pasiūlymo, jei joje būtų ginamas.

Kas pasikeitė nuo tada, kai prieš 10 mėnesių buvo publikuoti pirmieji E. Snowdeno žurnalistams perduoti dokumentai?

2014 m. sausį, viešėdamas NSA, B. Obama pareiškė, kad tai JAV padarys stipresnes. Nors akivaizdu, kad E. Snowdeno dėka daug kas pasikeitė, tiksliai taip ir nėra aišku, kas konkrečiai. Spaudos laisvės fondo vadovas Trevoras Timmas abejoja, ar JAV pakeis savo šnipinėjimo politiką. Tiesa, įvairios technologijų kompanijos ėmė labiau saugoti savo produktus nuo NSA, taigi E. Snowdeno dėka labiau susirūpinta vartotojų privatumu.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
Kalba redaguota ekspertai.eu

 
Komentarai

 
7. amerika
(2014-04-11 08:52:38)
(77.90.124.239) Parašė:

,,draugiskai,,snipineja partnerius.jeigu draugas tvatina tavo zmona ir nera pykcio,tai tu esi arba liurbis,arba impo2014.6. Kotais
(2014-04-10 21:01:27)
(84.209.39.190) Parašė:

"Rutos" ir "eles " iP numeriukai labai panasus......5. Gerbiu
(2014-04-10 20:57:30)
(84.209.39.190) Parašė:

Sita zmogu. Blogis visur yra blogis. Rusijoj jis ar jankyne.4. ele
(2014-04-10 20:52:18)
(78.62.56.169) Parašė:

ir iš kur tas naivumas kad snowdenas atsitiktinai atsidūrė rusijoj. savo darbą rusams jis atliko puikiai. IR DIDESNIO BLOGIO MUMS T.Y. LIETUVIAMS UŽ RUSIJĄ NĖRA.3. tai
(2014-04-10 20:08:57)
(88.134.26.228) Parašė:

vis dėlto turime ir mes būti jam dėkingi, nes žinome,kasd esame s e k a m i visų, kas netingi. Ir kiek jau benutuokiu, tai SEKIMAS tapo populiarus visame kame...nuo politikų iki telefonų, kuriuos pirkdami nuperkate jį jau su įmontuota jame sekimo įranga...Tiesiog laukime kai dar tik gimujsiems vaikams į galvas įsiųs kompiuteriukus, kurie rodys kur gyvieji rasis visą savo likusį gyvenimą...O gal tai tiesa Mikaldos pranašystėse, kad ateis laikas,kai gyvieji pavydės mirusiems....2. rutai
(2014-04-10 17:40:30)
(88.118.42.5) Parašė:

vis dar yra naivių žmonių, kaip pvz. tamsta, kurie galvoja, kad Rusija yra didesnis blogis nei JAV :)1. ruta
(2014-04-10 16:31:34)
(78.62.169.14) Parašė:

Bego nuo vilko , pataike ant meskos . Nejaugi yra toks naivus ir nesidomintis nieko , apart Amerikos nuopoliu ? Rusijos blogio imperijos praeities ir dabarties raudono teroro represijos ji tenkina ?Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras