2020 m. liepos 8 d.

 

Duskit į sveikatą!

6
Paskelbta: 2013-10-30 05:20 Autorius: Algimantas Zolubas
Nuotr. Eltos
Nuotr. Eltos

Prieš ketverius metus šių eilučių autorius žiniasklaidoje paskelbė rašinį „Atliekų deginimas – mirštanti technologija“, kuriame citavo chemiką Bruno Terne, teigusį, kad šiame progreso amžiuje, turint tokias chemijos žinias ir ypač pažangią techniką, yra baisus nuosmukis į barbarų papročius naikinti vienas vertingiausių medžiagų vien tam, kad jų atsikratytume, nors tuo pat metu ieškome tų pačių medžiagų ir įsigyjame jas kitose vietose.

Nekreipdama dėmesio į keliolika tūkstančių gyventojų, pasirašiusių prieš atliekų deginimo gamyklos statybą Vilniaus Lazdynų mikrorajone, – nes projektuojamoje įmonėje numatyta atliekas deginti esant 850 laipsnių temperatūrai, o kenksmingos medžiagos sudega tik esant 1 250 laipsnių temperatūrai, – Vilniaus savivaldybės administracija išdavė šiai statybai leidimą, o meras A. Zuokas jau įmūrijo kapsulę su linkėjimais ateities kartoms (duskit į sveikatą!).

Norint padidinti deginimo temperatūrą, reikėtų naudoti energiją iš šalies (dujos, elektra), o tokia gamykla laukiamo efekto neduotų. Lengva numanyti, kad numatomos statybos tikslas – ne siekis gauti naudą iš atliekų deginimo, o pelnas ir gausios „nuoviros“ iš statybų. Ją pastačius, iniciatoriams – nors ir gaisras, nors ir tvanas.

Tokį pavyzdį jau turime tame pačiame Lazdynų mikrorajone. Buvo pastatyta medicininių atliekų deginimo gamykla „Senovė“, kuri taip pat deklaravo nekenksmingų dujų sklaidą, kuriai taip pat buvo duotas statybos leidimas, tačiau pasirodė, kad ji skleidžia nuodingas dujas, tad teko ją uždaryti. Žinotina, kad nesudegusios pačios nuodingiausios medžiagos (dioksinai, furanai) yra pernešamos labai smulkiomis dalelėmis; sunkiosios dalelės nusėda maždaug 10 km, o lengvos ir vidutinės – maždaug 15–20 km spinduliu nuo taršos šaltinio.

Patikinimais, kad atliekos prieš patekdamos į krosnį bus rūšiuojamos, pasitikėti negalima, nes per du dešimtmečius Lietuvoje rūšiavimas deramai dar ir nepradėtas. Pasaulis šiandien buitines atliekas rūšiuoja, perdirba, gauna antrines žaliavas ir jas parduoda – deginimui atliekų nelieka. Atliekų rūšiavimas turi būti, bet ne miesto teritorijoje. Juk kiekvieną dieną į miestą bus suvežama apie tūkstantį tonų atliekų, o jos bus rūšiuojamos tik vizualiai.

Projektas nesuderintas su Vilniaus gyventojų bendruomene, akivaizdžiai pažeistos žmogaus teisės, Orhuso konvencija. Buitinių atliekų deginimo gamyklos statybą inicijuoja ir organizuoja visuomenei ne iš gerosios pusės pažįstama buvusio „Rubicon“ grupuotė, kurios įtaka Vilniaus valdžiai išliko.

Aplinkos ministro nuomone, pasipriešinti ir atremti pavojingus kėslus dėl švaraus oro, dėl savo ir palikuonių ateities turi visuomenė, o ministras bejėgiškai pripažįsta, kad kol kas sustabdyti statybą galimybės nėra. Apmaudu, kad už aplinkos išsaugojimą, už švarų orą atsakingas ministras nusiplauna rankas, tvarkos ir teisingumo paieškas palikdamas visuomenei.

Visuomeninės gyventojų interesams atstovaujančios organizacijos įvairioms institucijoms surašė daug popierių, bylinėjosi teismuose, tačiau „buldozeris“ neatremiamai stumiasi pirmyn. Todėl keliasdešimt piliečių, besipriešinančių ne tik Lazdynų, bet ir visos sostinės gyventojams žalą galinčiam padaryti projektui, ypač vertindami prezidentės dėmesį visuomenės reikalams, 2013 m. spalio 23 d. susirinko S. Daukanto aikštėje, šalia Prezidentūros, taip norėdami dar kartą priminti – jie nenori tokios kaimynystės.

Pirmiausia, žinoma, visuomenės balsą turi išgirsti sveikatos, aplinkos, socialinės apsaugos institucijos, tačiau ir prezidentės paveikaus žodžio visuomenė labai laukia.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
Kalba redaguota ekspertai.eu

 
Komentarai

 
6. jeigu gyventojai
(2013-10-31 09:55:20)
(213.164.104.58) Parašė:

kaimuose, pav.Žygaičiuose nesutinka, tai ir milijoninių projektų atsisako, o kai miestuose, tai tie buvę kaimiečiai, dergia, sostinę dabar smardins ir dusins, ar ne iš atsilikusių kaimiečių godulio ir baisios neapykantos miestams ir miestiečiams tai ateina,a kaimo ,,bažnytėlių šventieji''?5. gal tegul
(2013-10-31 09:44:40)
(213.164.104.58) Parašė:

pas save Jonavoj degina?4. Darijus
(2013-10-30 22:08:54)
(212.66.75.12) Parašė:

Labiausiai patiko paskutiniai žodžiai. Jo, caras turi padėti, jis geras ir viską išspręs.3. AS
(2013-10-30 14:16:43)
(82.140.190.241) Parašė:

AS PVZ UZ ATLIEKU DEGINIMO GAMYKLA. SKANDINAVIJOJ STOVI MIESTU CENTRUOSE IR NIEKO DAR NENUNUODIJO. PAS MUS ZMONES IPRATO PRIES VISKA PROTESTUOT IR NIEKO NEDARYT. NEKAST SKALUNU, NESTATYT GAMYKLU, ISHVIS GERIAUSIA NIEKO NEDARYT/ VIENA IS SKURDZIAUSIU SHALIU PASAULYJE- NIEKO NENORI DARYT- TIK KRITIKUOT IR PROTESTUOT.2. o Danijoj negalim?
(2013-10-30 13:01:03)
(78.57.234.232) Parašė:

jie mums pakiso kiaules,mes jiems-siuksles.1. daina
(2013-10-30 11:53:57)
(78.60.122.150) Parašė:

O aš manau, kad atliekų deginimo gamyklą reikėtų statyti Vilniaus Užupio rajone, kar įsitaisė gyventi meras. Pažiūrėtume, kokius argumentus prieš tokią statybą tada išsakytų jis.... O dabar, kas jam rūpi? Nei jo šeima, nei jo „Rubicon“ grupuotės šeimos negyvena arti tų atliekų deginimo vietų. Viešas išsityčiojimas iš visų mūsų. O ką? Ką nori tą daro. Argi tai pirmas kartas, kai savo skūros interesus pastato aukščiau už visų kitų.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras